درمان پولیپ بینی

جدول محتوا

پولیپ بینی توده های نرم، بدون درد و غیرسرطانی هستند که روی بینی یا سینوس ها را پوشانده اند. آنها اغلب در افراد مبتلا به آسم، آلرژی، عفونت های مکرر یا التهاب در مجاری بینی رخ می دهند. پولیپ های کوچک بینی ممکن است علائمی ایجاد نکنند.اما توده‌های بزرگتر می‌توانند مجرای بینی شما را مسدود کنند یا منجر به مشکلات تنفسی، از دست دادن حس بویایی و عفونت‌های مکرر شوند. پولیپ بینی می تواند هر شخصی را درگیر کند، اما در بزرگسالان شایع تر است. داروها اغلب می توانند پولیپ های بینی را کوچک یا از بین ببرند، اما گاهی اوقات برای برداشتن آنها به جراحی نیاز است. حتی پس از درمان موفقیت آمیز، پولیپ بینی اغلب برمی گردد.در این مقاله به طور کامل به بررسی راه های درمان پولیپ بینی خواهیم پرداخت.

علت ایجاد پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی در بافت ملتهب مخاط بینی رشد می کند. مخاط یک لایه بسیار مرطوب است که به محافظت از داخل بینی و سینوس ها کمک می کند و هوایی که تنفس می کنید را مرطوب می کند. در طول عفونت یا تحریک ناشی از آلرژی، مخاط بینی متورم و قرمز می شود و ممکن است مایعی تولید کند که چکه کند. با تحریک طولانی مدت، مخاط ممکن است یک پولیپ تشکیل دهد. پولیپ یک رشد گرد (مانند یک کیست کوچک) است که می تواند مجاری بینی را مسدود کند.

علائم پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی توده های نرم و بدون درد در داخل مجرای بینی هستند. آنها اغلب در ناحیه ای که سینوس های فوقانی به بینی شما تخلیه می شود (محل تلاقی چشم ها، بینی و استخوان گونه) رخ می دهد. حتی ممکن است ندانید که پولیپ دارید زیرا فاقد حس عصبی هستند.پولیپ ها می توانند به اندازه ای بزرگ شوند که مجاری بینی شما را مسدود کنند و در نتیجه احتقان مزمن ایجاد شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس مسدود شدن بینی
 • آبریزش بینی
 • جمع شدن خلط در پشت حلق    
 • گرفتگی بینی
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • نفس کشیدن از طریق دهان
 • احساس فشار در پیشانی یا صورت
 • خرناس کشیدن خواب
 • عفونت های مکرر
 • سر درد های دائمی در صورت وجود عفونت سینوسی

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک با وسیله ای روشن به نام اتوسکوپ یا ناسوسکوپ به مجرای بینی شما نگاه کند، پولیپ بینی احتمالا قابل مشاهده خواهد بود. اگر پولیپ در سینوس‌های شما عمیق‌تر باشد، ممکن است پزشک نیاز به انجام آندوسکوپی بینی داشته باشد. این روش شامل هدایت یک لوله نازک و منعطف با نور و دوربین در انتها به داخل مجرای بینی است.

سی تی اسکن یا اسکن MRI ممکن است برای تعیین اندازه و محل دقیق پولیپ لازم باشد. پولیپ ها به صورت نقاط مات در این اسکن ها ظاهر می شوند. اسکن همچنین می تواند نشان دهد که آیا پولیپ باعث تغییر شکل استخوان در ناحیه شده است یا خیر. این همچنین می‌تواند انواع دیگری از رشد را که ممکن است از نظر پزشکی جدی‌تر باشند، مانند ناهنجاری‌های ساختاری یا رشد سرطانی رد کند.

آزمایش‌های آلرژی می‌توانند به پزشکان در تعیین منبع التهاب بینی کمک کنند. این آزمایش‌ها شامل ایجاد سوراخ‌های ریز روی پوست و رسوب مایع انواع آلرژن‌ها است. سپس پزشک شما بررسی می کند که آیا سیستم ایمنی بدن شما به هر یک از آلرژن ها واکنش نشان می دهد یا خیر.اگر کودک بسیار خردسالی پولیپ بینی داشته باشد، ممکن است آزمایشات برای بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک ضروری باشد.

درمان دارویی پولیپ بینی

دارو درمانی جزء مهمی از درمان پولیپ بینی است. در اینجا چند نکته کلیدی در مورد درمان دارویی پولیپ بینی آورده ایم:

اسپری بینی قطره یا اسپری بینی (حاوی داروی استروئیدی کورتیکواستروئید):این دارو به کوچک شدن پولیپ بینی و التهاب آن کمک می کند این دارو عوارض خاصی ندارد اما گاهی ممکن است عوارضی مانند سردرد گلودرد، سرفه و خونریزی بینی ناشی از مصرف این دارو بروز کند پنج هفته به صورت منظم مصرف این دارو را ادامه دهید و در صورت عدم نتیجه گیری حتما در این باره مشورت کنید

قرص‌های استروئیدی:اگر پولیپ بینی بزرگ باشد ممکن است پزشک این دارو را به تنهایی یا همراه با اسپری بینی تجویز کند البته مصرف این دارو برای درمان پولیپ بینی بیشتر از 3 هفته توصیه نمی شود زیرا مصرف بیشتر از 3 هفته احتمال بروز عوارضی مانند :تضعیف استخوان ها ،افزایش وزن،دیابت و فشار خون بالا را افزایش خواهد داد.

درمان پولیپ بینی با جراحی چگونه انجام می شود؟

پولیپ بینی را میتوان با داروهای درمانی و جراحی سرپایی کوچک و درمان کرد و علائم را تسکین داد اما در صورتی که اندازه پولیپ بینی بزرگ تر از حد معمول باشد و درمان دارویی موثر نباشد نیاز به جراحی می باشد،عمل جراحی پولیپ بینی به دو روش پولیپکتومی و آندوسکوپی سینوسی انجام می شود.

پولیپکتومی:جراحی  پولیپکتومی از رایج ترین روش های درمانی پولیپ بینی می باشد که اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.در صورتی که پولیپ بینی کوچک و قابل دسترس باشد جراحی پولیپکتومی توصیه می شود.در فرایند این جراحی، بینی با کمک گیره هایی باز نگه داشته می شود و پولیپ های بینی توسط انبرک ها برداشته می شوند

آندوسکوپی سینوسی:جراحی اندوسکوپی بینی یک روش ایمن است ،در این روش از جراحی پولیپ بینی یک لوله یک نازک مجهز به دوربینی بسیار کوچک وارد حفره های بینی می شود و از یک ابزار ظریف با هدف جلوگیری از جریان مایعات به سینوس ها و درمان پولیپ بینی استفاده می شود ،این روش معمولا برای گزینه های حادتر به کار می رود.

جراحی پولیپ بینی چه زمانی الزامی است؟

اگر دارو در کوچک کردن پولیپ یا رفع ناراحتی ناشی از پولیپ ناموفق باشد، ممکن است جراحی پولیپ بینی ضروری باشد. . هدف درمان پولیپ بینی کاهش اندازه آنها یا از بین بردن آنها است.داروها معمولاً اولین قدم برای درمان پولیپ بینی هستند این داروها ممکن است شامل استروئیدها، آنتی هیستامین ها و آنتی بیوتیک ها باشند.اگر درمان دارویی پولیپ بینی را از بین نبرد، ممکن است به جراحی آندوسکوپی برای برداشتن پولیپ ها و اصلاح مشکلات سینوس ها که آنها را مستعد التهاب و ایجاد پولیپ می کند، نیاز باشد.

مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی

 • تا حد امکان از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین اجتناب کنید و پس از انجام جراحی پولیپ بینی استراحت لازم را داشته باشید در این مدت حداقل 8 ساعت خواب در شبانه روز توصیه می شود
 • شستشوی سینوس را با استفاده از کیت شستشوی سینوس انجام دهید تا به تمیز نگه داشتن مجاری بینی و بهبود بهبودی کمک کند.
 • از محرک هایی مانند دود سیگار، گرد و غبار و بوهای قوی که می توانند مجرای بینی را تحریک کرده و روند بهبودی را کندتر کنند، خودداری کنید.
 • هر گونه داروی تجویز شده از جمله مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • پس از جراحی پولیپ بینی،به دلیل ترشحات و خونریزی پانسمان گازی در زیر بینی شما قرار دارد که توصیه می شود پس از مشورت با پزشک و زمانی که پزشک تعیین می کند هرروز صبح پانسمان را آنگونه که پزشک به شما آموزش داده است تعویض کنید و در محل مورد نظر قرار دهید.
 • برای نظارت بر بهبودی خود و اطمینان از عدم بازگشت پولیپ ها در تمام قرار ملاقات های بعدی با پزشک خود شرکت کنید.

رعایت این نکات مراقبتی برای اطمینان از بهبودی مناسب و جلوگیری از عوارض بعد از جراحی پولیپ بینی بسیار مهم است. همچنین مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مناسب ترین برنامه مراقبتی را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید.

هزینه جراحی پولیپ بینی

هزینه ی این جراحی بنابر اندازه و وسعت پولیپ بینی متفاوت خواهد بود اما توجه داشته باشید از آنجایی که جراحی پولیپ بینی یک جراحی درمانی محسوب می شود می توانید آن را تحت پوشش بیمه نیز انجام دهید .

در صورت وجود پولیپ بینی این تضمین وجود دارد که مصرف داروهای توصیه شده توسط پزشک و جراحی به طور کامل این مشکل را برطرف کند،اما انتخاب بهترین جراح بینی در تهران به شما کمک میکند از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری کنید،،پس بسیار حائز اهمیت است با انتخاب یک جراح ماهر نظیر متخصصین ما در مرکز تهران سرجیکال از نتیجه ی عمل بینی خود اطمینان حاصل کنید.

 

 • علت ایجاد پولیپ بینی چیست؟
 • علائم پولیپ بینی چیست؟
 • پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می شود؟
 • درمان پولیپ بینی با جراحی چگونه انجام می شود؟
 • جراحی پولیپ بینی چه زمانی الزامی است؟

 

 


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)