جراحی پلاستیک صورت

بهترین سن برای عمل بینی

جدول محتوا

در این قسمت می خواهیم به معرفی بهترین سن برای عمل بینی بپردازیم. همانطور که می دانید بافت بینی نیز همزمان با رشد انسان، رشد می کند. بنابراین از نظر اکثر جراحان پلاستیک دنیا، بهترین زمان برای انجام جراحی رینوپلاستی، بعد از تکمیل رشد بافت بینی است. بنابراین مهم ترین ملاک برای تعیین سن مناسب عمل بینی، به اتمام رسیدن رشد این عضو می باشد. این رشد ممکن است در هر فرد با هر جنسیتی متفاوت باشد. با این حال با مراجعه ی حضوری به متخصص شرایط و وضعیت حفره ی بینی بیمار مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرد. پزشک متخصص می تواند بعد از بررسی های لازم، آمادگی بیمار برای تجربه ی عمل بینی را تعیین نماید.

بهترن سن برای عمل بینی

کمترین سن جراحی بینی

همانطور که مدانید جراحی بینی باید بعد از تکمیل رشد و نمو بافت بینی صورت پذیرد. اگر جراحی بینی زودتر از موعد انجام شود، نه تنها نتایج حاصل از آن ماندگار نخواهد بود، بلکه بیمار با مشکلات جدی ظاهری و درمانی، روبرو خواهد شد. با این حال طبق آمار و تجربه ی بدست آمده، کمترین سن برای بانوان (۱۶ سالگی) و برای آقایان (۱۸ سالگی) تخمین زده می شود. ولی به خاطر داشته باشید؛ جراح پلاستیک بهترین زمان برای انجام عمل زیبایی بینی را تعیین می کند.

به همین دلیل کسانی که در سنین قبل از بلوغ تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته اند در بزرگسالی صورت نامتقارن پیدا می کنند که در آن قسمت میانی صورت توخالی و صاف می شود. بنابراین برای انجام جراحی بینی نباید عجله کرد. صبر کنید تا صورت شما به ترکیب نهایی خود برسد. قبل از انجام عمل بینی به جراح پلاستیک خود اعتماد کنید و در مورد نتایج یک عمل خوب تحقیق کنید.

سن مناسب برای عمل بینی و انتخاب بهترین سن برای عمل بینی

قبل از رسیدن به سن بلوغ، نوجوان ممکن است تصمیمی عجولانه و احساسی بگیرد. درست است که داشتن بینی متناسب در زیبایی صورت بسیار موثر است، اما بهتر است خانواده ها با جراح مورد اعتماد خود مشورت کنند تا تصمیم برای انجام عمل جراحی به تعویق بیفتد. گاهی مشکلاتی که بعد از جراحی بینی قبل از سن بلوغ برای فرد ایجاد می شود حتی او را از زندگی عادی اجتماعی محروم می کند.

با این حال، یکی دیگر از مواردی که باید در انجام عمل جراحی بینی به آن توجه کرد، انجام آن در زمان مناسب و پیش از بالا رفتن سن می‌باشد. معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی زمان مناسبی برای انجام جراحی بینی است. معمولا پس از ۳۰ سالگی، پوست صورت شروع به از دست دادن خاصیت الاستیک خود می‌کند و رفته رفته دچار افتادگی می‌شود. این موضوع نتایج عمل بینی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. هرچه سن بالاتر برود، رسیدن به نتیجه دلخواه جراحی بینی سخت‌تر خواهد بود.

از آنجایی که انجام بیشتر عمل‌های بینی با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، بسیاری از افراد بالای ۶۰ سال معمولا با مشکلات و بیماری‌هایی روبرو می‌شوند که خطر انجام جراحی بینی با بی‌هوشی را برای آن‌ها افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی مشورت با یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی بسیار مهم است. ممکن است انجام برخی عمل‌هایی که به بی‌هوشی نیاز ندارد، به فرد مسن پیشنهاد شود. با این وجود اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، بهتر است پیش از افزایش سن، برای این کار اقدام کنید.

بالاترین سن برای عمل بینی

تعیین بالاترین سن برای عمل بینی متناسب با شرح حال بیمار، شرایط جسمانی و روحی او سنجیده می شود. ولی در کل بالاترین سن برای عمل بینی، ۶۰ سالگی در نظر گرفته می شود. آمادگی بیمار برای بیهوشی، کیفیت پوست بیمار، بیماری های زمینه ای، شرایط جسمانی بیمار و… از جمله عوامل و پارامترهای مهم در تعیین بالاترین سن برای عمل رینوپلاستی هستند. پس از این سن، خاصیت ارتجاعی پوست به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که نمی‌توان در فرم بینی یا بالا بردن نوک بینی به نتایج رضایت‌بخش یا ماندگاری دست یافت. هر چه سن بالاتر برود، پوست صورت دچار افتادگی بیشتری می‌شود و در اثر آن، نوک بینی نیز دچار افتادگی خواهد شد.

این افتادگی و کاهش قدرت کشش پوست و همچنین پایین آمدن نوک بینی، حتی پس از جراحی زیبایی نیز ادامه خواهد داشت. به همین دلیل نتایجی که از جراحی یک فرد مثلا ۲۵ ساله به دست خواهد آمد، با نتایج جراحی بینی یک فرد ۵۵ ساله کاملا متفاوت خواهد بود. انتظارات نیز در سنین بالا از جراحی بینی باید معقول و کم‌تر از سنیت پایین باشد.

یکی دیگر از مشکلاتی که افراد با سن بالا پس از انجام جراحی زیبایی بینی با آن روبرو می‌شوند، بهبود بسیار کند و آهسته جای بخیه و زخم‌های عمل است. همچنین ورم بینی نیز در این افراد به آهستگی کم می‌شود. اگر در یک فرد با سن پایین، ۴ تا ۶ ماه زمان می‌برد تا ورم بینی کاهش پیدا کند و فرم بینی پس از جراحی مشخص شود، این دوره زمانی برای افراد با سن بالا، بسیار بیشتر خواهد بود و ممکن است به بیش از یک سال نیز برسد. به همین دلیل حداکثر سن عمل بینی را ۶۰ سال در نظر گرفته‌اند.

بهترین سن برای عمل بینی در افراد

فرض کنید خود شما تصمیم به عمل زیبایی بینی دارید. دوست دارید چه نتایجی از این جراحی کسب کنید؟ مطمئنا هیچ فردی را پیدا نمی کنید که نسبت به نتیجه ی عمل جراحی خود (چه زیبایی و چه درمانی) بی تفاوت باشد. اگر به دنبال کسب بهترین نتایج از عمل جراحی خود می باشید، پس باید جوانب زیادی را در نظر بگیرید و ارزیابی کنید. زمانی که رشد بافت بینی به اتمام رسیده باشد، بهترین آمادگی را برای فرم پذیری و اعمال تغییرات از سوی جراح پلاستیک را دارد. بنابراین اگر جراحی بینی در زمان مناسب انجام پذیرد، نتایج ایده آل و ماندگاری را به ارمغان میاورد.

 نتیجه عمل بینی زودهنگام

جدای از تمام نکاتی که ذکر شد، ممکن است فرد همچنان نیاز به جراحی بینی قبل از بلوغ داشته باشد. رینوپلاستی زودرس برای دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال باید توسط جراح بسیار ماهر و با تجربه انجام شود. به عنوان مثال، زمانی که تیغه بینی فردی در دوران کودکی یا نوجوانی منحرف می شود و تنفس او را مختل می کند، می توان با سپتوپلاستی به او کمک کرد. لازم به ذکر است که در انجام این گونه عمل ها فقط جنبه درمانی عمل باید در نظر گرفته شود و به غضروف های رویش بینی آسیبی وارد نشود.

در مورد شکستگی‌های بینی که معولا در کودکان رخ می‌دهد، اگر در روند تنفس و فعالیت‌های عادی فرد مشکلی ایجاد نمی‌کند، بهتر است پس از رسیدن به سن بلوغ عمل ترمیم انجام شود. اما در مواردی که شکستگی بینی، راه تنفس را می‌بندد و یا به دلیل وجود مشکل مادرزادی، کودک قادر به نفس کشیدن از راه بینی نیست، به تشخیص جراح می‌توان عمل بینی را در سنین کودکی نیز انجام داد.

بهترین سن برای عمل بینی

عوامل موثر در شکل بینی افراد

همه ما می دانیم که ژنتیک هر فرد در ظاهر او بسیار موثر است و به همین دلیل فرزندان ظاهری شبیه والدین  خود پیدا می کنند. ولی نقش عوامل محیطی را نباید نادیده گرفت زیرا این موضوع گاهی چنان اثرگذار است که باعث می شود یک کودک ظاهری زیباتر از والدین خود داشته باشد. مثلا امروزه به دلیل تغذیه بهتر، نوجوانان قد بلند تری نسبت به والدین خود دارند، همچنین به دلیل اینکه کمتر در معرض آفتاب قرار می گیرند، نسبت به والدین خود کمتر دچار کک و مک، خال و دیگر ضایعات پوستی در صورت می شوند. در مورد بینی هم عوامل محیطی مختلفی وجود دارند که می توانند باعث شوند ظاهر بینی بهتری فرزندان بهتر از والدین آنها شود.در زیر به صورت مختصر به بعضی از عوامل موثر در رشد بینی اشاره می شود.

 • مسدود بودن بینی فرد بطور کامل

  اگر به هر دلیلی در دوران کودکی، بینی کاملا مسدود باشد و فرد قادر به تنفس از طریق بینی نباشد (مانند کودکی که لوزه سوم بزرگ دارد)، بینی او رشد نمی کند لذا باریک و نسبتا کوچک باقی می ماند. صورت این افراد رشد عرضی مناسب نداشته و در بزرگسالی معمولا صورت کشیده و گونه های غیر برجسته دارند. در این افراد به دلیل باریکی قسمت های بالای بینی، ممکن است نوک بینی به صورت نسبی بسیار بزرگ به نظر برسد. از مشخصات چنین افرادی این است که همیشه و در همه حال دهان باز دارند و دندان هایشان بدون خندیدن و صحبت کردن پیداست.

 • مسدود بودن بینی بطور نسبی

  –بینی ما دارای عضلاتی است که به بازتر شدن سوراخهای بینی کمک می کنند. از این عضلات زمانی که به هوای بیشتری برای استنشاق از بینی نیاز داریم (مثلا حین ورزش کردن) استفاده می نماییم. در صورتی که از دوران کودکی بینی به صورت نسبی مسدود باشد و فرد بتواند با استفاده از عضلات گشاد کننده سوراخ های بینی، بر گرفتگی بینی غلبه کند، انقباض مکرر و بیش از حد این عضلات به مرور زمان باعث می شود قسمت پایین بینی پهن تر شده و سوراخ های بسیار بزرگی پیدا می کند.

 • شکستگی بینی

فردی که در دوران کودکی دچار شکستگی بینی بر اثر ضربه می شود، اگرچه این شکستگی در ابتدا کوچک و نامحسوس است، اما به مرور زمان باعث کج شدن استخوان های بینی و در نهایت ایجاد بینی بدشکل و نامتقارن می شود. این مشکلات با کمک جراحی بینی قابل حل است. مراجعه به بهترین جراح بینی که تجربه نسبتا خوبی در جراحی زیبایی صورت دارد توصیه می شود.

 • گرفتگی مداوم یکی از مجراهای بینی

اگر در دوران کودکی فقط یک مجرای بینی به طور مداوم مسدود شود و طرف مقابل باز باشد، می تواند باعث ایجاد تفاوت در رشد حفره بینی و سینوس های دو طرف صورت شود و در نهایت نیمی از صورت بزرگتر یا بزرگتر شود. کوچکتر از نیمه مقابل صورت . با وجود اینکه تقریباً در همه افراد سالم صورت قرمز نیست، اما افرادی که مشکل فوق را دارند این حالت را به شکل بسیار واضح تری نشان می دهند.

 • پولیپ بینی

وقتی پوشش مخاطی داخل بینی به دلیل حساسیت و آلرژی رشد بیش از حد داشته باشد پولیپ بینی ایجاد می شود. در صورتی که این پولیپ ها درمان نشوند و به رشد خود ادامه دهند، می توانند تمامی حفره بینی را پر کرده و با فشاری که به دیوار داخلی بینی اعمال می کنند باعث رشد آهسته استخوان ها به بیرون شده و بینی را پهن کنند. این اتفاق منحصربه کودکان نیست بلکه بزرگسالان نیز ممکن است گرفتار آن شوند.

سخن پایانی

به منظور اطلاع از بهترین سن برای عمل بینی، لازم است روند رشد بافت بینی را مد نظر قرار داد. استحکام اسکلت استخوانی و تکمیل رشد بافت بینی می توانند تاثیرات مهم و مستقیمی در نتایج حاصل از عمل جراحی بینی داشته باشند. بنابراین تا تکمیل فرایند رشد بینی، از اعمال هرگونه تغییر در این عضو خودداری کنید و آن را به زمان مناسب (بعد از اتمام رشد بافت بینی) موکول نمایید. برای بررسی روند رشد بینی خود می توانید به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید تا شرایط و وضعیت حفره ی بینی شما مورد ارزیابی قرار بگیرد. پزشک متخصص با انجام معاینات لازم و بررسی وضعیت بافت بینی می تواند، بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی یا درمانی را تعیین نماید. بهترین سن عمل بینی، رسیدن به بلوغ کامل جسمی است. همچنین نباید از سن جوانی و دوران سلامت و شادابی پوست صورت نیز زیاد فاصله گرفت. معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی سن مناسبی برای انجام عمل جراحی بینی است. در این بازه سنی، هم فرد به بلوغ کامل رسیده و اجزای صورت کاملا رشد کرده‌اند؛ هم تصمیم فرد از سر احساسات و شرایط خاص دوران نوجوانی نیست؛ و همچنین هنوز پوست خاصیت الاستیک و کشسانی خود را از دست نداده است. جراحی زیبایی بینی پیش از رسیدن به بلوغ کامل، در رشد صورت فرد تاثیرات بسیار منفی خواهد گذاشت. به گونه‌ای که ممکن است چهره فرد در بزرگ سالی از حالت نرمال خارج شود. جراحی بینی در سنین بالا نیز با مشکل ترمیم دیرهنگام روبرو خواهد شد. درواقع پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، ترمیم بینی دیرتر انجام می‌شود و تورم پس از جراحی نیز به سادگی رفع نخواهد شد.

در صورت داشتن هر گونه سوال با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. همچنین اگر تصمیم به جراحی بینی دارید و به دنبال مرکز تخصصی و یک پزشک ماهر هستید می توانید برای دریافت نوبت و مشاوره با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس بگیرید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

برای دریافت مشاوره و عمل بینی با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 • بهترین سن برای عمل بینی چه سنی است؟
 • کمترین سن جراحی بینی چقدر است؟
 • بالاترین سن برای عمل بینی چه سنی است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)