عوارض جراحی بینی

عوارض عمل بینی

جدول محتوا

عمل بینی به طور کلی در راستای دو هدف زیبایی فرم بینی و حل مشکلات تنفسی انجام می‌گیرد. به عنوان مثال باز کردن راه‌های باریک بینی، رفع اختلالات، ساختاری و نقائص مادرزادی و انحراف تیغه بینی از جمله اهداف عمل بینی است. البته باید به خطرناک ترین عوارض عمل بینی نیز توجه داشت که جراحی بینی می تواند به مشکل های ظاهری و اختلال های تنفسی هم منجر شود، که نتیجه مراجعه به افراد غیر متخصص است.

عوارض عمل بینی

اگر در فکر عمل جراحی زیبایی بینی هستید، حتماً به ضررها و مشکلات بعد از عمل جراحی نیز فکر کرده‌اید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که عوارض عمل بینی چیست؟ هر عمل جراحی در کنار محاسنی که دارد، دارای معایبی نیز هست که به‌صورت عوارض عمل بینی بعد از عمل ظاهر می‌شوند. جراحی بینی (رینوپلاستی) از عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود که در صورت اجرای دقیق آن توسط یک دکتر جراح خوب و آشنایی با آناتومی بینی، می‌تواند عوارض، خطرات، مضرات و مشکلات کمی در پی داشته باشد. عمل جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی انجام شده در هر سال است، اما این نوع عمل نیز دارای خطرات بالقوه مشابه سایر عمل‌های جراحی است. با وجودی که دستیابی به ظاهر دلخواه یک هدف ایده‌آل برای هر فرد است، حفظ سلامتی بدن نیز باید در این رابطه به‌عنوان یک اولویت اصلی برای بیمار و جراح مورد توجه قرار گیرد. عوارض عمل بینی را می‌توان به طور کلی در موارد زیر دسته بندی کرد: 

1- آسیب دیدگی عملکرد تنفسی بینی
2- تغییر فرم نامطلب بینی
اگر بعد از عمل بینی، حفرۀ داخل بینی تنگ و تنفس از راه بینی برای بیمار دشوار شود، بیمار علائمی مانند تنفس دهانی، خشکی گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی خواهد داشت. عمل بینی تماما به معنای کوچک کردن بینی نیست بلکه به معنای ایجاد تناسب بینی با قسمت‌های مختلف آن و دیگر اجزای چهره نیز می باشد. کوچک‌شدن بینی تا زمانی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد. از دیگر عوارض عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش حس بویایی
 • خونریزی
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • کوچکی سوراخ های بینی
 • عفونت
 • آسیب به بافت های عمقی
 • کرختی پوست
 • مرگ در اثر ماده بیهوشی
 • افزایش تنفس دهانی
 • انحراف تیغه ی بینی

عوارض عمل بینی

♣ اشکال هشتی شکل (V معکوس) در حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی 

با کوچک کردن بیش از حد اندازه طاق بینی این مشکل به وجود می آید. در این حالت جزء غضروفی بینی از جزء استخوانی آن به نظر جدا شده و بینی فرد دو تکه به نظر می رسد.

♣ آسیب پوست بینی 

در صورتی که حین جراحی به پوست بینی آسیب برسد امکان دارد پس از جراحی پوست آسیب دیده کبود شده و از بین برود. این عارضه بد ترین نوع عارضه است و ترمیم آن فوق العاده مشکل است. استفاده از (پروتز) به عنوان پیوند داخل بینی نیز با احتمال آسیب به پوست بینی همراه است. خوشبختانه این عارضه فوق العاده نادر است.

♣ باریک شدن بیش از حد نوک بینی 

معمولاً به دلیل اصرار بیش از حد متقاضی به کوچک شدن نوک بینی، جراحان نوک بینی را بیش از اندازه باریک می کنند این حالت نه تنها باعث زیباتر شدن بینی نمی شود بلکه در نظر اکثریت افراد اجتماع بینی را نازیبا و مصنوعی جلوه می دهد.

♣ بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی 

در صورتی که نوک بینی به اندازه محدودی بالاتر برود، باعث جذاب تر شدن فرد می شود ولی در صورتی که از حد استاندارد نوک بینی بالاتر برود ظاهری بسیار نازیبا و اصطلاحاً شبیه خوک به فرد داده می شود.

♣ کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی 

در افراد دارای بینی گوشتی که ضخامت پوستی زیادی دارند یا پره های بینی آنها از حد استاندارد بزرگتر باشد، رفع این موارد می تواند به زیبایی فرم بینی منجر شود اما در صورت کوچک کردن بیش از حد موجب ایجاد مشکلات تنفسی به واسطه تنگ شدن راه های انتقال هوای بینی می شود.

♣ کم یا زیاد شدن پره وسطی

در صورتی که حین جراحی به تناسب محل پره های بینی با پرده وسطی بینی دقت کافی نشود بعد از جراحی این پرده ممکن است تو کشیده یا بیش از حد بیرون زده به نظر برسد و مخصوصاً در نیمرخ ظاهر نامطلوبی به فرد خواهد داد

غیرقرینه بودن سوراخ‌ها

اگر به سوراخ‌های بینی فردی كه عمل نكرده بنگریم معمولا 2 سوراخ بینی دقیقا عین هم نیستند، اما فردی كه عمل می‌كند بعد از عمل انتظار دارد كه سوراخ‌ها كاملا قرینه باشند. جراح طی عمل باید تلاش كند كه میزان غیرقرینگی را برطرف كرده و تا آنجا كه ممكن است آن را اصلاح كند.

ورم

یکی از شایعترین عوارض عمل بینی، ورم بینی بعد از عمل می باشد. تورم بینی ممکن است حتی تا یکسال پس از عمل طول بکشد و بستگی به این دارد که چه مقدار کار روی بینی شما انجام شده باشد. به طور معمول دو هفته پس از عمل بیماران می توانند به زندگی عادی خود بازگردند.
در حالی که تورم درنوک بینی، بعد از جراحی زیبایی بینی، ممکن است تا یک سال طول بکشد، 90٪ تورم معمولاً در حدود چهار تا هشت هفته بعد از عمل از بین می رود. در این مرحله ، و تا زمان از بین رفتن تورم بهترین گزینه این است که صبور باشید، به جراح خود اعتماد کنید و با او در ارتباط باشید و درباره نگرانی های خود با دکترتان صحبت کنید تا در روند بهبودی شما شریک باشد.

کبودی بعد از عمل

بسته به نوع بینی و عمل جراحی انجام شده، ممکن است در برخی افراد در روزهای ابتدایی پس از عمل بینی شاهد کبودی هایی در اطراف بینی، زیر چشم و صورت باشیم. این کبودی ها ابتدا به رنگ قرمز بوده و کم کم به رنگهای سبز و بنفش تغییر رنگ می دهد تا زمانی که به طور کامل از بین برود. ممکن است کبودی های صورت در روزهای اولیه پس از عمل افزایش یابد ولی پس از یک تا دو هفته این کبودی ها بهبود می یابد. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

قرمزی چشم ها

این قرمزی بدان معنی نیست که به چشم شما فشار وارد شده است. بلکه خونریزی های زیر پوست بینی باعث ایجاد آن می شود. به مرور زمان قرمزی چشم ها رفع می شود. نگران آن نباشید.
در صورت مشاهده عوارض فوق اندکی صبر داشته باشید، این عوارض به مرور زمان از بین خواهد رفت.

حرف زدن بعد از عمل بینی عوارضی به دنبال دارد؟

پس از عمل بینی، ورم بینی امری حتمی است و حرف زدن و به طور کلی حرکت اجزای صورت یه طوری که موجب حرکت بینی شود، ورم و درد بینی را افزایش می دهد. بی حرکت ماندن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی است که اغلب جراحان توصیه می کنند. برای درک این موضوع اگر هنوز عمل نکرده اید کمی بخندید یا حرف بزنید و در همین حین دستتان هم روی بینی باشد خواهید دید که با حرکات صورت بینی نیز حرکت می کند. به همین دلیل هم توصیه می شود از کارهایی که باعث این حرکات ناخواسته بعد از جراحی می شود بپرهیزید.

اگر تصمیم به جراحی بینی دارید و به دنبال مرکز تخصصی و یک پزشک ماهر هستید می توانید برای دریافت نوبت و مشاوره با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس بگیرید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

برای دریافت مشاوره و عمل بینی با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 • عمل بینی چه عوارضی دارد؟
 • کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی چه مشکلاتی به وجود می‌آورد؟
 • حرف زدن بعد از عمل بینی عوارضی به دنیال دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)