عوارض عمل بینی

عوارض جراحی بینی

جدول محتوا

عوارض عمل بینی چیست؟

جراحی بینی علاوه بر دست یافتن به هدف زیبایی می تواند برخی مشکلات جسمی را در راستای سلامتی بهبود بخشد . بعنوان مثال باز کردن راه های باریک بینی و اختلالات و نقائص مادر زادی و ساختاری و انحراف تیغه بینی بمنظور بهبود مشکلات تنفسی و رفع نقص .
البته باید به خطرناک ترین عوارض عمل بینی نیز توجه داشت که جراحی بینی می تواند به مشکل های ظاهری و اختلال های تنفسی هم منجر شود، که نتیجه مراجعه به افراد غیر متخصص است

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

اگر در فکر عمل جراحی زیبایی بینی هستید، حتماً به ضررها و مشکلات بعد از عمل جراحی نیز فکر کرده‌اید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که عوارض و معایب جراحی بینی چیست؟

هر عمل جراحی در کنار محاسنی که دارد، دارای معایبی نیز هست که به‌صورت عوارض رینوپلاستی بعد از عمل ظاهر می‌شوند. جراحی بینی (رینوپلاستی) از عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود که در صورت اجرای دقیق آن توسط یک دکتر جراح خوب و آشنایی با آناتومی بینی، می‌تواند عوارض، خطرات، مضرات و مشکلات کمی در پی داشته باشد.
عمل جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی انجام شده در هر سال است، اما این نوع عمل نیز دارای خطرات بالقوه مشابه سایر عمل‌های جراحی است. با وجودی که دستیابی به ظاهر دلخواه یک هدف ایده‌آل برای هر فرد است، حفظ سلامتی بدن نیز باید در این رابطه به‌عنوان یک اولویت اصلی برای بیمار و جراح مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی عوارض این جراحی زیبایی  را به دو گروه  میتوان تقسیم کرد:

1- آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی
2- تغییرات نامطلوب ظاهر بینی
چنانچه بعد از عمل حفرۀ داخل بینی تنگ شود و تنفس از بینی برای بیمار سخت شود انتظار می رود که بیمار از علائمی مثل تنفس دهانی،خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی رنج ببرد.

برخی دیگر  عوارض این جراحی

جراحی زیبایی بینی صرفا به معنای کوچک شدن آن نیست، بلکه به معنای ایجاد تناسب بینی با قسمت‌های مختلف آن و دیگر اجزای چهره نیز می باشد. کوچک‌شدن بینی تا زمانی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد. از دیگر عوارض عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش حس بویایی
خونریزی
سوراخ شدن تیغه بینی
کوچکی سوراخ های بینی
عفونت
آسیب به بافت های عمقی
کرختی پوست
مرگ در اثر ماده بیهوشی
افزایش تنفس دهانی

انحراف تیغه ی بینیعوارض جراحی بینی

♣ اشکال هشتی شکل (V معکوس) در حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی :

به دنبال کوچک کردن بیش از اندازه طاق بینی به نظر می رسد که جزء غضروفی بینی از جزء استخوانی آن جدا شده است و بینی فرد دو تکه به نظر می رسد .

♣ آسیب پوست بینی :

در صورتی که حین جراحی به پوست بینی آسیب برسد امکان دارد پس از جراحی پوست آسیب دیده کبود شده و از بین برود. این عارضه بد ترین نوع عارضه است و ترمیم آن فوق العاده مشکل است. استفاده از (پروتز) به عنوان پیوند داخل بینی نیز با احتمال آسیب به پوست بینی همراه است. خوشبختانه این عارضه فوق العاده نادر است.

♣ باریک شدن بیش از حد نوک بینی :

معمولاً به دلیل اصرار بیش از حد متقاضی به کوچک شدن نوک بینی، جراحان نوک بینی را بیش از اندازه باریک می کنند این حالت نه تنها باعث زیباتر شدن بینی نمی شود بلکه در نظر اکثریت افراد اجتماع بینی را نازیبا و مصنوعی جلوه می دهد.

♣ بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی :

در صورتی که نوک بینی به اندازه محدودی بالاتر برود، باعث جذاب تر شدن فرد می شود ولی در صورتی که از حد استاندارد نوک بینی بالاتر برود ظاهری بسیار نازیبا و اصطلاحاً شبیه خوک به فرد داده می شود.

♣ کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی :

در افرادی که ضخامت پوست زیاد است (بینی های گوشتی) یا در هر فردی که پره های بینی از حد استاندارد بزرگتر باشد کوچک کردن پره های بینی باعث زیباتر شدن بینی خواهد شد ولی در صورتی که این کوچک سازی بیش از اندازه انجام شود نتیجه عکس خواهد داد و علاوه بر ایجاد ظاهر نامطلوب باعث تنگی راه هوایی بینی نیز خواهد شد.

♣ کم یا زیاد شدن پره وسطی  :

در صورتی که حین جراحی به تناسب محل پره های بینی با پرده وسطی بینی دقت کافی نشود بعد از جراحی این پرده ممکن است تو کشیده یا بیش از حد بیرون زده به نظر برسد و مخصوصاً در نیمرخ ظاهر نامطلوبی به فرد خواهد داد

غیرقرینه بودن سوراخ‌ها:

اگر به سوراخ‌های بینی فردی كه عمل نكرده بنگریم معمولا 2 سوراخ بینی دقیقا عین هم نیستند، اما فردی كه عمل می‌كند بعد از عمل انتظار دارد كه سوراخ‌ها كاملا قرینه باشند. جراح طی عمل باید تلاش كند كه میزان غیرقرینگی را برطرف كرده و تا آنجا كه ممكن است آن را اصلاح كند.

ورم

یکی از شایعترین عوارض عمل جراحی بینی، ورم بینی بعد از عمل می باشد.
تورم بینی ممکن است حتی تا یکسال پس از عمل طول بکشد و بستگی به این دارد که چه مقدار کار روی بینی شما انجام شده باشد. به طور معمول دو هفته پس از عمل بیماران می توانند به زندگی عادی خود بازگردند.
در حالی که تورم درنوک بینی، بعد از جراحی زیبایی بینی، ممکن است تا یک سال طول بکشد، 90٪ تورم معمولاً در حدود چهار تا هشت هفته بعد از عمل از بین می رود. در این مرحله ، و تا زمان از بین رفتن تورم بهترین گزینه این است که صبور باشید، به جراح خود اعتماد کنید و با او در ارتباط باشید و درباره نگرانی های خود با دکترتان صحبت کنید تا در روند بهبودی شما شریک باشد.

کبودی بعد از عمل

بسته به نوع بینی و عمل جراحی انجام شده، ممکن است در برخی افراد در روزهای ابتدایی پس از عمل بینی شاهد کبودی هایی در اطراف بینی، زیر چشم و صورت باشیم. این کبودی ها ابتدا به رنگ قرمز بوده و کم کم به رنگهای سبز و بنفش تغییر رنگ می دهد تا زمانی که به طور کامل از بین برود. ممکن است کبودی های صورت در روزهای اولیه پس از عمل افزایش یابد ولی پس از یک تا دو هفته این کبودی ها بهبود می یابد. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

قرمزی چشم ها

این قرمزی بدان معنی نیست که به چشم شما فشار وارد شده است. بلکه خونریزی های زیر پوست بینی باعث ایجاد آن می شود. به مرور زمان قرمزی چشم ها رفع می شود. نگران آن نباشید.
در صورت مشاهده عوارض فوق اندکی صبر داشته باشید، این عوارض به مرور زمان از بین خواهد رفت.

حرف زدن بعد از عمل بینی عوارضی به دنبال دارد؟

عمل بینی به خودی خود عوارضی مانند تورم و بی حسی و مواردی از این دست را به دنبال دارد. حرف زدن به صورتی که دهان بسیار باز شود و حتی خندیدن و گریه کردن باعث حرکت بیشتر بینی می شود، حرکات صورت و بینی به ویژه در ساعات و روزهای اولیه بعد از جراحی بینی ممکن است تورم و درد را افزایش دهد.
بی حرکت ماندن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی است که اغلب جراحان توصیه می کنند. برای درک این موضوع اگر هنوز عمل نکرده اید کمی بخندید یا حرف بزنید و در همین حین دستتان هم روی بینی باشد خواهید دید که با حرکات صورت بینی نیز حرکت می کند. به همین دلیل هم توصیه می شود از کارهایی که باعث این حرکات ناخواسته بعد از جراحی می شود بپرهیزید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عمل بینی گوشتی

امروزه بین مردم عمل جراحی بینی گوشتی طرفداران زیادی دارد و با گذشت زمان به تعداد طرفداران آن ها افزوده می شود؛ بعضی از افراد

|مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)