رینوپلاستی

رینوپلاستی

جدول محتوا

 عمل رینو یا رینوپلاستی چیست؟

عمل رینوپلاستی همان عمل بینی می باشد که با انجام آن، فرم، اندازه و تقارن همه قسمت های بینی از قبیل حفره ها، پل و نوک تغییر می یابد و بینی ظاهری زیبا و جذاب به خود می گیرد. رینوپلاستی را می توان به دو شیوه بسته یا باز انجام داد. شیوه جراحی طبق نظر پزشک و شرایط بینی فرد تعیین می شود. در جراحی زیبایی بینی به شیوه باز در آغاز یک شکاف روی فضای بین دو حفره یا سوراخ ایجاد می گردد. این شکاف بسیار کوچک می باشد و پس از سپری نمودن دوران نقاهت محو شده و اصلاً جلب توجه نمی کند. در جراحی بسته بینی هیچ شکاف خارجی ایجاد نمی شود ولی نمی توان آن را روی همه افراد انجام داد. بدین جهت که ایراد ظاهری بینی در هر فردی متفاوت است، شیوه جراحی بینی نیز بر اساس آناتومی بینی به وسیله جراح بینی تعیین می شود. در عمل زیبایی بینی بعضی بیماران از گرافت غضروف استفاده می شود. در صورتی که هر یک از مشکلات زیر در بینی شما وجود داشته باشد، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی می تواند آنها را رفع نماید.

رینوپلاستی

تاریخچه عمل رینو چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است. این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود 2000 سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ و موم استفاده می کردند. در آغاز قرن 19 یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!! قدمت رینوپلاستی مدرن به 50 تا 60 سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه 40 شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است. بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

محبوبیت عمل رینو ( رینوپلاستی) در ایران

رینوپلاستی در کشور ما ایران دارای طرفداران بسیاری در سطح جهان است که بسیاری از افراد علاقه ای زیادی به داشتن بینی های کوچک و زیبا دارند. رینوپلاستی برای از بین بردن برخی نواقص که در بینی یا به عبارتی در ظاهر بینی وجود دارد یا برخی مشکلات تنفسی یا عملکردی انجام می شود. این مشکلات بینی ممکن است در اثر شکستگی، ضرب دیدگی، به صورت مادر زادی، ژنتیکی باشد که لا استفاده از رینوپلاستی از بین می رود. بهتر است این عمل توسط یک پزشک متخصص انجام شود تا نواقصی که در بینی فرد وجود دارد به حداقل مقدار خود برسد.

در برخی افراد تنها مشکلی که در این عضو از صورت وجود دارد قسمت قوز بینی است که با از بین بردن این بخش از بینی فرد در ظاهر خود تغییرات بسیاری می کند. برخی از افراد نیز هیچ مشکلی در بینی خود ندارند ولی علاقه مند هستند که نوک بینی خود را متناسب با صورت خود بالا ببرند و حالت سوراخ های آن را بهبود ببخشند تا در زیبایی آن ها تاثیر بسزایی داشته باشد. رینوپلاستی یک نوع جراحی برای بینی است که با حفظ تمام عملکردهای بینی با عث زیبایی آن می شود. رینوپلاستی که همان عمل زیبایی پلاستیک بینی است که با حفظ تمام عملکرد های بینی به رفع مشکلاتی از قبیل قوز در بینی های گوشتی یا استخوانی می پردازد. این نوع جراحی زیبایی بینی اصلا یا با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل فرد انجام می شود.

عمل رینو بسته

روش جراحی بینی بسته شامل این نوع برش نمی‌باشد. جراح پلاستیک تمام فرایند عمل را از طریق حفره‌های بینی انجام می‌دهد و و هیچ برشی را در قسمت بیرونی صورت بیمار ایجاد نمی‌کند. بسیاری از جراحان پلاستیک بر این باورند که جراحی بسته بینی دقت کمتری دارد و انجام موفقیت‌آمیز آن دشوارتر از جراحی باز بینی است. با این حال عمل بسته بینی مزایای خود را دارد. برای مثال، ساختارهای عملکردی و نگهدارنده‌ی بینی درگیر نمی‌شوند، مدت زمان انجام جراحی کوتاه‌تر است و تورم کمتری پس از عمل ایجاد می‌شود.

رینوپلاستی بسته یک روش عالی برای بیمارانی است که از ظاهر نوک بینی خود رضایت داشته و نیازی به تغییر در این ناحیه ندارند.هنگام انتخاب بین جراحی باز یا بسته بینی باید با جراح پلاستیک درباره‌ی اینکه کدام روش بهترین نتایج را برای شما به همراه خواه داشت صحبت کنید. بسیاری از جراحان تمایل دارند از تکنیک‌هایی استفاده کنند که در آن تخصص دارند، بنابراین اگر برای انجام جراحی زیبایی بینی مضطرب هستید باید با جراح خود در مورد اهداف زیبایی مد نظر خود صحبت کنید.

عمل رینو باز

 جراحی بینی به روش باز را با ایجاد یک برش کوچک در ستون پوستی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند و کلوملا نام دارد، آغاز می‌کند. پس از ایجاد برش، می‌توان پوست بیمار را از نوک بینی جدا کرد. ایجاد این برش، مشاهده و کار بر روی غضروف بینی را بسیار آسان‌تر می‌کند. جای زخم ناشی از برش در کلوملا بسیار نامحسوس است یعنی در اثر عمل باز بینی جای زخم قابل توجهی بر روی صورت بیمار ایجاد نمی‌شود.رینوپلاستی باز دارای مزیت متمایز مشاهده مستقیم غضروف‌ها است. هرچند شاید مهم‌تر از آن قابلیت دستکاری و تغییر شکل بینی با کنترل، دقت بیشتر و به شکلی است که با رینوپلاستی بسته قابل انجام نمی‌باشد.

برای بیمارانی که نیاز به جلو‌آمدگی یا تورفتگی بینی دارند اغلب جراحی باز بینی موثرتر است.در برخی از انوع بینی از جمله در آنهایی که غضروف‌های نوک بینی متمایل هستند، رینوپلاستی باز قابل توجیه است. غضروف‌هایی که به جای اینکه به طرف گوش‌ها متمایل باشند به طرف بالای سر تمایل دارند (به صورت عمودی) در بخش بیرونی غضروف ضعیف هستند. با انجام جراحی از طریق برش‌های داخلی، اغلب میزان گرد شدگی برجسته‌تر است و در امتداد بیرونی بینی بیماران حالت تورفتگی وجود دارد.

رینوپلاستی

کدام تکنیک جراحی زیبایی بینی برای شما بهتر است؟

روش جراحی باز و بسته بینی مزایا و معایب خود را دارند. جراحی باز بینی اغلب برای بیمارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند تغییرات گسترده در نوک بینی خود ایجاد کنند یا یک عمل رینوپلاستی اصلاحی را انجام می‌دهند. دلایل مختلف زیادی برای انتخاب یکی نسبت به دیگری وجود دارد، اما قانون سفت و سختی درباره‌ی اینکه بیمار چه عملی را انتخاب کند وجود ندارد.تنها راه برای تشخیص قطعی روش بهتر مشورت با جراح پلاستیک صورت است. هر جراح اولویت‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های رینوپلاستی خود را دارد. در نهایت تصمیم‌گیری بر اساس گفت‌گو درباره بینی و تغییراتی که به دنبال آن هستید، انجام خواهد شد. کار با یک متخصص بهترین راه برای مشاهده نتایج واقعی فارق از روش مورد استفاده است.

نحوه انجام عمل رینو یا جراحی بینی

.شما داروی (بی حس کننده) را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در یک رگ در دست ، گردن یا قفسه سینه شما قرار می گیرد دریافت می کنید. بیهوشی عمومی بر تمام بدن شما تأثیر می گذارد و باعث می شود در حین عمل بیهوش شوید. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد.جراحی زیبایی بینی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بینی شما انجام شود. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف های زیر پوست شما را مجدداً تنظیم می کند.
جراح شما بسته به میزان نیاز به از بین بردن یا اضافه شدن ، ساختار بینی و مواد موجود ، می تواند شکل استخوان های بینی یا غضروف شما را از چندین طریق تغییر دهد. برای تغییرات کوچک ، جراح ممکن است از غضروف گرفته شده از عمق داخل بینی یا گوش شما استفاده کند. برای ایجاد تغییرات بزرگتر ، جراح می تواند از غضروف دنده ، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمتهای بدن شما استفاده کند. بعد از ایجاد این تغییرات ، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار داده و برش ها را در بینی شما می بخشد.اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد ، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.بعد از عمل ، شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت ، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند.اگر سایر مشکلات سلامتی دارید ، ممکن است یک شب بمانید.

تفاوت رینوپلاستی با سپتوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجا که هر دو تنفس و شکل بینی مرتبط هستند، گاهی اوقات رینوپلاستی انجام می شود نه فقط برای تغییر ظاهر بینی بلکه معمولا برای بهبود تنفس بینی نیز انجام می شود. سپتوپلاستی یک جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخل بینی که داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می کند(سپتوم بینی) است.  وقتی سپتوم کج باشد، نفس کشیدن را دشوار می کند. سپتو پلاستی معمولا با رینوپلاستی ترکیب می شود.

 رینوپلاستی

ایا انجام جراحی بینی برای من مناسب هست؟

تصمیم به انجام عمل بینی گرفتن یک تصمیم مهم و کاملاً شخصی است؛ عمل رینوپلاستی برای افرادی که به دلیل شکل یا اندازه بینی خود با کمبود اعتماد به نفس یا دیگر مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند رخدادی باشد که زندگی‌شان را دستخوش تحولی اساسی می‌سازد. فردی یک بیمار ایده‌آل برای انجام رینوپلاستی بینی است که سالم، حداقل18 ساله باشد و دخانیات مصرف نکند. از همه مهم‌تر، متقاضیان ایده‌آل عمل بینی انتظارهایی واقع‌بینانه از دستاورد نهایی دارند. اگرچه رینوپلاستی چهره‌ی فرد را به شیوه‌ای چشمگیر بهبود می‌بخشد، اما محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. تبادل نظر شفاف و صادقانه بین جراح و بیمار، در کنار تشخیص نتایج واقع‌بینانه از سوی بیمار، بهترین توافق جهت اطمینان از رضایتمندی و سپاس‌گزاری بیمار از نتیجه‌ی عمل است.

اگر باردار هستید یا در فکر بارداری، حتما این نکته را با پزشکتان مطرح کنید. اگر فقط در ناحیه پوست بینی مشکل دارید و از شکل کلی آن خرسند و راضی نیستید، می توانید به بهترین دکترهای جراحی پلاستیک بینی مراجعه کنید تا با استفاده از لیزر، رینوپلاستی با لیزر را برایتان انجام دهند. عمل رینوپلاستی بینی کم خطر بوده ولی در صورتی که نتایج آن به صورت دلخواهتان نباشد، برای جراحی ترمیمی اصلاحی باید حداقل یک سال صبر کنید. پس انتخاب یک دکتر خوب و با تجربه در این زمینه شرط اصلی موفقیت در راستاست.

مزایای عمل رینو پلاستی چیست؟

رینوپلاستی اهداف ویژه‌ی چندانی را دنبال می‌کند. آسان کردن تنفس به علاوه‌ی  بهبود صورت ظاهری. در طی عمل رینوپلاستی، جراح ممکن است با روش‌های زیر ظاهر شما را زیباتر سازد:

 • برداشتن برآمدگی روی بینی
 • اصلاح پل بینی
 • تغییر شکل دادن نوک بینی
 • تغییر شکل یا تغییر سایز دادن حفره‌های بینی
 • ترمیم بینی بعد از جراحت
 • بزرگ کردن یا کوچک کردن اندازه‌ی بینی

 عوارض احتمالی عمل رینو

بیمار ممکن است با ورم چشم ها، بینی و گاهی اوقات ورم صورت بعد از عمل جراحی بینی مواجه می­شود. التهاب و ورم بینی بعد از عمل ممکن است چند هفته طول بکشد. اگر استخوان بینی شکسته شده باشد، ممکن است مقداری سیاهی یا کبودی در اطراف چشم ظاهر شود. امکان دارد کمی ناراحتی در بینی خود احساس کنید و همچنین برخی از بیماران در طول دوره نقاهت دچار سر درد بعد از عمل بینی می شوند. مقداری خونریزی پس از جراحی طبیعی است. با این حال، اگر خونریزی شدید و غیر قابل کنترل است، برای توقف خونریزی، بینی پانسمان می شود. همانند تمامی جراحی­ها، همیشه احتمال بروز خطر و یا عوراض جانبی وجود دارد و پس از جراحی بینی، هر چند نادر، ممکن است با عوارضی از قبیل موارد زیر موجه شوید:

 • عفونت
 • خونریزی بینی
 • آلرژی به داروی بیهوشی
 • آسیب عصبی و بی حسی دائمی بینی و بافت های اطراف آن
 • زخم شدگی و اسکار زیاد
 • ناهنجاری هایی مانند کجی بینی، مشکلات در تنفس
 • نیاز به عمل مجدد

در افرادی که تحت عمل مجدد جراحی بینی قرار می گیرند، قرمزی خفیفی در پوست ممکن است ایجاد شود.

 نتیجه گیری

تغییرات بسیار کم حتی در مقیاس میلی متر در ساختار بینی می تواند تفاوت های زیادی در ظاهر ایجاد کند. بیشتر اوقات، جراحان پلاستیک با تجربه یا متخصصین گوش و حلق و بینی  یا جراحان فک و صورت می توانند نتایج رضایت بخشی را در شما ایجاد کنند. در برخی موارد، تغییرات بیشتری نیاز است که با جراحی مجدد پس از یک سال قابل دستیابی است برای دستیابی به نتیجه دلخواه توصیه میشود در انتخاب جراح بینی خود دقت کرده تا متوجه ضرری نشوید. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین جهت دریافت مشاوره برای انجام خدمات رینوپلاستی با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)