عمل بینی عروسکی

هر آنچه باید درباره عمل بینی عروسکی بدانید

جدول محتوا

زیبایی ظاهری نقش مهمی در اعتمادبه‌نفس افراد بازی می‌کند. به همین دلیل تقاضا برای انجام جراحی‌های زیبایی افزایش یافته است. جراحی زیبایی به متقاضیان کمک می‌کند چهره و اندام خود را به فرم دلخواه تغییر دهند. رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین جراحی‌ها در ایران و جهان است. تفاوت در ساختار بینی و استخوان‌بندی چهره سبب شده که جراحان با استفاده از تکنیک‌های مختلف، بینی متقاضیان را به حالت دلخواه عمل کنند. عمل بینی عروسکی یکی از عمل‌های بسیار محبوبی است که می‌تواند تغییرات اساسی در چهره شما ایجاد کند. اگر شما متقاضی انجام این عمل هستید، توصیه می‌کنیم پس از کسب اطلاعات کافی تصمیم نهایی خود را بگیرید.

جراحی بینی عروسکی چیست؟

بینی عروسکی تیغه‌ای بسیار باریک، سوراخ‌های خیلی کوچک دارد و نوک بینی به سمت بالا قرار می‌گیرد. اگر جراح زاویه مناسب را برای این عمل انتخاب نکند، متقاضی با مشکلات تنفسی درگیر خواهد شد. در این نوع جراحی، پزشک بینی را کاملا تراشیده و فرم آن را به حالت عروسکی تغییر می‌دهد. تفاوت اصلی بینی طبیعی و عروسکی در زاویه بین بینی و لب‌ها است. در جراحی طبیعی زاویه لب و بینی ۹۰ درجه است، اما این زاویه در عمل بینی عروسکی ۱۰۵ درجه خواهد بود.

مراحل جراحی بینی عروسکی

جراحی بینی معمولا از طریق دو تکنیک باز و بسته انجام می‌شود. در جراحی عروسکی به دلیل اینکه کل تیغه بینی تراشیده شده و تغییرات اساسی در پره‌های بینی انجام می‌شود، جراح باید دسترسی راحت‌تری به تمام قسمت‌های داخلی بینی داشته باشد. همین امر سبب شده که جراحی باز بهترین گزینه برای بینی‌های عروسکی باشد. قبل از شروع جراحی، پزشک در جلسه مشاوره متقاضی را از جنبه‌های مختلف جسمی و روانی ارزیابی کرده و آزمایش‌های مختلفی برای بررسی وضعیت سلامتی او توصیه می‌کند. پس از مشاهده نتایج آزمایش وقت عمل را تعیین خواهد کرد. مراحل مختلف جراحی بینی شامل موارد زیر است:

·         بیهوشی

در این مرحله پزشک با توجه به شرایط متقاضی استفاده از داروی بیهوشی یا بی‌حسی موضعی را انتخاب می‌کند. حساسیت این عمل بسیار بالا است. در اغلب موارد جراحان ترجیح می‌دهند از بیهوشی عمومی استفاده کنند. در صورتی که متقاضی به دارو‌های بیهوشی حساسیت داشته باشد، جراح استفاده از دارو‌های بی‌حسی موضعی را در اولویت قرار می‌دهد.

·         برش

پس از اینکه دارو‌های بیهوشی یا آرام‌بخش‌های وریدی اثر کرد و متقاضی کاملاً بیهوش شد، نوبت به ایجاد برش می‌رسد. در جراحی بینی عروسکی به روش بسته تمام برش‌ها در داخل بینی انجام شده و کاملا مخفی هستند. اما در تکنیک باز با ایجاد برش در وسط بینی سوراخ‌ها از یکدیگر جدا شده، سپس پوست پوشاننده غضروف و استخوان بینی به‌آرامی بلند شده و شرایط برای تغییر فرم بینی فراهم می‌شود.

·         اصلاح عیوب ساختاری و تغییر فرم بینی

در مواردی که اندازه بینی بزرگ است، تراشیدن استخوان یا غضروف بینی الزامی است. در برخی موارد انجام جراحی بینی عروسکی، تنها از طریق پیوند غضروف امکان‌پذیر است. استفاده از غضروف ناحیه سپتوم یا تیغه بینی، غضروف گوش یا قسمتی از دنده بهترین گزینه در این جراحی هستند. اما استفاده از غضروف سپتوم در اولویت قرار دارد. در صورتی که فرد به انحراف بینی دچار باشد، باید انحراف سپتوم قبل از اتمام عمل رفع شود. در این صورت مسیر تنفسی فرد بازتر شده و مشکلات تنفسی او نیز رفع خواهد شد.

·         دوخت محل عمل

پس از اتمام تمام مراحل فوق و اطمینان از رفع تمام مشکلات ساختاری و ظاهری بینی، جراح سعی می‌کند با استفاده از نخ بخیه ظریف محل برش را ببندد. پانسمان نیز تا چند روز بعد از عمل روی بینی باقی خواهد ماند.

عوارض جراحی بینی عروسکی

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که ممکن است پس از عمل بینی عروسکی با آن درگیر شوید عدم تناسب و هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت است. در چنین حالتی، سایر مشکلات ساختاری موجود در صورت فرد نیز برجسته‌تر خواهد شد. در موارد نادر مشاهده شده که تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی فرد را به سختی تنفس دچار کرده است. با اطمینان می‌توان گفت جدی‌ترین عارضه بینی‌های عروسکی مشکلات تنفسی است.

اغلب جراحان توصیه می‌کنند که انتخاب فرم و حالت بینی را به متخصص واگذار کنید. زیرا او اطلاعات کافی از روند جراحی داشته و با بررسی ساختار بینی و چهره شما بهترین مدل را انتخاب می‌کند. در صورتی که متقاضی اصرار داشته باشد که حتما بینی خود را عروسکی عمل کند، توصیه ما این است که سوراخ‌های بینی بیش از اندازه تنگ و کوچک نشود. سایر عوارض احتمالی این نوع جراحی عبارت است از:

 • چسبندگی داخل بینی که در اغلب موارد راهی برای رفع آن وجود ندارد
 • ایجاد سوراخ در ناحیه سپتوم یا تیغه میانی بینی
 • نکروز یا بافت مردگی در ناحیه عمل
 • بدفرمی بینی
 • جمع شدن نوک بینی
 • تحلیل غضروفی در ناحیه کلوملا
 • ایجاد قوس غیرطبیعی روی بینی
 • از دست دادن دائمی حس بویایی

عمل بینی عروسکی

جراحی بینی عروسکی برای چه کسانی مناسب است؟

عمل عروسکی بینی یا همان بینی فانتزی طرفداران زیادی به‌ویژه در میان خانم‌های جوان دارد. اما قبل از انتخاب باید بدانید که آیا شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر. پزشک از طریق روان‌سنجی و بررسی نتایج آزمایشات پزشکی تشخیص خواهد داد که شما شرایط انجام این جراحی زیبایی را دارید. اما نکته دیگری که نباید از آن غافل شوید این است که آیا بینی عروسکی با سایر اجزای صورت شما تناسب دارد؟

اگر جزء آن دسته از خانم‌ها یا آقایانی هستید که صورت و بینی بزرگی دارید باید این جراحی را برای همیشه فراموش کنید. کسانی که بینی غضروفی یا استخوانی دارند بهترین گزینه برای عمل بینی‌ فانتزی هستند. توصیه می‌کنیم اگر بینی شما گوشتی است، حتما جراحی بینی طبیعی را انتخاب کنید.

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی عروسکی

برای اینکه بتوانید نتیجه مطلوبی از عمل خود کسب کنید، علاوه بر دقت در انتخاب جراح و محل عمل باید دستورالعمل‌های مراقبتی قبل و بعد از عمل را رعایت کنید. هر نوع کوتاهی در این مرحله بر نتیجه عمل تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دستورالعمل‌های مراقبتی قبل عمل بینی

 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، به بیماری خاصی مبتلا هستید یا به ماده‌ای حساسیت دارید حتما این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برای کسب نتیجه مطلوب از عمل بینی عروسکی حدود دو هفته قبل از جراحی باید مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات یا هر نوع ماده مخدر دیگر را ترک کنید.
 • مصرف دارو‌های ضد انعقاد خون، آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و برخی مکمل‌هایی گیاهی دو هفته قبل از عمل ممنوع است.
 • حمام یک روز قبل از عمل الزامی است.
 • فراموش نکنید که روز جراحی غذای سبک میل کنید، از هیچ ماده آرایشی استفاده نکنید و آزمایش‌های خود را به همراه بیاورید.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی فانتزی

باید به این نکته توجه کنید که دوره نقاهت رینوپلاستی نسبتا طولانی است و ممکن است تا حدود یک سال بعد از عمل، برخی عوارض باقی بماند. برای اینکه تحمل این دوره راحت باشد و بدانید در هر مرحله انجام چه کار‌های ضروری است به زمان‌بندی زیر توجه کنید:

·         هفته اول

در این دوره اسپلینت برداشته شده و می‌توانید به‌راحتی به انجام فعالیت‌های روزمره بپردازید. درد، تورم و کبودی از علائم طبیعی بعد از عمل هستند که در پایان هفته اول معمولا درد کاهش چشمگیری خواهد داشت. اما تورم و کبودی همچنان ادامه دارد. فراموش نکنید که شدت و میزان ماندگاری علائم در افراد مختلف با یکدیگر فرق دارد. زیرا وضعیت جسمانی و پاسخ سیستم ایمنی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. فراموش نکنید انجام هر نوع فعالیت سنگین که فشار زیادی به سر وارد کرده و میزان تعریق را افزایش می‌دهد ممنوع است. علاوه بر این باید استفاده از عینک، فین کردن، حمام طولانی، شنا و دویدن را در این هفته فراموش کنید.

·         هفته دوم

پس از اتمام هفته دوم، کبودی تقریباً بهبود یافته و تورم ناحیه پلک و اطراف آن نیز تقریبا برطرف شده است. اما در این دوره نمی‌توان با قطعیت درباره نتیجه عمل بینی عروسکی صحبت کرد. باید صبور باشید تا تمام تورم ناحیه بینی برطرف شده و فرم و حالت اصلی آن نمایان شود.

·         هفته چهارم

با آغاز هفته چهارم به راحتی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سبک را آغاز کنید. توصیه می‌کنیم تمرینات خود را با انجام فعالیت‌های هوازی تحریک‌کننده سیستم قلبی آغاز کنید. زیرا بلند کردن اجسام و وزنه‌های سنگین در این دوره ممنوع است.

·         هفته ششم

در این دوره استخوان‌های کاملاً شکل گرفته و فرم و حالت بینی تقریبا مشخص می‌شود. همچنین محدودیتی برای انجام برخی فعالیت‌های سنگین ندارید. اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید، قبل از آغاز دوباره تمرینات سنگین بدنسازی حتماً با پزشک خود صحبت کنید. برای استفاده از عینک، فین کردن و حمام آب گرم در اتمام هفته ششم محدودیتی وجود ندارد.

 •  سه تا شش ماه بعد از عمل

بی‌حسی یکی از عوارض طبیعی و عادی بعد از عمل بینی عروسکی است که به‌مرور زمان برطرف می‌شود. اگر با این عارضه درگیر هستید، نگران نباید با گذشت شش ماه بعد از جراحی تمام بی‌حسی‌های غیرطبیعی برطرف می‌شود. اما افرادی که بعد از این دوره با بی‌حسی بینی و اطراف آن مواجه هستند، باید به پزشک خود مراجعه کنند.

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که یک سال بعد از عمل بهترین زمان برای بررسی نتیجه آن است. زیرا تکمیل روند بهبودی، برطرف شدن تمام کبودی و تورم ناحیه بینی و شکل‌گیری بینی استخوانی فرصت مناسبی فراهم می‌کند تا بتوان نتیجه عمل را بررسی کرد.

مهم‌ترین نکات برای کاهش دوره نقاهت بعد از جراحی بینی

یکی از سؤالات اساسی که ذهن تمام متقاضیان جراحی بینی را درگیر کرده این است که آیا راهی وجود دارد که بتوان دوره نقاهت را کاهش داد؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید علاوه بر حفظ فرم و حالت‌ایده‌آل بینی بعد از عمل، زمان بهبودی را کاهش دهید.

 • رعایت تمام توصیه‌های پزشک و مصرف به‌موقع دارو‌ها بعد از عمل بینی عروسکی مهم‌ترین مورد در تسریع بهبودی زخم‌ها و کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی است.
 • هنگام خواب باید سرتان بالاتر از بدن باشد. بهتر است دو روز اول بعد از عمل نشسته بخوابید و در روز‌های بعد از دو بالش برای خواب استفاده کنید. خوابیدن به شکم و پهلو تا اتمام دوره نقاهت ممنوع خواهد بود.
 • اگر درد و تورم ناحیه بینی شما زیاد است، می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس را به‌آرامی روی گونه‌ها بمالید. از تماس کمپرس با بینی خودداری کنید.
 • استراحت کافی و استفاده از برنامه غذایی سالم بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. بدن شما به هشت ساعت خواب، مواد معدنی، آب کافی، انواع ویتأمین‌ها و پروتئین نیاز دارد. استفاده از نمک، مواد حاوی ادویه، غذا‌های تند و فست فود‌ها در این دوره ممنوع است.
 • بدن خود را خنک نگه دارید. تعریق بیش‌ازحد و استفاده از حمام آب گرم، سونا یا سوپ‌های داغ تورم و کبودی بعد از عمل را تشدید می‌کند.
 • پرهیز از تماس مستقیم با نور خورشید یا استفاده از عینک‌های طبی و آفتابی تا دو هفته بعد از عمل اهمیت بسیار زیادی دارد.

هزینه جراحی بینی عروسکی

آگاهی از هزینه عمل بینی عروسکی بسیار مهم است. البته به این نکته توجه داشته باشید عوامل مختلفی در تعیین هزینه عمل تاثیر مستقیم دارند. برای مثال، میزان مهارت و تجربه جراح، روش جراحی، کلینیک و شهر محل عمل، سن متقاضی، تجهیزات کلینیک و اتاق عمل، هزینه دارو‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل و هزینه کادر اتاق عمل مهم‌ترین عوامل در تعیین هزینه جراحی بینی هستند. تجربه و مهارت جراح در کسب نتیجه ایده‌آل بعد از هر عمل اهمیت به‌سزایی دارد. اگر تمایل دارید هزینه عمل کاهش پیدا کند به جای انتخاب جراحان تازه‌کار، سعی کنید از پزشکان مجرب سایر شهر‌ها کمک بگیرید. زیرا هزینه عمل بینی در شهر‌های کوچک و برخی مراکز استان‌ها در مقایسه با تهران کمتر است.

سخن پایانی

بینی یکی از اجزای مهم صورت است که تاثیر به‌سزایی در افزایش یا کاهش زیبایی ظاهری چهره شما دارد. اگر برای افزایش اعتماد‌به‌نفس خود تصمیم به رینوپلاستی گرفته‌اید، بهتر است در مرحله انتخاب جراح و تکنیک جراحی وسواس فراوانی به خرج دهید. زیرا حساسیت عمل بینی عروسکی در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی بیشتر است. بروز هر نوع مشکل در حین عمل می‌تواند بر زیبایی، بر سلامت جسمانی و روانی شما تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، سعی کنید اطلاعات کافی درباره نحوه عمل و عوارض احتمالی بعد از آن به دست آورید.

عمل بینی عروسکی

 • عوارض جراحی بینی عروسکی چیست؟
 • هزینه جراحی بینی عروسکی چقدر است؟
 • بعد از عمل جراحی بینی در دوره نقاهت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
 • جراحی بینی عروسکی برای چه کسانی مناسب است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)