همه چیز در رابطه با مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی

جدول محتوا

قرن‌های متمادی بشر مجبور بود با آنچه ژنتیک نصیب ظاهرش کرده بود زندگی کند، بی آنکه بتواند چیزی را تغییر دهد. امروزه به لطف مدرنیته و ارتقای علم پزشکی این امکان به وجود آمده که بتوان بسیاری از عیب‌های ظاهری را اصلاح کرد. از جمله عمل‌های زیبایی پرطرفدار، جراحی بینی یا رینوپلاستی است. اگر در شرف تصمیم‌گیری درباره‌ی این عمل زیبایی هستید، کلینیک تهران سرجیکال در این مقاله، همه‌ی آن چیزی را که به دانستنش درباره‌ی مراحل جراحی بینی نیازمندید، فراهم کرده است.

انتخاب جراح بینی

قدم اول و مهم‌ترین تصمیم در مراحل جراحی بینی، انتخاب پزشک است. از این جهت باید زمان کافی برای یافتن متخصص مورد نظر خود صرف کنید. اگر مراحل جراحی بینی زیر نظر پزشک مجرب و دقیق انجام شود جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت. یک راه ساده برای یافتن متخصص، سوال از کسانی است که قبلا تجربه طی مراحل جراحی بینی را داشته‌اند.

راه آسان دیگر جستجو در صفحات مجازی پزشکان است. امروزه متخصصین زیبایی نیز از بستر اینترنت برای ارائه نمونه کارهای خود بهره می‌برند. صفحات مجازی جراحان را بررسی کرده و پس از انتخاب می‌توانید در مطب حضور یافته و با دیدن کسانی که برای مراقبت‌های بعد عمل مراجعه کرده‌اند، شاهد نمونه کار جراح مورد نظر، از نزدیک باشید. توقعات خود را با جراح بینی در میان گذاشته و به توصیه‌ها و پیشنهادهای او توجه کنید، توقعات خود را منطبق با واقعیت کرده و با انتخاب بهترین جراح بینی تهران به راحتی به پزشک خود اعتماد کنید.

شناخت نوع بینی و مشاوره با جراح بینی
شناخت نوع بینی و مشاوره با جراح بینی

شناخت نوع بینی و مشاوره با جراح بینی

یکی از مراحل جراحی بینی شناخت نوع بینی شماست. حتما اصلاح بینی استخوانی و بینی غضروفی را شنیده-اید، اما این دسته بندی زیادی ساده است. در عمل پزشک بعد از ملاقات با شما و معاینه دقیق و با توجه به ساختار بینی، نوع پوست، جنسیت، وضعیت سلامتی و … درباره جراحی مناسب شما تصمیم می¬گیرد. 

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بینی

یکی دیگر از مراحل جراحی بینی اقدامات پیش از عمل است. تمام آنچه که باید پیش از عمل بینی انجام دهید، در مطب پزشک به شما اطلاع داده می‌شود. پیش از عمل تعدادی آزمایش باید انجام شود تا وضعیت سلامتی شما مشخص شود؛ از جمله این آزمایش‌ها می‌توان به تست کم خونی اشاره کرد. عکس رادیولوژی نیز از جمله مواردی است که پیش از عمل باید تهیه شود تا پزشک شما بتواند با دقت کافی درباره مراحل عمل تصمیم بگیرد.

اگر بیماری دارید، یا باردار هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بارداری، مراحل جراحی بینی را باید تا پس از زایمان به تعویق بیاندازید. همچنین اگر دارو یا هر نوع فراورده گیاهی خاصی را مصرف می‌کنید، حتما جراح را مطلع کنید.

ده روز پیش از عمل بینی از مصرف سیگار، قلیان و موارد مشابه خودداری کنید؛ دخانیات روند بهبودی را طولانی می‌کند. از آسپرین و سایر داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند پرهیز کنید؛ زیرا احتمال خونریزی بعد از عمل بینی را افزایش می‌دهند. قبل عمل، حمام رفته و از هشت ساعت قبل ناشتا باشید و با یک نفر همراه برای حضور در کلینیک یا بیمارستان هماهنگ کنید.

بیمار نباید ریش و سبیل، آرایش و لاک داشته باشد و چنانچه ناخن‌ها کاشت دارند، یک یا دو عدد از لاک ناخن‌ها برداشته شود. رنگ ناخن‌ها از علائم مهمی است که در اتاق عمل به آن توجه می‌شود.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

اصلی‌ترین بخش از مراحل جراحی بینی در اتاق عمل انجام می‌شود. در بدو امر، متخصص بیهوشی اقدامات لازم را انجام می‌دهد. با کادر اتاق عمل آشنا می‌شوید و پزشک هم با شما صحبت خواهد کرد، در این آخرین فرصت هم می‌توانید درباره توقعاتتان از نتیجه عمل با جراح صحبت کنید.

زمانی که بیهوش شوید عمل آغاز خواهد شد؛ سپس جراح با توجه به خواسته‌ی شما و ایرادهای موجود، روش عمل را انتخاب می‌کند. لایه رویی پوست بلند می‌شود، ایرادها رفع شده و پوست روی جای خود بازگردانده می‌شود. در نهایت تعدادی بخیه بسیار ظریف برای اتصال مجدد پوست، عمل را به پایان می‌برد.

جراحی بینی به دو روش کلی انجام می‌شود:

  • جراحی بسته

در این روش پزشک برش‌های لازم را داخل بینی انجام می‌دهد. حسن این روش باقی نماندن جای برش و بخیه است. ولی در عین حال قابلیت‌های عمل باز را ندارد و برای رفع ایرادهای جزئی می‌توان از این روش استفاده کرد. اندکی کاهش در طول بینی، تغییر نوک بینی یا از بین بردن برآمدگی جزئی روی بینی از جمله تغییراتی است که پزشک می‌تواند با این روش اعمال کند. تمامی اصلاحات از راه برش‌های ظریف داخل سوراخ بینی انجام می‌شود و به همین دلیل دید پزشک گسترده نخواهد بود و مهارت جراح بسیار اهمیت خواهد داشت. پزشک پس از اعمال تغییرات، اسپلینت بینی را انجام می‌دهد. طول این عمل بین یک تا دو ساعت خواهد بود.

طول دوره نقاهت در جراحی بینی بسته کوتاه‌تر است و میزان تورم و کبودی هم بسیار کمتر خواهد بود. اسکار یا جای زخمی هم روی صورت باقی نخواهد ماند.

  • جراحی باز

در روش عمل جراحی به روش باز، پزشک با برش‌های صحیح و جزئی، پوست و غضروف‌های داخل بینی را بلند می‌کند و به راحتی به استخوان و سایر بخش‌های زیری دسترسی خواهد داشت. در نهایت بخیه‌ها هم در چین‌های بینی انجام می‌شود تا اسکار حداقلی در ظاهر بینی باقی بماند.

جزئیات در جراحی بینی وابسته به شرایط بیمار می‌تواند بسیار متنوع باشد. چه درباره‌ی بیماری که برای بهبود وضعیت تنفس و مشکلات ناشی از پولیپ و انحراف بینی به جراح بینی مراجعه می‌کند و چه در مورد بیماری که در پی تغییر در ظاهر بینی باشد، جراح مخاط بینی را از تیغه‌ی بینی و غضروف‌ها جدا کرده و سپس اقدام به اصلاح نواقص می‌کند. پزشک با توجه به شرایط استخوان‌ها و غضروف‌ها می‌تواند طول بینی و فرم آن را تغییر دهد، تنگی کانال تنفسی و عدم تقارن سوراخ‌های بینی را اصلاح کند و نتیجه نهایی را بر خواست مبتنی بر واقعیت بیمار منطبق کند.

بهترین جراح بینی در مراحل جراحی بینی اول از همه سلامتی و تنفس صحیح را در نظر خواهد داشت و درباره‌ی ظاهر بینی هم به تناسبات صورت بیمار دقت خواهد کرد تا نتیجه نهایی مورد رضایت بیمار قرار گیرد. در پایان مانند روش جراحی بینی بسته، گچ بینی یا همان اسپلینت انجام می‌شود.

این که کدامیک از این دو روش برای شما مناسب است، کاملا بستگی به شرایط و خواست شما از نتیجه عمل بینی دارد، که با توجه به آن‌ها پزشک تصمیم می‌گیرد در طی مراحل جراحی بینی از چه راهی استفاده کند.

زمان ترخیص از کلینیک بعد از عمل بینی

پس از اتمام عمل، بیمار به اتاق ریکاوری برده می‌شود تا زمانی که بهوش بیاید. بعد به بخش منتقل شده تا مراقبت‌های لازم انجام شود. در این مرحله با توجه به شرایط و وضعیت بیمار، بین شش تا بیست و چهار ساعت بعد، به تشخیص جراح بینی مرخص خواهد شد.

اولین روز بعد از انجام جراحی بینی

اولین روز بعد از انجام جراحی بینی

به صورت کلی بیمار باید بتواند تا چند روز پس از عمل استراحت کند. در این قسمت از مراحل جراحی بینی، تحت تاثیر لوله بیهوشی و همچنین داروی بیهوشی، امکان گلو درد، خشکی گلو، حالت تهوع و سرگیجه وجود دارد. همه این علائم با گذشت زمان و مصرف نوشیدنی‌های گرم، مرتفع خواهد شد. از چهار ساعت پس از عمل می‌توان نوشیدن را آغاز کرد و بهتر است از غذاهای مایع و مقوی در روزهای اولیه استفاده شود. سوپ سبزیجات و گوشت میکس شده یک انتخاب بسیار مناسب است.

همراه بیمار باید با کمپرس سرد روی صورت از بروز کبودی پیشگیری کند. اگر هر یک ساعت یکبار به مدت پنج تا ده دقیقه کمپرس سرد روی گونه‌ها قرار گیرد تا حد زیادی از ورم و کبودی جلوگیری می‌شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

یکی دیگر از مراحل جراحی بینی که اهمیت به سزایی دارد مراقبت‌های بعد از عمل بینی است.

  • تا سه روز پس از عمل نباید به حمام رفت. در صورت نیاز از دستمال مرطوب و دئودورانت استفاده شود.
  • بین سه تا هفت روز آتل یا اسپلینت روی بینی باقی خواهد ماند تا از بینی در برابر آسیب و ضربه محافظت کند.
  • چند روز ابتدایی نباید سر را خم کرد. سر و گردن باید بالاتر از بدن قرار گیرند، دو متکا زیر سر، وضعیت مناسبی را ایجاد می‌کند. حتی زمان خواب هم باید همین حالت نیمه نشسته را حفظ کرد. تا یک ماه بعد هم باید حتما به پشت خوابید، خوابیدن به پهلو یا روی شکم تاثیر منفی رو نتیجه عمل بینی خواهد داشت.
  • جراح برای شما داروهایی شامل مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند که لازم است به موقع مصرف شوند.
  • در زمان اعلام شده، برای ویزیت به جراح بینی خود مراجعه کنید. در این بخش از مراحل جراحی بینی، پانسمان برداشته می‌شود و نحوه صحیح چسب زدن روی بینی به شما آموزش داده خواهد شد. به نکات گفته شده توجه کنید و آن‌ها را به درستی و با حوصله اجرا کنید. زمان جدا کردن بخیه‌ها هم به شما اطلاع داده می‌شود، پس خودسرانه اقدام به کشیدن بخیه‌ها نکنید.
  • در طول روزهای اول بهبودی، از سیگار و الکل پرهیز کرده و فعالیت‌های سنگین فیزیکی و ورزشی انجام ندهید. از فشار زیاد روی فک‌ها خودداری کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
  • در طی مراحل جراحی بینی مقداری ورم و کبودی وجود خواهد داشت که به تدریج کاهش می‌یابد. مصرف نمک تورم را بیشتر می‌کند، پس از مصرف غذاهای پر نمک و فرآوری شده بپرهیزید؛ به جای آن از سبزیجات و میوه‌های تازه‌ی میکس شده استفاده کنید تا روند درمان را تسریع کنید. در ابتدای امر، بوها و طعم‌ها را به خوبی حس نخواهید کرد که امری طبیعی است و با گذشت زمان و ترمیم مخاط بینی به وضع عادی باز خواهد گشت.
  • در مراحل جراحی بینی استفاده از عینک را تا چند هفته به تعویق بیاندازید و به صورت کلی از هر نوع فشار به بینی خودداری کنید.

فراموش نکنید آنچه شما در ابتدا می‌بینید، نتیجه اولیه است و دیدن نتیجه نهایی ممکن است تا ماه‌ها بعد به تعویق بیفتد، پس در مراحل جراحی بینی صبور باشید. 

انتخاب کلینیک مناسب و جراح بینی متخصص تا حد زیادی به کاهش عوارض و نگرانی های شما اثر گذار است در صورتی که بدنبال جراح بینی طبیعی و حرفه‌ای هستید و یا جراحی که توانایی انجام عمل بینی های فانتزی، استخوانی، گوشتی و غیره را داشته باشد پیشنهاد می کنیم با کلینیک تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 

 

مرکز تخصصی جراحی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)