جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

جدول محتوا

جراحی پلاستیک چیست؟

جراحی پلاستیک چیست؟ کلمه‌ی «پلاستیک»  به معنای این نیست که بیمارانی که این جراحی را انجام می‌دهند صورت پر از مواد ساختگی خواهند داشت. نام آن از ماده ترکیبی اتخاذ نمی‌شود بلکه از کلمه یونانی پلاستیکوس اتخاذ می‌شود که به معنای شکل یا قالب است. جراحی پلاستیک یک نوع ویژه از جراحی است که می‌تواند ظاهر و توانایی عملکرد فرد را تغییر دهد. عمل‌های بازسازی منجر به اصلاح نقص‌ها بر روی صورت یا بدن می‌شوند. اینها شامل نواقص تولد فیزیکی همانند لب ترک‌خورده و بدریختی‌های گوش، آسیب‌های ضربه همانند گاز گرفتگی سگ یا سوختگی یا پس از معالجات بیماری همانند بازسازی سینه زنان پس از جراحی سرطان سینه می‌باشند.

عمل‌های آرایشی (زیبایی) بخشی از بدن را تغییر می‌دهند که فرد از آن احساس رضایت نمی‌کند. عمل‌های آرایشی رایج شامل بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه‌ها، تغییرشکل بینی و برداشتن چربی از نقاط ویژه‌ی بدن می‌باشند. برخی عمل‌های جراحی به اندازه کافی از لحاظ آن چه که ما جراحی می‌پنداریم همانند بریدن و دوختن، «جراحی‌شکل» نیستند. به عنوان مثال، استفاده از لیزرهای ویژه برای از بین بردن موی ناخواسته و پوست متخلخل به منظور بهبود زخم شدید، دو درمان این چنینی می‌باشند. اداهای صورت به ما اجازه می‌دهند تا با یکدیگر تعامل کرده و ارتباط برقرار کنیم. ظاهر ما نیز بر چگونگی درک دیگران از ما بستگی دارد از این رو بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا «بهترین صورت خود» را به نمایش بگذارند.

جراحی پلاستیک

مراقبت های قبل از جراحی پلاستیک

جراح شما بایستی روند ریسک‌ها، مزایا، جاگزین‌ها و ریکاوری را با شما بحث کند. اینکه بدانید انتظار چه چیزی را باید داشته باشید، شما را در وضعیت راحت‌تری قرار می‌دهد. شما بایستی بپرسید که جراح، چند نوع روند را انجام داده است و تعداد دفعات عمل او چه میزان بوده است. شما همچنین بایستی بدانید که چه نوع برنامه‌ی آماده‌ سازی را باید صورت دهید، روندها چقدر طول می‌کشند و هرگونه ریسک مرتبط را نیز بدانید. جراح شما بایستی به شما در مورد هر دارویی که باید قبل از جراحی باید اجتناب کنید مشاوره دهد.

برخی ریسک‌ها عبارتند از: حالت تهوع، بی‌حسی، خون‌ریزی، لخته‌های خون، عفونت و واکنش‌های مغایر به بیهوشی. علاوه بر این، اگر شما دخانیات مصرف می‌کنید بایستی از این کار به مدت دو هفته قبل از جراحی اجتناب کنید تا بهبود پس از عمل را افزایش دهید. شما همچنین بایستی از تمام هزینه‌های مرتبط و انتخاب‌های پرداخت را قبل از انجام هرگونه عمل، مطلع شوید. بیمه معمولاً جراحی پلاستیک بازسازنده را پوشش خواهد داد اما این امر را با ارائه‌دهنده‌ی خود بررسی کنید. اگر شما هزینه عمل را پرداخت می‌کنید، دریابید که انتخاب‌های پرداخت چگونه می‌باشند و آیا هرگونه طرح پرداخت وجود دارد یا خیر.

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک چیست؟

 • با جراح خود در مورد دارو برای مدیریت درد و آماس صحبت کنید.
 • از آسپرین اجتناب کنید زیرا که ممکن است منجر به خونریزی و بدتر شدن کبودی بدن شود.
 • برای کاهش درد هنگام استراحت بعد از ابدومینوپلاستی سر را بالاتر از معمول و بدن را خم نگاه دارید.
 • تا چند هفته پس از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی از فعالیت سنگین پرهیز کنید. فعالیت معمول ضرری ندارد و استراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش میدهد.
 • در صورت عدم رعایت موارد فوق امکان ورم طولانی وجود دارد.
 • بعد از عمل ابدومینوپلاستی کبودی خفیف شکم طبیعی است.
 • آناناس تازه ( و نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
 • مصرف میوه جات، ماهی و میگو و امگا3 به وفور توصیه میشود.
 • ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم طبیعی است. اما در صورت خونریزی واضح و قابل توجه اطلاع داده شود( این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد).
 • ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل و خروج درن ( درصورت وجود) لازم است.بخیه ها جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارند.
 •  گاهی لبه های فلاپ به علت کاهش خونرسانی از بین میروند که نیازمند اصلاح پس از بهبودی کامل، در مطب خواهد بود.
 • مقدار ورم تا سه روز بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است بیشتر شود که طبیعیست ، با این وجود در صورت درد قابل ملاحظه تماس گرفته شود.
 •  تا 15 روز مصرف نمک پس از عمل ابدومینوپلاستی به حداقل کاهش داده شود.
 •  داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
 • مصرف دخانیات تا چند هفته پس از عمل ابدومینوپلاستی موجب تاخیر در بهبودی و افزایش عوارض می شود.

چرا نوجوانان به جراحی پلاستیک روی می‌آورند؟

البته بیشتر نوجوانان اینگونه نیستند. به طور جالب توجهی، جامعه جراحان پلاستیک امریکا (ASPS) تفاوتی در دلایل عمل جراحی پلاستیک از سوی نوجوانان و بزرگسالان گزارش می‌کند. نوجوانان، جراحی پلاستیک را به عنوان روشی برای داشتن چهره‌ای قابل قبول برای دوستان و جفت‌ها می‌پندارند. از سوی دیگر، بزرگسالان مکرراً جراحی پلاستیک را به عنوان روشی برای برجسته بودن در بین جمع می‌پندارند. برطبق ASPS، بیش از 200.000 فرد 19 ساله و جوان‌تر عمل جراحی پلاستیک عمده یا جزئی در سال 2013 داشته‌اند. برخی افراد به جراحی پلاستیک روی می‌آورند تا یک نقص فیزیکی را اصلاح کنند یا بخشی از بدن را تغییر دهند که باعث ناراحتی آنها می‌شود. به عنوان مثال، پسران با وضعیتی به نام ژینوکامستیا (بافت سینه‌ی مازاد) که با گذر زمان از بین نمی‌رود ممکن است به جراحی متمایل باشند. یک دختر یا پسر با خال مادرزادی ممکن است به درمان لیزر برای رفع آن روی آورد. افراد دیگر تصمیم می‌گیرند که تغییر آرایشی داشته باشند زیرا که از ظاهر خود راضی نیستند. نوجوانانی که روندهای آرایشی (همانند اتوپلاستی  یا درمابراسیون) دارند گاهی اوقات احساس راحتی بیشتری از ظاهر خود پس از عمل دارند.

جراحی پلاستیک

مطلب مرتبط: جراحی پلاستیک صورت

آیا جراحی پلاستیک، می تواند یک انتخاب صحیح باشد؟

جراحی بازسازی به ترمیم نقص‌ها یا مشکلات زیاد کمک می‌کند. اما وضعیت در رابطه با انجام جراحی برای تغییر ظاهر خود چیست؟ آیا ایده خوبی برای نوجوانان است؟ همانند هر چیز دیگر، دلایل صحیح و اشتباهی برای انجام جراحی وجود دارد؟ بعید است که جراحی آرایشی، زندگی شما را تغییر دهد. بیشتر جراحان پلاستیک زمان زیادی را صرف مصاحبه با نوجوانانی می‌کنند که به جراحی پلاستیک تمایل دارند تا تصمیم بگیرند که آیا آنها کاندیدهای خوبی برای جراحی هستند یا خیر. پزشکان می‌خواهند بدانند که نوجوانان از لحاظ هیجانی به اندازه کافی بالغ هستند تا جراحی را مدیریت کنند و اینکه آن را به دلایل صحیح انجام می‌دهند یا خیر.

بسیاری از روندهای جراحی پلاستیک، صرفاً جراحی می‌باشند. آنها شامل بیهوشی، بهبود زخم و دیگر ریسک‌های جدی می‌باشند. پزشک‌هایی که این عمل‌ها را انجام می‌دهند می‌خواهند بدانند که بیماران آنها قادر به درک و مدیریت استرس جراحی می‌باشند. برخی پزشکان عمل‌های معینی همانند (رینوپلاستی) را بر روی نوجوانان انجام می‌دهند تا اینکه مطمئن شوند که فرد به اندازه کافی بالغ است و رشد او تکمیل شده است. برای رینوپلاستی، این امر به معنای سن 15 یا 16 سالگی برای دختران و یک سال بیشتر برای پسران می‌باشد. دخترانی که می‌خواهند سینه‌های خود را به دلایل زیبایی بزرگ کنند معمولاً بایستی حداقل 18 سال داشته باشند زیرا که ایمپلنت‌های نمکی تنها برای زنان 18 سال به بالا تایید می‌شوند. در برخی موارد، مثلا زمانی که تفاوت اندازه زیادی بین سینه‌ها وجود دارد یا اینکه یک سینه اصلاً رشد نکرده باشد، جراح پلاستیک ممکن است زودتر این فرایند را انجام دهد.

کاندیدای مناسب جراحی پلاستیک کیست؟

آیا جراحی پلاستیک  و زیبایی باعث تغییر قابل توجهی در عملکرد فردی و اجتماعی شما می شود؟ یا فقط به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و تایید شدن به وسیله اطرافیان قصد رفتن زیر تیغ جراحی دارید؟اگر متقاضی با هدف ترمیم و بازسازی عضوی که به دلایل مختلفی (مادرزادی ، تصادف ، سوختگی ، بیماری و …) آسیب دیده به جراح پلاستیک مراجعه می کند ، با بررسی های لازم پزشک مشخص می شود که که جراحی های مورد نیاز چیست و تا چه میزان باعث بهبود فرد متقاضی می شود. تمام آگاهی ها به فرد متقاضی داده می شود تا تصمیم نهایی را برای انجام جراحی بگیرد اما اگر فرد متقاضی شخصی معمولی است و با هدف بهتر شدن ظاهر به جراح پلاستیک مراجعه کرده از مقتضیات سنی، وضعیت روانی، شخصیتی، فرهنگی، خانوادگی و موقعیت اجتماعی او اطلاعات کافی به دست آمده و سپس تصمیم به جراحی گرفته شود

عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

پزشک متخصص در جراحی شکم ابدومینوپلاستی یا جراحی تامی تاک Tummy Tuck ، چربی و پوست زائد را از ناحیه شکم برمی دارد و در بسیاری از موارد ، عضلات ضعیف یا جدا شده را نیز بر می دارد و شکمی صاف تر و سفت تری ایجاد می کند. ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که برای حذف چربی اضافی ناحیه شکم به منظور سفت کردن عضلات و فاسیای دیواره شکم استفاده می‌شود . این جراحی با نام جراحی تامی تاک نیز شناخته شده است . متخصص جراح پلاستیک در عمل ابدومینوپلاستی یک برش از بین دو مفصل ران زیر شکم ایجاد می کند و پس از آن برشی برای جدا کردن ناف از پوست های اطراف می زند (در این عمل محل ناف تغییر می کند و از سوراخ جدیدی در پوست شکم خارج می شود) . پوست از دیواره شکم جدا می شود تا ماهیچه ها را آزاد کند که سفت شوند و دیواره عضله توسط بخیه ها سفت می شود البته پوشیدن گن بعد از جراحی در سفت شدن شکم تاثیرگذار است . گن مخصوصی که پزشک بعد از جراحی به شما توصیه می کند بپوشید ، فشار یکنواخت و مداوم بر روی شکم ایجاد می کند و باعث چسبیدن پوست به عضله زیرین و سفت و یکدست شدن پوست شکم می شود.

در چه صورتی  میتوانیم به فکر جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی باشیم ؟

 • برجستگی بیش از حد و نامتعارف شکم
 • شلی و افتادگی پوست شکم
 • وجود چین های متعدد در پوست شکم هنگام نشستن
 • زمانی اقدام به جراحی کنید که وزن خود را با رژیم و ورزش کم کرده باشید و یک سال هم وزن خود را ثابت نگه داشته باشید  و آبدومینوپلاستی را برای تخت کردن شکم شل و افتاده انجام دهید .
 • جراحی شکم مناسب افرادی است که شکم شان با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شود ولی در عین حال دیگر قسمت های بدنشان متناسب است .
 • تامی تاک به ویژه برای خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکم شان دچار کشش شده و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود .
 • کسانی که به دلیل افزایش سن یا چاقی و لاغری های مکرر خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده باشند.
 • قصد بارداری یا چاقی را در آینده نداشته باشند، نوسانات قابل توجه وزن می تواند تا حد زیادی نتایج مثبت را کاهش دهد.
 • جراحی پلاستیک

روش عمل ابدومینوپلاستی

روش عمل ابدومینوپلاستی در طول عمل ابدومینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. دو برش در بخش مشخص برای جراحی ایجاد می شود: یکی از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک به قسمت شرمگاهی، برش دیگر اطراف ناف است. پوست از عضله شکم جدا خواهد شد. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می شوند تا ظاهر میان تنه باریک و شکم سفت تر شود. سپس قسمته جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته، کشیده می شود و پوست اضافی را برمی دارند. ناف دوباره به قسمتی وصل می شود که ظاهرش طبیعی باشد. برش ها بسته می شود و یک لباس استریل روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. جراحی ابدومینوپلاستی ۲ تا ۵ ساعت زمان لازم دارد.

ریکاوری عمل ابدومینوپلاستی:  یک لوله موقت زیر پوست قرار داده می شود تا مایعات اضافی را از قسمت جراحی شده بیرون بکشند. در طول دوره ریکاوری یک لباس فشرده سازی می پوشید. ریکاوری ممکن است از ۲ هفته تا ۲ ماه طول بکشد. در طول این دوره بیمار نباید خود را درگیر فعالیت های شدید و بلند کردن چیزهای سنگین کند. بعد از یک یا دو هفته بیمار با اجازه دکتر فعالیت می کند. با استفاده از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، افراد مي توانند اعتماد به نفس بيشتري نسبت به ظاهر خود پيدا کنند، ولي بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتي که از نتايج اين جراحي دارند وهمين طور در مورد نگراني هاي خود با جراح مربوطه صحبت کنند تا در مورد اين مسائل و نتيجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.صص

روند ترمیم زخم ابدومینوپلاستی چقدر میباشد؟

روند ترمیم زخم حدود 1 سال بطول می انجامد، در ابتدا پس از عمل ابدومینوپلاستی ، زخم ظاهر خوبی دارد. پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم قرمز تیره شده و به سمت ارغوانی شدن تغییر رنگ می دهد، زخم از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود 5-3 ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی خواهد بود. پس از این مدت زمان زخم تدریجا به سمت کم رنگ شدن رفته و سطح زخم مسطح می شود بطوریکه حدود یکسال پس از عمل، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای رویت نتیجه بایستی یک سال صبر کرد. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین جهت دریافت مشاوره برای انجام خدمات جراحی پلاستیک با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)