عمل بینی و بارداری

جدول محتوا

خانم هایی که تصمیم به عمل جراحی بینی دارند در مقایسه با اقایان دارای محدودیت هایی هستند که برای دریافت بهترین نتیجه از جراحی بینی باید به ان ها توجه کنند جراحی بینی در زمان بارداری از جمله مجهولاتی است که ممکن است ذهن برخی از خانمها را درگیر کند بدون شک تمامی خانم های بارداری که قصد انجام عمل بینی را دارند این سوال برایشان مطرح می شود که آیا در دوره ی بارداری می توان جراحی بینی انجام داد؟ آیا ورم بینی در زمان بارداری تاثیری بر شکل و فرم بینی برای جراحی دارد؟

در این مطلب می خواهیم  به سوالات شما در مورد بارداری و جراحی بینی پاسخ دهیم.

عمل بینی و بارداری

عمل بینی در زمان بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود، این اقدام در زمان بارداری می تواند با مشکلاتی همراه شود،به عنوان مثال برای انجام این عمل باید از بیهوشی استفاده کرد که ممکن است برای خانم باردار و جنین ضرر داشته باشد هم چنین در صورتی که بینی در طول بارداری تغببر کند ممکن است نیاز به اصلاح مجدد بینی در اینده باشد بنابراین بهتر است قبل از انجام هرگونه جراحی با پزشک خود مشورت کنید و در صورت بارداری از انجام هرگونه عمل جراحی خودداری کنید.

چند وقت بعد از زایمان میتوان جراحی بینی انجام داد؟

بعد از زایمان برای انجام جراحی بینی بهتر است شش ماه صبر کنید تا بینی به طور کامل بهبود یابد هم چنین در صورتی که شیردهی را انجام می دهید تا 12 ساعت بعد از جراحی بینی شیردهی به نوزاد را قطع کنید .به طور کلی برای انجام قطعی این عمل در این بازه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید که آیا مصرف داروهای بیهوشی و دیگر داروها ممکن است برای شما و نوزادتان مضر باشد یا خیر .

بهترین زمان برای انجام جراحی بینی بعد از بارداری

بهترین زمان برای انجام جراحی بینی پس از بارداری 6 ماه پس از زایمان است در این مدت زمان کافی است تا بدن به طور کامل از تغییراتی که در طول بارداری رخ داده است ، بهبود یابد  و به حالت قبلی خود بازگردد اما این زمان می تواند برای هر فرد به دلایل فیزیکی متفاوت باشد.

جراحی بینی در زمان شیردهی

جراحی بینی در زمان شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند اما به دلیل داروهای مصرفی مانند آرام بخش ، خواب آور و مسکن ها در حین عمل توصیه می شود مادران  تا 24 ساعت پس از عمل شیر خود را دور بریزند و پس از این زمان مجدد اقدام به شیردهی نمایند در غیر این صورت اثرات داروهای بیهوشی از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شده و موجب احساس خواب الودگی و گیجی می شود .

عوارض جراحی بینی در بارداری چیست؟

عوارض جراحی بینی در دوران بارداری نگران کننده است به طور کلی، عمل های زیبایی بینی و  دیگر جراحی های پلاستیک اختیاری مانند رینوپلاستی، سپتوپلاستی و … به دلیل خطرات احتمالی در دوران بارداری توصیه نمی شوند.

 •  بارداری می تواند تورم و زمان بهبودی را پس از جراحی بینی تشدید و طولانی کند
 • خطرات جراحی بینی در دوران بارداری شامل خونریزی است که می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد و به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی ممکن است جای زخم ها تیره تر شوند .
 • تورم صورت یک اتفاق رایج در دوران بارداری در نظر گرفته می شود و بسیاری از زنان از تغییراتی در ظاهر خود در این دوران خبر می دهند بنابراین، برای جلوگیری از عوارض احتمالی، لازم است تا بعد از بارداری برای انجام جراحی بینی صبر کنید .

مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی در دوران شیردهی

نکاتی که برای مراقبت بعد از جراحی بینی در دوران شیردهی باید در نظر گرفته شود:

 • جراحی بینی فقط پس از پایان دوره شیردهی باید انجام داده شود
 • مادران شیرده در هنگام شیر دادن به نوزاد خود نگران انجام جراحی بینی نباشند و جراحی بینی نباید مانعی برای شیردهی باشد
 • به طور کلی، والدین شیرده می توانند،پس از بیهوشی و به دست اوردن ثبات و هوشیاری ، شیردهی را از سر بگیرند.
 • اگر پس از جراحی به نوزاد خود شیر می‌دهید و مسکن یا دارو مصرف می‌کنید، حتماً از قبل بپرسید که آیا برای شیردهی بی‌خطر هستند یا خیر 
 • والدین شیرده باید در هنگام شیر دادن به نوزاد بر روی صندلی نسبت به تخت مشترک یا خوابیدن محتاط باشند، زیرا ممکن است مانند همیشه پاسخگو نباشند.
 • مهم است که در مورد هر گونه نگرانی یا سؤال با یک جراح واجد شرایط و یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای اطمینان از ایمنی مادر و نوزاد صحبت کنید.

افتادگی بینی بعد از بارداری

افتادگی بینی ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و وزن در هنگام  بارداغری رخ  دهد ،اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست زیرا افرادی که پس از بارداری عمل بینی انجام می دهند مانند باقی افراد دچار تورم بینی می شوند و پس از گذشت 3 ماه این ورم کاهش پیدا کرده و بینی به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت

آیا بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است؟

هنگامی که برای عمل بینی بعد از بارداری عجله نکنید و فاصله ی زمانی مناسب بین جراحی بینی و بارداری را رعایت کنید هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.پس از عمل بینی جای زخم ها باید ترمیم شوند و تورم بینی کاهش یابد و بینی به حالت طبیعی خود بازگردد بنابراین بهتر است برای بارداری پس از عمل بینی عجله نکنید و حداقل 6 ماه برای بارداری صبر کنید .

مشورت با پزشک در مورد عمل بینی و بارداری

عمل بینی در رمان بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود و اگر می خواهید بعد از بارداری به انجام عمل بینی بپردازید بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید ، پزشک شما می تواند با توجه به تاریخچه ی پزشکی شما و وضعیت فعلی بهترین راه حل را به شما ارائه دهد.

اگر شما هم قصد انجام عمل بینی در د.ران قبل یا پس از بارداری را دارید لازم است حتما با یک پزشک متخصص در این باره مشورت کنید و در بهترین زمان ممکن اقدام فرمایید.ما در کلینیک تهران سرجیکال منتظر تماس و حضور گرم شما عزیزان هستیم .

 • آیا بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است ؟
 • مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی در دوران شیردهی چیست؟
 • عوارض جراحی بینی در بارداری چیست؟
 • چند وقت بعد از زایمان میتوان جراحی بینی انجام داد؟

مرکز تخصصی جراحی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)