حالت شب

جراحی زیبایی بینی به چند روش انجام میشود؟

اگر تصمیم به جراحی زیبایی بینی  یا رینوپلاستی دارید، باید بدانید که دو روش مختلف برای عمل بینی وجود دارد که شامل دو روش بسته و باز ​​می باشد این اصطلاحات روش های مختلفی را برای دسترسی جراح به بینی در طی عمل توصیف می کند

جراحی زیبایی بینی به چند روش انجام میشود

جراحی بینی باز

در روش باز علاوه بر ایجاد برش هایی در داخل بینی ، یک برش در ناحیه کلوملا یا به عبارتی یک دیوار باریک در بافت نرم است که حفره های بینی را از هم جدا می کند.

برش های کوچکی در پره های بینی ایجاد می گردد و پوست به طور کامل از روی بینی بلند می شود و مسلما در روش جراحی بینی  باز جراح بینی دید کامل تری و بهتری به بینی دارد.

جراحی بینی بسته

در روش بسته تمامی برش های جراحی داخل بینی ایجاد می شود و پوست بینی به میزان بسیار کمی از اسکلت بینی جدا شده و توسط ابزار مخصوصی بالا نگه داشته می شود و جراح اقدام به اعمال تغییرات روی بینی می نماید.

هر دو روش باز و بسته ، یک سری برش های مشابه دارند، اما تفاوت اصلی این است که عمل بینی به روش بسته فقط شامل برش های داخلی میباشد که این برش ها روی سطح خارجی بینی ایجاد نمی شود بلکه فقط در داخل لبه ی هر سوراخ بینی ایجاد می شوند

هر یک از روش  های جراحی باز و بسته بینی مزایا و معایب خود را دارند. جراحی باز بینی اغلب برای بیمارانی که می‌خواهند تغییرات گسترده در نوک بینی خود ایجاد کنند یا یک عمل رینوپلاستی ترمیمی را انجام می‌دهند مناسب است . دلایل مختلف زیادی برای انتخاب یکی نسبت به دیگری وجود دارد،تنها راه برای انتخاب روش بهتر مشورت با جراح و متخصص است.

ایا جای بخیه ها بعد از جراحی زیبایی بینی به روش باز باعث نگرانی شما است؟

نگرانی شما راجع به جای زخم بر روی بینی قابل درک است. در واقع، برش جراحی بینی باز هنگامی که به درستی ایجاد شود، بسیار عالی و سریع بهبود یافته و تقریباً غیر قابل مشاهده می‌شود. یک جراح متخصص و با تجربه با استفاده از دو لایه بخیه در حین جراحی به دقت خط برش را می‌بندد. لایه‌های عمیق و پنهان پس از چند ماه به خودی خود جذب می‌شوند. سپس از چند بخیه بسیار ریز در بیرون محل بسته شدن پوست استفاده می‌شود که  معمولا یک هفته پس از جراحی این بخیه ها به راحتی کشیده می‌شوند.

دماغ یا بینی

 

جراحی زیبایی بینی یا nose job یا رینوپلاستی Rhinoplasty عمل جراحی‌ای است که معمولاً میتوان توسط جراحان و متخصصین گوش و حلق و بینی، جراح فک و صورت یا جراح پلاستیک انجام گیرد . جراحی بینی را می‌توان به‌منظور برآوردن اهداف زیبایی یا اهداف ترمیمی به‌منظور اصلاح آسیب‌ها، نقص های مادرزادی و یا مشکلات تنفسی انجام داد.

 بینی یا دماغ از دیدگاه کالبدشناسان به برآمدگی‌ای در بدن مهره‌داران که جای قرار گرفتن منخرها است.کار سوراخ بینی انجام دم و بازدم است. بینی اولین قسمت گذرگاه تنفس است، بینی شکل هرم‌القاعده را دارد که قسمت فوقانی آن استخوانی و قسمت تحتانی آن غضروفی است. حفره‌های بینی ، هوا را قبل از رسیدن به ریه‌ها صاف ، گرم و مرطوب می‌سازند.

اصلی‌ترین راه ورود هوا به دستگاه تنفسی بینی است. بخش تحتانی حفره بینی پهنتر از بخش فوقانی بوده و به وسیلهٔ مخاط تنفسی ضخیم پرعروقی پوشیده شده‌است و  قسمت فوقانی آنکه باریکتر است، به وسیلهٔ مخاط بویایی رنگ پریده‌ای پوشیده شده و محل قرار گیری گیرنده‌های بویایی می‌باشد. استخوان بینی (Nasal bone)، استخوانی است زوج و مستطیلی که در طرفین خط واسط و در زیر استخوان پیشانی قرار گرفته‌است و اندازه و شکل آن در افراد مختلف ، متغیر است. مردان نسبت به زنان دارای بینی بزرگ‌تری هستند و این امر ناشی از تفاوت جنسیتی آن‌ها در نیاز به انرژی است چراکه مردان نیاز به انرژی بیشتر و در نتیجه اکسیژن بیشتری دارند

انواع مدل های بینی

نوع بینی خود فرد تاثیر بسیاری در نتیجه جراحی بینی دارد . همانطور که  قبلا گفته شد ضخامت پوست بینی عامل تعیین کننده نوع بینی می باشد .

در افرادی که دارای بینی استخوانی هستند جراح بیشتر می تواند  تغییرات را در بینی ایجاد کند .اما اگر بینی گوشتی باشد ،باعث می شود که ظرافت های جراحی بینی کمتر دیده شود .

درنتیجه افرادی که  دارای بینی گوشتی هستند و قصد انجام عمل بینی گوشتی دارند باید تا حد امکان سطح انتظارات خود را پایین بیاورند زیرا بینی های گوشتی مانند بینی های استخوانی خیلی به بینی های فانتزی و عروسکی تبدیل نمی شوند.و عمدتا نتیجه جراحی بینی های گوشتی بصورت طبیعی می باشد.

انوواع مدل های بینی

 برخی از ویژگی های بینی طبیعی

 • زمانی می توان گفت یک بینی ظاهری شکیل دارد که با  بقیه ی اجزای صورت هارمونی لازم را داشته باشد . شاید حتی فردی بینی نسبتا بزرگی داشته باشد اما به طور کلی کاملا با صورت وی هم خوانی خوبی داشته یاشد و نیازی به جراحی زیبایی بینی نباشد .
 • دست نخوردن شکل و محل قرار گیری سوراخ های بینی : در بینی های فانتزی پره های بینی به اندازه زیادی دستکاری می شود و نتیجه این کار سوراخ های بینی بسیار کوچک است ی ولی در بینی طبیعی  این تغییر بسیار کم میباشد.
 • قوس بینی بطور طبیعی و به میزان کم : در رینوپلاستی طبیعی پشت بینی بعد از جراحی صاف بوده و اینکه برای زیبایی بیشتر تنها قوس اندکی  توسط جراح بینی ایجاد می شود .
 • تیز نشدن نوک بینی : در بینی های عروسکی با هدف تیز کردن نوک بینی ، تیغه بینی بیش از حد تراش داده می شود . این امر در جراحی طبیعی بینی اتفاق نمی افتد و  بینی های طبیعی خیلی تیز نیستند
 • زاویه مناسب بین بینی و لب : زاویه طبیعی  بینی و لب چیزی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درجه است .
  اگر خواهان یک بینی طبیعی بعد از جراحی هستید این زاویه برای شما در نظر گرفته می شود

بینی نیمه فانتزی چیست؟

بینی که نه خصوصیات بینی طبیعی را دارا باشد و نه شباهتی به بینی فانتزی داشته باشد را بینی نیمه فانتزی می گویند.

در اصل بینی نیمه فانتزی نه مشخصات بینی طبیعی را دارد و نه کامل مشخصات بینی فانتزی را دارد و چیزی میان این دو است یعنی بینی های نیمه فانتزی ترکیبی از بینی طبیعی و بینی فانتزی هستند.

در این مدل ، قوس ایجاد شده کمتر از بینی فانتزی است .

و در کل این بینی برای افرادی که تمایل به  عمل بینی طبیعی ندارند و بینی فانتزی نیز مورد پسندشان نیست مناسب است.

منظور از فرم نیمه فانتزی قوس روی بینی ، کوچک شدن بینی و سوراخ های بینی و سربالا بودن نوک بینی است.

بانوانی که قصد انجام جراحی بینی فانتزی را دارند باید فرم صورت خود را نیز در نظر بگیرند.

بیشترمتقاضیان رینوپلاستی نیمه فانتزی  و فانتزی بانوان هستند

مشخصات بینی فانتزی

مقصود از جراحی بینی فانتزی یک بینی با اندازه بسیار کوچک و ظریف ، سر بالا و دارای قوس زیاد در نمای نیم رخ می باشد. خانم ها  بیشتر متقاضی جراحي بيني فانتزی می باشند. این افراد باید با پزشک خود مشورت نمایند ، زیرا کوچک کردن بینی بیش از حد نرمال ممکن است منجر به مختل شدن عملکرد تنفسی طبیعی بینی شود.

بنابراین جراح بینی با توجه به ویژگی های بینی و اینکه آیا جراحي بيني فانتزی برای بینی شما بدون ایجاد هر گونه عوارض امکان دارد یا خیر اقدام به جراحي بيني شما به فرم فانتزی می نماید.در اینجا باید خاطر نشان کرد که کوچک بودن بینی هرگز به منزله زیبا بودن بینی تلقی نمی گردد و نمی توان از کوچک بودن بینی به عنوان ملاک زیبایی بینی یاد کرد.

همچنین لازم به یادآوری است که چنانچه جراحي يیني فانتزی منجر به ایجاد عوارض در ظاهر و تنفس بینی گردد ، به دلیل ایجاد تغییرات عمده ای که روی بینی انجام گرفته امکان ترمیم و بهبود بینی امری بسیار دشوار محسوب می گردد.

به طور کلی افرادی که تمایل به جراحی بینی فانتزی دارند باید توجه داشته باشند که یکی از ملزومات عمل بینی فانتزی برخورداری از بینی استخوانی است ، چرا که بینی های استخوانی به دلیل پوست نازک و استخوان محکمی که دارند قابلیت انجام هر مدلی از جراحی بینی را دارا می باشند.

لازم به ذکر است افرادی که دارای صورت بزرگی هستند کاندید مناسبی برای انجام جراحی بینی فانتزی نیستند .

چه اشخاصی نباید جراحی بینی انجام دهند ؟

 • اشخاصی که هنوز پروسه بلوغ در آن ها پایان نیافته است ؛ زیرا قبل از اتمام دوران بلوغ ، فرآیند رشد اعضای صورت نیز مانند دیگر اندام های بدن فعال است ، از این رو بهتر است در این رده سنی ، جراحی بینی انجام نپذیرد.
 • افرادی که قبلا بینی خود را جراحی کرده اند و قصد انجام مجدد جراحی بینی دارند و کمتر از یک سال از جراحی بینی قبلی آن ها گذشته است.
 • خانم هایی که به تازگی زایمان داشته اند نیز باید حداقل تا 2 ماه بعد از زایمان خود صبر کنند و پس از آن نسبت به عمل بینی اقدام نمایند.
 • اشخاصی که دچار اشکال در انعقاد خون هستند نیز باید در صورت تمایل به انجام جراحی بینی ، حتما با پزشک معالج خود مشاوره نمایند.

مراقبت های بعد از جراحی  زیبایی بینی چیست؟

 • از بلافاصله پس از جراحی بینی بمدت ٤٨ ساعت از كمپرس سرد بر روی گونه ها در دو طرف بینی ، بدون هر گونه فشار به بینی روی آن ، بصورت متناوب جهت كاهش كبودی و ورم بعد از عمل بینی استفاده شود.
 • به دلیل كاهش تورم بینی و صورت ، تا 3 روز پس از عمل بینی نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به این صورت باشد که ناحیه سر و قفسه سینه حدود ٣٠ تا ٤٠ درجه بالاتر قرار گیرد و سپس تا یك هفته پس از جراحی بینی از دو بالش زیر سر استفاده نمایید.
 • افزایش تدریجی تورم صورت تا ٤٨ ساعت پس از عمل زیبایی بینی طبیعی است پس جای نگرانی نیست.
 • خوابیدن به پهلو در صورتیكه بینی با بالش برخورد نداشته باشد، اشكالی ندارد.

 برخی دیگر نکات مهم مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

 • در صورت خونریزی بصورت خون تازه ، در حالت نشسته قرار گرفته و از اسپری بینی اكسی متازولین داخل همان حفره كه خونریزی دارد استفاده نمایید.
 •  در صورت تداوم خونریزی  با پزشك خود تماس گرفته یا به نزدیكترین مركز درمانی مراجعه فرمایید.

در صورت بروز هر كدام از علایم زیر با پزشك تماس گرفته و در صورت عدم امكان دسترسی به پزشك خود به هر دلیل به نزدیكترین مركز درمانی مراجعه نمایید؛ تب بیش از ٣٨/٥ درجه ، درد آزار دهنده یا افزایش یابنده ، احساس تنگی نفس ، خونریزی بصورت خون تازه و مستمر  و یا هر علامت یا درد غیر معمول كه باعث نگرانی شما شود.

نکاتی دیگر در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی

 • از هفته ششم به بعد می توانید از استخر استفاده نمایید ولی شیرجه نزنید و به عمق آب نروید.
 • از رابطه جنسی تا ٣ هفته پس از جراحی زیبایی بینی خودداری كنید.
 • از استعمال دخانیات و یا مشروبات الكلی بمدت دو ماه پس از جراحی بینی خودداری نمایید.
 • بعد از عمل زیبایی بینی تا مدتی پوست شما به آفتاب حساس می باشد. به همین دلیل از قرار گیری در معرض آفتاب زیاد تا شش ماه پس از  جراحی بینی خودداری كنید .
 • اسپلینت خارج بینی (آتل) و بخیه های قسمت بیرونی بینی در روز هفتم  توسط جراح بینی برداشته می شود. بخیه های داخل بینی با گذشت زمان بتدریج جذب می شود.
 • بر اساس نوع پوست و نظر بهترین جراح بینی بین 2 الی 3 ماه پس از برداشتن اسپلینت ممكن است نیاز به چسب زدن بر روی بینی باشد. چسب زدن طولانی تر از این مدت ( مگر در  موارد استثنا و با نظر جراح بینی ) نه تنها مفید نیست بلكه مضر هم می باشد.
 • بخش قابل توجهی از تورم بینی در ٤ هفته بعد از جراحی بینی كاهش می یابد ولی بر طرف شدن كامل تورم بسته به نوع پوست شش ماه تا یك سال طول خواهد كشید. در مورد پوست های بسیار ضخیم این زمان ممكن است حتی تا دو سال زمان ببرد.

  نکات مهم در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • چنانچه مجبور به عطسه یا سرفه هستید، دهان خود را باز نموده و از طریق دهان عطسه یا سرفه كنید تا كمترین فشار به بینی منتقل شود.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح بینی را بصورت دقیق مصرف نمایید.
 • از مصرف هر گونه داروی دیگر بدون هماهنگی با پزشك خودداری كنید.
 • از روز پس از جراحی زیبایی بینی روزی سه نوبت داخل بینی را با سرم  سالین در حالت نشسته به روشی كه به شما آموزش داده می شود شستشو دهید.
 • روزی كه برای شما تعیین شده برای برداشتن اسپلینت بینی به جراح بینی خود مراجعه كنید تا ان روز بطور كامل حمام نمایید و اجازه ندهید آب با جریان ملایم روی صورت و اسپلینت بینی جاری شود.
 • از لنزهای طبی از روز چهارم كه تورم پلك ها كاهش یافته می توانید استفاده نمایید.
 • از عینك (طبی یا آفتابی) حداقل تا دو ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی استفاده نكنید. در این مدت از لنز های طبی استفاده نموده یا پل عینك را با چسب های نواری طبی شفاف به ناحیه پیشانی، به گونه ای كه هیچ فشاری به ناحیه بینی وارد نشود، متصل نمایید. پس از دو ماه می توانید بصورت متناوب و مدت زمان كوتاه از عینك طبی استفاده نمایید.
 • از هر گونه دستكاری داخل حفره های بینی خودداری كنید.
 • از ورزش كردن ، دویدن ، بلند كردن اجسام تا دو ماه پس از جراحی بینی جدا خودداری كنید.