عمل بینی پهن یا بینی گوشتی دکتر سبحانی

جراحی پلاستیک بینی

جدول محتوا

جراحی پلاستیک بینی چیست؟

جراحی پلاستیک بینی در تهران : جراحی بینی به منظور رفع ایرادات ظاهری توام با حفظ عملکرد طبیعی آن و همچنین ایجاد تناسب میان بینی با سایر اجزای صورت انجام می گیرد. لازم به ذکر است که امروزه جراحی زیبایی بینی دارای طرفداران زیادی در بین افراد جامعه می باشد.

قاعدتا مسئله انتخاب جراح بینی مهم ترین دغدغه برای افرادی است که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند.

لازم به ذکر است بینی به دلیل این که در نقطه مرکزی صورت قرار دارد ، تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد و دارای حساسیت بالایی است و به همین خاطر باید در انتخاب جراح بینی دقت زیادی نمود.

در این جا باید این نکته را متذکر شد ؛ چنانچه عمل جراحی پلاستیک بینی توسط جراح کم تجربه انجام گیرد ، علاوه بر عوارضی از قبیل اختلال در تنفس ، نتیجه مطلوبی را هم حاصل نخواهد کرد.

در نتیجه فرد بالاجبار برای رفع ایراداتی که در جراحی بینی اولیه رفع نشده و حتی عملکرد طبیعی بینی را مختل کرده ، باید اقدام به  جراحی ترمیمی بینی نماید.

با توجه به اینکه زیبایی ظاهری در زندگی انسان بسیار نقش مهمی ایفا می‌کند، جراحی زیبایی بینی توانایی چشمگیری در ایجاد احساس بهتر فرد و افزایش اعتماد به نفس وی را دارد. در واقع، این موضوع غیرقابل انکار است که عمل جراحی زیبایی بینی برای اکثریت قریب به اتفاق انجام دهندگان این عمل یک تجربه مثبت است. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که اکثریت افرادی که جراحی بینی را انجام داده‌اند، از نظر روان‌شناختی در سطح بهتری قرار می‌گیرند. نکته‌ی مهمی که باید برای داشتن یک تجربه‌ی عالی در نظر بگیریم انتخاب پزشکی متخصص، توانمند و مورد اعتماد است که عملکردش با خواسته‌ی ما در یک راستا قرار دارد.

جراحی پلاستیک بینی

تاریخچه عمل جراحی بینی چیست و اولین جراحی بینی توسط چه کسی بوده است؟

بازسازی بینی اولین بارتوسط سوشروتا (Sushruta ) پزشک هندی در حدود ۲۵۰۰ سال پیش انجام شد و روش‌های ابداعی وی هنوز قابل استفاده می‌باشد. در آن دوران در کشور هندوستان برای مجازات برخی محکومان، بینی آنها را می‌بریدند و جراحان آن زمان در ترمیم بینی آن افراد با پوست سایر نقاط بدن تبحر زیادی پیدا کرده بودند. رینوپلاستی مدرن حدودا از اوایل قرن نوزدهم توسط ژاک ژوزف و دیفن باخ شروع شد و در قرن بیستم تکامل یافت. در نیمه دوم قرن بیستم جراحانی روش رینوپلاستی باز را معرفی کردند. در تمامی این سالها جراحان روش‌ها و ابزارهای مختلفی را جهت بهبود این عمل جراحی به کار برده‌اند که سیر تکاملی آن هنوز ادامه دارد. برپایی کنگره‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی نقش به سزایی در بهبود کیفی این جراحی بینی داشته است.

چه اشخاصی نباید جراحی پلاستیک بینی انجام دهند ؟

 • اشخاصی که هنوز پروسه بلوغ در آن ها پایان نیافته است ؛ زیرا قبل از اتمام دوران بلوغ ، فرآیند رشد اعضای صورت نیز مانند دیگر اندام های بدن فعال است ، از این رو بهتر است در این رده سنی ، جراحی بینی انجام نپذیرد.
 • افرادی که قبلا بینی خود را جراحی کرده اند و قصد انجام مجدد جراحی بینی دارند و کمتر از یک سال از جراحی بینی قبلی آن ها گذشته است.
 • خانم هایی که به تازگی زایمان داشته اند نیز باید حداقل تا 2 ماه بعد از زایمان خود صبر کنند و پس از آن نسبت به عمل بینی اقدام نمایند.
 • اشخاصی که دچار اشکال در انعقاد خون هستند نیز باید در صورت تمایل به انجام جراحی بینی ، حتما با پزشک معالج خود مشاوره نمایند.

چه افرادی میتوانند برای جراحی زیبایی بینی مراجعه کنند :

 • افرادی که بینی آن ها نسبت به صورتشان بزرگ تر است.
 • کسانی که بینی آن ها نوک گرد، چاق یا نامشخصی دارد.
 • افرادی که بینی آن ها پهن می باشد.
 • افرادی که بینی آن ها بیش از اندازه بزرگ می باشد.
 • کسانی که نوک بینی آن ها رو به پایین است.

توصیه‌هایی برای تجربه‌ی جراحی پلاستیک بینی بهتر

برای حداقل شدن عوارض و خطرات عمل جراحی زیبایی بینی که از عمل‌های سبک و کم عارضه در امر زیبایی شناخته می‌شود، لازم است که در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت را داشته باشید. این  کار مهم برای افزایش حداکثری میزان رضایت از عمل، نیز ضرورت دارد. برای اطمینان بیشتر تمام سؤالات خود را از پزشک جراح بپرسید. این سؤالات می‌تواند در مورد مدرک و تجربیات پزشکتان در این زمینه باشد. می‌توانید با دیدن عکس بینی های عمل شده توسط وی و سنجش آن‌ها با سلیقه‌ی شخصی خودتان، درستی انتخاب خود را محک بزنید.

در مورد نحوه‌ی انجام عمل و عارضه‌های پس از عمل نیز به طور دقیق سؤال بپرسید تا میزان رضایتتان از عمل بیشتر گردد. به طور مثال، اگر می‌خواهید بینیتان پس از عمل حالت طبیعی داشته باشد، پزشکی که عمل بینی فانتزی را به خوبی انجام می‌دهد، انتخاب مناسبی برای شما به نظر نمی‌رسد. در این مرحله باید توجه کنید که بینی شما از کدام نوع است. آیا عمل شما یک عمل بینی استخوانی است یا در حیطه‌ی عمل بینی گوشتی می‌باشد. اگر بینیتان گوشتی می‌باشد، در مورد بازگشت گوشت بعد از عمل، از دکتر خود سؤال بپرسید.

محدودیت انجام این عمل تنها سن رشد افراد می‌باشد. البته افرادی که برای انجام هر گونه عمل جراحی دارای حال جسمی مساعدی نیستند، نیز باید از انجام این عمل پرهیز کنند. دختران قبل از انجام عمل باید حداقل ۱۵ یا ۱۶ سال سن داشته باشند. پسران نیز باید حداقل ۱۷ یا ۱۸ سال داشته باشند. در غیر این صورت، با رشد فرد، فرم بینی تغییر خواهد کرد.

علت انحراف بینی چیست ؟

 • نقص مادرزادی
 • آسیب دیدن بینی

علائم انحراف بینی

 • خونریزی های پی در پی از بینی
 • وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
 • اختلال در تنفس
 • ایجاد اشکال در سینوس ها
 • خر و پف نمودن در زمان خواب

جراحی انحراف بینی همراه با جراحی پلاستیک بینی

در جراحی انحراف بینی ابتدا در بخشی از بینی که دارای انحراف است ، برشی ایجاد می گردد و سپس انحراف تیغه بینی اصلاح می گردد.

مقصود از جراحی پلاستیک بینی یا جراحی زیبایی بینی ، ایجاد هر گونه تغییر در شکل ظاهری بینی از قبیل اصلاح افتادگی نوک بینی ، کاهش سایر بینی ، قوس دار کردن تیغه بینی و غیره می باشد.

بسیاری از مراجعین جهت اصلاح بینی کج و دارای انحراف بینی ، تصور می کنند که با انجام جراحی بینی ، کجی تیغه میانی بینی نیز اصلاح شده و بینی صاف می شود.

در این جا باید بر این مسئله تاکید نمود که جراحي انحراف بيني تنها منجر به اصلاح انحراف تیغه میانی شده و تغییری در ظاهر بینی ایجاد نخواهد کرد.

به طور کلی هدف از انجام جراحي انحراف بيني باز کردن مجاری هوایی مسدود شده بینی می باشد.

لازم به ذکر است که کجی ظاهری بینی با انحراف بینی متفاوت است ، البته در برخی موارد ممکن است انحراف بینی منجر به اختلال در زیبایی ظاهری بینی شود که در اینصورت باید همزمان با جراحي انحراف بيني ، جهت رفع ایرادات ظاهری بینی ، جراحی بینی نیز نجام گیرد که این کار به صلاحدید جراح بینی بستگی دارد.

درمان انحراف بینی :

چنانچه انحراف بینی شدید نباشد ، از طریق اسپری های مرطوب کننده می توان اقدام به درمان آن نمود.

اما در صورتیکه انحراف بینی شدت یافته باشد ، درمان تنها از طریق جراحي انحراف بيني امکان پذیر است.

باید خاطر نشان نمود که جراحی تنها راه درمان انحراف بینی می باشد و درمان انحراف بینی از طریق لیزر یا روش های درمانی خانگی امکان پذیر نخواهد بود ، چرا که لیزر هرگز می تواند روی غضروف و تیغه بینی تغییری ایجاد نمایید

تفاوت جراحی پلاستیک بینی استخوانی و گوشتی

معمولا عمل جراحی بینی گوشتی، دشوارتر از جراحی بینی استخوانی است. در بینی استخوانی، پوست بینی نازک و حجم استخوان و غضروف، زیاد است. جراح به سادگی با تراشیدن غضروف، می‌تواند برای بینی فرم دلخواه را ایجاد کند. در بینی گوشتی اما موضوع برعکس است.

بینی گوشتی، نوک پهن‌تر، پره‌های ضخیم‌تر، پایه استخوانی پهن‌تر و پوست ضخیم‌تر همراه با بافت‌های چربی فراوان دارد. از سوی دیگر غضروف بینی گوشی، نازک و کم است و تراشیدن آن بسیار دشوار می‌باشد. معمولا جراحان بخشی از تیغه بینی را می‌تراشند تا برای اصلاح فرم بینی، غضروف بردارند. کار گذاشتن این غضروف اضافی (زیرسازی) موجب می‌شود تا فضا برای رشد بافت چربی وجود نداشته باشد. این کار کمک می‌کند تا دوباره بافت چربی اضافی در بینی گوشتی شکل نگیرد (و به اصطلاح بینی گوشت نیاورد)

بینی چقدر در زیبایی کل چهره سهم دارد؟

خیلی از افراد جامعه به خصوص در ایران این باور را دارند که با عمل بینی می توانند به زیبایی قابل توجهی در چهره خود دست یابند. فکر می کنید بینی چند در صد در زیبایی کل چهره سهم دارد؟ زیبایی چشمان شما چطور؟ زیبایی لبخند چطور ؟ آیا با اصلاح فرم بینی خود بسیار زیباتر خواهید شد؟

طبق تحقیقی که در این زمینه انجام شده است، نشان داده شده است که در یک صورت نرمال سهم بینی در زیبایی صورت ۱۰ درصد، سهم ظاهر فکین، دهان و الگوی لبخند ۳۰ درصد، سهم چشمان ۳۵ درصد و ۲۵ درصد باقیمانده مربوط به فرم کلی صورت می باشد. طبق این تحقیق فردی که درای چشمان زیبایی است در واقع ۳۵ درصد از زیبایی خود را داراست. این تحقیق نشان می دهد که یک بینی زیبا در خیلی از افراد فقط ۱۰ درصد بر زیبایی فرد می افزاید.

مراحل اقدام برای رینوپلاستی چیست؟

شما روز عمل درحالت ناشتا یك ساعت قبل از عمل در مركز جراحی حاضر خواهید شد. زمان عمل حدود یكساعت و نیم خواهد بود كه از یك ربع قبل از عمل تا یك ربع بعد از عمل همكاران بیهوشی بطور مستقیم ازشما مراقبت می‌كنند و بعد از آن هم حدود نیم ساعت در ریكاوری از شما دقیقا مراقبت خواهد شد. پس حدوداً از وقتی كه وارد اطاق عمل می‌شوید تا وقتی كه مجدداَ به بخش برمیگردید حدود دو ساعت و نیم به طول می‌انجامد .
در مورد نوع بیهوشی حتی الامکان نظر شما لحاظ خواهد شد. بیهوشی كامل و نیمه بیهوشی هر كدام مزایا و معایب مربوط به خود را داراست. اما به طور كلی و با توجه به سالها تجربه، ما بیهوشی كامل را  بر نیمه بیهوشی ترجیح میدهیم  چرا كه در بیهوشی كامل امكان كنترل فشار خون بیمار بیشتر است ،بیمار راحتتر است، متخصص بیهوشی بهتر و راحتتر میتواند از بیمار مراقبت كند و در حین عمل ترشحات وارد حلق و ریه بیمار نمیشود و لذا جراح نیز راحتتر است و نهایتا اینكه سرفه بعد از عمل در بیهوشی كامل كمتر است. البته در موارد معدودی نیمه بیهوشی ( كه اصطلاحا بی حسی موضعی گفته میشود )  بر بیهوشی عمومی ‌ارجح است مثلا در بیمارانی كه مشكلات زمینه ای مثل ناراحتی‌های قلبی عروقی و یا اختلالاتی دارند كه بیهوشی كامل برای آنان به صلاح نیست و یا در بیمارانیكه نگران بی‌هوشی كامل هستند میتوان عمل زیبائی بینی را تحت نیمه بیهوشی انجام داد كه در این روش نیز متخصص بیهوشی از ابتدای عمل تا انتهای آن از بیمار مراقبت میكند و با دادن داروهای ضد درد، آرامبخش و خواب‌آور امكان یك عمل كاملا بدون درد را فراهم مینماید .
 حدود شش ساعت بعد از برگشتن به بخش از مركز جراحی مرخص می‌شوید.
مراحل اقدام به رینوپلاستی

آیا پیش از عمل جراحی بینی می‌توان چهره یا بینی عمل شده را طراحی کامپیوتری کرد؟

هم اکنون نرم افزار‌های متعددی در مورد جراحی زیبایی بینی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان تصویر بینی را تغییر داد و به فرم ایده‌آل درآورد ولی آیا امکان رسیدن به این تصویر مصنوعی در یک فرد واقعی به طور کامل وجود دارد؟ مسلما خیر. در فضای مجازی می‌توان بینی را به هر فرمی در آورد. کامپیوتر اطلاعی از برخی مسایل مثل نوع پوست و یا محدودیت‌های استخوان و غضروف ندارد. البته می‌توان با استفاده از آنها یک نمای کلی از فرم بینی مورد نظر به بیمار نشان داد ولی باید این آگاهی به وی داده شود که امکان دستیابی دقیق و کامل به آن غیر ممکن است.

مهمترین مسأله قبل از عمل رسیدن به درک درستی از این جراحی و محدودیت‌های آن می‌باشد. این مهم پس از جلسات مشاوره با پزشک حاصل می‌گردد. عکس و آزمایشات قبل از عمل بنا به صلاحدید پزشک باید تهیه وآماده گردد.

برای مشاوره حضوری و ویزیت رایگان برای انجام جراحی پلاستیک بینی میتوانید با شماره تماس 09051488459 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)