عمل انحراف بینی [نحوه عمل، علائم و دوره نقاهت عمل انحراف بینی]

جدول محتوا

انحراف بینی عارضه‌ای است که در بسیاری از افراد دیده می‌شود و معمولا با جراحی درمان می‌شود. منظور از انحراف بینی کج بودن تیغه داخلی آن است که بر اثر عوامل مختلفی همچون تصادف یا ضربه‌ای که باعث شکستگی شود ایجاد می‌گردد و البته در برخی افراد وجود انحراف مادرزادی است. در این عارضه غضروف میانی بینی دچار آسیب شده و مشکلات و عوارض خاصی را در فرد ایجاد می‌کند که ممکن است دردناک باشد.

عمل انحراف بینی جنبه‌ درمانی دارد و با کجی بینی متفاوت است. در ادامه به انواع انحراف بینی و دلایل آن بیشتر می‌پردازیم. همچنین روش‌ها و علائم تشخیص و نوع درمان را باهم بررسی کرده و راهکارهایی را برای پیشگیری از ایجاد این عارضه ارائه می‌دهیم. پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

انحراف بینی چیست؟

همانگونه که توضیح داده شد انحراف بینی به کج بودن تیغه میانی در داخل حفره بینی گفته می‌شود که می‌تواند سبب عدم تقارن بینی و در نتیجه صورت شود. به عبارت دیگر دیواره غضروفی داخل بینی سوراخ آن را به دو بخش تقسیم بندی می‌کند. در صورتی که گرایش بینی به یک سمت نامتعارف بوده و یکی از سوراخ‌ها بزرگ‌تر باشد فرد دچار انحراف بینی خواهد بود.

مشکلاتی که این عارضه به وجود می‌آورد غالبا اختلال در عملکرد تنفسی، سردرد، گرفتگی بینی و سینوزیت خواهد بود که بسته به وخامت و درجات آن عوارض دیگری را نیز می‌تواند در پی داشته باشد. انحراف بینی می‌تواند در سه نوع رخ دهد:

 • کج بودن غضروف میانی به صورتی که هر دو حفره بینی بسته شوند.
 •  به موازات و همراه با ساختار بینی و عدم بسته بودن حفره‌ها
 • کج بودن تمام هرم بینی به همراه تیغه میانی و بسته بودن حفره‌ها

علائم و نشانه‌های انحراف بینی

برخی علائم وجود دارند که در صورت مشاهده آن‌ها ممکن است دچار انحراف بینی شده باشید. پس از مشاهده این علائم بهتر است به پزشک متخصص عمل انحراف بینی مراجعه کنید تا پس از معاینه از آن مطمئن شوید.

 • خشکی زیاد و خونریزی‌های مداوم بینی
 • خر و پف کردن در خواب
 • وجود اختلالات تنفسی
 • داشتن ترشحات خلطی در پشت حلق و گلو
 • عفونت مداوم گوش
 • گرفتگی مجاری سینوسی و تشدید سینوزیت
 • کاهش حس بویایی
 • سوزش گلو و صدای تو دماغی

راه‌های درمان انحراف بینی

تنها راه درمان این عارضه عمل انحراف بینی توسط پزشک متخصص است اما در صورتی که انحراف بینی شدید نباشد به جای عمل جراحی انحراف بینی می‌توان با استفاده از برخی داروها می‌توان عوارض آن را کنترل کرد. به عنوان مثال استفاده از آنتی هیستامین‌ها، اسپری‌های استروئیدی بینی و ضدآلرژی‌ها می‌تواند در بهبود علائم ناشی از انحراف بینی موثر باشد.

با توجه به تبلیغاتی مبنی بر درمان بدون جراحی انحراف بینی از طریق لیزر و درمان‌های خانگی باید گفت که این ادعاها بدون پشتوانه علمی می‌باشند. زیرا هیچگاه لیزر نمی‌تواند روی غضروف بینی تغییری به وجود آورد.

تفاوت عمل انحراف بینی با سایر عمل های زیبایی بینی

در رابطه با مهم‌ترین تفاوت عمل انحراف بینی با عمل‌ بینی باید بدانیم که انحراف بینی نوعی عارضه است و باعث اختلالات عملکردی در فرد می‌شود. بنابراین جراحی انحراف بینی یک عمل درمانی به شمار می‌رود. در صورتی که در جراحی کجی بینی و سایر عمل‌های زیبایی بینی تنها هدف زیبایی ظاهری می‌باشد.

در نظر داشته باشید که در عمل جراحی انحراف بینی بیمه درمانی هزینه‌های ناشی از عمل را پرداخت می‌کند اما در عمل زیبایی هزینه آن تنها بر عهده شخص متقاضی خواهد بود. برای شخصی که دچار معضل انحراف بینی باشد امکان انجام دو عمل درمانی و زیبایی نیز به صورت همزمان وجود دارد. در این مورد نیز بیمه تنها هزینه مربوط به عمل انحراف بینی را متقبل می‌شود.

آیا امکان عمل انحراف و زیبایی همزمان وجود دارد؟ (سپتورینوپلاستی)

برخی از افراد که دچار انحراف بینی هستند، به دلیل انحراف شکل بینی یا راضی نبودن از شکل ظاهری بینی خود همزمان اقدام به عمل انحراف و زیبایی می‌کنند. از آنجا که در عمل انحراف بینی احتمال خارج کردن بخشی از غضروف بینی وجود دارد، در صورتی که این جراحی همراه با عمل زیبایی انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت.

عمل سپتورینوپلاستی با ترکیب جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی آن مزایای هر دو را به دنبال دارد. یعنی فرد علاوه بر بهبود تنفس و حس بویایی، بالا رفتن کیفیت خواب و کاهش عفونت‌های سینوسی از مزیت زیبایی ظاهری نیز بهره‌مند می‌شود. مهم‌ترین مزایای عمل سپتورینوپلاستی را می‌توان درمان خر و پف، رفع گرفتگی بینی، رفع کج و نامتقارن بودن بینی و ظاهری زیبا دانست.

نحوه عمل انحراف بینی

در عمل جراحی انحراف بینی که به آن سیتوپلاستی نیز گفته می‌شود، از بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود که به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد. سپس برش کوچکی در بخش سپتوم بینی یا همان تیغه میانی زده می‌شود تا جراح بتواند به آن دسترسی داشته باشد. در مرحله بعد عمل انحراف بینی پزشک غشای مخاطی سپتوم را بالا برده و آن را اصلاح می‌کند.

در واقع هدف از جراحی انحراف بینی قرار دادن تیغه میانی بینی در موقعیت مناسب است که در این بین ممکن است موانعی مانند بخش‌های اضافی غضروف نیز برداشته شود. در آخرین مرحله از این عمل نیز موقعیت غشای مخاطی تغییر می‌یابد. مدت زمان انجام این عمل بستگی به شرایط بیمار و شدت انحراف دارد و از 30 دقیقه تا 90 دقیقه متغیر است.

دوران نقاهت عمل انحراف بینی

از آنجا که عمل انحراف بینی به طور معمول به صورت سرپایی انجام می‌شود بیماران نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهند داشت، مگر در موارد خاصی که پزشک تشخیص بدهد. دوره نقاهت عمل انحراف بینی هم مانند دیگر عمل‌های آن است و نیاز به مراقبت‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 به طور کلی 7 تا 10 روز بعد از عمل شخص می‌تواند به کار خود برگشته و فعالیت‌های خود را از سر بگیرد. البته انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین که به صورت و بینی فشار بیاورد در این دوره اکیدا ممنوع است؛ زیرا می‌تواند در روند ترمیم اختلال ایجاد کرده و با افزایش فشار خون منجر به خونریزی شود.

ممکن است در ساعات اولیه پس از جراحی خونریزی جزئی از کنار پانسمان بینی خود داشته باشید که امری کاملا طبیعی است. استفاده از کمپرس سرد برای زیر چشم و اطراف بینی تا 12 ساعت پس از عمل می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

مراقبت های بعد از انحراف بینی

اقدامات لازم برای قبل و بعد از عمل انحراف بینی

 • به طور معمول دو هفته قبل و بعد از انجام جراحی انحراف بینی مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون ایبوپروفن و آسپرین ممنوع است؛ زیرا می‌تواند باعث خونریزی بیش از حد در هنگام عمل و حتی پس از آن شود.
 • در صورتی که قرار باشد عمل انحراف بینی تحت بیهوشی انجام شود، باید بدانید که در روز عمل لازم است که حتما ناشنا باشید. بنابراین 8 تا 12 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن پرهیز نمایید.
 • پس از عمل فعالیت‌های بدنی و ورزشی خود را تا چندین هفته محدود کنید تا التهاب و تورم بینی کاهش یابد.
 • از خوردن غذاهای سفتی که نیاز به جویدن زیاد دارند بپرهیزید.
 • در روزهای اولیه سر خود را به سمت جلو خم نکنید.
 • حتما با دهان باز عطسه و سرفه کنید و برای مسواک زدن دندان‌هایتان از مسواکی نرم استفاده نمایید.
 • استفاده از عینک را حداقل تا دوماه به تعویق بیندازید و در معرض نور شدید خورشید و محیط‌های گرم قرار نگیرید. همچنین استفاده از سونا و استخر نیز تا حداقل یک ماه پس از عمل ممنوع است.
 • دود سیگار در ترمیم بینی اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین لازم است حداقل تا دو ماه پس از عمل انحراف بینی از قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنید.
 • در هنگام خواب و استراحت سر خود را بالاتر از قفسه سینه نگهدارید تا باعث تشدید کبودی و تورم نشود.
 • تا سه روز فین کردن و دمیدن در بینی ممنوع است.
 • بهتر است تا چندین روز پس از عمل جراحی انحراف بینی لباس‌های گشاد و جلوباز استفاده کنید تا به فشاری به بینی‌تان وارد نشود.
 • پس از جراحی تا 3 روز نباید صورتتان را بشویید؛ زیرا این کار باعث خیس شدن اسپلینت بینی می‌شود.

در حین انجام عمل بین حفره‌های بینی بخیه‌های ریزی زده می‌شود و پس از تمام شدن عمل نیز در محل جراحی از بخیه‌ استفاده می‌شود. به طور معمول از بخیه جذبی برای بخش‌های داخلی بینی و از بخیه غیر‌دوجذبی برای ترمیم برش‌های بیرونی استفاده می‌کنند.

به دلیل اینکه زمان از بین رفتن بخیه جذبی کاملا مشخص نیست از بخیه کشیدنی استفاده می‌شود تا پس از گذشت 7 روز بتوان آن‌ها را کشید. این بخیه‌ها جای زخم و اسکار کمتری روی پوست باقی می‌گذارند.

بعد از عمل بینی انحرافی شاهد چه عوارضی خواهیم بود؟

زخم‌هایی که در اثر عمل انحراف بینی به وجود می‌آیند معمولا به سرعت درمان شده و تنفس فرد نیز بهبود می‌یابد. با این حال ترمیم نهایی برای شکل گیری کامل غضروف ممکن است یکسال طول بکشد. در صورتی که پزشک متخصص خوبی را برای انجام عمل جراحی انحراف بینی انتخاب کرده باشید ایجاد عوارض در این عمل بسیار نادر است. با این حال ممکن است عوارض جانبی زیر برای برخی از افراد اتفاق بیفتد:

 • خونریزی بیش از حد بینی
 • برطرف نشدن مشکل گرفتگی تنفسی
 • کاهش حس بویایی
 • تشکیل لخته خون در حفره بینی که نیاز به تخلیه خواهد داشت.
 • در برخی موارد عفونت نیز گزارش شده است.

با توجه به اینکه رشد بینی متوقف نمی‌شود و گاهی تمایل به برگشت وجود دارد در برخی موارد ممکن است دوباره بافت‌های غضروف تغییر موقعیت داده و سبب مسدود شدن راه‌ تنفسی شوند. البته این مورد بسیار نادر است اما در صورت رخ دادن نیاز به عمل انحراف بینی ثانویه برای اصلاح مجدد خواهد بود.

پس از جراحی انحراف بینی برای پانسمان از ورقه‌های سیلیکونی در دو طرف تیغه بینی استفاده می‌شود که به صورت موقت تا سه هفته داخل بینی می‌مانند و سپس توسط جراح جدا می‌شوند. فایده این ورقه‌های سیلیکونی جلوگیری از چسبندگی و بازگشت انحراف بینی است.

فواید چسب زدن بعد از عمل انحراف بینی

به طور معمول پس از عمل جراحی انحراف بینی مانند عمل زیبایی بینی باید از چسب استفاده شود. مدت استفاده از آن را دکتر معین می‌کند اما به طور معمول بین 1 تا 2 ماه بسته به نوع بینی نیاز به چسب زدن خواهد بود.

از آنجا که حین عمل انحراف بینی پوست از روی غضروف برداشته شده و پس از اتمام عمل سر جای خود قرار داده می‌شود فضایی خالی بین پوست و غضروف به وجود می‌آید. این فضا زمینه‌ای برای تورم بینی خواهد بود که چسب زدن به بینی با چسباندن پوست به غضروف از آن جلوگیری می‌کند. بنابراین از فواید چسب بینی می‌توان کمک به کاهش تورم، بهبودی سریع‌تر و محافظت در برابر آسیب‌های ناگهانی را ذکر کرد. به علاوه به متناسب شدن پوست بینی پس از جراحی کمک کرده و برآمدگی‌ها را از بین می‌برد.

آیا عمل انحراف بینی بر روی چهره اثرگذار است؟

به طور معمول در صورتی که انحراف تیغه بینی در قسمت جلویی آن نباشد عمل سپتوپلاستی بر چهره تاثیری نداشته و باعث تغییر آن نمی‌شود. اگر خود فرد تمایل داشته باشد می‌تواند همزمان با عمل جراحی انحراف بینی، جراحی زیبایی را نیز انجام دهد.

هزینه عمل انحراف بینی چقدر است؟

هزینه عمل انحراف بینی که نوعی عمل درمانی است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال میزان دستمزد جراح، هزینه کلینیک و اتاق عمل تعیین کننده میزان هزینه می‌باشند. به علاوه نوع انجام جراحی و میزان دشواری عمل نیز فاکتورهای تاثیرگذاری بر قیمت و هزینه عمل خواهد بود.

بینی سالم و زیبا حق طبیعی شماست

همانگونه که گفته شد عمل انحراف بینی معضلی است که بسیاری از افراد را به خود دچار کرده است. تنها راه درمان این معضل مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مجرب و ماهر و انحام عمل جراحی است. شما می‌توانید در کنار این عمل درمانی از زیبایی بینی خود نیز بهره ببرید.

از آنجا که عمل بینی با سلامت و زیبایی ظاهری فرد سر و کار دارد دکتر جراحی که برای انجام عمل انتخاب می‌شود اهمیت بسیاری دارد. بنابراین حتما قبل از انتخاب درباره پزشک پرس و جو کرده و عمل‌هایی که قبلا انجام داده است را مشاهده کنید و در این مورد اطلاعات کافی به دست آورید. برای عمل زیبایی بینی  و یا عمل های انحراف و شکستگی بینی می توانید از متخصصین و پزشکان تهران سرجیکال مشاوره بگیرید.

 • علائم و نشانه‌های انحراف بینی چیست؟
 • انحراف بینی چند نوع است؟
 • آیا عمل انحراف بینی بر روی چهره اثرگذار است؟
 • دوره نقاهت عمل بینی انحرافی چقدر است؟

برای دریافت مشاوره و عمل بینی با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)