جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی

جدول محتوا

جراحی بینی طبیعی چیست؟

جراحی بینی طبیعی برخلاف سال‌های اولی که جراحی بینی فانتزی طرفداران زیادی پیدا کرده بود، اکنون به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های عمل بینی در نظر گرفته می‌شود

همان‌طور که می‌دانید جراحی بینی بنا به یکی از دلایل زیبایی و یا درمانی انجام می‌شود. به عنوان نمونه، افرادی که در سیستم تنفس خود مشکل دارند، معمولاً بنا به دلایل درمانی سراغ این جراحی رفته و قصد تغییر زیادی در ساختار بینی خود را ندارند. در حالی که برخی دیگر، بنا به دلایل زیبایی قصد انجام این جراحی را دارند. جراحی بینی عروسکی و فانتزی یکی از انواع جراحی بینی است که معمولاً هدف از انجام آن، ایجاد تغییرات گسترده در ساختار بینی است. همان طور که از اسم این شیوه مشخص است، بینی بعد از انجام جراحی دارای یک قوس معمولاً شدید خواهد شد، به گونه‌ای که شبیه بینی یک عروسک کوچک به نظر برسد.

اما در روش عمل طبیعی بینی، هدف تنها ایجاد یک تغییر کوچک و یا حل یک مشکل پزشکی است. بنابراین، تغییری در ساختار اصلی بینی ایجاد نمی‌شود،

جراحی بینی طبیعی کار آسانی نیست و باید توسط کسی انجام شود که دارای مهارت کافی در این زمینه باشد و از دانش علمی لازم هم برخوردار باشد تا بینی بیمار را به شکل طبیعی عمل کند.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی استخوانی درتهران

نتیجه جراحی بینی طبیعی باید به‌ گونه‌ای باشد که وقتی کسی بینی بیمار را دید متوجه نشود که او اقدام به جراحی بینی کرده است. بنابراین برای اینکه بیمار جراحی بینی داشته باشد باید در مورد جراحی که می‌خواهد بینی او را عمل کند به‌ اندازه کافی تحقیق کند و فقط برای کوچک کردن بینی نزد جراح نرود بلکه باید علاوه بر کوچک‌تر کردن بینی به طبیعی بودن بینی هم توجه داشته باشد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی چگونه انجام می‌شود؟

مشابه با سایر روش‌هایی که برای جراحی بینی استفاده می‌شود، در عمل طبیعی بینی نیز می‌توان از بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی استفاده کرد. اینکه کدام یک از روش‌های بیهوشی برای فرد مناسب باشد، به شرایط جسمانی و سلامتی وی و همچنین نظر پزشک بستگی دارد.

با توجه به اینکه برای انجام این نوع جراحی از تکنیک‌های سخت و پیچیده‌ای استفاده نمی‌شود، معمولاً بسیاری از عمل‌های طبیعی بینی در کلینیک انجام می‌شوند. به این معنا که بعد از انجام جراحی نیازی به سپری کردن یک شب در بیمارستان نبوده و فرد مرخص می‌شود.

برای انجام این جراحی، پوست بینی، به صورت کلی از چهارچوب بینی جداشده تا بتوان تغییرات لازم را در ساختار استخوان و غضروف ایجاد کرد. اینکه تغییرات تا چه اندازه روی ساختار اصلی بینی اعمال می‌شوند، به خواسته فرد بستگی دارد.

ویژگی های بینی طبیعی

بینی طبیعی دارای ویژگی های زیر است :

 • در فرم طبیعی خبری از سربالا شدن زیاد نوک بینی نبوده و این به معنی این نیست که تغییری در وضعیت نوک بینی صورت نمی گیرد؛ اگر نوک بینی دارای افتادگی باشد جراح در موقعیت آن تغییر ایجاد کرده و آن را بالا می برد.
 • در بیشتر موارد و به خصوص در جراحی بینی آقایان ، هیچ قوسی بر روی پل بینی ایجاد نشده و تنها در صورت درخواست خود بیمار قوس بسیار خفیفی بر روی بینی ایجاد می شود.
 • زاویه ای که بعد از جراحی، بین نوک بینی و لب بالا ایجاد می شود حدوداً 90 تا 95 درجه خواهد بود.

اهمیت انتخاب جراح بینی برای جراحی بینی طبیعی

از آن جا که بینی در مرکز صورت واقع شده و زیبایی چهره تا حدود قابل توجهی تحت الشعاع آن قرار دارد ، نتیجه این جراحی بسیار حائز اهمیت است.

از این رو برای انجام جراحی بینی ، پیش از هر چیز باید به تبحر و توانمندی جراح توجه داشت.

برخی افراد ، صرفا به دنبال این هستند که جراحی را بیابند که بینی آن ها را با هزینه ای نازل عمل کند ؛ لذا از مهارت و تجربه جراح بینی چشم پوشی کرده و در نتیجه نه تنها به نتایج ایده آل خود دست نمی یابند ، بلکه متاسفانه با عوارض متعددی نیز روبرو می شوند بنابراین برای انجام عمل جراحی بینی باید در انتخاب جراح ، نهایت دقت خود را به کار گرفته و به جراحی مراجعه کنید که در حوزه جراحی بینی ، تجربیات فراوانی داشته و نتایج درخشانی را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانیده باشد.

برای انتخاب بهترین جراح بینی در ابتدا لازم است تا از اسامی جراحان زیبایی بینی موجود در شهر خود یک لیست تهیه نمایید، برای گردآوری اسامی جراحان بینی می توانید در گوگل جستجو کرده، به شبکه های اجتماعی سر زده یا از آشنایانی که قبل از شما بینی شان را جراحی کرده و از نتیجه رضایت داشته اند سوال کنید.

سپس به مطب جراحان بینی سر زده و با آن ها صحبت کنید. با این کار متوجه می شوید که پزشک چقدر زمان برای شما صرف می کند و برخورد خوبی با مراجعان خود دارد یا خیر.در صورت حضور بیماران قبلی با آن ها به گفتگو نشسته و از آن ها در رابطه با میزان رضایت شان از جراح بینی سوال کنید.

نمونه کارهای جراح بینی را با مراجعه به وب سایت یا اینستاگرام او مشاهده نمایید.

ویژگی های بهترین جراح بینی طبیعی

جراح بینی بیشترین تاثیر را در نتیجه جراحی بینی دارد، به همین دلیل افراد باید در انتخاب او دقت زیادی کنند. هنگام انتخاب جراح بینی به وجود ویژگی های زیر در ایشان دقت کنید:

 1. با وجدان بودن
 2. صبور و با حوصله بودن
 3. صرف زمان کافی برای بیمار
 4. تجویز آزمایشات و عکسبرداری های لازم
 5. تسلط بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی
 6. برخورداری از قدرت تصور بالا
 7. داشتن تجربه و مهارت بالا و غیره.

ویژگی های بهترین جراح بینی

جراحی بینی طبیعی برای چه کسانی مناسب است ؟

افرادی با بینی های گوشتی : اینگونه افراد به دلیل ضخیم بودن پوست بینی و نازک بودن غضروف های شان فقط قادر به جراحی بینی طبیعی هستند.

افرادی با صورت های بزرگ: بینی طبیعی به دلیل کوچک نبودن بیشترین تناسب را با صورت های بزرگ و اجزای درشت دارد.

افرادی با فاصله لب و بینی زیاد : نوک بینی طبیعی سربالا نبوده و به همین دلیل موجب بیشتر شدن فاصله بین لب و بینی نخواهد شد.

هر دو نوع بینی غضروفی و استخوانی می‌توانند از عمل طبیعی بهره ببرند. بینی استخوانی به‌نوعی از بینی گفته می‌شود که غضروف قوی‌تری دارد و پوست آن معمولاً نازک‌تر است و بینی گوشتی برخلاف آن غضروف ضعیف و تحلیل‌پذیری دارد. با اینکه پوست ضخیم برای انجام عمل بسیار مناسب‌تر است اما از آنجایی‌که در جراحی طبیعی تغییرات مختصری اعمال می‌شود عمل طبیعی برای بینی گوشتی نیز امکان‌پذیر است.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

تفاوت جراحی بینی باز و بسته در چیست؟

 1. در جراحی بینی به روش باز ، تسلط جراح روی بینی بیشتراست و امکان اعمال تغییرات پیچیده روی بینی وجود دارد.
 2. انتخاب اول جراح برای رینوپلاستی ، در بیشتر موارد، جراحی بینی به روش باز است.
 3. در جراحی بینی بسته ، جراح دسترسی محدودی به بینی به ویژه به نوک بینی دارد.
 4. در جراحی بینی باز ، به دلیل بلند کردن کامل پوست بینی از اسکلت زیر آن ، میزان تورم و کبودی بیشتر است.
 5. جراحی بینی بسته ، برای بیمارانی که دارای ایرادات ناچیزی در بینی هستند مناسب است.
 6. جراحی بینی بسته ، نیازی به ایجاد برش در ناحیه کلوملای بینی وجود ندارد.
 7. در جراحی بینی بسته تنها به منظور کوچک نمودن بینی و ایجاد قرینگی در حفره های بینی ، برش هایی در پره های بینی ایجاد می شود..

بیهوشی هنگام جراحی بینی  طبیعی به چه شکل‌هایی امکان پذیر است؟

جراحی زیبایی بینی از آن ‌دسته جراحی هایی است که در مورد همه‌ بیماران دارای مراحل دقیقا یکسانی نیست. به این معنی که هر عمل زیبایی بینی در نوع خودش منحصر به ‌فرد می تواند باشد و براساس آناتومی و اهداف خاص همان بیمار تعیین می‌شود. پزشک معالج برای اینکه بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرد

بیهوشی می‌تواند بنا به شدت عمل جراحی و شرایطی که برای بیمار بوجود می‌آید، به شکل‌های مختلفی انجام شود. بیهوشی عمومی، آرام‌بخشی و بی‌حسی منطقه‌ای، سه شکل مختلف بیهوشی در پزشکی می‌باشند. هر کدام از این‌ها، باعث بروز اتفاقاتی خاص در بدن می‌شوند که به تشریح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. انتخاب نوع بیهوشی برای جراحی بینی می‌تواند به یکی از روش‌های زیر باشد.

• بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن، فعالیت دستگاه عصبی مرکزی به طور کامل متوقف شده، فرد وارد حالتی می‌شود که هیچ چیز در خاطرش باقی نمی‌ماند یا به عبارت بهتر، توانایی‌های ارادی و غیرارادی از شخص بیمار سلب شده و تمام توانایی‌های خود برای درک حواس پنج گانه را از دست می‌دهد. همچنین، حافظه وی نیز در طول مدت بیهوشی عمومی از فعالیت باز می‌ایستد. بیهوشی عمومی در کنار جراحی بینی با بی حسی، رایج‌ترین انتخاب نوع بیهوشی برای جراحی بینی است.

• آرام بخشی

آرام بخشی به نوعی از بیهوشی گفته می‌شود که در طی آن، فرد به صورت کامل بیهوش نیست. در این شیوه، مسیر انتقال تکانه‌های عصبی که در بین قشر مغز و دستگاه کناره‌ای جای دارد، مسدود شده که به موجب آن، ایجاد حالت آرام‌بخشی در فرد بوجود می‌آید. همچنین، در این حالت، حافظه بلندمدت شخص نیز مختل می‌گردد. از این روش، بیشتر در دوره‌ بستری بعد از عمل‌های جراحی سنگین استفاده می‌شود. احتمال دارد حتی در صورت انجام جراحی بینی، از داروهای آرام‌بخش برای کاهش درد و تسکین آن پس از جراحی استفاده شود.

• بی حسی منطقه‌ای

در بی حسی منطقه‌ای، انتقال تکانه‌های عصبی از مسیر سیستم عصبی که در بین بافت هدف و طناب نخاعی قرار دارد، متوقف شده و به واسطه آن، از بین رفتن حس در بافت هدف اتفاق می‌افتد. در بی حسی منطقه‌ای، بیمار کاملاً هوشیار است و حافظه وی دستخوش هیچ اختلالی نمی‌گردد. جراحی بینی با بی حسی، در این حاشیه قرار دارد. جراحی بینی با بی حسی موضعی، کمترین خطرات و عوارض احتمالی را در پی خواهد داشت.

کدام نوع بیهوشی برای جراحی بینی مناسب تر است؟

گفتیم که بیهوشی در جراحی بینی می‌تواند موضعی، منطقه‌ای و یا عمومی باشد. در بیهوشی موضعی، تنها نقطه‌ای کوچک از بدن بی‌حس می‌شود. این عمل، با تزریق داروی بی‌حسی صورت می‌گیرد. بی‌حسی منطقه‌ای، دارای ابعاد وسیع‌تری بوده که در طی آن، یک منطقه کامل از بدن بی‌حس و سنگین می‌شود. بیهوشی عمومی نیز به طور کامل، سیستم کنترل عصبی را متوقف کرده و شما را وارد عمیق‌ترین مرحله از بیهوشی می‌نماید.

تعیین اینکه کدام روش برای جراحی بینی مناسب است، بستگی به نوع جراحی و میزان مقاومت و سلامت جسمانی شما دارد. به عنوان یک اصل و قاعده کلی، در صورتی که بینی شما تنها نیاز به یک تغییر شکل کوچک یا اصلاح جزئی دارد، بهتر است از بی حسی موضعی برای این کار استفاده شود. همچنین، اگر عمل جراحی بینی شما مستلزم طی کردن یک فرآیند پیچیده باشد، احتمالاً به بیهوشی عمومی نیاز خواهید داشت.

تفاوت جراحی بینی طبیعی وجراحی بینی فانتزی

تفاوت این دو فرم بینی را به راحتی می توانید از ویژگی های تعریف شده برای آن ها دریابید. فرم کوچک و نوک رو به بالای بینی های عروسکی گاهی اوقات موجب مصنوعی به نظر رسیدن بینی افراد می شوند و به راحتی می توان متوجه شد که یک فرد عمل بینی انجام داده است یا خیر.

در مقابل، بینی های طبیعی گاهی چنان حرفه ای عمل می شوند که نمی توان آن ها را تشخیص داد. بنابراین تفاوت ظاهری این دو فرم بینی از همان ویژگی های مذکور نشات می گیرد.

تفاوت دیگری که برای این دو فرم بینی می توان در نظر گرفت این است که برای داشتن بینی عروسکی لازم است فرم اولیه بینی شما استخوانی باشد. زیرا برای بینی های گوشتی امکان جراحی بینی فانتزی وجود ندارد. در حالی که هم بینی های استخوانی و هم گوشتی را می توان به صورت طبیعی عمل کرد و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران

یک مورد تفاوت دیگر در فرآیند جراحی بینی است. تغییراتی که در بینی با هدف طبیعی به نظر رسیدن آن انجام می شود، در مقایسه با فرم فانتزی متفاوت است. میزان بافتی که در عمل برداشته می شود، نوع برش ها، میزان تغییرات اعمال شده و … همگی مولفه های موثری در این راستا هستند.

تفاوت جراحی بینی طبیعی و جراحی فانتزی

سخن اخر

با وجود این که در ابتدا بسیاری از افراد به دنبال جراحی بینی فانتزی و یا عروسکی بودند، اما در سال‌های اخیر، شیوه‌ای که برای جراحی بینی استفاده می‌شود، تغییر کرده است. اکنون بسیاری از افراد به دنبال ظاهری طبیعی هستند؛ به گونه‌ای که بینی عمل شده‌شان ساختار سایر قسمت‌های صورتشان را به هم نریزد. به همین دلیل جراحی بینی طبیعی در طول این چند سال بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است؛ چرا که براساس اصول زیبایی‌شناسی نیز، بینی‌هایی که به صورت طبیعی با کمترین میزان تغییرات جراحی شده‌اند، در گذر زمان با عوارض کمتر روبه‌رو بوده و زیباتر شناخته شده‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عمل انحراف بینی

انحراف بینی عارضه‌ای است که در بسیاری از افراد دیده می‌شود و معمولا با جراحی درمان می‌شود. منظور از انحراف بینی کج بودن تیغه داخلی

|مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)