ليزر موهای زائد

جدول محتوا

لیزر موی زائد چیست؟

لیزر کردن مو، روشی پزشکی برای از بین بردن موهای زائد است که طی این روش، از پرتوی متمرکز نور (لیزر) استفاده می‌شود. اما لیزر چگونه موهای زائد بدن را از بین می‌برد و مزایا و معایب این روش چیست؟ در ادامه به‌طور دقیق به بررسی این روش پزشکی می‌پردازیم.

لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟

طی این روش ملانین مو، نور ساطع شده توسط لیزر را جذب می‌کند. انرژی این نور به گرما تبدیل می‌شود و فولیکول مو را ضعیف می‌کند. ضعیف شدن فولیکول مو، باعث رشد کم‌تر و کندتر موی زائد بدن می‌شود.لیزر، رشد موی زائد را بسیار کند می‌کند؛ به‌طوری که طی مدتی طولانی، اکثر موهای زائد بدن قابل مشاهده نیستند. اما باید بدانید که لیزر قادر به حذف همیشگی موهای زائد نیست و باید هر چند وقت یک بار برای شارژ اقدام کنید.به‌منظور لیزر موی زائد، باید ناحیه مورد نظر را قبل از انجام این روش شیو کنید. می‌توانید برای عدم احساس درد در نواحی حساس از کرم‌های بی حسی نیز استفاده کنید؛ اما توجه داشته ‌باشید که کرم‌های بی حسی باید قبل از انجام لیزر شسته شود.

تأثیر لیزر روی نواحی مختلف بدن

لیزر روی تمامی نقاط بدن تأثیرگذار است؛ اما اغلب برای نواحی دارای موی ضخیم و تیره تأثیر بهتری دارد. در ادامه با تأثیر لیزر روی نواحی مختلف بدن آشنا می‌شویم.

زیر بغل

مراجعین زیادی تقاضای انجام لیزر موی زائد ناحیه زیر بغل را دارند. لیزر مو روی این ناحیه تأثیر زیادی دارد؛ زیرا معمولاً موهای این ناحیه ضخیم‌تر و تیره‌تر از سایر نقاط است. بهتر است لیزر کردن مو برای ناحیه زیر بغل را بین 6 الی 8 جلسه ادامه دهید.

بیکینی

مراجعین بسیاری به‌منظور لیزر کردن مو برای ناحیه بیکینی مراجعه می‌کنند؛ زیرا لیزر روی موهای این ناحیه تأثیر چشمگیری دارد. موهای ناحیه بیکینی ضخیم و تیره هستند؛ بنابراین نتیجه‌ لیزر روی ناحیه بیکینی نسبت به سایر اندام‌ها چشمگیرتر است.

لیزر پا

پاها از نواحی بدن با موهای زیاد و ضخیم هستند که نتیجه لیزر کردن مو در این ناحیه همان جلسات اول قابل مشاهده ‌است؛ اما بهتر است برای گرفتن بهترین نتیجه، جلسات لیزر پا را تا 8 جلسه ادامه دهید.

لیزر دست

اگر موهای زائد دستان شما زیاد، تیره و دارای ضخامت است، می‌توانید این ناحیه را نیز لیزر کنید و نتیجه دلخواه را به‌دست آورید؛ اما اگر موی دست شما نازک و بور و کرکی است، لیزر این نواحی به شما پیشنهاد نمی‌شود زیرا ممکن است لیزر باعث تحریک و ضخیم شدن موی دست شما شود.

لیزر صورت

برخی نقاط صورت، دارای موی زائد ضخیم هستند که ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال، اگر موی پشت لب شما ضخیم و تیره است، می‌توانید با لیزر موی زائد این قسمت را از بین ببرید. بهتر است به‌دلیل زمان استراحت بیشتر موی صورت نسبت به موی سایر نقاط، فاصله بین جلسات لیزر موی صورت بیشتر از سایر نقاط باشد.

لیزر کمر و شکم

برخی افراد در نواحی شکم و کمر دارای موی ضخیم و تیره هستند؛ لیزر برای این دسته افراد گزینه مناسبی است. اما اگر موی نازک و غیر قابل مشاهده در این نواحی دارید، این‌کار به شما پیشنهاد نمی‌شود زیرا نتیجه معکوس دریافت خواهید کرد.

سایر قسمت‌های بدن

اگر در نقاط کوچکی از بدن مانند انگشتان دست و پا، خط زیر شکم و زانو یا حتی چانه و گردن خود دارای موی ضخیم هستید، می‌توانید از اپراتور بخواهید که روی این نقاط لیزر را انجام دهد.

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر

هنگام لیزر کردن مو، از عینک‌های مخصوصی برای پوشاندن چشم شما و جلوگیری از آسیب اشعه لیزر به چشم استفاده می‌شود. همچنین، می‌توانید برای کاهش درد حین انجام لیزر در نواحی حساس، از پماد های بی‌حسی استفاده کنید؛ برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر، بیست دقیقه الی یک ساعت قبل از لیزر بسته به نازک بودن پوست ناحیه، از پماد استفاده کنید و روی ناحیه مورد نظر را با پلاستیک بپوشانید؛ پیش از رفتن به اتاق لیزر، ناحیه مورد نظر را بشویید.

پوست شما باید هنگام انجام لیزر تمیز باشد. از استفاده از مام و عطر و هرگونه مواد دارای الکل در ناحیه‌ای که قصد انجام لیزر موهای را دارید، خودداری کنید. همچنین، لیزر کردن مو در نواحی دور چشم و ابرو به‌دلیل احتمال آسیب اشعه لیزر به چشم، انجام نمی‌شود.

پزشکان و متخصصان پوست دستورالعمل‌های ذیل را به‌منظور مراقبت و آمادگی پیش از انجام لیزر توصیه می‌کنند:

دور ماندن از نور آفتاب

پس از شروع جلسات لیزر کردن مو، حتماً هر زمان که بیرون می‌روید از ضدآفتاب با SPF30 به بالا استفاده کنید. سعی کنید حتی‌المقدور از نور مستقیم خورشید دور بمانید؛ زیرا پوست شما حساس‌تر می‌شود و امکان لک شدن پوست افزایش می‌یابد.

عدم استفاده از هرگونه لایه‌بردار و روشن‌کننده

پس از شروع جلسات لیزر، از هرگونه کرم روشن‌کننده و لایه‌بردار بدون مشورت پزشک استفاده نکنید. اگر پوست تیره‌ای دارید یا جدیداً برنز کرده‌اید، ممکن است پزشک داروی روشن‌کننده برای شما تجویز کند، اما از مصرف روشن‌کننده و لایه بردارها بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید؛ زیرا باعث تحریک پوست و ایجاد انواع حساسیت‌های پوستی و یا حتی سوختگی پوست می‌شود.

پرهیز از اپیلاسیون و بند انداختن و سایر روش‌های حذف موی زائد به‌جز شیو

طی جلسات لیزر و دو هفته قبل از شروع اولین جلسه لیزر کردن مو، تمامی روش‌های حذف موی زائد به‌جز شیو کردن با تیغ را فراموش کنید؛ زیرا عملکرد فولیکول مو را مختل می‌کند. اگر بین جلسات موی زائد مشاهده کردید، تنها از تیغ اصلاح برای شیو کردن استفاده کنید.

پرهیز از مصرف داروهای رقیق کننده خون

پس از شروع جلسات لیزر، استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین ممنوع است. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید و نمی‌توانید آن را قطع کنید، حتماً باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

استفاده از زینک یا یخ پس از لیزر

ممکن است پوست پس از لیزر دچار التهاب و قرمزی شود که تا چند ساعت پس از لیزر طبیعی است. می‌توانید برای کاهش ناراحتی و التهاب پوستی، از یخ یا پماد زینک استفاده کنید. اگر پس از لیزر کردن مو پوست شما واکنش شدیدی نشان دهد، ممکن است پزشک داروی استروئیدی برای شما تجویز کند.

استحمام نکردن تا چند ساعت پس از لیزر

بهتر است برای احتیاط تا چند ساعت پس از لیزر و یا حتی یک‌روز پس از انجام لیزر از استحمام بپرهیزید تا احتمال التهاب پوستی را کاهش دهید.

دوری از دستگاه‌های سولار یا نور خورشید برای برنزه شدن پوست

پس از شروع جلسات لیزر، برنزه کردن پوست با نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه کننده را فراموش کنید؛ زیرا حرارت و نور خورشید می‌تواند به سوختگی پوست منجر شود.

عوارض لیزر

لیزر کردن مو زاید، ممکن است خطرات احتمالی زیر را در برخی موارد نادر به‌همراه داشته ‌باشد:

تحریک پوست

احتمال تحریک پوست، قرمزی و التهاب در چند ساعت پس از لیزر وجود دارد. همچنین اگر اپراتور حرفه‌ای نباشد و از درجه مناسب لیزر برای پوست شما استفاده نکند، ممکن است به سوختگی سطحی پوست منجر شود. همچنین احتمال پوسته پوسته شدن پوست یا سایر تغییرات بافت پوستی وجود دارد.

تغییر رنگدانه‌های پوست

لیزر ممکن است باعث روشن‌تر یا تیره‌تر شدن پوست شود که این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشند؛ افرادی که از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند ممکن است تیرگی یا لک شدن پوست برای آنها رخ دهد.

رشد دوباره مو یا ضخیم‌تر شدن مو در افراد با پوست تیره

این احتمال وجود دارد که برخی دستگاه‌های لیزر، باعث ضخیم‌تر شدن یا بیش‌تر شدن موی زائد بدن در افراد تیره شود. بنابراین، در مورد لیزر کردن مو و نوع دستگاه لیزر حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین نتیجه برای شما حاصل شود.

چگونه می‌توان عوارض لیزر را به حداقل رساند یا از آن پیشگیری کرد؟

انتخاب محل انجام لیزر بسیار حائز اهمیت است؛ برای لیزر کردن مو، باید به کلینیک یا مراکز لیزری مراجعه کنید که دارای گواهینامه و اپراتورهای حرفه‌ای باشند تا به پوست شما آسیبی وارد نشود و همچنین، بهترین نتیجه را از جلسات لیزر دریافت کنید. اگر دستیار یا اپراتورها به‌جای پزشک این‌کار را انجام می‌دهند، مطمئن شوید که طی انجام لیزر مو، پزشک متخصص برای امور اضطراری یا احتمال آسیب پوست شما، در کلینیک در دسترس است.

پس از انتخاب کلینیک معتبر، با پزشک کلینیک مشورت کنید که کدام دستگاه لیزر برای شما مناسب‌تر است و آیا لیزر روی موی نقطه مورد نظر شما نتیجه دلخواه را به شما می‌دهد یا خیر. همچنین، پزشک متخصص قبل از لیزر کردن مو، سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص یا مصرف دارو یا سابقه بیماری پوستی، حتماً باید به پزشک اطلاع دهید؛ زیرا ممکن است لیزر موی زائد برای شما خطرناک باشد یا نتیجه معکوس از این‌کار دریافت کنید.

24 ساعت قبل از جلسات لیزر، موی ناحیه مورد نظر را با تیغ اصلاح کنید. وجود مو روی سطح پوست می‌تواند احتمال سوختگی و یا التهاب پوست را افزایش دهد و همچنین، لیزر تأثیر دلخواه را روی ریشه مو نگذارد.

برای به حداقل رساندن عوارض احتمالی لیزر، به دستورالعمل پزشک برای قبل و بعد از لیزر که در ادامه توضیح می‌دهیم، به‌طور دقیق عمل کنید.

آیا لیزر روشی دائمی برای حذف موهای زائد است؟

لیزر موی زائد با توجه به ناحیه مورد نظر، به 6 الی 8 جلسه برای گرفتن نتیجه دلخواه نیاز دارد. برخی نقاط بدن دارای موی بیشتر و ضخیم‌تر هستند که مسلماً به جلسات بیشتری برای گرفتن بهترین نتیجه نیاز دارند. همچنین، لیزر کردن مو باعث رشد کم‌تر و نازک‌تر شدن مو و به تعویق افتادن رشد مو می‌شود؛ اما نمی‌توان انتظار داشت که موهای زائد برای همیشه از بین بروند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که هر شش ماه یک‌بار برای شارژ لیزر و بیشتر شدن تأثیر آن، اقدام کنید.

لیزر روی چه افرادی بهتر جواب می‌دهد و برای چه کسانی مناسب نیست؟

افراد دارای موی کرکی در ناحیه مورد نظر برای لیزر، افراد دارای موی روشن، سفید، قرمز یا خاکستری و افراد دارای خالکوبی گزینه مناسبی برای انجام لیزر موی زائد نیستند. زیرا تفاوت رنگ پوست و موی زائد در آن ناحیه، میزان تأثیر لیزر را تعیین می‌کند. هر چه این تفاوت بیشتر باشد، تأثیر بهتر و بیشتری از لیزر خواهید گرفت.

همچنین، افرادی که سابقه بیماری پوستی دارند یا داروی خاصی را مصرف می‌کنند، حتماً باید پیش از انجام لیزر با متخصص پوست مشورت کنند؛ زیرا ممکن است لیزر مو در این افراد بی‌نتیجه باشد یا حتی خطرات بسیاری را برای این افراد به‌همراه داشته ‌باشد.

لیزر موی زائد برای آقایان

خوشبختانه، امکان لیزر کردن مو هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها وجود دارد. میزان موفقیت لیزر موی زائد بالای 90 درصد است که برای آقایان درصد بسیار مناسبی محسوب‌می‌شود؛ زیرا آقایان چندان حساسیتی نسبت به موهای کرک باقی‌مانده نشان نمی‌دهند. بنابراین، آقایان نیز می‌توانند از لیزر استفاده‌کنند و نتیجه دلخواه خود را نیز به‌دست آورند. تأثیر لیزر در آقایان و خانم‌ها تفاوتی ندارد؛ آقایانی که تمایل به رفع کامل موی زائد دارند، می‌توانند جلسات لیزر بیشتری را به درمان اختصاص دهند.

آیا لیزر باعث نازایی می‌شود؟

شایعه‌ای با عنوان امکان نازایی پس از انجام لیزر کردن مو در اینترنت فراگیر شده ‌است؛ اما متخصصین این ادعا را رد کرده‌اند و این موضوع را شایعه‌ای بیش نمی‌دانند. احتمال نازایی با لیزر موی زائد، واقعیت ندارد؛ زیرا لیزر تنها فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد و به تخمدان‌ها دسترسی ندارد. حتی اگر لیزر توانایی دسترسی به تخمدان‌های فرد را داشت، تأثیری روی نازا شدن فرد نداشت.اگر اپراتور حرفه‌ای لیزر را برای شما انجام دهد و شما نیز مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر را رعایت کنید، هیچ خطر جدی و آسیب جبران‌ناپذیر شما را تهدید نخواهد کرد.

دستگاه‌های مختلف لیزر

دستگاه‌های مختلفی با کاربرد متفاوت برای لیزر کردن مو وجود دارند؛ در ادامه به شرح کلی آنها خواهیم پرداخت:

  • دستگاه الکساندرایت: این دستگاه یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر بوده که بیشترین تأثیر آن، روی افراد با پوست روشن و دارای موی زائد ضخیم و تیره است. این دستگاه محبوب‌ترین دستگاه لیزر به‌شمار می‌رود؛ اما ممکن است افراد دارای پوست تیره با استفاده از این دستگاه دچار لک پوستی شوند. در برخی موارد روشن‌تر شدن پوست نیز دیده شده ‌است. انواع مدرن دستگاه الکساندرایت، برای افراد با پوست تیره یا افراد دارای موی نازک مناسب‌تر است. طول موج این دستگاه حدود 755 نانومتر است.
  • دستگاه دایود: این دستگاه برای افراد با موی ضخیم بسیار مناسب است و میان آقایان طرفداران بسیاری دارد. جلسات لیزر توسط این دستگاه کمی دردناک است اما با تعداد جلسات کمی می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. طول موج این دستگاه بین 800 تا 810 نانومتر است.
  • دستگاه اندیگ: استفاده از این دستگاه برای افراد با پوست تیره و برنزه امکان‌پذیر است و نتیجه فوق‌العاده‌ای را به‌همراه دارد. طول موج این دستگاه 1064 نانومتر است.
  • روبی: این دستگاه برای نواحی بدن که پوست نازکی دارند مناسب است. دستگاه‌های دیگر عملکرد بهتری نسبت به این دستگاه دارند؛ به همین دلیل استفاده از این دستگاه در کلینیک‌ها رایج نیست و طرفداران کمی نیز دارد.

هزینه لیزر

هزینه لیزر با توجه به ناحیه مورد نظر شما و دستگاه لیزری که انتخاب کرده‌اید، متفاوت است. قیمت لیزر در کلینیک‌های مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ می‌توانید قبل از انجام لیزر، از پزشک یا قسمت پذیرش لیزر در مورد هزینه لیزر نواحی مختلف بدن راهنمایی بخواهید. در برخی کلینیک‌ها، انجام لیزر برای کل بدن شامل تخفیف می‌شود.

آیا پوشیدن لباس جذب و ورزش کردن پس از لیزر ضرر دارد؟

تا 24 الی 48 ساعت پس از لیزر با توجه به میزان التهاب و درجه استفاده شده از لیزر، از پوشیدن لباس جذب و فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنید تا پوست شما دچار سوزش و التهاب بیشتر نشود. در این مدت، لباس نخی گشاد بپوشید و در نواحی صورت و نواحی در معرض آفتاب، از ضد آفتاب با اس پی اف بالای 30 استفاده کنید. سوزش و خارش تا 24 ساعت پس از لیزر طبیعی است که می‌توانید با پوشیدن لباس گشاد و استفاده از یخ یا پماد زینک، سوزش و التهاب را تا حدی کاهش دهید.

لیزر در دوران بارداری و شیردهی

یکی از سؤالات رایج بانوان این است که لیزر در دوران بارداری و شیردهی امکان‌پذیر است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که اگرچه که لیزر روشی ایمن برای حذف موی زائد است، اما بهتر است در دوران بارداری به‌خصوص سه ماه اول به‌دلیل شرایط ویژه مادر و کودک، از لیزر کردن مو اجتناب شود. همچنین، هیچ دلیل علمی برای آسیب زدن به فرد در دوران بارداری و مختل کردن شیردهی وجود ندارد؛ اما بهتر است در این دوران برای هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت کنید.

نتیجه‌گیری

لیزر کردن مو از روش‌های پرطرفدار برای رفع موی زائد به‌شمار می‌آید و اگر با مشورت پزشک دستگاه مناسبی را با توجه به نوع و رنگ پوست و میزان ضخامت موی زائد خود انتخاب کنید، نتیجه چشمگیری را برای شما به‌همراه خواهد داشت. برای به حداقل رساندن عوارض و گرفتن بهترین نتیجه، دستورالعمل مراقبتی قبل و بعد از لیزر را رعایت کنید. پزشک و اپراتورهای لیزر، شما را در مورد هزینه و تعداد جلسات مورد نیاز راهنمایی خواهند کرد.

 

  • لیزر چگونه موهای زائد را از بین می برد؟
  • مراقبت های قبل و بعد از لیزر چیست؟
  • آیا لیزر باعث نازایی می شود؟
  • لیزر روی چه افرادی بهتر جواب می دهد و برای چه افرادی مناسب نیست؟

عمل بینی طبیعی

دریافت مشاوره (کلیک کنید)