درمان ورم بینی بعد از عمل

عفونت بعد از عمل بینی؛ بررسی علل، علائم و راه‌های پیشگیری

جدول محتوا

در جراحی پلاستیک، عمل بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود. این عمل زیبایی در بسیاری از موارد می‌تواند نتایج بسیار شگفت‌انگیزی را خلق کند. با این حال، عفونت بینی یکی از مشکلات مهم و تقریباً رایجی است که بعد از این جراحی می‌تواند رخ دهد و افراد را بسیار نگران می‌کند. به همین دلیل در این مقاله هر آنچه که باید در مورد عفونت بعد از عمل بینی بدانید را در اختیارتان قرار می‌دهیم؛ بنابراین تا پایان این مقاله آموزشی همراه ما باشید.

علت ایجاد عفونت بینی بعد از عمل

عمل بینی یکی از عمل‌های پیچیده و در عین حال تأثیرگذار در زیبایی افراد است. از این رو پزشک برای اینکه نتیجه عمل بهتر مشخص شود، مراقبت‌هایی را برای قبل از عمل بینی و بعد از عمل بینی تعیین می‌کند. فرد با رعایت این نکات مهم باعث می‌شود بعد از عمل بینی دوره نقاهت کوتاه‌تر با دردسرهای کمتری داشته باشد.

اما گاهی عفونت بعد از عمل بینی رخ می‌دهد که این می‌تواند به دلیل کم کاری‌های فرد در رعایت توصیه‌های پزشکی یا عوامل دیگر باشد. عفونت بینی در عمل بینی‌های استخوانی، گوشتی، فانتزی و نیمه‌فانتزی رخ می‌دهد. در ادامه به علت ایجاد عفونت بینی می‌پردازیم.

عدم رعایت بهداشت فردی

یکی از علت‌های مهم عفونت بینی بعد از عمل به عدم رعایت بهداشت شخصی توسط فرد مربوط می‌شود. پزشک طبق دستورالعمل‌هایی که به بیمار می‌گوید باید از روز سوم به بعد حمام کند و همه تلاش خود را برای رعایت بهداشت شخصی انجام دهد. وقتی بیمار کوتاهی می‌کند، این موضوع منجر به عفونت خفیف تا شدید در فرد می‌شود.

شست‌وشوی نامناسب بینی

بعد از چند روز که از عمل بینی می‌گذرد، پزشک به بیمار در مورد روش‌های شست‌وشوی بینی مطالب و توصیه‌های مهمی را ارائه می‌دهد. اما بیمار به جای استفاده از سرم شست‌وشوی از محلول‌های دیگر یا آبی استفاده می‌کند که از استریل بودن آن‌ها مطمئن نیست. همین موضوع باعث عفونت بینی بعد از عمل می‌شود.

قرار گرفتن در معرض آلودگی‌ها

در چند روز اول بعد از جراحی فرد باید در محیط تمیزی به سر ببرد. باید در محیطی باشد که آلودگی هوا یا گرد و غبار در کمترین میزان خود باشد. همچنین تمیز بودن رختخواب نیز باید مورد توجه قرار گیرد. حداقل روزی یک بار رویه تشک یا بالش فرد باید شسته و تعویض شوند. اگر بهداشت محیط در وضعیت بدی باشد، فرد دچار عفونت بینی می‌شود.

محیط آلوده اتاق عمل

همیشه تأکید داریم که باید در انتخاب پزشک مورد نظر خود برای جراحی بینی وسواس زیادی به خرج دهید. اگر پزشک تخصص کافی را نداشته باشد و اهمیتی به بهداشت محیط کلینیک و ابزارهای جراحی ندهد، صددرصد بیمار با مشکل عفونت بعد از عمل بینی آن هم به صورت شدید روبه‌رو خواهد شد.

وجود بیماری‌های زمینه‌ای

گاهی اوقات افراد از یک بیماری زمینه‌ای خاصی رنج می‌برند. به همین دلیل ممکن است عفونت آن‌ها از ناحیه دیگری به بینی‌شان منتقل شود. این موضوع می‌تواند به دلیل سهل‌انگاری بیمار یا پزشک اتفاق بیفتد. پزشک برای کسانی که بیماری‌های خاص دارند دستورات ویژه‌ای را تنظیم می‌کند تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند.

سینوس‌های عفونی

یکی از مهم‌ترین دلایل عفونت بینی بعد از عمل مربوط به عفونت در سینوس‌های فرد است. به هر دلیل ممکن است این عفونت تشخیص داده نشود و بعد از عمل، عفونت وارد بینی فرد می‌شود. در این صورت پزشک با داورهای مختلف سعی می‌کند که عفونت را در فرد از بین ببرد تا بیمار ناراحتی کمتری را تحمل کند.

حساسیت به نخ بخیه بینی

گاهی اوقات و در موارد خیلی نادر بیمار حساسیت‌های زیادی را به برخی از داروها و نخ‌های بخیه غیر جذبی پرولن نشان می‌دهد. این حساسیت‌ها منجر به عفونت بعد از عمل بینی می‌شوند. در این صورت نیز پزشک فعالیت‌هایی را برای کاهش حساسیت بیمار انجام می‌دهد و برای از بین رفتن عفونت اقدام به تجویز آنتی‌بیوتیک می‌کند.

ورزش بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی نباید تا مدت مشخصی ورزش کرد. برخی از افراد روز بعد از عمل بینی به زیر آفتاب می‌روند و ورزش‌های مختلفی را انجام می‌دهند. همین موضوع باعث افزایش خونریزی، التهاب و عفونت بینی می‌شود. تنها زمانی که پزشکتان اجازه می‌دهد باید ورزش را شروع کنید و مراقبت شدت آن باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله ورزش بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

علائم عفونت بینی
علائم عفونت بینی

علائم عفونت بینی

عفونت بعد از جراحی بینی، معمولاً به دلیل وجود باکتری‌ها و ویروس‌ها در محیط جراحی و اطراف بینی رخ می‌دهد. علائم عفونت بینی پس از جراحی بینی می‌تواند شامل موارد زیر باشند:

 • درد و تورم: این علائم معمولاً پس از جراحی بینی رخ می‌دهند، اما اگر درد و تورم شدیدتر شد، ممکن است به دلیل عفونت باشد.
 • ترشحات بینی: این علائم شامل بوی نامطبوع، قرمزی و تورم بینی، اشکال در تنفس، خارش و سوزش می‌شود.
 • تب: اگر دمای بدن بیمار بعد از جراحی بینی بالا رفت، ممکن است به دلیل عفونت باشد.
 • لکه‌های قرمزرنگ: اگر لکه‌های قرمزرنگ روی پوست اطراف بینی ظاهر شود، ممکن است به دلیل عفونت باشد.
 • علائم سیستمیک: علائمی مانند خستگی، تهوع، افت اشتها و مشکلات گوارشی به عنوان نشانه عفونت بعد از عمل بینی محسوب می‌شوند.

همچنین، در صورت بروز هرگونه علائم پس از جراحی بینی، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی و درمان صحیح انجام شود. هرگز خودسرانه برای درمان عفونت اقدامی نکنید.

تأثیر لوازم آرایش در عفونت بینی بعد از عمل

استفاده از لوازم آرایشی پس از عمل بینی ممکن است باعث افزایش خطر عفونت بینی شود. علت این موضوع این است که لوازم آرایشی مانند رژ لب، کرم‌پودر، اسفنج و مداد ابرو می‌توانند باعث ایجاد باکتری‌ها و ویروس‌ها در منطقه پوست بینی شوند.

علاوه بر این، پس از عمل  بینی، ناحیه پوستی بینی حساس‌تر شده و ممکن است تحریک شود. برای مثال، استفاده از محصولات پوستی سخت مانند کرم‌پودر صورت ممکن است باعث تحریک پوست بینی شود و در نتیجه منجر به تشدید التهاب و عفونت بعد از عمل بینی خواهد شد. در نتیجه، استفاده از لوازم آرایشی پس از عمل بینی باید به حداقل ممکن محدود شود و نکات زیر را نیز رعایت کنید:

 • اگر باید آرایش کنید، بهتر است از محصولات پوستی مناسبی استفاده کنید که حاوی پارابن و مواد مضر نباشند.
 • قبل از آرایش صورت به خوبی دست‌های خود را بشویید.
 • لوازم آرایشتان مثل پد پنکک یا براش‌هایتان را به خوبی بشویید. از اسپری الکل برای ضد عفونی کردن سطح بیرونی مداد، رژ یا سایه‌هایتان استفاده کنید.
 • از لوازم آرایشی دیگران به صورت اشتراکی استفاده نکنید.
 • مراقبت باشید نزدیک به بینی و محل بخیه‌ها کرم‌پودر یا پنکک استفاده نکنید.
 • اگر قبل از آرایش با علائم عفونت بعد از عمل بینی از جمله تورم، قرمزی، درد و خروج مایعات از بینی روبه‌رو شدید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. در این شرایط اقدامی برای آرایش کردن انجام ندهید.

عفونت بعد از عمل بینی

چطور از عفونت بینی بعد از عمل جلوگیری کنیم؟

پس از عمل جراحی زیبایی بینی، ممکن است شما دچار عفونت بینی شوید. برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

استفاده از آنتی‌بیوتیک

تجویز آنتی‌بیوتیک توسط پزشک فقط مربوط به بعد از عمل جراحی نمی‌شود. پزشک متخصص قبل از عمل بینی برای اینکه بدن فرد توانایی مقابله با هرگونه عفونتی را داشته باشد، به او آنتی‌بیوتیک می‌دهد. نوع و مقدار آن طبق شرایط بدنی فرد تعیین می‌شود. همچنین بعد از عمل جراحی بینی نیز پزشک آنتی‌بیوتیک را ادامه می‌دهد تا زیباجو درگیر عفونت پس از عمل بینی و عوارض ناشی از آن نشود.

رعایت بهداشت

پزشک قبل از عمل بینی توصیه‌های مهمی را در رابطه با رعایت بهداشت فردی به زیباجو توصیه می‌کند. زیباجو باید دست‌های خود مرتب بشویید، به خصوص وقتی قرار است به بینی دست بزند، شستن دست‌ها با آب و صابون یا مایع دستشویی لازم است.

استفاده از قطره ضدعفونی کننده بینی و پماد مخصوص

پزشک برای شما قطره و پماد مخصوص بینی را تجویز می‌کند. در ساعت‌های مشخص باید آن‌ها را مصرف کنید تا مانع از بروز عفونت بعد از عمل بینی شوید. هرگز از داروهایی که دیگران پیشنهاد می‌دهند یا محلول‌هایی که فکر می‌کنند کارساز هستند، استفاده نکنید. پماد و قطره خود را نیز در اختیار کسی قرار ندهید. اگر دیگران از داروهای شما استفاده کنند احتمال آلوده شدن و بروز عفونت وجود دارد.

اجتناب از دود سیگار

هرگونه استشمام دود سیگار یا قلیان برای کسی که به تازگی عمل جراحی را پشت سر گذاشته است، ممنوع است. دودهای سیگار و قلیان از بینی و دهان دیگران خارج می‌شوند. در صورت آلوده بودن آن‌ها احتمال عفونی شدن بینی‌تان وجود دارد.

همچنین مواد سمی و خطرناکی که در دود سیگار و قلیان وجود دارند می‌توانند بینی تازه جراحی شده شما را عفونی کنند. به خاطر بسپارید سیگار باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می‌شود و به همین دلیل اگر مقدار کمی عفونت بینی دارید، ممکن است آن را شدیدتر کند.

درمان عفونت بعد از عمل بینی
درمان عفونت بعد از عمل بینی

درمان عفونت بعد از عمل بینی

عفونت بینی بعد از عمل زیبایی آن به هر دلیلی ممکن است رخ دهد. با این حال متخصص‌ها طبق شرایط بیمار، سیستم ایمنی بدن او و اینکه بدن فرد به چه نوع درمانی جواب می‌دهد، از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • مصرف آنتی‌بیوتیک: اگر عفونت شما شدید باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.
 • مصرف ضد التهاب‌ها: ممکن است پزشک شما مصرف داروهای ضدالتهاب را به شما توصیه کند تا علائم عفونت را در شما از بین ببرد.
 • استفاده از قطره‌های بینی برای ضدعفونی کردن: پزشک شما ممکن است به شما قطره‌های بینی ضدعفونی کننده را تجویز کند تا باعث کاهش التهاب در ناحیه بینی شما شود.
 • ایجاد محیطی مناسب برای بهبود عفونت: شما می‌توانید با خلق محیطی مناسب برای بهبود عفونت بینی خود، از جمله خوابیدن با سر بالا، مصرف مایعات به میزان کافی و مرطوب نگه داشتن محیط، به بهبود خود کمک کنید.
 • تغذیه بعد از عمل بینی: پزشک بعد از عمل بینی توصیه‌هایی برای مصرف مواد غذایی که باعث کاهش التهاب می‌شوند، ارائه می‌دهد. معمولاً آناناس بهترین میوه دارویی برای کاهش التهاب و درد شناخته می‌شود که باید آن را در دوران نقاهت و زمان ابتلا به عفونت بینی مصرف کنید.

شست‌وشو بینی بعد از عمل و اثر آن در عفونت

شست‌وشو بینی پس از عمل جراحی بینی، به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های مراقبتی برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی است. بسته به وضعیت بینی شما و صلاحید پزشکتان، ممکن است متخصص از شما بخواهد که بینی خود را چند بار در روز شست‌وشو کنید.

منظور از شست‌وشو بینی، استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده است که می‌توانند به کنترل عفونت و جلوگیری از عفونت‌های بعد از عمل کمک کنند. در مواردی که پزشک شما استفاده از محلول‌های ضدعفونی را توصیه می‌کند، روش‌های دقیق شست‌وشوی بینی را به شما یاد می‌دهد. پزشک سرم‌های نمکی مختلف، سرم نرمال سالین یا سرم سدیم کلراید را برای شستشوی بینی تجویز می‌کند. شست‌وشوی بینی بعد از عمل جراحی، فواید زیر را دارد:

 • کاهش خطر عفونت
 • افزایش رطوبت بینی و کاهش خشکی آن
 • کاهش و رفع خون خشک شده در بینی
 • کاهش خطر خونریزی
 • بهبود تنفس به دلیل پاک‌سازی بینی

به خاطر بسپارید اینکه چه زمانی باید بعد از عمل زیبایی بینی کار شست‌وشوی آن را شروع کنید به تجویز پزشکتان مربوط می‌شود. اما به طور کلی می‌توانید ۲ هفته بعد از عمل بینی اقدام به شست‌وشوی بینی و استفاده از قطره کنید. برای انجام این کار سرنگ و دستگاه‌های مخصوص مختلفی وجود دارند. باید این کار را بسیار آرام انجام دهید.

محلول را در دستگاه مخصوص قرار دهید، نوک دستگاه را در ابتدای بینی بگذارید و با یک فشار حداقلی محلول را به سمت داخلی بینی بفرستید. سر خود را کج کنید تا محلول از همان سوراخ خارج شود. به دنبال خارج شدن محلول از بینی دیگر نباشید و هرگز این کار را با فشار انجام ندهید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی عفونت بعد از عمل بینی پرداختیم. به خاطر بسپارید دنبال کردن توصیه‌های پزشک در این زمینه نقش مهمی در جلوگیری از بروز عفونت بینی و کاهش دوره نقاهت دارد. اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهید و طبق دستورات پزشک عمل نکنید، دوره نقاهت شما طولانی‌تر می‌شود و باید اقدامات درمانی مختلفی را برای از بین بردن عفونت بینی و بهبود زخم‌هایتان انجام دهید. در این مطلب به طور جامع به بررسی عفونت بعد از عمل بینی پرداختیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان ما در مرکز زیبایی تهران سرجیکال پاسخگوی شما عزیزان باشند. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

مرکز تخصصی جراحی بینی

 

 • علت ایجاد عفونت بینی بعد از عمل چیست؟
 • شست و شوی بینی بعد از عمل چه فوایدی دارد؟
 • روش های درمان عفونت بینی بعد از عمل چیست؟
 • ایا استفاده از لوازم ارایشی درایجاد عفونت بعد از عمل تاثیرگذار است؟
 • چگونه از عفونت بینی بعد از عمل جلوگیری کنیم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)