برترین مطب جراحی بینی در تهران

عمل دماغ گوشتی

جراحی بینی گوشتی دکتر سبحانی

جدول محتوا

عمل دماغ گوشتی چیست؟

عمل دماغ گوشتی: امروزه بسیاری از کارها در کشور مد شده که جراحی زیبایی یکی از آن هاست. این روزها آمار انجام جراحی زیبایی با رشد قابل توجهی مواجه شدهاست، خصوصا در ایران که معمولا این نوع عمل ها بیشتر از غرب انجام می شود.

اگرچه شاید نتوان به قطعیت در این خصوص نظر داد، اما با توجه به شواهد به نظر می رسد که انجام عمل های زیبایی در کشورمان آمار بالایی دارد.

افراد زیادی که در زندگی روزمره و در جاهایی مثل اتوبوس، تاکسی، کلاس درس و… می بینیم که نشانه های انجام عمل جراحی زیبایی را با خود دارند، خود شاهدی بر این مدعا هستند. عمل دماغ گوشتی یا جراحی بینی گووشتی نیز یکی از این جراحی هاست.

عمل دماغ گوشتی

سن مناسب برای عمل دماغ گوشتی :

عمل زیبایی بینی باید زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت و به خصوص بینی پایان یافته باشد ، بنابراین اگر انگیزه ی انجام جراحی بینی برای درمان و رفع نقص مانند عیوب مادرزادی و یا انسداد یا انحراف بینی نباشد باید تا پایان بلوغ برای انجام این جراحی صبر کرد.

گرچه برای دختران بعد از 16 سالگی و برای پسران بعد از 17 سالگی میتوان این عمل را انجام داد اما معمولا بهترین نتیجه بعد از ۱۸سالگی برای افراد رقم میخورد زیرا رشد اجزای صورت پایان گرفته و بینی شکل نهایی خود را گرفته است

آیا شما تمایل دارید بینی گوشتی خود را جراحی زیبایی نمایید؟ آیا شما هم شنیده‌اید که عمل بینی گوشتی به نسبت جراحی بینی استخوانی عملی حساس‌تر و با نتایج کمتر رضایت‌بخشی است؟

چگونه تشخیص دهیم بینی گوشتی است یا استخوانی؟

اغلب افراد بینی گوشتی را از روی ظاهر آن تشخیص می‌دهند، اما این تشخیص می‌تواند نادرست باشد. در تعریف علمی بینی گوشتی این نوع بینی با چند ویژگی ظاهری و بافتی مشخص می‌شود. حجمی که شما از یک بینی می‌بینید که آن‌ را به یک بینی پهن و گرد تبدیل می‌کند، می‌تواند از پوست چرب ضخیم با لایه‌ی چربی کلفت‌تر باشد. پوست این‌گونه بینی‌ها بسیار چرب می‌باشد و دارای منافذ زیاد و جوش‌های زیر پوستی است. بر اثر تجمع چربی زیر پوست، پره‌های این نوع بینی نیز ضخیم‌تر است. اگر از پایین به بینی‌های گوشتی نگاه کنید، با حالت نیم‌دایره یا ذوزنقه‌ی نوک بینی و کناره‌های آن مواجه می‌شوید. این در حالی است که در بینی‌های استخوانی نوک و کناره‌های بینی از پایین حالت مثلثی دارد. لازم به ذکر است در بسیاری از بینی‌های گوشتی عرض پایه‌ی استخوانی آن، بیش از بینی‌های استخوانی است.

در بینی گوشتی به جای اینکه انتهای بینی و قسمت نوک آن پهن‌ترین بخش بینی باشد، معمولاً پهن‌ترین قسمت کمی بالاتر از نوکش می‌باشد. مشخصه‌ی دیگری که بینی گوشتی را از بینی استخوانی متمایز می‌کند، مقدار کمتر و ضعیف‌تر غضروف در نوک بینی است؛ اما بینی استخوانی پوستی ضعیف و غضروفی محکم دارد. با این حال اگر قصد جراحی بینی خود را دارید، تشخیص نوع بینی خود را به دکتر متخصص بسپارید. پزشک با لمس پوست و پره‌های بینی و همچنین، با نگاه به فرم و ظاهر نوک بینی از روبرو و پایین، نوع آن را تشخیص می‌دهد. در این حالت و در مطب دکتر، اگر  شما بینی گوشتی داشتید می‌توانید در مورد نحوه و نتیجه‌ی عمل از فرد متخصصی که روبرویتان است، اطلاعات صحیحی دریافت کنید.

آیا بینی من نیازی به عمل زیبایی دارد ؟

این سوالی است که اغلب کسانی که برای عمل دماغ گوشتی به پزشک مراجعه میکنند میپرسند. باید به شما بگوییم پزشک میتواند به شما کمک بکند تا تصمیم بهتری در انتخاب خود بگیرید ، مشاوره های پیش از عمل در آرامش روحی شما بسیار موثر است و درصد اشتباه شمارا کاهش میدهد.

اما در نهایت تصمیم گیرنده ی اصلی و نهایی خود شما هستید. شما باید بتوانید با دوری از توقعات بیجا و انتظارات دور از دسترس و همچنین آگاهی و پذیرش از زیبایی ها و کاستی های چهره ی خود بهترین و منطقی ترین تصمیم را اجرا کنید. تبلیغ های غیر واقعی و تصاویر دستکاری شده ای که در اینترنت منتشر شده اند با آنچه واقعیت دارد بسیار متفاوت است.  هر پزشک از تغییراتی که  از بعد از عمل به شما ارائه میکند باید منطبق با واقعیت ، امکان پذیر و در تناسب با سایر اجزای صورت شما باشد.

تزریق آمپول کورتون جهت نازک‌ سازی پوست بینی

در بعضی موارد پس از جراحی، پزشک برای کم‌ کردن ضخامت پوست بینی و همچنین کاهش تورم ناشی از عمل دماغ گوشتی ، از داروی کورتون استفاده می‌کند. آمپول کورتون را به صورت زیر جلدی در قسمت بالای نوک بینی تزریق می‌کنند. مقدار کورتون تزریق شده بسیار مهم است؛ زیرا اگر به مقدار زیادی تزریق شود، پوست بینی بیش از حد نازک خواهد شد. دقت کنید که بعد از تزریق کورتون تا دو هفته باید از چسب استفاده شود.

نکته: در نظر داشته باشید که میزان باریکی و زیبایی بینی گوشتی پس از جراحی، به اندازه بینی استخوانی نخواهد بود. پس بهتر است افراد دارای این نوع بینی، انتظار معجزه نداشته باشند.تزریق امپول کورتن برای نازک شدن پوست بینی

مصرف راکوتان در عمل دماغ گوشتی

برخی افراد قبل از انجام عمل دماغ گوشتی که غدد چربی آن بالاست؛ پزشک توصیه میکند که بیمار تحت نظر پزشک، به مدت شش ماه می‌باید راکوتان مصرف کند و سپس مصرف آن را قطع و جراحی کند. در ادامه یک ماه پس از عمل، بیمار باید راکوتان را به مدت سه ماه مصرف کند. توجه کنید که گاهی اوقات  راکوتان در موفقیت جراحی بسیار تاثیر‌گذار است.

 راکوتان نام تجاری ایزوترتینوئین است که با نام های تجاری مختلف از جمله راکوتان، آکوتان ،ایزوترتینوئین هگزال ،نرم اسکین ،آکنوترن در بازار دارویی ایران موجود است . دارو از مشتقات ویتامین A است و تأثیر فوق العاده در درمان جوش دارد.

کاربردهای دیگری نیز در پوست دارد که در این مقاله به اثرات ضد جوش آن می پردازیم . ( در این مقاله هر جا از اسم راکوتان استفاده می شود منظور ایزوترتینوئین می باشد و شامل سایر نام های تجاری نیز می شود)

اثر راکوتان (ایزوترتینوئین)  بر روی پوست چیست؟

کپسول ایزوترتینوئین یا راکوتان باعث کاهش تولید چربی طبیعی پوست می شود پس منافذ پوستی بسته نمی شوند و تجمع چربی و التهاب بعدی اتفاق نمی افتد و در نتیجه جوش ایجاد نمی شود.

مکانیسم دیگری که راکوتان از آن طریق عمل می کند باعث کشته شدن باکتری مؤثر در ایجاد آکنه می شود

بهبودی در بینی استخوانی سریع تر است یا بینی گوشتی

زمانی که در جراحی هدف اصلی اصلاح بزرگی و بدفرم بودن استخوان های بینی باشد بهبودی به سرعت رخ می دهد  ، اما اگر بافت نرم بینی را که دارای پوست ضخیم ( بینی گوشتی ) باشد بهبودی طولانی تر خواهد بود . جراحان بینی اظهار می کنند که بیماران بینی های گوشتی  باید صبر داشته باشند تا تورم ناشی از جراحی بهبود یابد سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند .

عمل زیبایی بینی  گوشتی به فرم طبیعی

 • امروزه جراحی عمل بینی طبیعی بسیار طرفدار پیدا کرده است ، ما در ادامه به بیان جراحی بینی طبیعی می پردازیم :
  قبل از هر چیز باید بیان کنیم زیبایی یک امر نسبتا نسبی است ، اما از نظر پزشکی زیبایی نیز  دارای استاندارد می باشد.
 • برای زیبایی بینی در علم زیبایی معیارهای معرفی شده است که تقریبا مورد قبول همه است .
 • در جراحی زیبایی بینی اولین هدف جراح زیبایی تلاش برای ایجاد  تناسب قسمت های مختلف بینی می باشد .
 • از نظر علم زیبایی مدلی زیبا می باشد که فرد و سایرین با دیدن آن احساس خوشایند و احساس بهتری داشته باشند .
 • در برخی مقالات بهترین زاویه زاویه بین لب و بینی در اقایان 90 تا 100گفته شده و در بانوان باید بین 100تا105 باشد.
 • بینی سربالا معمولا برای آقایان مناسب و زیبا نخواهد بود اما در بانوان کمی قوس بینی سبب زیبایی در چهره و بینی آنها می شود .
 • با انجام جراحی بینی طبیعی  ظاهر بینی زیاد تغییر نمی کند بلکه فقط مشکلات بینی رفع می شود .

مراقبت های بعد از جراحی عمل بینی  گوشتی :

 • بیمار پس از جراحی بینی بهتر است از دستکاری لب بالا وبینی خودداری شود .
 • بهتر است بیمار به مدت یک هفته از لباسهای دکمه دار استفاده نکند  .
 •  توصیه میشود که به مدت دو ماه  از در معرض قرار گرفتن  گرما و حرارت اجتناب شود  ،زیرا نور آفتاب و گرما سبب تورم بافت ها می شود و روند بهبودی با اختلال روبرو می شود .
 • بیمار پس از جراحی باید از سونا رفتن و شنا کردن به مدت دو ماه اجتناب نماید .
 • بیمار باید به مدت دو ماه از استعمال دخانیات و سیگار اجتناب نماید ، هم چنین بیمار باید در مجاورت افراد سیگاری قرار نگیرد .استعمال سیگار و دخانیات سبب ایجاد شدن مشکلات انعقادی و اختلال در ترمیم زخم و متعاقب آن احتمال آسیب پوست و حتی نکروز(سیاه شدن پوست)می گردد.
 • نیاز است از سرم سدیم کلراید به مدت شش ماه پس از جراحی بینی پس از کشیدن تامپونها استفاده شود .
 • بیمار باید مواظب باشد که ضربه ای به بینی وارد نشود .
 • بیمار باید از پماد ترمیمی که جهت بهبود یافتن جای بخیه ها است ، استفاده کند .

 

مرقبت های بعد از عمل دماغ گوشتی

 

 دیگر مراقبت های بعد از عمل دماغ گوشتی و بینی استخوانی :

 •  به بیماران توصیه میشود که از فین نمودن پرهیز نمایند.
 • مسواک کردن دندان ها بهتر است به مدت سه هفته با مسواک نرم و ملایم انجام شود .
 • استفاده از عینک به مدت دو ماه توصیه نمی شود ، اگر بیمار عینکی باشد نیاز است از اتصال عینک با چسب استفاده نماید ، پس از کاهش یافتن تورم ها بیمار می تواند از  لنزهای طبی استفاده نماید.
 • قبل از برداشتن گچ توصیه می شود که بیمار از استحمام پرهیز نماید .(حداقل تا هفت روز)
 • پس از برداشته شدن کچ  نباید از دوش آب گرم استفاده شود ، زمان استحمام هم نیاز است کوتاه باشد .
 • گرما و یا بخار زیاد سبب تورم بیشتر بینی می شود ، علاوه بر آن سبب خیس شدن پانسمانها می شود.
 • بیمار به مدت دو هفته نیاز است از خندیدن ، انجام حرکات اضافی ، گریه کردن پرهیز نماید .
 • پس از جراحی بینی در زمان عطسه بهتر است با دهان باز این کار انجام شود .
 • بهتر است به مدت دو هفته بیمار از صحبت کردن طولانی مدت و انجام مکالمات تلفنی اجتناب نماید .
 •  لباس راحت و ترجیحا جلو باز بپوشند تا پس از جراحی برای تعویض لباس دچار مشکل نشوند .
 • اقدامات پیش از عمل دماغ گوشتی

 • از مهمترین اقداماتی که کاندیدا باید پیش از عمل دماغ گوشتی انجام دهند ، انتخاب جراح بینی با مهارت و متبحر است .
 • به مدت دو هفته پیش از عمل  جراحی زیبایی بینی ، دارو هایی که منجر به رقیق شدن خون می شوند، مانند آسپرین و اسویکس و ضد التهاب های همچون ایبوپروفن و ایندومتاسین را کنار گذارند .
 • افراد در صورت استفاده و مصرف داروی خاص حتما پزشک خود را پیش از جراحی بینی مطلع کنند .
 • حداقل یک هفته پیش تا دو هفته پس از جراحی بینی ، مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکل دار را کنار گذارند .
 • در جلسه مشاوره تمام توقعات و خواسته های خود را با جراح بینی خود در میان بگذارند تا بعد از جراحی بینی ، دچار مشکل نشوند .
 • جراح بینی برای کاندیدای جراحی بینی گوشتی انجام یک سری آزمایش ها را توصیه می کند که انجام آن پیش از جراحی بینی بسیار ضروری است.
 • در صورتی که فرد دچار تبخال یا سرماخوردگی شد ، حتما و فورا پزشک خود را مطلع کند .
 • حتما روز قبل از جراحی بینی دوش بگیرند.
 •  ساعت پیش از جراحی بینی ، ناشتا باشند .

توصیه ما به کاندیدای جراحی بینی این است که برای انجام عمل دماغ گوشتی لباس راحت و ترجیحا جلو باز بپوشند تا پس از جراحی برای تعویض لباس دچار مشکل نشوند .

هزینه عمل دماغ بینی گوشتی :

بینی به عنوان نقطه ای در مرکز صورت تاثیر بسیار زیبایی در زیبایی کل صورت هر فرد ایجاد میکند. حتی اگر تمامی اجزای صورت فردی تناسب لازم را داشته باشد ، بینی نامتناسب و زشت مانع از بروز سایر زیبایی های صورت میشود.

مدت هاست در ذهن همه ی آنهایی که تصمیم گرفته اند بینی گوشتی خود را جراحی کنند این تصور شکل گرفته است که عمل بینی گوشتی قابل برگشت است و یا این عمل بسیار سخت است و یا ابهامات دیگری که در مورد این نوع جراحی وجود دارد…

در نظر داشته باشید انتخاب یک جراح متبهر و باتجربه برای مشاوره پیش از جراحی و عمل دماغ گوشتی احتمال این خطرات را به صفر میرساند و تجربه ای خوب از جراحی برای شما به وجود می آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره (کلیک کنید)