رفع قوز بینی

جدول محتوا

یکی از دلایل رایج بیماران برای درخواست جراحی بینی، برداشتن قوز بالای بینی است ، اما قبل از اقدام به رفع قوز بینی در ابتدا باید بدانیم قوز بینی چیست و روش های رفع قوز بینی کدامند ؟برای رسیدن به پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

قوز بینی چیست؟

قوز بینی در واقع بر آمدگی بالای بینی است که در صورت وجود غضروف های نامنظم تشکیل می شود ، قوز بینی در نمای کلی ظاهر تاثیرگذار است و در صورت شدید بودن نمای نیم رخ بینی را نامناسب می کند و موجب عدم تناسب بینی با اجزای دیگر خواهد شد اما علت اصلی ایجاد قوز بینی چیست ؟

علت اصلی ایجاد قوز بینی
علت اصلی ایجاد قوز بینی

علت اصلی ایجاد قوز بینی

برآمدگی بینی از تلاقی غضروف و استخوان به وجود می آید و از علل ایجاد آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • ضربه و جراحات

ضربه های شدید به بینی ممکن است برای هر فرد اتفاق بیفتد اما اگر پس از وارد شدن ضربه استخوان های بینی یه خوبی جوش نخورند می توانند موجب کبودی ، قوز بینی و یا انحراف بینی شوند .

 • وراثت

برخی تفراد ممکن است به صورت ارثی دارای قوز بینی باشند ، البته گاهی برخی با قوز بینی متولد می شوند و برخی دیگر در دوران بلوغ و با بزرگ تر شدن بینی ، برتمدگی بینیاشن ظاهر می شود .

انواع قوز بینی 

قوز بینی انواع مختلفی دارد که در ادامه هریک را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد .

 • قوزبینی کاذب: قوز کاذب بینی به وضعیتی گفته می شود که ریشه ی بینی ( تقطه ی آغازین بینی ) دچار فرورفتگی است و کمتر از حد معمول رشد کرده ، در چنین مواردی جراج بینی می بایست به آن قسمت بافت غضروفی اضافه کند.
 • قوز بینی واقعی: قوز بینی واقعی در صورتی است که طور برامدگی نوک بینی با با فاصله میان لب و بینی برابر باشد.
 • قوز بینی پنهان:  هنگامی که طول برآمدگی نوک بینی از فاصله میان لب و بینی بیشتر باشد،گفته می شود فرد دارای قوز بینی پنهان است.

رفع قوز بینی با جراحی

در بیشتر موارد قوز بینی باید با جراحی برداشته شود.عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، یکی از رایج ترین موارد عمل های جراحی زیبایی است که در بسیاری از مواقع به منظور اصلاح برآمدگی و رفع قوزبینی مورد استفاده قرار می گیرد،برای انجام این کار جراح  با یک برش کوچک درست فراتر از لبه سوراخ بینی جراحی را آغاز می کند

با ایجاد این برش، به ساختارهای بافتی/استخوانی که پایه قوز را تشکیل می‌دهد دسترسی پیدا می‌کند، این کار با جدا کردن و تراشیدن غضروف های جانبی فوقانی از تیغه و سپس پایین آوردن سپتوم تا رسیدن به فرم ایده آل صورت می گیرد و در پایان جراحی با بخیه های ریزی برای بستن محل برش به اتمام می رسد، این جراحی به منظور کاهش خونریزی و و کبودی با ملایمت و ه آرامی انجام می شود و لازم به ذکر است در صورتی که بینی بیمار دارای رادیکس پایین یا نوک پایین باشد، این مشکلات باید اصلاح شوند .

انواع جراحی قوز بینی

 

 • جراحی رفع قوز بینی به روش باز

این روش از رینوپلاستی با بیهوشی عمومی همراه است،در روش جراحی بینی به روش باز  یک برش کوچک میان سوراخ های بینی ایجاد می کند و سپس با سوهان اقدام به تغییر فرم غضروف ها و استخوان بینی شما خواهد کرد ممکن است این عمل شامل شکستن و جدا کردن قسمتی از غضروف هم باشد .

 • جراحی رفع قوز بینی به روش بسته

این روش از جراحی رایج و محبوب است که معمولا از طریق سوراخ های بینی انجام می شود،به این منظور که جراح به جای ایجاد شکاف و برش از طریق سوراخ های بینی اقدام به جراحی می نماید ، لازمه ی این روش هم مانند جراحی باز بیهوشی عمومی است ، سپس جراح از طریق سوراخ های بینی شروع به اصلاح غضروف ها و فرم بینی می نماید .

این عمل از زمان ریکاوری کمتری برخوردار می باشد و معمولا فرد پس از طی دوره ی نقاهت 2 الی 3 هفته بهبود خواهد یافت .

کاندیدای مناسب برای جراحی قوز بینی چه کسانی هستند؟

عواملی که تعیین می کنند افرد برای جراحی قوز بینی کاندیدای مناسبی هستند عبارتند از :

 1. نافرمی: افرادی که بینیشان بر اثر ضربه و جراحات موجب قوز بینی و نافرمی شده است .
 2. سلامت : بیمارانی که هیچ شرایط یا بیماری شدید پزشکی ندارند، کاندیدای خوبی هستند. بیماران مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی، اختلالات خونریزی، بیماری ریوی یا فشار خون بالا ممکن است لازم باشد در ابتدا با پزشک خود مشورت کنند .
 3. بینی طبیعی: افرادی که خواستار عمل بینی طبیعی هستند .
 4. سن : جراحان پلاستیک توصیه می کنند که بیماران حداقل در اواخر نوجوانی یا بزرگسالی (بیش از هجده سال) باشند. همچنین بهتر است این روش زمانی انجام شود که تمام رشد اسکلتی و بافت نرم صورت کامل شده است، که معمولاً در سن 16 سالگی است.
 5. متقاضیان: افراد متقاضی برای رفع قوز بینی
 6. انتظارات معقول: بیمارانی که انتظارات واقع بینانه دارند کاندیدای مناسبی هستند.

آیا رفع قوز بینی به روش غیر جراحی ممکن است؟

 1. تزریق ژل :در این روش در قسمت های اطراف برامدگی بینی توسط سوزن های کوچک فیلر پرکننده اسید هیالورونیک تزریق می شود که منجر به صاف تر دیده شدن تیغه بینی میگردد.این روش دوره ی نقاهت ندارد و ماندگاری آن حدودا 6 ماه می باشد .
 2. رینوپلاستی غیرجراحی (سوهان کشیدن یا رسپینگ) :رفع قوز بینی با روش رسپینگ به این گونه است که جراح روی برامدگی بینی برشی ایجاد می کند سپس با سوهان اقدام به تراشیدن قوز بینی می نماید و در اخر با سرم شستشو داده می شود.
 3. لبفت با نخ : نخ های سازگار با بدن و قابل جذب به زیر پوست فرستاده می شوند و با لیفت نوک بینی در بهبود ظاهر و کاهش قوز بینی موثر خواهند بود.

تفاوت رفع قوز بینی با جراحی و بدون جراحی

 • در روش جراحی نیاز به بیهوشی است و دوره ی نقاهت طولانی تر خواهد بود.
 • تزریق فیلر و چربی به بخش هی اطراف قوز بینی روشی دائمی نخواهد بود و شما فقط با جراحی رفع قوز بینی به نتیجه ی دائمی دست پیدا خواهید کرد.
 • در جراحی برای رفع قوز بینی تغییر و اصلاح بیشتری حاصل می شود.
 • با استفاده از روش های غیرجراحی ذکر شده نیاز به گچ ، چسب و تامپون نخواهید داشت.

البته برای نتیجه ی هرچه بهتر از روش های جراحی یا غیرجراحی برای هر فرد نمی توان پاسخی قطعی بیان کرد چرا که این تفاوت و نتیجه عاملی است که کاملا به ساختار بینی شما و شدت قوز بینی بستگی دارد .برای نتیجه گیری بهتر می توانید در این باره با پزشک متخصص مشورت کنید سپس در مسیری درست برای رفع نواقص ومشکلات بینی خود قدم بردارید .

مراقبت های پس از جراحی رفع قوز بینی
مراقبت های پس از جراحی رفع قوز بینی

مراقبت های پس از جراحی رفع قوز بینی

 • برای کاهش ورم بینی در زمان خواب زاویه 45 درجه سر با بدن را رعایت کنید.
 • در چند ساعت پس از عمل از خواب خودداری کنید.
 • کاهش مصرف ادویه جات و نمک و افزایش مصرف موادغذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات
 • مصرف داروهای به موقه تجویز شده توسط پزشک
 • تا یک ماه از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • برای جلوگیری از عفونت تا حد امکان پوست بینی را تمیز نگه دارید و چسب بینی را به موقع و طبق اموزش های داده شده تعویض کنید.

هزینه ی عمل جراحی رفع قوز بینی

رفع قوز بینی به روش جراحی از انجایی که عمل زیبایی محسوب می شود بیمه ی هزینه ی آن را تقبل نمی کند و هزینه ی آن به عواملی مانند مهلارت پزشک ، آزمایشات ، عکسبرداری ، دستمزد پزشک و در صورت نیاز پیوند غضروف به بینی بستگی دارد.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد جراحی زیبایی بینی با هدف اصلاح بر آمدگی های بینی و قوز بینی انجام می شود و می تواند تغییرات مثبتی را بر چهره شما بر جای بگذارد،اما این هدف هنگامی به واقعیت می پیوندد که این عمل زیبایی روی اصول و توسط بهترین جراح بینی انجام شود.پس در انتخاب پزشک اکیدا توجه داشته باشید.جهت دریافت نوبت و دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در کلینیک زیبایی تهران سرجیکال تماس حاصل فرمایید.

 

 • قوز بینی چیست؟
 • علت اصلی ایجاد قوز بینی چیست؟
 • انواع قوز بینی چیست ؟
 • انواع جراحی قوز بینی چیست؟
 • کاندیدای مناسب برای جراحی قوز بینی چه کسانی هستند؟
 • آیا رفع قوز بینی به روش غیر جراحی ممکن است؟
 • تفاوت رفع قوز بینی با جراحی و بدون جراحی چیست؟
 • مراقبت های پس از جراحی رفع قوز بینی چیست؟

 

مرکز تخصصی جراحی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)