جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی در کلینیک تخصصی تهران سرجیکال

با شماره های زیر با ما در تماس باشید.

ساختار چهره و فرم‌های بینی متفاوت باعث شده که روش‌های مختلفی برای جراحی بینی وجود داشته باشد. علاوه بر این، سلیقه افراد با یکدیگر متفاوت است؛ عده‌ای علاقه‌مند هستند بینی آن‌ها بعد از عمل ظاهری کاملاً طبیعی داشته باشد. عده‌ای علاقه دارند چهره‌شان به هنرمند محبوبشان شباهت پیدا کند. اگر شما علاقه دارید بینی بسیار زیبا و تقریباً طبیعی داشته باشید، جراحی بینی نیمه فانتزی بهترین انتخاب است.

در این جراحی تناسب ساختاری بینی با سایر اجزای صورت حفظ می‌شود. اما نوک بینی در مقایسه با بینی‌های طبیعی کمی بالاتر است. تفاوت دیگر بین دو این جراحی این است که بینی نیمه فانتزی نسبتاً کوچک‌تر از بینی طبیعی است. در ادامه قصد داریم به بررسی همه جانبه این نوع جراحی و معرفی کاندید‌های مناسب آن بپردازیم.

عمل بینی نیمه فانتزی چیست؟

در حالت کلی باید بدانید قوس بینی نیمه فانتزی در مقایسه با بینی‌های فانتزی کمتر و در مقایسه با بینی طبیعی بیشتر است. برای انجام این جراحی ابتدا پزشک از طریق جلسه مشاوره و آزمایشات تشخیصی بهترین روش عمل را انتخاب می‌کند. در حین فرایند عمل، پس از انجام تمام تغییرات ساختاری نوبت به ایجاد قوس و تغییر نوک بینی می‌رسد. روش انجام این عمل تقریباً هیچ تفاوتی با عمل بینی طبیعی و یا عمل بینی فانتزی ندارد.

تنها مهارت و تجربه دکتر است که می‌تواند به بینی حالتی زیباتر بدهد. زیرا این نوع جراحی زیبایی دارای مشخصات ویژه‌ای است که پزشک باید به آن‌ها توجه داشته باشد. در این جراحی زیبایی، تیغه میانی بینی بسیار باریک‌تر از حالت طبیعی بوده و سوراخ‌ها باید بسیار کوچک باشند. مهم‌ترین مرحله در جراحی بینی نیمه فانتزی، ایجاد قوس طبیعی روی پل بینی و بالا بردن نوک بینی است.

اگر بخواهیم تفاوت اصلی بینی‌های نیمه فانتزی و طبیعی را بیان کنیم باید به زاویه لب و نوک بینی اشاره کنیم. در جراحی طبیعی زاویه نوک بینی و لب ۹۰ درجه و در بینی‌های فانتزی این زاویه حدود ۱۰۵ درجه است. در بینی‌های نیمه فانتزی زاویه لب و نوک بینی از مدل طبیعی بیشتر و از مدل‌های فانتزی کمتر است. برای دستیابی به نتیجه مطلوب از این عمل زیبایی باید مهارت و تجربه جراح را در اولویت قرار دهید. جراحی باید پس از بررسی و آنالیز دقیق صورت و ساختار بینی انجام شود.

افرادی که بینی غضروفی دارای پوست نازک و بافت قوی دارند بهترین گزینه برای جراحی نیمه فانتزی هستند. با اطمینان می‌توان گفت افرادی که بینی استخوانی دارند بهترین گزینه برای این عمل هستند. اگر بینی شما گوشتی است بهتر است جراحی طبیعی را در اولویت قرار دهید؛ زیرا این عمل به تناسب بینی با سایر اجزای صورت شما کمک خواهد کرد.

کاندید مناسب جراحی بینی نیمه فانتزی

انتخاب نوع جراحی و مدل بینی کاملاً به سلیقه و نیاز افراد وابسته ‌است. البته اغلب متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند این مرحله را به جراح خود واگذار کنید. زیرا مهارت و تجربه او سبب شده که در انتخاب بهترین مدل بینی برای افزایش زیبایی ظاهری شما موفق‌تر باشد. فرم و حالت خاص جراحی بینی نیمه فانتزی سبب شده که سازگاری بیشتری با صورت‌های کوچک و استخوانی داشته باشد. پس افراد دارای صورت‌های پر یا چاق با انجام این عمل تناسب چهره خود را از دست می‌دهند. عامل دیگر برای انجام این جراحی اتمام دوره رشد است. فرم بینی تا پایان دوره رشد در حال تغییر است. در نتیجه، انجام این عمل در سنین کمتر از ۱۸ سالگی ممکن است عواقب بدی به‌دنبال داشته باشد.

سلامت جسمی و روانی دو شرط مهم دیگری هستند که متقاضی را به کاندید مناسبی برای این جراحی تبدیل می‌کنند. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که اعتماد به نفس پایینی داشته و از فرم چهره خود راضی نیستید، مطمئناً کاندید مناسبی برای این عمل نخواهید بود. بررسی‌ها نشان‌می‌دهد ابتلا به وسواس فکری و نارضایتی روانی تأثیر منفی در میزان رضایت بعد از عمل دارد. مهم‌تر از همه پوست ناحیه بینی باید نازک بوده و ساختار بینی کاملاً استخوانی و محکم باشد.

عمل بینی نیمه فانتزی برای چه افرادی ممنوع است؟

 • افراد مبتلا به بیماری دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا
 • بیماران مبتلا به اختلالات خونی، بیماری‌های ریوی و آلرژی
 • زنان باردار
 • بیماران قلبی
 • افراد مصرف‌کننده داروهای رقیق‌کننده خون یا بیماران مبتلا به مشکل انعقاد خون و هموفیلی
 • مصرف‌کنندگان مواد مخدر، دخانیات و مشروبات الکلی

مناسب‌ترین سن برای عمل بینی

جراحی بینی نیمه فانتزی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی به اتمام دوره رشد و بلوغ وابسته ‌است. باید مطمئن شوید که تمام اجزای صورت شما کاملاً رشد کرده‌اند. پس، بهترین سن برای این جراحی پس از دوران بلوغ است. اغلب متخصصان سنین بالای ۱۸ سال را برای انجام این جراحی مناسب می‌دانند. اما به‌دلیل اینکه دوره رشد افراد در سنین متفاوت به اتمام می‌رسد، انتخاب زمان مناسب عمل پس از بررسی کامل وضعیت رشدی و جسمانی متقاضی و تنها با نظر پزشک متخصص تعیین خواهد شد. تنها در صورتی جراحی بینی قبل از سنین بلوغ انجام می شود که با هدف رفع ناهنجاری‌ها و مشکلات تنفسی ناشی از ساختار بینی باشد.

تکنیک‌های جراحی نیمه فانتزی بینی

در حالت کلی برای رفع مشکلات ساختاری و ناهنجاری‌های بینی از دو روش استفاده می‌شود که عبارتند از: عمل باز و عمل بسته. انتخاب روش مناسب برای جراحی به مهارت جراح و نیاز متقاضی وابسته ‌است. برای مثال، اگر جراح مهارت بیشتری در عمل باز دارد بهتر است این روش را در اولویت قرار دهد. باید به این نکته اشاره کنیم که اغلب جراحان برای جراحی بینی نیمه فانتزی از روش باز استفاده می‌کنند زیرا در این روش هیچ محدودیتی وجود ندارد و جراح به‌راحتی به تمام قسمت‌های درونی بینی دسترسی و احاطه دارد.

 •  جراحی بسته

در این روش تمام شکاف‌ها و برش‌ها داخل بینی ایجاد شده و اصلاح ساختاری نیز از این طریق انجام ‌می‌شود. باید بدانید که در این روش هیچ شکافی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی‌شود. پس دسترسی به قسمت‌های داخلی بینی کمی محدودتر خواهد بود. در صورتی که اصلاحات ساختاری نیازمند تغییرات گسترده‌تری باشند جراحی بسته دشواری‌های بیشتری برای جراح ایجاد می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت استفاده از این روش برای متقاضیان نیازمند به ایجاد تغییرات اساسی در ساختار بینی غیرممکن است.

 • جراحی باز

اگر روش باز برای جراحی بینی نیمه فانتزی انتخاب شود، جراح قادر است که به‌راحتی پوست را از روی بینی بالا بزند و اصلاح قسمت‌های داخل بینی راحت‌تر خواهد بود. هیچ محدودیت دیدی در این روش وجود ندارد و ایجاد تغییرات عمده در قسمت‌های مختلف بینی ساده‌تر است. به همین دلیل، این روش گزینه‌ای عالی برای جراحی‌های پیچیده و دشوار محسوب ‌می‌شود.

جراحی نیمه فانتزی چگونه انجام‌می‌شود؟

برای این عمل از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. انتخاب روش مناسب برای بیهوشی به وضعیت جسمی متقاضی و تشخیص پزشک وابسته ‌است. استفاده از بی‌حسی غالباً در جراحی‌های سرپایی استفاده می‌شود و بیمار در حین عمل کاملاً هوشیار است. در مواردی که بیمار به داروهای بیهوشی حساسیت داشته باشد یا ترس از بیهوشی داشته باشد، جراح ناچار است استفاده از بی‌حسی موضعی را در اولویت قرار دهد.

در سایر موارد استفاده از بیهوشی عمومی و تزریق دارو بهترین گزینه برای جراحی بینی نیمه فانتزی خواهد بود. در چنین حالتی متقاضی در حین عمل کاملاً خواب بوده و استفاده از لوله تنفسی الزامی است. پس از بیهوشی متقاضی، تغییرات لازم در ساختار غضروف بینی ایجاد می‌شود. در برخی موارد برای اصلاح فرم بینی جراح ناچار است قسمتی از بافت غضروف را برداشته یا از روش پیوند غضروف استفاده کند. پس از اتمام تغییرات، پوست بینی به‌حالت اول بازگردانده شده و با استفاده از بخیه بافت‌ها به‌هم متصل می‌شوند.

با پر کردن فرم زیر کارشناسان تهران سرجیکال با شما تماس خواهند گرفت.

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

قبل از انجام جراحی بینی نیمه فانتزی لازم است برخی کارها را انجام دهید:

 • مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند داروی آسپرین، ایبوپروفن، برخی مکمل‌ها مانند ویتامین E و انواع مکمل‌های گیاهی دو هفته قبل از عمل ممنوع است.
 • متقاضی باید در دوره زمانی دو هفته قبل از عمل، از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی خودداری کند. مصرف این مواد از طریق انقباض رگ‌ها در سیستم گردش خون اختلال ایجاد می‌کند.
 • باید مصرف مایعات سالم به‌ویژه آب را در این دوره افزایش دهید.
 • استفاده از مواد آرایشی، انواع لوسیون‌ها، تونرها و کرم‌های آرایشی روز عمل و شب قبل از آن ممنوع است.
 • اگر از لاک ناخن استفاده می‌کنید، قبل از عمل آن را پاک کنید. به‌علاوه، کاشت ناخن دو هفته قبل از جراحی بینی نیمه فانتزی تا اتمام دوره نقاهت آن ممنوع است.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی نیمه فانتزی

برخی از اقدامات مراقبتی بعد از جراحی بینی که ملزم به رعایت آنها هستید، به شرح زیر هستند:

 • اگر بعد از عمل با حالت‌هایی مانند ضعف، سرگیجه، بی‌حالی، کاهش قدرت بویایی و درد مواجه شدید نگران نباشید. این حالت‌ها طبیعی است و به‌مرور رفع خواهد شد.
 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده را به‌موقع مصرف کنید.
 • از رفت و آمد در محیط‌های شلوغ و انجام فعالیت‌های سنگین که فشار زیادی به سر وارد می‌کند خودداری کنید.
 • هفته اول بعد از عمل باید از مواد غذایی آبکی، سوپ و فرنی استفاده ‌کنید. مصرف غذاهای سفت و جویدنی در این دوره ممنوع است.
 • ورم و کبودی ناشی از عمل از روز سوم به‌بعد بیشتر می‌شود. این حالت نگران‌کننده نیست. برای تسکین دردها و کبودی، کاهش مصرف مواد حاوی نمک و افزایش مایعات بهترین گزینه است.
 • برای عطسه باید دهان خود را تا جای ممکن باز کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ به‌مدت ۷۲ ساعت بعد از عمل در تسکین درد و کاهش التهاب‌ها مؤثر است.
 • تا اتمام دوره نقاهت از پرحرفی و خندیدن خودداری کنید.
 • شنا در استخرهای عمومی، حمام‌های طولانی مدت و سونا تا یک ماه بعد از جراحی بینی نیمه فانتزی ممنوع است.
 • تا اتمام دوره نقاهت باید انجام برخی رفتارها و عادات روزمره مانند فین کردن را فراموش کنید.
 • برای بهبود جای زخم‌ها از ماده تجویز شده استفاده‌ کنید.
 • در این دوره باید کاملاً طاق باز بخوابید. خوابیدن به شکم یا پهلو در این دوران ممنوع است. توصیه می‌کنیم برای کاهش فشار وارد شده به سر و تسهیل تنفس در این دوره از دو بالش زیر سر خود استفاده‌کنید.

با پر کردن فرم زیر کارشناسان تهران سرجیکال با شما تماس خواهند گرفت.

رفع کبودی تورم بعد از جراحی بینی نیمه فانتزی

تمام افرادی که تجربه جراحی بینی دارند حدود سه‌تا هفت روز بعد از عمل با تورم و کبدی خفیف تا شدیدی در ناحیه بینی، چشم‌ها و اطراف آن درگیر می‌شوند. عوامل مختلفی مانند تکنیک جراحی، رعایت دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل، میزان مهارت جراح، نرمی یا سفتی بافت بینی و نواحی اطراف آن و شکستگی اطراف بینی در میزان تورم این ناحیه، شدت و ماندگاری آن تأثیر مستقیم دارند.

در اغلب موارد تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی نیمه فانتزی حدود سه ‌تا چهار هفته بعد از عمل کاملاً بهبود می‌یابد. اما فراموش نکنید که میزان تورم نوک بینی در این جراحی بیشتر و طولانی‌تر از سایر قسمت‌ها است. روش‌های مختلفی وجود دارد که در کاهش دوره نقاهت و رفع تورم و کبودی ناشی از عمل نقش کلیدی دارند. توصیه می‌شود از انجام هر نوع فعالیت سنگین تا اتمام دوره نقاهت خودداری کنید. میزان مصرف آب و مایعات سالم را افزایش دهید. داروهای ضد التهاب را طبق مصرف پزشک مصرف کنید. از مصرف غذاهای حاوی نمک و ادویه در این دوره خودداری کنید. رعایت این موارد به بهبودی سریع زخم و کبودی‌ها کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی از روش‌های بسیار محبوب برای اصلاح ناهنجاری‌های ساختاری بینی است. اما به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب این روش باید پس از بررسی وضعیت جسمانی و ساختار بینی متقاضی انجام شود. اگر پزشک شما را کاندید مناسبی برای این عمل تشخیص داد، سعی کنید تمام دستورالعمل‌های مراقبتی قبل از عمل را انجام دهید. رعایت این نکات به کسب نتیجه مطلوب از عمل کمک می‌کند. در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که مهارت و تجربه جراح مهم‌ترین عامل در کاهش عوارض احتمالی بعد از جراحی بینی است. پس در این مرحله با دقت و وسواس بیشتری عمل کنید.

تهران سرجیکال مرکز تخصصی عمل‌های زیبایی بینی با سال‌ها سابقه فعالیت درصد بالایی از رضایت مراجعین را در کارنامه کاری خود دارد، مشاوره و مطلع کردن بیمار از روند عمل ، کادر درمانی حرفه ای و مجرب، روش های نوین جراحی از مزیت های کلینیک تهران سرجیکال می باشد.

 • مراقبت‌های لازم بعد از عمل بینی نیمه فانتزی شامل چه مواردی می شود؟
 • چه نکاتی را باید پیش از عمل جراحی بینی رعایت کرد؟
 • مناسب ترین سن برای عمل بینی چه زمانی است؟
 • عمل بینی نیمه فانتزی برای چه افرادی ممنوع است؟
 • تکنیک‌های جراحی بینی نیمه فانتزی چیست؟
دریافت مشاوره (کلیک کنید)