جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم

جدول محتوا

جراحی پلک چشم چیست؟

 

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی عملی جراحی است که به منظور رفع افتادگی یا شل شدن پلک انجام می‌شود و جراح چربی، عضله یا پوست اضافی را برمی‌دارد. به موازات بالا رفتن سن چربی اضافی، بالا و زیر پلک جمع می‌شود و باعث افتادگی ابرو، پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا می‌شود. افتادگی شدید پوست دید پیرامونی، به ویژه میدان دید خارجی و فوقانی، را مختل می‌کند. در عمل جراحی پلک این مشکلات برطرف می‌شود و چشم‌ها جوان‌تر، هوشیارتر و شاداب‌تر می‌شود. جراحی پف پلک متداول‌ترین نوع جراحی پلک است.

جراحی پلک در بعضی موارد جنبه درمانی دارد و برای بهبود دید، سلامت و راحتی چشم ضروری است، اگر چه برخی بیماران ترجیح می‌دهند بلفاروپلاستی را برای زیبایی بیشتر چهره و چشم‌ها انجام دهند تا نشانه‌های پیری را به حداقل برسانند. اکثر متقاضیان عمل جراحی پلک در بازه سنی 35 تا 64 سال قرار دارند

با بالا رفتن سن پلک‌ها کشیده و عضله‌های نگهدارنده آنها ضعیف می‌شود. در نتیجه چربی اضافی بالا و زیر پلک جمع می‌شود و با مشکل افتادگی ابرو، افتادگی پلک بالا و پف زیر چشم مواجه می‌شویم. افتادگی شدید پوست دور چشم علاوه بر آن که چهره را پیرتر نشان می‌دهد، دید جانبی را نیز کاهش می‌دهد. بلفاروپلاستی با هدف تقلیل یا رفع این مشکلات و جوان‌تر و هوشیارتر کردن چشم‌ها انجام می‌شود.

برای آشنایی با شیوه‌های جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) و یا رزرو نوبت در کلینیک تهران سرجیکال  می‌توانید با شماره‌ های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

جراحی پلک چشم

نحوه انجام جراحی پلک چشم چیست؟

جراحی بلفاروپلاستی اگر بر روی هر دو پلک بالا و پایین انجام شود، معمولاً حدود دو ساعت زمان می‌برد. داروی بی‌حسی در اطراف چشم تزریق می‌شود و بیمار آرام‌بخش خوراکی دریافت می‌کند؛ اگر عمل پلک در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود، داروی آرام‌بخش از طریق سرم دریافت می‌شود.

اگر هر دو پلک همزمان جراحی شود، جراح عمل را ابتدا روی پلک بالا انجام می‌دهد. جراح معمولاً برش را در امتداد خطوط طبیعی پلک ایجاد می‌کند و از راه این برش‌ها پوست را از بافت زیری آن جدا می‌کند و پوست و چربی اضافی و در صورت لزوم عضله را برمی‌دارد. در مرحله بعد جراح برش‌ها را با بخیه‌های بسیار کوچک می‌دوزد، بخیه‌های پلک بالا سه تا شش روز باقی می‌ماند. بخیه زدن پلک پایین به تکنیک به کار برده شده بستگی دارد و گاهی پلک پایین نیازی به بخیه ندارد.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران

برای برداشتن پف پلک و بافت اضافی از تیغ و قیچی جراحی، دستگاه‌های ایجاد برش با رادیوفرکوئنسی و لیزر استفاده می‌شود. جراح حین عمل تصمیم می‌گیرد که چه مقدار از بافت باید برداشته شود. بخیه‌ها به دقت زده می‌شود تا ابروها و پلک‌ها حالت زیبایی پیدا کند.

چندین روش برای جراحی پلک پایین وجود دارد. در یک روش جراح برش را داخل پلک پایین می‌زند تا بتواند چربی را خارج کند، این برش دیده نمی‌شود. جراح گاهی خطوط ظریف روی پوست را با استفاده از لیزر اربیوم یا C02 صاف می‌کند. در روش دیگر برش در امتداد مژگان ایجاد می‌شود. جراح پوست و چربی اضافی و عضله شل را از راه این برش خارج می‌کند. خط برش پس از مدت کوتاهی محو می‌شود. پس از هر یک از این روش‌ها ممکن است جراح جوانسازی پوست با لیزر را توصیه کند.

 جراحی پلک های زیرین

پلک های زیرین می توانند حالتی “کیسه” مانند و ناخوشایند زیر چشم ها ایجاد کنند و در نظر دیگران ، احساس می شود که شما خسته و یا خواب آلوده اید. این مشکل به دلیل از دست دادن شکل کششی یا جمع شدن چربی در ناحیه زیر چشم است. در بیماران جوان، مشکل بواسیر هم می تواند آن را تشدید کند.

عمل زیبایی پلک و چشم برای پلک بالا اجازه می دهد تا جراح ، پوست اضافی و بافت چربی را حذف کند و همین موضوع باعث صاف شدن پلک و مشخص شدن بیشتر چشم ها می شود. در حالی که رسوبات چربی، پوست را سست کرده و با بالا رفتن سن، این موضوع تشدید می شود، این روش شگفت انگیز، می تواند اثرات زیادی در ظاهر فرد و جوان تر شدن او داشته باشد.

در عمل جراحی زیبایی پلک بالا ، خطوط افتاده ، با ساختاری طبیعی برش داده شده و جراح هر گونه پوست اضافی را که مانع از دید یا خستگی چشم می شود حذف می کند. در بعضی موارد، عضلات چشم هم جراحی و ترمیم شده و به نظر می رسد که پوست جدید، ظاهری جوان تر و مرطوب تر دارد. سپس، نقاط برش خورده با دقت و زیبایی خاص دوخته و بسته می شوند.

هدف از عمل جراحی فوقانی پلک، از بین بردن افتادگی و پف چشم است که حالتی خسته و ناخوشایند به فرد می دهد. عمل زیبایی پلک بالایی گاهی اوقات به نام “بال چشم”، نوعی جراحی پلک کم خطر بوده و در بسیاری از افراد انجام می شود. مشکلات مربوط به پلک بالایی ، حتی ممکن است ابرو را هم درگیر کرده و شکل و حالت آن را تغییر دهد.

چه افرادی به عمل بلفاروپلاستی نیاز دارند؟

ممکن است که شل شدن و افتادگی پلک شما به حدی زیاد شده باشد که نتوانید چشم هایتان را به طور کامل باز کنید و در این حالت برداشتن بافت اضافه از قسمت بالای پلک می تواند بینایی شما را افزایش دهد و همچنین همانطور که گفتیم شما را جوان تر نشان دهد.

بلفاروپلاستی در صورت داشتن شرایط زیر می تواند یک گزینه برای شما باشد:

 • افتادگی در قسمت بالا و پایین پلک
 • پوست اضافه در قسمت بالای پلک که جلوی دید شما را گرفته
 • پوست اضافه در قسمت پایین پلک
 • پف کردگی و چین و چروک در پایین چشم فردی که به طور طبیعی پوست اضافه و زیادی بر روی پلک های فوقانی دارد و همین مسئله علاوه بر بحث زیبایی در دید او اختلال ایجاد کرده است
 • فرد بالای 18 سال باشد

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی نیمه فانتزی

اقدامات بعد از جراحی پلک چشم

در پایان جراحی محل برش و بخیه ها با پماد چرب می شود و در صورت لزوم چشم پانسمان می گردد.

پس از آنکه اثر داروی بی حس کننده از بین رفت ممکن است احساس کنید که پلک ها تحت کشش و دردناک هستند. این حالت معمولاً خفیف است و با مصرف مسکن های معمولی برطرف می گردد.

در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. معمولاً توصیه می شود که پس از عمل تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان بگذارید) این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل عمل کمک زیادی می کند.

میزان ورم و خون مردگی محل عمل در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و کبودی پس از یک هفته به حداکثر می رسد و ظرف ۲ تا ۴ هفته برطرف می گردد. تا یکی دو هفته پس از عمل پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند.

مصرف قطره های مناسب به رفع این حالات کمک می کند. در هفته های اول پس از عمل ممکن است اشک ریزش، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی (مثل تاری دید یا دوبینی) ایجاد شود که به تدریج برطرف می گردد. در ۲-۳ هفته اول لازم است مکرراً توسط چشم پزشک معاینه شوید. بخیه ها معمولاً ۴-۵ روز تا یک هفته پس از عمل برداشته می شود پس از برداشتن بخیه ها تورم پلک ها کم کم فروکش می کند و فرد ظاهر بهتری پیدا می کند.

عمل زیبایی پلک افتاده

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی

شما می‌توانید قبل از این که تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید برخی اقدامات را که به تسریع روند بهبودی شما کمک می‌کنند انجام دهید. انجام این اقدامات باعث می‌شود که دوران بهبودی شما راحت‌تر سپری شود.

آماده شدن برای انجام عمل جراحی و بهبودی باید از یک هفته قبل از انجام عمل آغاز شود. شما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا سوابق پزشکی شما را بررسی نماید. در این جلسه هر گونه مشکلات چشمی یا بیماری که داشته‌اید و اقداماتی که برای درمان آن‌ها انجام داده‌اید، مورد بررسی قرار می‌گیرد. داشتن این اطلاعات کمک می‌کند تا ریسک بروز عوارض جانبی که باعث طولانی شدن دوران بهبودی شما می‌شود کاهش یابد.

اگر شما سیگار می‌کشید باید حداقل از چند هفته قبل از انجام عمل جراحی، آن را ترک کنید. استعمال دخانیات باعث طولانی‌تر شدن فرایند بهبودی شما می‌شود. اگر شما با یک فرد سیگاری زندگی می‌کنید هم نباید در معرض دود سیگار قرار بگیرید. قرار داشتن در معرض دود سیگار نیز باعث طولانی‌تر شدن روند بهبودی شما می‌شود.

اقدام دیگری که باید انجام دهید در مورد داروها و مکمل‌هایی است که استفاده می‌کنید. احتمالاً باید مصرف برخی از آن‌ها نظیر داروهای رقیق‌کننده خون مانند ایبوپروفن (آدویل و موترین)، آسپیرین و حتی برخی مکمل‌های گیاهی را قطع کنید. احتمالاً شما باید مصرف این داروها را از دو هفته قبل از انجام عمل جراحی قطع کرده و تا مدتی پس از انجام عمل نیز آن‌ها را مصرف نکنید. پزشک در مورد داروهایی که نباید مصرف کنید، مدت زمان عدم مصرف و زمان شروع مجدد مصرف آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد. با این کار احتمال بروز خونریزی که می‌تواند بر روند بهبودی شما تأثیر داشته باشد نیز کاهش می‌یابد.

مراقبت های قبل و بعد جراحی پلک چشم

 • دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مثل آسپیرین، بروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید.
 • قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملا پاک کنید.
 • بعد از عمل جراحی زیبایی پلک برروی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمان تان باز خواهد بود.
 • معمولا پماد آنتی بیوتیک چشمی جهت مالیدن روی بخیه ها برای شما تجویز می شود.
 • بعد از جراحی زیبایی پلک به مدت ۳ روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • جهت شستشوی چشم ها در ۲ روز اول پس از عمل پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. اما بعد از ۲ روز می توانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید.
 • آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتبا مصرف کنید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی زیبایی پلک از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • بعد از عمل کمتر دراز بکشید و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلند تر باشد تا شیب بدن تان بیشتر شود. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد.
 • اگر در عرض یکی دوروز بعد از عمل زیبایی پلک دچار چشم درد یا افت بینایی شدید به سرعت با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.
 • قبل از مراجعه به بیمارستان استحمام کامل انجام دهید و از به کار بردن هرگونه زیور آلات خودداری کنید. در دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک کبودی و تورم افزایش می یابد و بعدا طی یک تا دو هفته به تدریج و خود به خود رفع خواهد شد .
 • در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک ممکن است چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

 

عوارض جراحی پلک

پیش از انجام هر عمل، بیمار رضایت می‌دهد. جراح یا همکاران وی باید جزئیات و خطرات عمل را مورد بحث قرار دهند. پرسیدن درباره‌ی عوارض احتمالی نیز اهمیت زیادی دارد. مانند سایر روش‌های پزشکی یا جراحی، لیفت پلک نیز دارای عوارض بالقوه‌ای می‌باشد که در ادامه ذکر شده‌اند:

 • جای زخم‌های نامطلوب
 • خشکی چشم‌ها
 • تاری موقت دید یا حرکت پلک
 • مشکل در چشمک زدن یا بستن چشم‌ها
 • خونریزی
 • عفونت
 • بی‌حسی یا درد
 • اختلالات دیگر پلک مانند اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف بیرون) یا آنتروپیون (برگشتن پلک به طرف داخل)
 • نیاز به جراحی اصلاحی پلک
 • از دست دادن بینایی

عمل بلفاروپلاستی برای بار دوم امکان پذیر است؟

انجام دوباره عمل بلفاروپلاستی امکان‌پذیر است. ممکن است زمانی که جوان‌تر هستید این عمل را انجام دهید و دوباره در آینده بخواهید که آن را تجدید کنید. بر اساس تجربه من، بیشتر بیمارانی که در گذشته تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند و تمایل دارند که آن را دوباره تکرار کنند بیشتر کاندیدای انجام عمل لیفت ابرو هستند تا عمل بلفاروپلاستی. از آنجا که ابروها با افزایش سن دچار افتادگی می‌شوند، پوست اضافی روی پلک بالایی ایجاد می‌شود. با انجام عمل لیفت ابرو، قسمتی از این پوست اضافه برداشته شده و ابروها بالا کشیده می‌شوند و پیشانی هموارتر شده و خطوط اخم بین ابروها نیز از بین می‌روند. انجام عمل جراحی پلک چشم برای پلک پایین کمتر رایج است

هزینه عمل جراحی پلک چشم

هزینه بلفاروپلاستی به شهر محل انجام عمل، هزینه جراح، تخصص جراح، مرکز یا کلینیک انجام جراحی و گستردگی جراحی پلک بستگی دارد. هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

نتایج عمل بلفاروپلاستی

بسیاری از بیماران از نتیجه عمل زیبایی پلک رضایت دارند و از مزایایی چون زیباتر و جوان‌تر شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس برخوردار می‌گردند. ماندگاری نتایج در بعضی موارد مادام‌العمر است؛ برخی بیماران نیز با افتادگی مجدد پلک مواجه می‌شوند. جای زخم جراحی پس از شش ماه یا بیشتر برطرف می‌شود. بیمار باید از پوست ظریف پلک در برابر تابش شدید آفتاب محافظت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عمل بینی گوشتی

امروزه بین مردم عمل جراحی بینی گوشتی طرفداران زیادی دارد و با گذشت زمان به تعداد طرفداران آن ها افزوده می شود؛ بعضی از افراد

|مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)