عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی گوش

جدول محتوا

شکل گیری گوش بیرونی یا همان لاله گوش از دوران جنین بودن آغاز شده و در زمان تولد، به اتمام می رسد. لذا، اگر این بخش از گوش رشد مناسبی نداشته باشد و از نظر ظاهری مشکل داشته باشد، می توان این مشکل را از طریق جراحی زیبایی گوش رفع کرد. اما، این عامل، تنها دلیل انجام جراحی گوش نیست و افراد دیگری نیز می توانند این عمل را انجام دهند. اگر می خواهید با کاندیداهای عمل جراحی زیبایی گوش و نحوه انجام این عمل آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله همه آن چیزی که باید در رابطه با این جراحی، عوارض آن، هزینه و …. بدانید را به طور کامل و مفصل برای شما بیان خواهیم کرد.

جراحی زیبایی گوش چیست و چگونه انجام می شود؟

به عملی که موجب تغییر شکل ظاهری و اندازه گوش شود، جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی (Otoplasty) گفته می شود. هر یک از افراد پس از 5 سالگی می توانند این عمل را انجام دهند. البته، گاهی اوقات بنا به مشکل هر یک از بیماران، مشاهده شده که آن ها را در سن 3 سالگی نیز عمل کرده اند. به یاد داشته باشید که این عمل فقط برای زیبایی گوش انجام نمی شود و گاهی نیز جنبه درمانی دارد. به طور مثال: گاهی اوقات از طریق اتوپلاستی، مشکلاتی اعم از: پارگی پرده گوش، اتواسکلروز (رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی) و …. نیز درمان می شوند. علاوه بر این، از طریق این جراحی، مشکلات دیگری همچون: جلو آمدگی گوش، افتادگی یا پارگی نرمی گوش و ایرادات مادرزادی نیز درمان می شوند.

جراحی گوش انواع مختلفی دارد و روش انجام هر یک از آن ها متفاوت می باشد. اما، به طور کلی پزشکان ابتدا باید یک برش در نواحی مورد نظر گوش ایجاد کرده که این برش معمولا در پشت گوش یا در داخل چین های گوش صورت می گیرد. سپس، پزشک باید اصلاحات مورد نیاز را اعمال کرده و غضروف یا پوست را بردارند و یا آن ها را در جای خود قرار دهند. در نهایت، پس از انجام اقدامات لازم، محل برش داده را بخیه زده و آن محل را باند بگذارند. این باند معمولا باید تا 24 الی 48 ساعت یا بیشتر بر روی گوش باقی بماند. لازم به ذکر است تا بدانید که مدت زمان این عمل، حدودا 2 ساعت است که این زمان بر اساس مشکل هر بیمار، متغیر می باشد.

جراحی زیبایی گوش برای چه افرادی مناسب است؟

برخی از افراد فکر می کنند که همه افراد می توانند این جراحی را انجام دهند که این تفکر کاملا نادرست می باشد. زیرا، فقط برخی از افراد می توانند عمل اتوپلاستی را انجام دهند که این افراد یا باید به صورت مادرزادی مشکلات گوش را دارا باشند و یا بر اثر آسیب و ضربه، دچار اختلالات گوش شده باشند که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • هر یک از افرادی که گوش آن ها از نظر ظاهری بزرگتر (ماکروتیا) و یا کوچک تر (میکروتیا) از حد عادی باشد.
 • افرادی که دارای اختلالات گوش ناشی از ضربات سنگین هستند.
 • افرادی که دارای اختلالات گوش و یا مشکلات مادرزادی می باشند.
 • افرادی که از سلامت کامل برخوردار بوده و عفونت مزمن ندارند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی فاقد لاله گوش هستند.
 • افرادی که لبه گوش هایشان به سمت داخل تا شده است و به اصطلاح گوش های آن ها گربه ای می باشد.
 • افرادی که لبه گوش هایشان به سمت جلو تا شده است.
 • هر کدام از افرادی که گوش هایشان به صورت غیرعادی تا شده باشد به نحوی که باعث ایجاد لبه در آن ناحیه شود.
 • هر یک از افرادی که حالت گوش هایشان افتاده و آویزان باشد.
 • افرادی که دارای یک شکاف در لاله گوش خود هستند.
 • افرادی که در بخش خارجی پشت گوش، پوست و یا غضروف ندارند.

انواع عمل جراحی زیبایی گوش

همان طور که در بخش های پیشین مقاله بیان کردیم، جراحی زیبایی گوش انواع مختلفی دارد که بنا به تشخیص پزشک و مشکل بیمار، هر یک از آن ها انتخاب شده و عمل از طریق آن ها انجام می شود. تعدادی از رایج ترین انواع عمل جراحی زیبایی گوش، شامل موارد زیر می باشند:

 • جراحی گوش بیرون زده

یکی از معمول ترین روش جراحی زیبایی گوش مربوط به گوش بیرون زده می باشد و همان طور که از نام آن مشخص است، معمولا از آن برای گوش های بیرون زده و برجسته استفاده می کنند. برای این عمل، کودکان را به طور کامل بیهوش می کنند؛ اما، برای بزرگسالان از بی حسی موضعی و داروهای آرام بخش استفاده می نمایند. در عمل اتوپلاستی ترمیمی یا جراحی گوش بیرون زده، پزشک ابتدا یک جراحی را در ناحیه پشت گوش ایجاد می کند تا بتواند به غضروف به راحتی دسترسی داشته باشد. در مرحله بعدی، غضروف گوش را تغییر شکل داده و پوست اضافه آن ناحیه را بر می دارد. در مرحله نهایی، در صورت نیاز پزشک گوش را به سر نزدیک کرده و نواحی برش داده شده را با کمک بخیه، می بندند. این نوع از جراحی حدودا 1 الی 2 ساعت زمان بر است و ممکن است که این زمان افزایش یا کاهش پیدا کند.

لازم به ذکر است تا بدانید که تکنیک های مختلفی برای این جراحی وجود دارد که انتخاب هر یک از آن ها، کاملا به مشکل بیمار بستگی دارد. تکنیک های کلی این عمل را به می توان به دو بخش تغییر شکل غضروف و برش غضروف تقسیم کرد. در روش اول شکل اصلی و موقعیت گوش، تغییر یافته و اغلب اوقات موجب ایجاد انحنای طبیعی گوش می شود. روش دوم یعنی تکنیک برش غضروف برای زمانی مناسب است که نیاز باشد تا در بافت غضروف تغییرات کلی همانند: افزودن و یا جدا کردن بافت ایجاد شود. در این روش، معمولا یک جای زخم بزرگ در گوش باقی خواهد ماند.

 • جراحی کوچک کردن گوش

بزرگ بودن گوش ها، یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از افراد دچار آن هستند. لذا، افراد برای رفع این مشکل می توانند از جراحی کوچک کردن گوش استفاده کرده و سایز گوش را تغییر داده و شکل ظاهری آن را نیز زیباتر کنند. این نوع عمل معمولا برای کوچک کردن لاله گوش مناسب بوده و می توان آن را هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان استفاده کرد. در جراحی کوچک کردن گوش، پزشک ابتدا یک برش را در گوش ایجاد کرده و غضروف و پوست اضافی را بر می دارد. سپس، در شکل گوش تغییراتی را ایجاد کرده و سایز آن را کوچک تر می کند. در نهایت، با کمک بخیه های جذبی، محل برش داده شده را به صورت کامل بخیه می زند. به یاد داشته باشید که با این نوع جراحی، پزشک می تواند در صورت و گوش های بیماران، تقارن و تناسب را ایجاد کند.

 • عمل جراحی زیبایی لاله گوش

نوع دیگری از جراحی های زیبایی گوش، مربوط به عمل لاله گوش می باشد و بیمارانی که دچار پارگی و یا کشیدگی لاله گوش هستند، می توانند از این روش استفاده کنند. در واقع، گاهی اوقات ممکن است که لاله گوش افراد در حین سوراخ کردن آن پاره شده باشد و یا دلایل دیگری برای این اتفاق وجود داشته باشند. در هر صورت، پزشک به راحتی می تواند در طی عمل جراحی، این پارگی و یا کشیدگی را بخیه زده و مشکل به وجود آمده را رفع می کند.

مزایای و عوارض و خطرات احتمالی جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی زیبایی گوش، همانند سایر عمل های زیبایی، هم مزایا و هم معایبی را به همراه دارد. در واقع، اگر این عمل توسط پزشکان و متخصصان انجام نشود، احتمال بروز عوارض آن بیشتر می شود. برخی از مهم ترین عوارض شامل موارد زیر می باشند:

 • تورم و قرمزی در ناحیه بخیه ها
 • متقارن نشدن گوش ها
 • ایجاد پوستی اضافه در ناحیه بخیه زده شده
 • حساسیت به مواد تزریقی و بانداژ جراحی
 • خونریزی و عفونت
 • ماندن جای زخم در اطراف برش

لازم به ذکر است تا بدانید که اگر این عمل در یک جای معتبر و توسط یک پزشک متخصص انجام نشود، ممکن است به طور کامل احساس پوست در آن ناحیه از بین برود. علاوه بر این، در این صورت، احتمال بروز عوارض بیان شده بیشتر می باشد.

مزایای عمل جراحی گوش عبارتند از:

 • رفع نواقص مادرزادی گوش
 • بالا رفتن اعتماد به نفس
 • افزایش زیبایی ظاهری گوش
 • تغییر در چهره شخص

این جراحی مزیت های دیگری را نیز به همراه دارد که ما در این بخش فقط تعدادی از مهم ترین آن ها را بیان کردیم.

هزینه و دوره نقاهت جراحی گوش چقدر است؟

مبلع هزینه جراحی زیبایی گوش، همیشه دغدغه افراد بوده و به دنبال محاسبه آن می باشند. اما، نمی توان این مبلغ را به طور دقیق پیش بینی کرد؛ زیرا، به عوامل بسیار زیادی بستگی داشته و قیمت آن همواره در حال تغییر می باشد. تعدادی از مهمترین عوامل که سبب کاهش یا افزایش قیمت جراحی اتوپلاستی می شوند، شامل موارد زیر می باشند:

 • شرایط بالینی هر یک از بیماران
 • نوع روش زیبایی
 • میزان تغییرات اعمال شده
 • مهارت جراح

البته لازم به ذکر است تا بدانید که علاوه بر عوامل بیان شده، مبالغ زیادی نیز صرف آزمایشات مختلف، داروهای تجویز شده و … می شوند که افراد برای حساب هزینه نهایی باید آن ها را نیز در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید که هزینه این جراحی تحت پوشش بیمه نیست و معمولا افراد تمامی هزینه های آن را خودشان پرداخت می کنند. دوره نقاهت این جراحی، طولانی نیست و افراد پس از 24 ساعت می توانند به روال عادی زندگی خود برگشته و کارهای روزمره خود را انجام دهند. اما، در 24 ساعت اولیه بهتر است که از انجام کارهای سنگین خودداری کنند.

اقدامات قبل و بعد از جراحی زیبایی گوش

افرادی که تصمیم دارند تا جراحی زیبایی گوش را انجام دهند، برای تسریع روند بهبود خود، باید اقداماتی را پیش از عمل و بعد از عمل انجام دهند. در واقع، با انجام این اقدامات به درمان خود کمک می کنند. تعدادی از مهم ترین اقداماتی که قبل و بعد از عمل اتوپلاستی باید انجام شوند، شامل موارد زیر می باشند:

 • تمامی افراد قبل از این عمل، باید مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون را کنار بگذارند؛ به طور مثال: آن ها باید دو هفته پیش از عمل آسپرین مصرف نکنند.
 • آن ها باید مصرف هر گونه دخانیات الخصوص سیگار و قلیان را کنار گذاشته و حتی الامکان تلاش کنند که دو هفته الی سه هفته پیش از عمل و مدتی پس از عمل، دخانیات را مصرف نکنند.
 • دوره نقاهت این عمل 24 ساعت است اما، اگر هر یک از افراد عوارض ذکر شده را دارا بودند، باید چند روز در منزل باشند؛ به همین خاطر، بهتر است که پیش از عمل برنامه ریزی کرده و اگر شاغل هستند یک هفته مرخصی بگیرند.
 • بهتر است تا یک الی دو هفته پس از عمل، هیچ یک از افراد فعالیت های سنگینی انجام ندهند.
 • خارش و سوزش در ناحیه عمل شده کاملا طبیعی می باشد؛ لذا، افراد باید از دست کاری محل مورد نظر جدا خودداری کنند. این کار سبب ایجاد اختلال در آن ناحیه می شود.
 • تمامی افراد پس از عمل باید بهداشت فردی را رعایت کرده و از ایجاد عفونت جلوگیری کنند.
 • افراد باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را تهیه کرده و بعد از عمل تمامی آن ها را مصرف کنند.
 • هر یک از افراد پس از عمل باید به مدت 14 روز از هد بند استفاده کنند. البته، آن ها باید از هد بند در شب ها و موقع خواب استفاده نمایند.
 • برای جلوگیری از فشار به گوش، بهتر است که افراد به مدت 14 روز به پشت بخوابند.

خلاصه مطلب

ما در این بخش تلاش کردیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با جراحی زیبایی گوش آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که برای تسریع روند بهبود، باید تمامی اقدامات بیان شده را رعایت کنید. اگر پس از عمل با علائمی مواجه شدید که غیرطبیعی بودند، حتما باید به نزد پزشک خود رفته و او را از این مسئله مطلع کنید. برای اطلاع دقیق از هزینه عمل جراحی زیبایی گوش و یا مطلع کردن سوالات خود در این زمینه، می توانید با همکاران ما ارتباط برقرار کنید. تهران سرجیکال یکی از برترین مراکز زیبایی تهران با بهرمندی از متخصصان و کادر حرفه‌ای و با تجربه، آماده ارائه خدمات در زمینه انواع جراحی بینی است. برای دریافت مشاوره از طریق شماره‌های زیر تماس حاصل فرمائید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

درمان افتادگی نوک بینی

دریافت مشاوره (کلیک کنید)