روند بهبود بعد از عمل بینی

آیا عمل بینی درد دارد؟

جدول محتوا

آیا عمل بینی درد دارد؟ یکی از فاکتور هایی که افراد در انتخاب یک روش و یا یک عمل برای از بین بردن مشکل خود در نظر می گیرند این است که روش فوق درد خیلی کم داشته باشد و یا حتی بدون درد انجام شود. عمل بینی نیز جزء آن دسته از روش هایی است که متقاضی درد بسیار کمی را در حین انجام عمل تجربه خواهد کرد و پس از آن میزان تحمل درد جراحی بینی بستگی به خود فرد خواهد داشت. پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که پزشکان انجام جراحی زیبایی بینی را برای متقاضیان آسان تر ارائه کنند به گونه ای که این عمل در کم ترین زمان و همچنین در بهترین شرایط انجام می شود. کاهش درد عمل بینی نیز یکی از دستاورد های بسیار خوب این پیشرفت ها می باشد که سبب شده است افراد اعتماد به نفس اقدام به عمل را پیدا کنند و درد خفیف عمل را برای رسیدن به نتایج شگفت انگیز آن تحمل کنند.

 

 درد بعد از عمل بینی به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

اگر بخواهیم به پاسخ سوال فوق در ارتباط با اینکه ایا عمل بینی درد دارد ؟بپردازیم. لازم است بگوییم معیار داشتن درد پس از عمل بینی به عوامل گوناگونی بستگی دارد :

  1. تکنیک جراحی
  2. نوع بینی
  3. آستانه درد بیمار
  4. سن بیمار
  5. میزان تغییرات بینی
  6. جنس پوست بینی

همانطور که در لیست بالا گفته شد. داشتن درد پس از عمل زیبایی بینی (عمل رینوپلاستی) به عوامل ذکر شده بستگی دارد. پس امکان دارد بعضی بیماران پس از عمل رینوپلاستی خود ذره ای درد را تجربه نکنند. در طرفی دیگر نیز امکان دارد بیمارانی باشند که پس از عمل زیبایی بینی خود میزانی قابل توجه درد در ناحیه بینی و اطراف آن تجربه کنند.

اقداماتی برای کاهش درد ناشی از عمل بینی

پس از این که عمل بینی انجام شد متقاضیان عمل، وارد دوره ی نقاهت خواهند شد. در روز های ابتدایی و به دلایل مختلفی متحمل درد های خفیف و کوتاه مدتی خواهند شد. این دردها و مشکلات جزئی از عمل بینی می باشند و افراد باید آن را به صورت کامل تحمل کنند و برای از بین بردن آن ها در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم را به عمل بیاورند. پس از انجام عمل بینی معمولا پزشکان توصیه می کنند تا از کمپرس یخ برای مدت زمان 48 ساعت استفاده گردد. استفاده از کمپرس یخ کمک می کند تا فرد درد خود را تسکین دهد و درد کم تری را تحمل کند همچنین این اقدام باعث کاهش کبودی و تورم پس از عمل نیز خواهد شد و باید آن را در دستور کار خود قرار دهند. ممکن است افراد بعضی نکات را نادیده بگیرند و آن ها را مهم ندانند برای مثال پس از عمل زیبایی بینی نباید در معرض نور خورشید قرار گرفت علت آن این است که نور خورشید سبب ایجاد تورم و یا افزایش تورم بینی خواهد شد و تورم یعنی ایجاد درد های کلافه کننده برای افراد، بنابراین برای جلوگیری از ایجاد درد و رعایت برخی نکات تلاش و دقت کافی را به عمل بیاورید.

 دیگر اقدامات برای کاهش درد ناشی از عمل بینی

نکته مهم دیگر این است که باید بعد از جراحی زیبایی بینی از وارد شدن ضربه به بینی خود جلوگیری کنید. علاوه بر این باید از فین کردن نیز خودداری کنید زیرا این کار امکان خونریزی بعد از عمل بینی را بیش تر می کند و پس از آن ممکن است دوباره شاهد تورم بینی و به وجود آمدن درد در ناحیه ی بینی باشید. یکی از عواملی که سبب می شود تا درد ناشی از nose job سریع تر از حد انتظار از بین رود بحث تغذیه ی فرد می باشد. پس از انجام عمل بینی باید از غذا های کاملا نرم استفاده گردد. این رژیم غذایی بخصوص باید در هفته ی اول به صورت کامل رعایت گردد تا درد ناشی از انجام عمل بینی را سریع تر از زمان مورد انتظار از بین ببرند. علاوه بر موارد فوق بهتر است جهت تسریع دوره ی نقاهت خود آب فراوان و به طور کلی مایعات زیادی میل کنید. استفاده از مایعات سبب می شود تا کبودی ها و همچنین  تورم ناشی از عمل بینی در کم ترین زمان ممکن از بین رود و افراد به مزیت های مورد انتظار خود قبل از انجام جراحی بینی برسند و از آن لذت ببرند.

مسکن بعد از جراحی بینی لازم است؟

همان طور که گفته شد جراحی بینی معمولاً نباید دردناک باشد ولی برخی بیماران از مقداری حساسیت و درد به دلیل انسداد بینی و فشار به سینوس ها گزارش می دهند. جراح با بهره گیری از گزینه های مختلف می تواند درد را کنترل کند و داروهای مسکن برای کنترل درد برای بیمار تجویز نماید. در جلسه مشاوره حتماً در این زمینه از پزشک خود سوال کنید و از اینکه تمامی ابهامات شما رفع شده است، اطمینان حاصل کنید. ناگفته نماند که بسیاری از بیماران در دوران نقاهت شاید اصلاً نیازی به استفاده از داروهای مسکن تجویزی پیدا نکنند و با مسکن های ساده بتوانند درد را کنترل نمایند. برای مثال مسکن هایی مانند استامینوفن برای بعد از جراحی بینی پیشنهاد می شود.

تامپون چیست؟

تامپون بینی می‌تواند شامل یک گاز یا تکه پنبه‌ای استریل باشد که فشرده شده و داخل حفره بینی قرار داده می‌شود. و یا ممکن است به‌صورت فوم، گاز و یا پنبه از قبل طراحی‌شده باشد که پس از خارج کردن از بسته‌بندی مستقیماً وارد بینی می‌شود. برخی از انواع آن‌ها دارای یک زائده و یا نخی هستند که در بیرون بینی باقی می‌ماند و به کمک آن می‌توان تامپون را تغییر موقعیت داده و یا تعویض نمود. تامپون بینی ممکن است شامل لوله‌ای در وسط خود باشد تا هوا بتواند به‌راحتی از آن عبور کند.

پزشک تامپون بینی را به‌منظور کنترل خونریزی شدید وارد سوراخ‌های بینی می‌کند. هدف از به‌کارگیری تامپون، اعمال فشار مستقیم بر روی عروق خونی واقع شده در غشای بینی است. از پانسمان و تامپون بینی بعد از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود تا از سپتوم بینی پشتیبانی به عمل آمده، خونریزی کنترل شود و ترشحات بینی جذب گردد. انواع مختلفی از تامپون بینی وجود دارند و تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام نوع استفاده شود و یا اینکه اصلا استفاده شود یا نه، برای هر مورد خاص، متفاوت خواهد بود. استفاده از تامپون بسته به نوع رینوپلاستی انجام شده و علت عمل جراحی متفاوت است.

تامپون چیست

علت استفاده از تامپون چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی (تغییر شکل بینی)، به‌منظور بهبود ظاهر بینی صورت می‌پذیرد، به‌نحوی‌که ظاهر بینی هماهنگی بیشتری با دیگر اجزاء صورت به دست آورد و عملکرد آن نیز حفظ یا بهتر از قبل ‌شود. در گذشته، یکی از جنبه‌های منفی عمل جراحی بینی، روند ناراحت‌کننده بهبودی آن بود. به‌منظور کنترل عوارض جانبی این روش، جراح از یک روش شناخته‌شده‌ای تحت عنوان “پانسمان بینی” استفاده می‌نمود.

پانسمان بینی هر چند در ظاهر ناخوشایند بود اما پس از جراحی بینی امری متداول تلقی می‌گردید، خواه جراحی به‌ منظور زیبایی انجام شده باشد و خواه به ‌منظور بهبود عملکرد و رفع انسداد بینی، در این حالت بیمار مجبور بود با پانسمان بینی کنار بیاید تا نتیجه دلخواه به دست آید. برخی از افراد در طول استفاده از تامپون بینی، احساس ناخوشایندی دارند، ولی آن‌قدری نیست که بیمار نتواند تحمل نماید، بخصوص زمانی که قرار است بعد از جراحی ظاهر فرد زیباتر و متناسب‌تر گردد.

استفاده از تامپون بینی بعد از جراحی زیبایی بینی خطر خونریزی بعد از عمل را کاهش می‌دهد. پزشکان مرکز تهران سرجیکال ، استفاده از این روش را به‌منظور به دست آوردن بهترین نتیجه بعد از عمل جراحی توصیه می‌کنند. شاید استفاده از آن کمی ناراحت‌کننده باشد، اما برای مقابله با عوارض جانبی عمل بهتر است بیمار خود را با این شرایط وفق دهد، قطعاً بعد از آنکه نتیجه عمل را مشاهده نمایید، از دست‌یابی به اهداف خود خرسند خواهید شد. جراح زیبایی بینی شرایطی را که بعد از عمل زیبایی بینی تجربه می‌کنید، برای شما توضیح داده و این امر موجب کاهش استرس، و نگرانی شما در خصوص درد یا تورم بعد از عمل شده و گذراندن این دوران را برایتان ساده‌تر می‌کند.

ایا برداشتن تامپون فرایند دردناکی است؟

برداشتن تامپون بینی فرایند دردناکی نیست. امروزه حجم تامپون بکار گرفته‌شده توسط پزشکان کم‌تر از گذشته است، این باعث می‌شود فرایند برداشن تامپون آسان‌تر باشد. از آن مهم‌تر با هماهنگی پزشک و بیمار این فرایند بسیار ساده و بدون درد خواهد بود. برای کمک به کاهش پوسته‌پوسته شدن و سوزش در هنگام برداشتن تامپون، بهتر است بلافاصله پس از عمل از اسپری سالین استفاده شود. ممکن است به دلیل پوسته‌پوسته شدن بینی، برخی از بیماران مقداری ناراحتی جزئی در طول برداشتن پانسمان، تجربه نمایند.

با این‌حال بسیاری از بیماران هنگام برداشت تامپون احساس خوبی دارند چرا که پانسمان می‌تواند انسداد خفیفی در آن‌ها ایجاد نماید. ممکن است پرستار یا پزشک مقداری یخ برای شما فراهم نماید. اگر دچار خونریزی شدید، موضوع را به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. اگر پس از 30 دقیقه دچار خونریزی نشدید و پزشک یا پرستار به شما اجازه دهند، می‌توانید راه بروید. اما عامل کلیدی برای در آوردن بدون درد تامپون بینی بی‌حس کردن قسمت داخلی بینی است. این کار به آسانی با چکاندن چند قطره از بی‌حسی مایع در سوراخ‌های بینی انجام می‌شود که از آن طریق بی‌حسی عمیق‌تر به سمت راه‌های هوایی عبور می‌کند، و حدود پنج دقیقه طول می‌کشد تا اثر کند. بیماران از اینکه هنگام در آوردن تامپون، به دلیل ترکیب داروی مسکن خوراکی و داروی مسکن مایع که در قسمت داخلی بینی چکانده شده است، هیچگونه ناراحتی تجربه نمی‌کنند شگفت زده می‌شوند.

اسپلینت و برداشتن آن بعد از جراحی بینی

اسپلینتخ یا گچ، وسیله ای برای فرم دادن بینی است که حین عمل جراحی بینی برای محافظت از بینی روی محل بینی قرار می گیرد، هم به آن شکل می دهد و هم محافظ آن است. اسپلینت ترموپلاستیک است، یعنی با گرما شل می شود و با سرما سفت می شود. بعد از ده روز اسپلینت یا گچ برداشته می شود که برداشتن آن اصلاً درد ندارد. بعد از برداشتن اسپلینت بینی هنوز خیلی ورم دارد که باعث می شود بیمار فکر کند سوراخهای بینی غیر قرینه است.

اسپیلت و برداشتن ان بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی

یکی از مشکلات شایع بعد از عمل جراحی بینی، شکایت از آبریزش و عطسه مکرر است. در چند روز اول بعد عمل بینی به علت ورم و وجود مش داخل بینی، بیماران از آبریزش مکرر و عطسه زیاد شاکی هستند. عطسه خطری برای عمل بینی ندارد و مشکلی در شکل بینی ایجاد نمی کند. برای این بیماران توصیه می شود که قرص سرماخوردگی بزرگسالان را هر چهار ساعت دو عدد مصرف کنند یا از مصرف قرص تلفاست شبی یکی سود ببرند. بعد از خروج مش ها در دو الی سه روز بعد از عمل بینی، قطعاً تورم کمتر و عطسه به طور واضحی کاهش می یابد.

نکات مهم دوران نقاهت جراحی بینی

  • مساله ای که از درد بعد از جراحی بینی جدی تر است، مشکل انسداد بینی است. یکی از پیشنهاداتی که می شود این است که در چندین روز اول بعد از جراحی، هنگام خوابیدن سر بالاتر از بدن قرار گیرد. به این ترتیب روند طبیعی تنفس سریع تر باز می گردد.
  • همچنین به بیماران توصیه می شود که از یک دستگاه بخور کوچک در کنار تخت خواب استفاده کنند تا در دوران نقاهت رطوبت مناسبی برای محیط ایجاد کند. این اقدام نه تنها به آرام کردن مجراهای بینی کمک می کند بلکه گلو را که در اثر تنفس از دهان دچار خشکی شده است، مرطوب می کند. خشکی گلو در چندین روز اول بعد از جراحی بسیار آزاردهنده است.
  • بسیاری از بیماران از خشکی گلو و لب های خود در چند روز اول بعد از جراحی شکایت می کنند. مصرف عسل و چای در این دوره می تواند مفید باشد. همچنین سعی شود که در دوران نقاهت بدن هیدراته نگاه داشته شود.
  • استراحت کردن و خوب کافی شاید مهم ترین نکته باشد. اینکه مقداری درد و ناراحتی در روزهای اول بعد از عمل بینی وجود داشته باشد کاملاً طبیعی است. بهتر است که در این دوران تا جای ممکن به خود راحت بگیرید و با مساله کنار بیایید و بدانید که این دوران گذراست.

در حالت کلی باید بگوییم طبق نکته ی ذکر شده جراحی زیبایی بینی دارای درد شدیدی نمی باشد و پس از انجام عمل و در زمان دوره ی نقاهت فرد در صورتی که بتواند اقدامات لازم و مورد نیاز را به خوبی انجام دهد به هیچ عنوان درد خاصی را تجربه نخواهد کرد و می تواند به راحتی دوره ی نقاهت خود را سپری کرده و مزیت های به دست آمده از عمل زیبایی بینی را مشاهده کند.

در این مطلب به بررسی کامل درد عمل بینی پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید یا اگر برای انجام عمل بینی در مرکز زیبایی تهران سرجیکال نیاز به مشاوره تخصصی دارید، از طریق شماره تماس‌های زیر با ما ارتباط برقرار کنید. امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد.

مرکز تخصصی جراحی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)