عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی چیست؟

جدول محتوا

در این مقاله به عوارض خندیدن بعد از عمل بینی میپردازیم. احساسات بخش جدایی ناپذیری از زندگی هستند، بسیاری از ما با خندیدن حس سر زندگی و نشاط داریم و گریه کردن ما را سبک می‌کند. این مسئله همیشه بود و نمی توان بعد از عمل بینی آن را از زندگی حذف کرد. همچنین بسیار عالی است که شما در مرحله بعد از عمل جراحی پلاستیک دارای روحیه بسیار بالا و شادی باشید؛ اما موضوعی که می تواند از نظر عاطفی و جسمی چالش برانگیز باشد، این است که در هنگام خندین و گریه کردن باید محتاط باشید.

بعد از عمل بینی بهتر است كه فرد به مدت يك ماه از حركات شديد فك خودداري نمايد. چون به هرحال اسكلت بيني دستكاري شده است استخوان هاي بيني جابجا شده اند و در موقعيت جديد قرار گرفته اند. در موقعيت جديد بايد فيكس شوند. يك الي دو ماه طول مي كشد كه استخوان ها دوباره جوش بخورند و حالت محكم قبل را پيدا كنند. در اين يك ماه، هرگونه حركتي كه باعث شود كه فك بالا به شدت تكان بخورد مثل خنده هاي شديد، گريه كردن شديد، غذاهاي سفتي كه جويدن آن توأم با مشكل باشد باعث مي شوند كه فك بالا حركات شديد بكند و احياناً باعث جابجا شدن استخوان هاي بيني شود. بنابراين توصيه مي شود كه بعد از جراحي زيبايي بيني به مدت يك ماه از خنديدن شديد و گريه هاي شديد كه باعث تكان خوردن فك بالا مي شود خودداري نمايند. بعد از آن استخوان هاي بيني محكم مي شود و نيازي نيست نكته خاصي در اين مورد رعايت شود.

 

چرا بعد از جراحی بینی فرد باید مراقبت حالات صورت خود باشد؟

بعد از جراحي زيبايي بيني بهتر است كه فرد به مدت يك ماه از حركات شديد فك خودداري نمايد. چون به هرحال اسكلت بيني دستكاري شده است استخوان هاي بيني جابجا شده اند و در موقعيت جديد قرار گرفته اند. در موقعيت جديد بايد فيكس شوند. يك الي دو ماه طول مي كشد كه استخوان ها دوباره جوش بخورند و حالت محكم قبل را پيدا كنند.

در اين يك ماه، هرگونه حركتي كه باعث شود كه فك بالا به شدت تكان بخورد مثل خنده هاي شديد، گريه كردن شديد، غذاهاي سفتي كه جويدن آن توأم با مشكل باشد باعث مي شوند كه فك بالا حركات شديد بكند و احياناً باعث جابجا شدن استخوان هاي بيني شود. بنابراين توصيه مي شود كه بعد از جراحي زيبايي بيني به مدت يك ماه از خنديدن شديد و گريه هاي شديد كه باعث تكان خوردن فك بالا مي شود خودداري نمايند. بعد از آن استخوان هاي بيني محكم مي شود و نيازي نيست نكته خاصي در اين مورد رعايت شود

اثرات خنده و گریه بر روی نتیجه جراحی بینی

همانطور که می‌دانید بعد از عمل بینی تا مدت ها باید از خندیدن اجتناب کرد چرا که لب ها از طریق عضلات بسیار کوچکی  به بینی متصل هستند به همین  ارتباط  خندیدن باعث کشیده شدن بینی به سمت پایین می‌شود. لازم است بدانید بخیه‌هایی که در ناحیه غضروف نوک بینی بعد از رینوپلاستی زده می شود، بسیار ظریف هستند.

همچنین با گریه کردن نیز بینی جمع و جور می شود و این حرکات مستقیماً بر روی نتایج جراحی اثر دارد؛ بنابراین بهتر است قبل از اینکه صورت در معرض حرکت بیش از حد قرار بگیرید، بهبودی این ناحیه حاصل شده باشد. علاوه بر این، گریه می تواند باعث گرفتگی در بینی شما شود و همانطور که می‌دانید فین کردن و تخلیه بینی بعد از رینوپلاستی ممنوع است. فراموش نکنید کلید موفقیت این عمل بعد از جراح در دستان خود شما است و با کمی رعایت و محدود کردن برخی از عادات می توانید شاهد اثرات مثبت دوران بهبودی بر نتایج کلی جراحی بینی باشید.‌

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

عواملی همچون زمان و شدت خنده تاثیر زیادی در عوارض ایجاد شده دارد به عنوان مثال اگر هفته های اول به صورت شدید بخندد مسلما لطمه زیادی به بافت های بینی وی وارد می شود بنابراین سعی کنید در دوران نقاهت جلوی خنده خود را بگیرید و یا به صورت آهسته و با دهان باز بخندید تا علاوه بر کنترل فشار بر روی بینی از بروز عوارض زیر نیز جلوگیری شود از آن جایی که در حین خندیدن حدود ۱۷ عضله صورت تحریک می شود. لذا تاثیر آن بر روی حالت چهره بسیار عمیق است.

 •  خنده شدید باعث کاهش فرایند ترمیم زخم های بینی می شود.
 • در قسمت های زخم شده درد شدیدی احساس خواهد شد.
 • ممکن است بخیه ها پاره شده و بافت های بین جا به جا شوند.
 • مهمترین عارضه خنده شدید فاصله گرفتن پره‌های بینی از یکدیگر و پهن شدن بینی می باشد که این امر باعث ظاهر نامناسب بینی و بی نتیجه ماندن جراحی  زیبایی بینی خواهد شد.

نکته :اگر پس از یک خنده شدید احساس کردید که تغییری در ساختار بینی تان ایجاد شده است فورا به مطب پزشک مراجعه کنید.

افتادگی نوک بینی بعد از عمل

یکی از عوارض خندیدن بعد از عمل بینی افتادگی نوک بینی می‌باشد. میزان سر بالا بودن نوک بینی توسط زاویه ای که از برخورد دو خط فرضی که یکی عمود به لب بالایی است و دیگری خطی است که دو سر سوراخ بینی را بهم متصل می‌کند محاسبه می‌شود.این زاویه باید در خانم‌ها بین ۹۵ تا ۱۱۰ درجه و در آقایان حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد. در محاسبه ی میزان سر بالا بودن نوک بینی اندازه قد افراد حائز اهمیت است. در افراد بلند قد بهتر است که نوک بینی خیلی سر بالا نباشد. زیر باعث می‌شود که دیگران فقط سوراخ‌های بینی را ببینند.

احتمال افتادگی نوک بینی پس از انجام جراحی بینی وجود دارد و علت آن هم وجود نیروی جاذبه زمین و نیز شل شدن اندک بافت‌های نگهدارنده نوک بینی است. باتوجه به روش عملی که پزشک برای جراحی بینی انتخاب کرده است می توان گفت که میزان افتادگی نوک بینی بعد از جراحی متفاوت خواهد بود. معمولا جراحان میزان سربالایی بودن بینی ها را از مقدار نرمال آن کمی بیشتر در نظر می گیرند تا در صورت افتادگی  میزان سربالا بودن بینی حفظ شود.

این باور اشتباه که با استفاده بیش از حد چسب می‌توان از افتادگی نوک بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی جلوگیری کرد. و این امر تنها باعث ایجاد مشکلات پوستی مثل جوش روی پوست بینی و سایر مناطق صورت می‌شود. این نکته را نیز در نظر بگیرید که در برخی موارد نیاز به عمل ترمیم بینی نیز می‌شود.

برای آنکه از عوارض بعد از عمل در امان باشید  بطور کلی بهتر است تا یک ماه بلند خندیدن را فراموش کنید در نظر داشته باشیده عمل بینی در تمامی افراد به یک شکل انجام نمی شود پس دوره بهبودی در آن ها متفاوت است و شما باید در این مورد به نکات و توصیه های پزشک خود عمل کنید.

 نکات مهمی که باید بعد از عمل بینی به آنها توجه کنید

دقت داشته باشید که بعد از عمل بینی نیازی به استفاده از مسکن های قوی نیست و معمولا برای رفع درد بعد از عمل، پزشک معالج مسکن هایی مناسب را در اختیار بیمار قرار می دهد. مهمترین کار در روز اول عمل مانده در رختخواب و استراحت کردن است همچنین تا مدت ها باید به نحوه خوابیدن خود توجه کنید و به گونه ای بخوابید که سر به سمت بالا باشد برای اینکه سر در موقعیت بهتری باشد می توان از چندین بالش استفاده کنید تا سر در حالت مناسبی قرار بگیرد.

 معمولا بعد از انجام عمل از قالب های گچی یا اتل برروی بینی استفاده می شود. همواره سعی کنید که قالب مورد استفاده خشک باقی بماند. معمولا یکی از شایع ترین عوارض عمل بینی بروز تورم است. برای کاهش تورم بعد از عمل نیز می توانید به مدت دو روز سرتان را در حالت بالاتری نسبت به همیشه قرار دهید. بدین ترتیب تورم کمتری را تجربه می کنید. همچنین برای کاهش تورم و جلوگیری از تغییرات رنگ پوست از یخ بر روی گونه و چشم هایتان در دو روز اول بعد از عمل استفاده کنید.و بعد از ان به مدت دو روز از کمپرس اب گرم استفاده کنید. توصیه می شود تا حد ممکن با عطسه نکنید و یا اگر عطسه می کنید با دهانی کاملا باز عطسه کنید. برای تمیز کردن بینی هیچ وسیله ای را داخل بینی نکنید و به مدت یک یا دو روز بعد از عمل جراحی بینی تا حد ممکن غذاهای سریع الهضم میل کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جوییدن طولانی مدت دارند خودداری کنید.

عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

نگرانی های بعد از عمل بینی

از جمله نگرانی های افراد بعد از عمل بینی عدم تقارن دو طرف بینی به واسطه  تورم  ناشی بعد از عمل و همچنین سربالایی بودن بینی است  که اصلا جای نگرانی ندارد جرا که نتیجه واقعی بینی بعد از گذشت یکسال  مشخص می شود و این نکته را در نظر داشته باشید که سوراخ بینی افراد عادی هم کاملا با هم تقارن ندارند و دو طرف صورت همیشه کمی از هم متفاوت هستند.

تورم بینی در افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد پوست بینی ضخیمتری دارند و تورم بینی آن ها زمان بیشتری باقی می ماند. البته تمام بینی هایی که خیلی بزرگ هستند لزوما گوشتی نیستند ممکن است غضروف بزرگی داشته باشند که هنگام عمل این بزرگی رفع خواهد شد. تا مدتی نوک بینی شما ممکن است بی حس شود و احساس بزرگی در نوک بینی خود کنید این بی حسی به مرور زمان رفع خواهد شد.بینی هایی که کجی و انحراف شدید در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی بعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد. و این امر بدلیل تمایل غضروف و استخوان به بازگشت به حالت اولیه می باشد و گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از کجی بینی خود شکایت می کنند . باید دانست که این کجی می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل از عمل دقت لازم را در مورد تقارن نداشته ایم .  یکی از شایع ترین این عوارض آبریزش بینی بعد از عمل بینی است و نگران اند که این عارضه تا مدت‌ها همراه آنها باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا این عارضه دائمی نیست و بستگی به بدن افراد دارد.می‌توانید برای کنترل این عارضه از داروهای آنتی هیستامین کمک بگیرید.

5 نکته برای عمل بینی موفق 

در پایان اینکه پنج نکته اساسی  وجود دارد که می توانند شما را از نتایج حداکثری و موفقیت آمیز جراحی بینی برخوردار کند، این نتایج عبارتند از:

 1. به یاد داشته باشید که ساختار صورت خود را در دست شخص دیگری قرار می دهید، بنابراین یک جراح پیدا کنید که به آن اعتماد داشته باشید و احساس راحتی کنید. اگرچه عمل جراحی بینی مبتنی بر علم است اما وجه هنری هم دارد به این معنی که هیچ دو جراح، جراحی بینی را به همان روش انجام نمی دهند.
 2. تحقیقات خود را در مورد عوارض این عمل، قبل از جراحی بینی انجام دهید. ورم و سطح درد برای هر بیمار وابسته به شرایط بدنی متفاوت است،
 3. بهبود خود را جدی بگیرید، زیرا چند هفته اول، نتیجه نهایی عمل بینی را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد. از خوردن غذاهای پر نک و پرادویه و تند خودداری کنید، زیرا این موارد می تواند باعث ایجاد التهاب در بینی شما شود. سر خود را تا حد ممکن به حالت عمود نگه دارید.
 4. حتی بعد از اینکه فکر کردید بینی شما بهبود یافته است، با احتیاط عمل کنید. بینی شما برای بهبودی کامل پس از جراحی بینی یک سال زمان نیاز دارد؛ بنابراین در مورد بهترین راه های ادامه روند بهبود با جراح خود صحبت کنید.
 5. به عنوان یک انسان، ممکن است در بیان احساسات خود مشکل داشته باشید. فقط تلاش خود را کنید تا خواست روحی خود را برای گریه کردن، خندیدن یا لبخند زدن محدود کنید. با این وجود بهتر است، حداقل تا دو ماه ، از هر موقعیتی که ممکن است باعث واکنش های احساسی شود، خودداری کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. همچنین اگر تصمیم به جراحی بینی دارید و به دنبال مرکز تخصصی و یک پزشک ماهر هستید می توانید برای دریافت نوبت و مشاوره با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس بگیرید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

برای دریافت مشاوره و عمل بینی با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 • عوارض خندیدن بعد از عمل بینی چیست؟
 • تا چه زمانی باید از خنده بلند بپرهیزیم؟
 • افتادگی نوک بینی بعد از عمل ناشی از چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)