جراحی غبغب

جراحی غبغب

جدول محتوا

غبغب یا چربی اضافی در صورت چیست؟ جراحی غبغب چیست؟

غبغب عبارت است از حجم اضافی از چربی در زیر چانه یا در ناحیه گردن که ظاهری با دو چانه یا غبغب ایجاد می‌کند.جراحی غبغب میتواند روش مناسبی برای رفع غبغب باشد. خط چانه‌ای که توسط این بیماری ایجاد می‌شود و یا گردن پر یا گردی که در این بیماری مشاهده می‌شود، باعث می‌شود فرد پیرتر یا چاق تر از چیزی که هست به نظر بیاید. این افتادگی پوستی همانند چروک اطراف چشم ها و پیشانی باعث آزار بیماران می‌شود. با افزایش سن، و تقریبا از اواسط 30 سالگی کم کم تغییراتی در پوست گردن و قسمت های پایینی صورت ایجاد می‌شود.

تغییرات زیر پوستی می‌تواند به همراه غبغب ( چانه افتاده با پوست آویزان و چند لایه در قسمت فک پایین و قسمت پایینی صورت) و یا در قسمت جلویی و ابتدایی گردن ( بخاطر تقسیمات عضله جلویی گردن با نام پلاتیسما) در فرد قابل مشاهده باشد. همزمان با چهل سالگی در فرد، این تغییرات زیر پوستی معمول‌تر و بیشتر قابل مشاهده است، و می‌تواند تا جایی پیش برود که قسمت پایین صورت و قسمت بالایی گردن پر و سنگین با خطوط نمایان، و گردن بیشتر و بیشتر آویزان و چاق دیده شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران

اگر از زاویه کناری به صورت نگاه کنیم، قسمت برآمده و زاویه دار چانه کم کم شروع به محو شدن می‌کند. اگرچه، این امر می‌تواند ناشی از افزایش سن نیز باشد، گردن آویزان ویا در اصطلاح ” گردن بوقلمونی” در ابتدا بیشتر با زاویه دید کناری دیده می‌شود تا اینکه بخواهید آن را از روبه‌رو و در آینه مشاهده کنید. برای افرادی که چاق تر هستند، و یا در افرادی که مستعد به چاقی هستند، قسمت جلویی و بالایی گردن می‌تواند ناحیه ای برای انباشت چربی باشد.

جراحی غبغب

علت ایجاد غبغب چیست؟

بسیاری از افراد غبغب را یکی از نشانه های افزایش وزن می دانند و در واقعیت نیز می بینیم که یکی از محل های تجمع چربی بدن در افرادی که اضافه وزن بالایی دارند، زیر چانه است لذا دیدن غبغب در افراد چاق امری بسیار شایع است. از سوی دیگر، با افزایش سن، بافتهای زیر چانه همانند دیگر بافتهای نرم صورت، شل شده و آویزان می شود. لذا در افراد مسن، به وفور غبغب دیده می شود و هرچه سن بالاتر می رود، شدت و بزرگی غبغب افزایش می یابد.

غبغب در افراد مسن می تواند فقط به دلیل شلی پوست گردن باشد این حالت بویژه در افراد مسنی که لاغر هستند و به صورت ژنتیکی پوست شلی دارند شیوع فراوان دارد در چنین مواردی با دست زدن به غبغب، متوجه می شویم که دو لایه پوست به همراه بخشی از بافتهای زیر پوستی، غبغب را تشکیل می دهند در افراد مسنی که اضافه وزن دارند، با دست زدن به غبغب، متوجه می شویم که توده چربی موجود در زیر چانه، بخش عمده ای از حجم غبغب را تشکیل داده است. عامل دیگری که در افراد مسن به صورت غبغب می تواند دیده شود، شلی عضله سطحی گردن است. معمولا این شلی به صورت باندهای برجسته عمودی در گردن دیده می شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی نیمه فانتزی

گاهی غبغب به صورت کاذب می باشددر افرادی که چانه و یا فک پایین کوچکی دارند، به دلیل اینکه فاصله برجسته ترین قسمت چانه از گردن کاهش یافته است، به صورت کاذب خطای دید، به نظر می رسد که غبغب وجود دارد.گاهی این غبغب کاذب همراه با غبغب واقعی است و باعث می شود که غبغب بزرگتر از واقعیت خود دیده شود. برای اصلاح چنین غبغبی، کافیست که چانه و یا فک پایین برجسته شود.

جراحی غبغب برای چه کسانی موثر است؟

 • اگر شما چربی اضافی در قسمت زیرین چانه خود دارید
 • سیگار نمی کشید
 • شما چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روحی سالم هستید
 • انتظارات واقعی و منطقی از این روش دارید

لیپوماتیک گردنی به تنهایی برای بیماران جوانی که مقدار  بافت چربی متوسطی دارند مناسب تر است، اما بیماران با سن بالاتر، ممکن است به هردوی لیپوماتیک گردنی و لیفت گردنی برای حذف افتادگی پوستی برای حصول بهترین نتیجه، نیاز داشته باشند.

ارد و برای قسمت کوچکی از بدن انجام می شود، این روش جزو امن ترین جراحی هاست که با عوارض بسیار کمی همراه است.

 

مزایای لیپوماتیک غبغب چیست؟

این تکنولوژی پیشرفته از نیرو موثر ویبره و چرخش به صورت ملایم بهره می‌برد تا هر فرد بتواند از مزایای لیپوماتیک لذت ببرد. روش لبپوماتیک دارای مزایای زیر است:

 • آخرین تکنولوژی تایید شده
 • بدون بیهوشی عمومی
 • چربی ها را به طور موثر تر و یکنواخت حذف می‌کند
 • با روش تیوبی سرد انجام می‌شود. بدون خطر سوختگی در بافت
 • بدون هیچ گونه کبودی یا آسیب بافتی
 • با روش سرپایی در مطب
 • با روش انجام ویبره سه بعدی که چربی ها را به آرامی تجزیه کرده و از بین می‌برد
 • این لرزش ها باعث تحریک کلاژن پوستی برای کمک به سفتی و صافی پوست می‌شود

جراحی غبغب چگونه انجام میشود

نحوه ی انجام عمل جراحی غبغب

این جراحی هم می توان با توجه به بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی قابل انجام است . در طی تنها یک جلسه می توان با استفاده از جراحی غبغب اقدام به رفع دائمی آن ها نمود . در این جراحی ابتدا یک برش کوچک در قسمتی که قابل رویت نباید توسط جراح قرار می گیرد . بعد از برداشتن چربی های اضافه در این قسمت پوست اضافه نیز برداشته شده . گاهی نیز ممکن است نیاز به ایجاد نغییرات در عضلات پلاتیسما باشد .جراحی غبغب با توجه به مشکلات بیمار ممکن است بین یک الی دو ساعت طول بکشد .

رفع غبغب با جراحی لیپوساکشن

این روش چربی زیر پوست را برمی دارد و کانتور چانه و گردن را برجسته تر می سازد. برای انجام لیپوساکشن به عنوان روش جراحی غبغب، جراح برش کوچکی در زیر پوست ایجاد می کند، لوله را وارد کرده و چربی را بیرون می کشد. لیپوساکشن معمولا به کمک بی حسی موضعی انجام می گیرد که تنها ناحیه که تحت جراحی قرار می گیرد بی حس می شود.

رفع غبغب با لیفت صورت

جراحان از طریق لیفت صورت چربی و پوست شل و افتاده اطراف چانه و گردن را برداشته و مشکل غبغب را رفع می کنند. در بیشتر موارد جراحی لیفت صورت با بیهوشی عمومی انجام می گیرد اما در مواردی ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود.

رفع غبغب با لیفت گردن

انواع مختلفی از لیفت گردن به منظور برداشتن پوست اضافی (سرویکوپلاستی) یا سفت کردن عضلات گردن (پلاتیسماپلاستی) برای بهبود کانتورهای گردن و چانه انجام می گیرند. جراحان اغلب لیفت صورت را به همراه این روش انجام می دهند که برای چند ماه موجب احساس کشش در گردن می گردد.

بعد از هر یک از این روش های جراحی غبغب، فرد برای 10 تا 14 روز دچار کبودی و ورم می شود. بیهوشی عمومی که برای جراحی غبغب انجام می گیرد ممکن است خطراتی را برای افرادی که به مشکلات خاص دچار هستند، ایجاد کند. افراد سیگاری و افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین استفاده می کنند نیز در طول جراحی ممکن است دچار خونریزی شدید شوند.

جراحی لیفت چگونه انجام میشود؟

پزشک شما چانه و گردن را با خطوط و فلش نشان می دهد که مناطق رویکرد را نشان می دهد. سپس آن ها داروهای IV را تجویز می کنند یا شما را برای انجام این روش تحت بیهوشی عمومی قرار می دهند. منطقه با یک راه حل ضد عفونی تمیز می شود.

بسته به روش بیهوشی ، ممکن است پزشک شما یک ماده بی حسی موضعی را به پوست تزریق کند. در ادامه ، پزشک شما برش هایی را ایجاد می کند ، معمولاً در خط مو و اطراف و پشت گوش.  سپس ، آن ها ممکن است چربی و پوست اضافی را از گردن دور کنند.  آن ها همچنین ممکن است پلاستیک یا ماهیچه های گردن را محکم کنند تا پوست با رنگ و لعاب بیشتری ظاهر شود. در نهایت ، آن ها برش های پوست را با چسب یا بخیه می بندند.  این بخیه ها به دلیل داشتن خط موی فرد معمولاً بهبود یافته و قابل مشاهده نیستند.

روش های غیر جراحی رفع غبغب

به طور معمول،در روش های غیر جراحی  از تزریق استفاده می شود. (مثل بوتاکس، جوویدرم، کیبلا و  غیره) یا از ابزاری استفاده می شود که غبغب را کاهش می دهد. برای مثال، چربی اضافی گردن می تواند توسط یخ زدگی یا گرما دادن یا توسط روش های غیر جراحی در مطب پزشک به وسیله بی حسی موضعی حل شود. بوتاکس به غده بزاقی برای انتشار آن و یا به عضله پلاتیسما تزریق می شود. از فیلتر های صورت برای کمک به افرادی که چانه ضعیفی دارند ممکن است استفاده شود.

روش های غیر جراحی همچنان نتایج درخشان و قابل توجهی که فرد از جراحی های پلاستیک بدست می آورد، ندارند اما ممکن است برای برخی از بیماران مناسب باشد. در مقایسه با جراحی پلاستیک، همه روش های غیر جراحی، نتایج جزیی دارند که در طول زمان گسترده تر می شوند. نتایج حاصل از روش های غیر جراحی معمولا کوتاه مدت و موقتی هستند. به علاوه، برای حصول نتایج قابل توجه در گردن و چانه، اغلب این روش ها باید تکرار شوند.

روش های جراحی رفع غبغب

جراحی پلاستیک برای بیماران غبغب یا بیمارانی که پوست آویزان دارند، در زمانی کوتاه، نتایج قابل لمس و بهبودی های طولانی مدتی ایجاد می کنند. جراج پلاستیک می تواند چربی گردن را کاهش دهد، عضلات گردنی را سفت تر کند، پوست آویزان را صاف تر کند، یا حتی چانه ضعیف را قوی تر نماید.

جراحی های پلاستیک ممکن است شامل انواع روش های جراحی گردن مثل لیپوساکشن، ایمپلنت گردن، و لیپوساکشن صورت باشد که چربی صورت و گردن را کاهش می دهد. ایمپلنت چانه به چانه های ضعیف کمک می کند تا عملکرد مناسب خود را بدست بیاورند. جراحی گردنی به پوست گردن کمک می گند صاف تر شده و به عضلات آن کمک می کند کشیده تر شود. هزینه های اعمال جراحی پلاستیک بر اساس نوع جراحی و بیمار متفاوت است.

اولتراسوند (هایفوتراپی)

هایفو (HIFU) یا امواج متمرکز اولتراسوند با شدت بالا، یکی از بهترین و ایمن‌ترین راه‌های برداشتن غبغب برای تمامی‌افراد می‌باشد. مقرون به صرفه بودن و نتایج موثر این تکنولوژی موجب محبوبیت بالای آن در بین تمامی‌افرادی شده که به دنبال ظاهری جوانتر و شاداب‌تر هستند. این روش که در مطب یا کلینیک پزشک قابل ا است، برای افرادی که پوست آن‌ها تا حد متوسطی افتادگی دارد مناسب می‌باشد. یکی از روش‌های درمان با اولتراسوند،‌ هایفو غبغب می‌باشد که روشی غیر‌جراحی و غیرتهاجمی ‌است که ظرف یک دوره‌ی دو تا سه ماهه موجب رفع افتادگی پوست و تولید کلاژن در پوست می‌شود. هرچند روش هایفوتراپی  نمی‌تواند به طور کامل جایگزین روش جراحی باشد اما این روش می‌تواند در موارد افتادگی خفیف پوست بسیار موثر و مفید باشد.

درمان افتادگی پوست با امواج رادیویی (ترماژ)

اعمال کنترل‌شده امواج رادیویی (RF) انرژی را به لایه‌های زیرین پوست شما انتقال داده و به‌آرامی باعث گرم شدن آن‌ها می‌شود. درنتیجه سلول‌های چربی کوچک شده و آسیب‌دیدگی‌های میکروسکوپی در ناحیه موردنظر پدید می‌آید. این امر باعث می‌شود الیاف کلاژنی طی فرایند بازسازی خود منقبض شده و قوام خود را دوباره به دست آورند. هدف از درمان، کاهش حجم چربی‌ها در قسمت پایینی صورت و افزایش استحکام پوست صورت و گردن می‌باشد. همچنین طی این فرایند، خط فک نیز بهبود می‌یابد.   این روش نمی‌تواند به طور کامل جایگزین روش جراحی باشد

مراقبت‌های بعد از لیپوساکشن رفع غبغب

هرچند برای انجام لیپوساکشن  رفع غبغب تنها بیحسی موضعی اعمال می‌شود و بیمار تقریبا بلافاصله بعد از لیپوساکشن رفع غبغب می‌تواند فعالیت کند، اما معمولا به بیمار توصیه می‌شود که بین 2 تا 3 روز بعد از انجام این عمل، به خودش استراحت بدهد. البته در این زمان می‌توان فعالیت‌های سبک را بدون هیچ مشکلی انجام داد. ممکن است ناحیه مورد نظر ورم خفیفی داشته باشد که به سرعت برطرف می‌شود. جراح احتمالا از شما می‌خواهد که تا چند روز یک نوار کشی مخصوص به چانه خود ببندید تا فشار ملایمی ‌به ناحیه لیپوساکشن شده وارد شود و چانه و گردن شما شکل جدید خود را بهتر حفظ کند.

بعد از معرفی روش جدید لیپوساکشن رفع غبغب، انجام جراحی لیفت صورت به منظور رفع غبغب تقریبا منسوخ شده است. در موارد معدودی، روش لیپوساکشن رفع غبغب همزمان با لیزر جوانسازی انجام می‌شود تا ظاهر غبغب و افتادگی پوست به بهترین نحو، برطرف شود. روش‌های نوین لیپوماتیک تقریبا با هیچ خطر و عوارضی همراه نیستند.

هزینه جراحی غبغب چقدر است؟

هزینه جراحی غبغب با توجه به میزان چربی خارج شده از بدن و میزان پیچیدگی عمل متفاوت است. پزشک شما در زمان مشاوره در مورد هزینه های جراحی و احتمال سایر روش های درمانی با شما مثل جراحی پوست گردن، یا ایمپلنت چانه، صحبت خواهد کرد. همچنین در این مشاوره ها شما می توانید سایر هزینه های بیمارستانی و هزینه بی حسی را نیز از پزشکان پرس و جو کنید.

سایر فاکتور هایی که هزینه های عمل لیپوماتیک شما را افزایش می دهند عبارتند از:

 • وسیله پوششی که به چانه خود می بندید
 • سایر آزمایشات بعد و قبل از جراحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)