مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

جدول محتوا

یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها برای بهبودی سریع‌تر و رسیدن به بهترین نتیجه در عمل بینی، آگاهی از مراقبت‌های بعد از عمل است. بسیاری از افراد انتظار دارند که پس از اتمام عمل یا چند روز بعد آن، فرم دلخواه بینی را داشته باشند؛ اما برای رسیدن به نتیجه قابل قبول باید چند ماه یا حتی یک سال، مراقبت‌ های بعد از جراحی بینی را به طور کامل انجام دهند. این مراقبت‌ها، موارد زیادی را از خندیدن تا نحوه ماساژ بینی و چسب زدن را شامل می‌شوند و جراح وظیفه دارد آن‌ها را برای بیمار توضیح داده و از انجام درست اقدامات مطمئن شود.

جدول زمانی دوران نقاهت پس از جراحی بینی

همان‌طور که اشاره شد، فرم دلخواه عمل بینی قرار نیست چند روز بعد از رینوپلاستی ظاهر شود و حدودا یک سال طول می‌کشد که نتیجه کار جراح و مراقبت‌های بیمار به ثمر بنشیند. طی این دوره یک ساله، به ترتیب تغییرات زیر به وجود می‌آیند:

 • هفته اول: برداشتن اسپلینت بینی و از سرگیری زندگی عادی ( در صورت بروز کبودی، این مدت به دو هفته افزایش پیدا می‌کند)
 • هفته دوم: از بین رفتن تورم و کبودی صورت
 • هفته چهارم: از سرگیری فعالیت‌های سبک مانند دویدن و ورزش سبک
 • هفته ششم: از سرگیری فعالیت‌های سنگین (در این هفته بیمار امکان عینک زدن و تخلیه بینی را پیدا می‌کند)
 • ماه سوم تا ماه ششم: برطرف شدن بی‌حسی‌ها
 • سال اول: رسیدن بینی به فرم دلخواه و شکل گیری جدید استخوان

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

اقدامات بعد از جراحی بینی طیف گسترده‌ای از انواع مراقبت‌های درمانی، حمایتی، تغذیه‌ای، حرکتی و موارد دیگر را شامل می‌شود که متقاضیان رینوپلاستی باید با آن‌ها آشنا باشند. این مراقبت‌ها اگر درست انجام بشوند؛ علاوه بر تاثیری که بر فرم بینی دارند، باعث بهبودی سریع‌تر و پیشگیری از بروز عوارض پس از جراحی نیز می‌شوند.

 • توجه به دستورات پزشک

هیچکس نمی‌تواند به اندازه پزشکی که جراحی بینی را انجام داده، مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی توصیه کرده و آموزش دهد. جراح به شما دستورالعمل خاصی را برای مراقبت‌ها می‌دهد که طی آن نحوه و زمان مصرف دارو، روش‌های پیشگیری از عفونت، زمان معاینه مجدد و موارد دیگر به شما آموزش داده می‌شود.

 • استحمام

بهترین زمان برای حمام کردن پس از عمل را باید جراح شما مشخص کند؛ اما به طور کلی تا زمانی که اسپلینت بر روی بینی قرار دارد، حمام  کردن با کمی محدودیت همراه است و پس از چسب زدن بینی، این امر آسان می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از جراحی بینی این است که به گونه‌ای استحمام کنید که اسپلینت به هیچ عنوان خیس نشود؛ چون در صورت خیس شدن اسپلینت، آسیب جدی به بینی وارد می‌شود. برای این کار، شما می‌توانید از آب ولرم استفاده کنید و به جای خم کردن سر به جلو، موهای خود را مانند شستن مو در آرایشگاه، بشویید. پس از چسب زدن بینی دیگر نیازی به مراقبت‌های شدید نیست؛ فقط باید سعی کنید چسب بینی خیس نشود و در صورت خیس شدن، فورا آن را با سشوار خشک نمایید.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

 • رفع کبودی و تورم

تورم و کبودی پس از رینوپلاستی کاملا امر طبیعی است و برای همه افراد با درجات مختلف پیش می‌آید. این کبودی و تورم می‌تواند تا دو هفته نیز همراه شما باشد و بیشتر در زیر چشم و اطراف گونه‌ها قرار دارد. برای رفع این دو عارضه و بهبودی سریع‌تر، 24 تا 72 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید. توجه کنید که کمپرس را نباید مستقیما بر روی بینی قرار دهید؛ بلکه باید آن را روی گونه و نزدیک بگذارید.

 • رژیم غذایی

از دیگر مراقبت‌ های بعد از عمل جراحی بینی، رعایت رژیم غذایی مناسب و آشنایی با بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای پس از عمل است. این رژیم غذایی مناسب شامل:

 • مصرف غذاهای پر پروتئین مانند مغزها، تخم مرغ، گوشت، ماهی، ماست و موارد دیگر.
 • مصرف کافی ویتامین‌های A و C (این ویتامین‌ها به ترتیب در سبزیجاتی مانند کلم و اسفناج و مرکبات وجود دارند)
 • تا 24 ساعت پس از عمل، فقط غذاهای نرم استفاده کنید و مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند را کنار بگذارید مانند هویج.
 • نوشیدن آب کرفس و آب آناناس می‌تواند بهترین درمان برای کاهش تورم باشد.
 • مصرف غذاهای پرفیبری مانند سبزیجات پخته شده برای جلوگیری از یبوست
 • مصرف زیاد مایعات مخصوصا آب (از نوشیدن قهوه، نوشابه و چای اجتناب کنید)
 • از مصرف غذاهای تند و شور به شدت پرهیز کنید.
 • پوزیشن مناسب

بهترین پوزیشن برای بعد از عمل رینوپلاستی، خوابیدن به پشت است که توصیه می‌شود تا 6 هفته ادامه داشته باشد. به هیچ وجه پس از عمل به پهلو نخوابید؛ چون علاوه بر گسترش تورم و کبودی، باعث کج شدن بینی نیز می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

 • تخلیه بینی

بعد از عمل رینوپلاستی، افراد گرفتگی زیادی را در بینی خود احساس کرده و تمایل دارند که هر چند وقت، آن را تخلیه کنند؛ اما در مراقبت‌های بعد از جراحی بینی یکی از اصلی‌ترین‌ها این است که افراد تا 6 هفته پس از عمل به هیچ وجه بینی خود را تخلیه نکنند و تا از بروز خونریزی، جلوگیری کند.

 • فعالیت های ورزشی

در جدول زمانی نقاهت پس از عمل بینی، عنوان شد که افراد در هفته چهارم می‌توانند ورزش‌های بسیار سبک و دویدن آرام را شروع کنند و در هفته ششم دیگر به فعالیت‌های سنگین برسند. البته زمان مناسب برای شروع هر فعالیتی چه سبک باشد چه سنگین را باید پزشک خودتان مشخص کند تا آسیب جبران ناپذیری به شما وارد نشود.

 • عینک زدن

عینک زدن شاید امر مهمی به نظر نیاید؛ اما از آن‌ جایی که استخوان و بافت بینی پس از عمل بیش از حد آسیب پذیر هستند، عینک می‌تواند فشار زیادی را به آن‌ها را وارد کند و باعث کبودی، تورم و ایجاد فرورفتگی روی بینی شود. برای پیشگیری از این موارد بهتر است عینک نزنید و اگر در شرایط ضروری قرار داشتید؛ از سبک‌ترین قاب ممکن استفاده کنید.

 • دوری از نور خورشید

یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات بعد از جراحی بینی، اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است. این نور می‌تواند سیاه شدن ناحیه عمل، تیرگی زخم و افزایش تورم شود.

 • اجتناب از مصرف سیگار

پس از جراحی بینی، شما نه تنها نباید سیگار بکشید؛ بلکه از قرار گرفتن در دود سیگار نیز باید اجتناب کنید. دلیل این امر این است که نیکوتین موجود در سیگار باعث کند شدن جریان خون شده و بهبودی را برای مدت زیادی به تعویق می‌اندازد.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

 • قرار گرفتن در ارتفاعات

برای مسافرت با هواپیما یا حتی رفتن به ارتفاعات کوه، باید چندین هفته صبر کنید و سپس با تایید پزشک این کار را انجام دهید. اختلاف فشاری در این موقعیت‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند در مطلوب ماندن نتیجه عمل، اختلال ایجاد کند.

 • عطسه و سرفه

نه تنها پس از رینوپلاستی، بلکه بعد از تمام جراحی‌ها بیمار باید تا چند وقت از عطسه و سرفه پرهیز کند و در صورت لزوم، این کار را با آرامی با دهان خود انجام دهد.

 • شست و شو بینی

نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل، از جمله اقدامات پس از جراحی بینی است که باید از پزشک خود، آموزش آن را بخواهید. این شست و شو به دلیل تجمع ترشحات بعد از عمل و همچنین خشکی بینی انجام می‌شود. برای تمیز کردن روی بینی، می‌توانید از دستمال مرطوب به آرامی استفاده کنید تا چسب خیس نشود. شست و شوی داخلی کمی نیاز به دقت بیشتری دارد و باید روزی چند بار با سرم شست و شو انجام شود تا از گرفتگی بینی و احساسات ناخوشایند پس از آن، جلوگیری کنید.

 • چسب زدن

تورم پس از رینوپلاستی، امری طبیعی است؛ اما می‌توان با برخی اقدامات نظیر چسب زدن آن را کاهش داد. این چسب باید با توجه به نوع و ضخامت بینی انجام شود و بیمار باید نحوه چسب زدن را یاد بگیرد که از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی است.

برای چسب زدن، در ابتدا باید 4 تیکه چسب را بر روی سپتوم یا تیغه بینی قرار دهید؛ سپس یک چسب را به صورت U از نوک تا بالای بینی بچسبانید، بدون این که سوراخ‌ها مسدود شوند. این کار باید هر دو سه روز یکبار تا سه هفته بعد عمل تکرار شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

 • ماساژ

ماساژ دادن بینی، یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های حمایتی برای شکل دادن درست به بینی است که اگر درست انجام شود؛ علاوه بر زیبا شدن فرم بینی، با افزایش گردش خون باعث کاهش تورم و بهبود سریع‌تر نیز می‌شود. این عمل باید به مدت شش ماه، روزی سه بار و هر با یک دقیقه انجام شود. برای انجام ماساژ بینی، در ابتدا انگشتان را با کرم و رغن مخصوص چرب کرده و سپس به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. انگشتان را در دو طرف استخوان بینی قرار داده و آرام به سمت گونه‌ها بکشید.
 2. انگشت را در زیر بینی، کنار نوک گذاشته و به سمت بالا حرکت بدهید.
 3. دو انگشت اشاره را روی نوک بینی بگذارید و آرام به سمت بیرون بکشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی چگونه باعث بهبودی سریع تر می شود؟

مراقبت های بعد از جراحی بینی پس از تخصص جراح، از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر نتیجه رینوپلاستی هستند. اگر این مراقبت‌ها به خوبی اجرا نشوند؛ علاوه بر بهم خوردن فرم بینی، عوارض جبران ناپذیری نیز ممکن است بر جای بگذارند. این مراقبت‌ها شامل مواردی همچون رژیم غذایی، نحوه استحمام، ماساژ بینی، چسب زدن، رفع کبودی و تورم، زمان شروع فعالیت‌ها و موارد این چنینی می‎شوند که توسط جراح به بیمار آموزش داده می‌شوند.

در این مطلب به بررسی کامل مراقبت‌های بعد از عمل بینی پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و یا برای دریافت مشاوره با مرکز زیبایی تهران سرجیکال از طریق شماره تماس‌های زیر ارتباط برقرار کنید.

برای دریافت مشاوره و نوبت از طریق شماره های موجود در سایت با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 •  مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی چیست؟
 • باید ها و نباید های رژیم غذایی بعد از عمل جراحی بینی چه مواردی هستند؟
 • مراقبت های بعد از عمل بینی چگونه باعث بهبودی سریع تر می شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)