درمان شکستگی بینی؛ علل، تشخیص و روش‌های درمان بینی شکسته

درمان شکستگی بینی

جدول محتوا

شکستگی بینی یکی از آسیب‌های رایج صورت است. در صورت عدم درمان بینی شکسته عوارض جبران ناپذیری شامل حالتان می‌شود. بدفرمی صورت و بینی و تنگی نفس فقط یکی از عوارض عدم درمان است. بنابراین بهتر است با کمک متخصص برای درمان آن اقدام کنید. پزشک با استفاده از سی تی اسکن و معاینه دقیق بینی شما به درمان و برگشت بینی به حالت اولیه می‌پردازد.

دلایل شکستگی بینی و علائم آن

یکی از رایج‌ترین آسیب‌های صورت، شکستگی بینی است با توجه به این‌که بینی خیلی سخت‌تر از بقیه نقاط آسیب می‌بیند با وجود مطالعات متعددی درباره شکستگی صورت مشخص شده که اکثر افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده یا دچار سانحه شده باشند، شکستگی بینی را تجربه کردند. عواملی مانند ضربه، تصادف یا ضربه توسط دیگر افراد  باعث شکستگی بینی می‌شود. قبل از اقدام برای درمان بینی شکسته باید علت‌های آن را بررسی کنید. با توجه به علائم زیر مشخص می‌شود که شما شکستگی بینی دارید.

 • تغییر فرم و کجی استخوان و غضروف‌ها
 • ایجاد لخته خون در ناحیه تیغه بینی یا خون دماغ شدن
 • مشکلات تنفسی و درد ناحیه بینی
 • ورم بینی در داخل و خارج
 • کبودی اطراف چشم‌ها

با وجود هر گونه از علائم بالا سریعا به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

نحوه تشخیص شکستگی بینی چگونه است؟

قبل از درمان شکستگی بینی باید توسط یک پزشک مجرب و با تجربه ویزیت شوید. پزشک با بررسی یک سری علائم تشخیص می‌دهد که شما دچار شکستگی بینی شده‌اید یا خیر.

 1. ابتدا با یک وسیله خاص، بیرون و داخل بینی را بازرسی می‌کند البته ممکن است این بررسی کمی دردناک باشد.
 2. پس از این مرحله نوبت به عکسبرداری می‌رسد که تحت شرایط خاصی انجام می‌گیرد.
 3. در مواردی که شکستگی شما شدید باشد، ممکن است از سر و گردنتان سی تی اسکن بگیرند.
 4. پس از بررسی همه این عوامل باید چند ماه منتظر باشید تا از تاریخ شکستگی بینی شما بگذرد که درمان بینی شکسته کمی راحت‌تر انجام پذیرد و پس از آن می‌توانید برای جراحی بینی و ترمیم آن اقدام کنید. در صورتی که آن را به حال خود رها کرده باید با یک ظاهر نامطلوب صورت خود و مشکلات تنفسی مواجه می‌شوید.

درمان شکستگی بینی

درمان شکستگی بینی

زمانی که شکستگی خفیف بوده و از جای خود جابجا نشده باشد، با توجه به تشخیص پزشک مربوطه به جراحی بینی احتیاج نداشته باشید می‌توانید با استفاده از اقدامات زیر جهت درمان بینی شکسته اقدام کنید.

 • مقداری یخ در کیسه پارچه‌ای قرار داده و 15 دقیقه روی بینی خود بگذارید و سپس بردارید و مجدد این‌کار را انجام دهید. این فرایند را می‌توانید ساعتی یک بار در روز تکرار کنید. استفاده از یخ در یک یا دو روز پس از شکستگی به کاهش ورم و التهاب بسیار کمک کننده است. البته توجه کنید یخ را به صورت مستقیم روی بینی قرار ندهید.
 • استفاده از داروهای مسکن به کاهش درد شما کمک شایانی می‌کند. به طور مثال استامینوفن و ژلوفن در کاهش درد تاثیر بسزایی دارد.
 • در صورتی که بینی شما خونریزی دارد نمی‌توانید از داروهای بدون نسخه ضد احتقان خون استفاده کنید. با این وجود باید از درمان پزشکی کمک بگیرید.
 • زمانی که بخواهید سر خود را بالا بگیرید، می‌توانید از چند بالش زیر سر خود استفاده کنید.

درمان شکستگی بینی با فوریت های پزشکی

اگر دو هفته از شکستگی بینی شما گذشته باشد، با مراجعه به پزشک گوش و حلق وبینی و تشخیص به موقع می‌توانید با استفاده از درمان تخصصی، شکستگی را درمان کنید. رعایت دستورات زیر برای درمان بینی شکسته لازم است.

 • برای بینی‌های که شکستگی جزیی دارند و استخوان جابجا نشده است پزشک معمولا داروهای مسکن، یخ و ضد احتقان بینی تجویز می‌کند.
 • در صورتی که شکستگی بینی شما قابل توجه باشد، پزشک سعی می‌کند آن را جا بیندازد. برای این‌کار لازم است قبل از جراحی از داروهای بی‌حسی استفاده کند یا این‌که با استفاده از بی‌هوشی این عمل را انجام دهید.
 • ممکن است این سوال مطرح شود که چگونه شکستگی بینی را درمان کنیم؟ به این نکته توجه کنید که درمان پس از کم شدن تورم و التهاب انجام می‌شود.
 • همه شکستگی‌های بینی در اورژانس قابل انجام نیست. بلکه باید توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی انجام گیرد.
 • در صورت ادامه‌دار بودن خونریزی، پزشک ممکن است یک بسته درون بینی شما قرار دهد. به طور مثال یک لایه گاز پانسمان نرم درون بینی قرار گرفته تا جلوی خونریزی را بگیرد. گاز پانسمان بعد از دو روز قابل برداشت است.
 • تا زمانی که پانسمان درون بینی قرار دارد، پزشک داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند تا درد و التهاب کمتر شود.
 • اگر آسیب‌های دیگری داشته باشید، معاینه و درمان مربوط به آن برایتان انجام می‌شود.

درمان شکستگی بینی با جراحی

پس از مدت دو سه ماه از گذشت شکستگی بینی ممکن است بپرسید چگونه شکستگی بینی را درمان کنیم؟ دقیقا پس از دو سه ماه و فروکش کردن ورم‌ها و التهابات زمان بسیار مناسبی برای اقدامات تهاجمی است. زیرا که کاهش ورم بینی یک تصویر دقیق‌تری از ظاهر اولیه فرم بینی شما به پزشک می‌دهد. به همین دلیل درمان با جراحی برای پزشک راحت‌تر است. هدف از درمان شکستگی بینی، بازگرداندن بینی به حالت اولیه است به همین دلیل این درمان یک روش جراحی زیبایی هم محسوب می‌شود. زمانی که بینی در معرض آسیب‌های مکرر بوده و بدفرمی آن ماندگار شود، در این صورت بیمار به انحراف سپتوم بینی مبتلا است پس به یک جراحی پلاستیک ترمیمی نیاز دارد. زمانی که شما علاقمند هستید، جراحی بینی یا همان رینوپلاستی را انجام دهید، جراحی سپتورینوپلاستی برایتان انجام می‌شود. این جراحی پس از 3 تا 6 ماه پس از آسیب قابل انجام است.

در بینی شکسته چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بلافاصله پس از آسیب به بینی باید به پزشک مراجعه کرد. در صورتی که ضربه به حدی شدید بود که باعث خونریزی از هر دو سوراخ بینی شده و پس از چند دقیقه بیش‌تر شود، پاره شدن پوست بینی، سردردهای غیرقابل تحمل، حالت تهوع، درد و توم ادامه‌دار تا سه روز متوالی، تغییر شکل بینی و سختی در نفس کشیدن نشان از یک آسیب جدی دارد. اگر شک دارید که دچار آسیب جدی شده‌اید یا خیر پس از یک هفته به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنید. 3 تا 5 روز پس از صدمه باید به توسط پزشک گوش، حلق و بینی ویزیت شوید. زمانی که پس از گذشت این مدت کبودی و ورم از بین نرفت اگر در مراجعه به پزشک تعلل کنید، استخوان بینی به طرز ناجور و بد فرمی جوش می‌خورد.

درمان شکستگی بینی

دوران نقاهت شکستگی بینی

به طور کلی مدت زمان بهبودی درمان بینی شکسته بین 6 ماه تا یک سال است. این زمان در هر بیمار تفاوت‌هایی دارد.

 • اولین هفته نقاهت بینی شکسته: پزشک آتل را از بینی برمی‌دارد و پس از آن هیچگونه علائمی از کبودی و ورم نیست. البته اگر هنوز کبودی و ورم داشته باشید این زمان تا دو هفته نیز طول می‌کشد.
 • هفته دوم: تقریبا اکثر ورم صورتتان کاهش می‌یابد و کبودی‌ها کم‌تر می‌شود.
 • هفته سوم و چهارم: به راحتی می‌توانید کارهای روزمره خود را انجام دهید. البته باید از ورزش‌های سنگین پرهیز کرده و فقط ورزش‌های سبک و پیاده روی انجام دهید.
 • هفته ششم: پس از این تایم استخوان‌ها به حالت اولیه خود برمی‌گردند. در صورتی که ورزشکار باشید می‌توانید مجدد وزش‌ کردن را از سر بگیرید، عینک بزنید و بینی خود را با پد پاک کنید.
 • سه تا شش ماه پس از جراحی: تمامی احساسات بیهوشی و غیر طبیعی در بدنتان کاملا از بین می‌رود.

رعایت عوامل زیر به بهبودی کمک زیادی می‌کند.

 1. سیگار کشیدن را تا دو هفته بعد از جراحی بینی قطع کنید.
 2. آب زیاد بنوشید
 3. در هفته اول از شستشو خودداری کنید.
 4. رژیم غذایی سبک داشته باشید

روند درمان بینی شکسته چگونه است؟

شکستگی بینی یک آسیب دردناک است. پس از این آسیب باید نکاتی را رعایت کنید تا درمان شکستگی بینی سریع‌تر انجام شود. به طور مراجعه سریع به پزشک و بررسی تخصصی توسط متخصص از عوامل بسیار کمک کننده است. اگر کبودی و خونریزی شما تا 3 روز ادامه داشت احتمالا بینی شما دچار آسیب جدی شده و در غیر این‌ صورت آسیب جزیی است و با مراقبت‌هایی مانند کمپرس یخ و داروهای مسکن به بهبودی شما کمک می‌کند. با وجود دفرمه شدن سپتوم بینی شما به جراحی رینوپلاستی احتیاج دارید.

در این مطلب به بررسی روش‌های درمان شکستگی بینی پرداختیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و یا برای دریافت مشاوره با مرکز تهران سرجیکال تماس حاصل فرمایید. مرکز زیبایی تهران سرجیکال بهترین خدمات جراحی، پوست و زیبایی را با مناسب‌ترین قیمت به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاشت ابرو روی تاتو

کاشت ابرو می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر زیبایی چهره افراد داشته باشد.ابروهای طبیعی و زیبا در کنار سایر ویژگی های چهره ، جزء عوامل

مشاهده مطلب
همه چیز در رابطه با مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی

قرن‌های متمادی بشر مجبور بود با آنچه ژنتیک نصیب ظاهرش کرده بود زندگی کند، بی آنکه بتواند چیزی را تغییر دهد. امروزه به لطف مدرنیته

مشاهده مطلب

رفع قوز بینی

یکی از دلایل رایج بیماران برای درخواست جراحی بینی، برداشتن قوز بالای بینی است ، اما قبل از اقدام به رفع قوز بینی در ابتدا

مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)