تنفس بعد از عمل بینی

جدول محتوا

اکثر افراد جراحی بینی را با بهبود ظاهر مرتبط می دانند در حالی که جراحی بینی علاوه بر افزایش زیبایی چهره یک ابزار قدرتمند برای هماهنگ کردن تناسب صورت و بهبود عملکرد بینی است،جراحی زیبایی بینی یک عمل رایج است که باعث بهبود مجاری تنفسی بینی می شود  ممکن است شما هم برای درمان مشکلات تنفسی به جراحی بینی نیاز داشته باشید اما قبل از اقدام حتما در انتخاب بهترین پزشک جراحی بینی دقت داشته باشید چرا که تنفس بعد از عمل بینی یک از مهم ترین ملاک های یک عمل رینوپلاستی موفق می باشد.اگرچه این جراحی به طور کلی یک جراحی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما درک خطرات احتمالی آن مهم است.در ادامه ی این مقاله به توضیحات کامل در مورد تنفس بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت.

مشکل تنفس بعد از جراحی بینی

مشکل تنفس بعد از جراحی بینی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که با تشخیص صحیح هر یک از این دلایل می توان به علل وجود این مشکل پی برد ، یکی از این علت ها ترشحات داخل مجاری بینی و لخته خون های به جا مانده از عمل می باشد که پزشک متخصص برای رفع این مشکل سرم شست و شو تجویز خواهد کرد.مشکل تنگی نفس بعد از جراحی بینی در هفته ی اول جراحی امری طبیعی است و دز باقی موارد این مشکل به ندرت بروز خواهد کرد در ادامه به علت های بروز مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی خواهیم پرداخت .

علت مشکل تنفسی پس از جراحی بینی چیست؟

مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، که برخی از آنها عبارتند از :

تورم: پس از جراحی بینی، تورمی در داخل بینی ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات جزئی تنفس در اوایل عمل شود، اکثر تورم ها معمولاً در عرض 6 هفته پس از جراحی برطرف می شوند، اما می توانند تا یک سال ادامه داشته باشند.

تغییرات درساختار بینی: براساس نحوه شکل گیری استخوان ها و غضروف های بینی، اگر دستکاری های جراحی آناتومی شما را تغییر داده باشد، ممکن است مشکلات تنفسی رخ دهد.

لخته های خونی :وجود لخته های خونی بعد از جراحی بینی امری طبیعی است اما درصورت خونریزی بیشتر از حد نرمال می توانید این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

شکل فانتزی و عروسکی بینی :کوچک کردن بیش از اندازه و غیر استاندارد بینی می تواند در بروز مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی موثر باشد.

ایجاد برش های نامناسب:ایجاد برش های نامناسب و نزدیک به هم در فرایند جراحی بینی می تواند موجب چسبیدن زخم ها به یکدیگر و بروز مشکل تنفسی شوند.

اندازه پره های بینی :رفع نواقص هر بخش از بینی باید طبق استانداردهای صحیح و اصولی انجام شود اگر پره های بینی بیش از حد معمول کوچک و جمع شوند همین امر می‌تواند موجب مشکل تنفس بعد از جراحی بینی شود.

مهم است که هر گونه نگرانی در مورد مشکلات تنفسی را با جراح خود در میان بگذارید. آنها می توانند مورد فردی شما را ارزیابی کرده و بهترین اقدام را توصیه کنند. مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی معمولا موقتی هستند و با بهبودی بینی خود به خود برطرف می شوند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است درمان مجدد برای اصلاح مشکل لازم باشد.

علائم مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی،می تواند به شکل های مختلف ظاهر شود. در اینجا برخی از علائمی که بیماران ممکن است تجربه کنند آورده شده است:

گرفتگی بینی: بسیاری از بیماران بلافاصله پس از جراحی بینی،گرفتگی بینی را گزارش می‌کنند که می‌تواند باعث ناراحتی یا دشواری تنفس آزاد از طریق بینی شود.

راه‌های هوایی محدود: کاهش فضا به دلیل تورم یا عوامل دیگر می‌تواند باعث محدود شدن راه‌های هوایی شود که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود.

اختلالات تنفسی: رینوپلاستی می تواند باعث اختلالات تنفسی شود که در 70 درصد از بیماران جراحی ترمیمی بینی گزارش شده است.

گرفتگی دریچه بینی: مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی معمولاً به دلیل فشرده شدن دریچه بینی با زاویه کوچکتر است.    

تورم و التهاب: به دلیل تورم و التهاب، مشکل تنفس از طریق بینی تقریباً بلافاصله پس از جراحی بینی طبیعی است.

سردرد:درد و سوزش در قسمت بالای بینی که گاهی این درد به سر نیز کشیده می شود .

اگر بعد از جراحی بینی دچار مشکل تنفسی شدید، مهم است که با جراح خود مشورت کنید تا علت زمینه ای و درمان مناسب را تعیین کنید.

نکاتی در مورد تنفس بعد از جراحی بینی

همانطور که ذکر شد برخی از مشکلات تنفس بعد از جراحی بینی موقتی بوده و عوامل تاثیرگذار بر تنفس پس از عمل بینی قابل حل خواهند بود البته باید بدانید برخی از این مشکلات جدی تر بوده که در این صورت یا مدت زمان بیشتری همراه شما خواهند بود یا شاید پس از مشورت با پزشک نیاز باشد عمل بینی ترمیمی انجام دهید اگر مجاری تنفس در حین عمل بیش از حد استاندارد باریک شوند پس از جراحی بینی متوجه تنگی نفس خود خواهید شد.البته همانطور که گفتیم این مشکل به ندرت بروز خواهد کرد و در هفته های اول جراحی بینی مسدود بودن راه های تنفس طبیعی بوده چراکه بینی پس از عمل دارای تورم زیادی می باشد و جراح پس از اتمام جراحی ، به دلیل محافظت و جلوگیری از خونریزی در داخل بینی تامپون و اسپیلنت قرار می دهد .

درمان مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از عمل بینی،برخی افراد ممکن است با مشکلات تنفسی روبه رو شوند ،این مشکلات ممکن است به دلیل تورم و التهاب بینی و باریک شدن غیراستاندارد مجاری تنفسی و بیش از انداره کوچک شئن پره های بینی باشد ، در درمان مشکلات تنفسی بعد ازعمل بینی تشخیص صحیح پزشک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد .

در صورت جدی تر بودن مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی راهکار های مختلفی برای درمان آن وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

درمان مشکل کوچک بودن پره های بینی

در صورتی که جراح حین عمل به استانداردها توجه نکند و پره های بینی را بیش از اندازه کوچک کند ممکن است بیمار پس از عمل دچار مشکل تنفسی شود که در این صورت انجام عمل بینی ترمیمی الزامی است .

درمان مشکل لخته های خونی

گاهی ممکن است تنفس سخت پس از عمل بینی به دلیل وجود لخته های خونی باشد ،در اینجا جراح برای رفع این مشکل سرم های شست وشو تجویز می کند.

درمان چسبندگی داخل بینی

تنها درمان این مشکل استفاده از گراف است ، اگر چسبندگی داخل دریچه ی تنفسی باشد باید پیوند غضروف انجام گیرد.

درمان مشکل انسداد بینی

در برخی موارد به دلیل شدید بودن تنگی نفس بعد از عمل بینی  باید در قسمت پایین بینی عمل بینی ترمیمی جهت بازسازی صورت گیرد ، در انجام این عمل پزشک متخصص ضمن ارزیابی کامل مشکل بهترین بهترین روش درمانی را انتخاب و برای رفع ان اقدام خواهد کرد.

نقش جراح در کاهش مشکلات تنفسی قبل و بعد از عمل بینی

در صورت وجود پولیپ بینی این تضمین وجود دارد که رینوپلاستی انجام گرفته مشکلات تنفسی شما را تا حد امکان برطرف کند بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی در تهران به شما کمک میکند از بروز هرگونه عوارض احتمالی و مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی جلوگیری کنید،،پس بسیار حائز اهمیت است با انتخاب یک جراح ماهر نظیر متخصصین ما در مرکز تهران سرجیکال از نتیجه ی عمل بینی خود اطمینان حاصل کنید.

 

  • علت مشکل تنفسی پس از جراحی بینی چیست؟
  • علائم مشکلات تنفسی بعد از جراحی زیبایی بینی چیست؟
  • مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی چگونه درمان می شود؟

 


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)