حالت شب

جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

جراحی بینی استخوانی فقط با ایجاد برش و انجام تغییرات استئوتومی برای رفع ایرادات بینی انجام می گیرد.

بنابراین باید به افرادی که می خواهند عمل بینی استخوانی بدون جراحی داشته باشند گوش زد کرد که دقت کنند که بینی استخوانی بدون عمل جراحی تغییر نمیکند. حتی  برخی گاها در سایت های اینترنتی عمل بینی استخوانی توسط لیزر را مشاهده نموده اند که باید متذکر شد اصلاح بینی استخوانی فقط با انجام عمل جراحی بینی امکان پذیر است.

عمل بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی دیگر از خدمات عمل رینوپلاستی می باشد که می تواند برآمدگی استخوان روی بینی که به شکل قوز بروی بینی در آمده است را کوچک کند و به بینی حالت جذاب تر و زیبا تر دهد. بینی استخوانی بهترین نتایج را برای عمل جراحی در بردارد و می تواند تغییرات چشم گیری را برای فرد به همراه بیاورد.

بینی های استخوانی یا بینی های عقابی بدلیل داشتن قوز روی بینی می تواند دیگر اجزاء چهره را نیز تحت شعاع  خود قرار بدهند و از اعتماد به نفس فرد بکاهد، جراحی زیبایی این نوع بینی ها، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی هر فرد به حساب می آید. بینی های استخوانی دارای غضروف کم و پوست نازکی می باشند. بینی های استخوانی به دلیل سفت و استخوانی بودن و داشتن پوست نازک برای جراحی زیبایی بینی  ایده ال به حساب می آیند اما صرفا استخوانی بودن بینی برای داشتن یک بینی متناسب و زیبا ملاک نیست. تجربه، و تخصص جراح بینی در آنچه شما از نتیجه جراحی زیبایی بینی انتظار دارید بسیار موثر می باشد.پس بهتر است به یک فرد باتجربه برای جراحی بینی استخوانی مراجعه کنید.

به طور کلی بینی متشکل از 3 لایه اصلی می باشد.

لایه اول، یک لایه عضلانی ظریف است که به قسمت زیرین خود متصل می باشد.
لایه دوم، اسکلت استخوانی غضروفی بینی بوده است.
لایه سوم، لایه پوشاننده از مخاط و پوست است که در قسمت داخلی بینی قرار دارد.

چرا بینی من استخوانی است؟

در بیشتر موارد داشتن بینی های استخوانی و عقابی که دارای برآمدگی می باشند یک ویژگی خانوادگی است و عوامل ژنتیک در شکل گرفتن بینی های استخوانی و عقابی تاثیر گذار می باشد. اما ممکن است آسیب های جدی مانند تصادف،شکستگی و ضربه خوردن شدید در بوجود امدن قوز و برآمدگی بروی بینی دخیل باشند.

برگشت پذیری عمل بینی استخوانی

در موارد نادری بعد از عمل بینی، ممکن است شکل بینی دوباره به حالت اولیه بازگردد. این مسئله در بینی های گوشتی بیشتر دیده می شود. در عمل بینی استخوانی، برآمدگی و قوز بینی بعد از جراحی دوباره باز نمی گردد و بینی تغییرات خود را به میزان زیادی حفظ می کند که این مسئله یکی از دیگر مزیت های عمل بینی استخوانی است. همچنین مدت زمان استفاده از چسب برای بینی استخوانی کمتر است زیرا ورم بینی کمتر می باشد.در کل ورم بینی های استخوانی بعد از عمل زود تر از بین میرود تا بینی های گوشتی

موارد بسیاری در کاهش زمان دوران نقاهت بینی و بهتر شدن نتیجه جراحی تاثیرگذار است که در ادامه به آن ها پرداخته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

جراح بینی معمولاً به منظور کاهش ناراحتی های ایجاد شده بعد از انجام جراحی بینی استخوانی، داروهای مسکن و التیام بخش تجویز می نماید. در ذیل به برخی از موارد مراقبت های پس از جراحی بینی اشاره می نمایم:

 • از خم کردن سر تا جای ممکن اجتناب کرده و  و سر خود را بلند تر از بقیه بدن قرار دهید برای بلند تر شدن سرتان از بالشت استفاده نمایید.
 • به منظور کاهش درد و تورم ناشی از جراحی، شما می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید. از قرار دادن کمپرس به طور مستقیم بر روی یک قسمت خودداری نمایید. زیرا این کار می تواند موجب مرگ سلول های پوستی شود.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و بلند کردن اجسام سنگین تا حداقل شش ماه پس از جراحی خودداری نمایید.
 • بینی خود را از برخورد با اجسام محفوظ بدارید. بهتر است در هنگام شب و تا زمان بهبودی کامل بینیتان به صورت انفرادی بخوابید.
 • دو ماه بعد از انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل حساس بودن پوست، از قرار گیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید. در صورت رفتن به زیر نور آفتاب از کرم های مناسب ضد آفتاب استفاده کنید.

برخی دیگر از اقدامات پس از عمل

 • به مدت 2 ماه از قرار گیری در مقابل حرارت و سرمای مستقیم به بینی اجتناب کنید.
 • پس از جراحی بینی توصیه می شود از قرار دادن عینک های طبی و دودی بر روی بینیتان تا حداقل شش ماه خودداری نمایید.
 • بعد از انجام جراحی بینی باید مراقب پانسمان بینی  یا اتل خود بوده و در صورتی که شل شد، سریعاً به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • از دستکاری و خاراندن بینی باید پرهیز شود. چون ممکن است باعث عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل بینی شود.
 • در صورتی که درون بینی و یا اطراف سوراخ های بینی زخم های دلمه بسته ایجاد شد، با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • در صورتی که برای جراحی بینی تان از نخ بخیه های جذبی استفاده شده است، آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید شستشو دهید. همچنین می توانید از آکوافور و یا وازلین برای نرم کردن بخیه ها استفاده کنید. برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی می توانید از تتراساکلین استفاده کنید. البته اول با هیدروژن پراکسید داخل بینی و بخیه ها شستشو داده شود سپس کمک گوش پاک کن اقدام به چرب کردن بینی با آکوافور یا تتراساکلین کنید. این کار باید 4 بار در روز انجام شود.

مدت زمان جراحی بینی استخوانی :

مدت زمان جراحی بینی استخوانی یکی از سوالات متداولی است که پرسیده می شود بسته به تغییراتی که نیاز است بر روی بینی  فرد اعمال شود مدت زمان جراحی بینی متفاوت است .اما به شکل تقریبی مدت زمان جراحی بینی استخوانی بین یک الی سه ساعت است .مدت زمان عمل بینی ه قوز روی بینی ، داشتن و یا نداشتن انحراف بینی و نوع پوست بینی بستگی دارد.

برای تعیین زمان مناسب برای انجام جراحی بینی باید به چند نکته توجه کرد:

 • رسیدن به بلوغ  جسمی:
  جراحی باید پس از رسیدن بینی به اندازه کامل انجام شود و قبل از آن نباید اقدام به جراحی کرد. توجه داشته باشید که ممکن است رشد بینی کامل شده باشد اما رشد اجزای دیگر صورت هنوز ادامه داشته باشد. پس بهتر است تا 18 سالگی صبر کنید.
 • رسیدن به بلوغ روانی:
  برخی از افراد عجولانه تصمیم گرفته و بلافاصله از تصمیم خود پشیمان می شوند. چنین افرادی باید پس از رسیدن به استقلال نظر و اعتماد به  نفس می توانند اقدام به جراحی کنند

مهم ترین عوارض  جراحی بینی استخوانی

 1. مشکل تنفسی
 2. مشکل ظاهری بینی

تنگ شدن سوراخ بینی ممکن است باعث ایجاد مشکل تنفسی شود و فرد مجبور به تنفس دهانی شود و همچنین کاهش حس بویایی، خشکی گلو هنگام خواب و تنفس صدادار نیز می تواند از جمله این عوارض باشد.
انسداد تنفس بینی ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 1. انسدادها هنگام جراحی اصلاح نشود:
  اگر بینی قبل از عمل انحراف  تیغه داشته باشد باید برطرف شود زیرا پس از جراحی بینی کوچک تر می شود و حتی اگر این انحراف کم باشد باعث ایجاد مشکل می شود بنابراین در حین جراحی باید رفع شود.
 2. متورم بودن مخاط درون بینی:
  تورم درون بینی که ممکن است به دلیل سینوزیت یا آلرژی باشد نیز می تواند باعث انسداد تنفسی شود.
 3. چسبندگی:
  دستکاری زیاد بینی هنگام جراحی ممکن است موجب زخمی شدن مخاط بینی شود و این زخم ها اگر در کنار هم باشند هنگام ترمیم به هم میچسبند و موجب انسداد می شود.
 4. تنگی سوراخ های بینی.
 5. برداشتن زیاد غضروف بینی یا کوچک کردن بیش از حد

تناسب بینی با دیگر اجزای صورت

یکی از عوامل زیبایی چهره متناسب بودن اجزای صورت با یکدیگر می باشد. مثلا فاصله بین بینی و لب ها ،بینی و چشم ها ، طول بینی مناسب نسبت به بلندی پیشانی، جراح بینی با علم زیبایی شناختی خود قبل از جراحی با بیمار صحبت می کند و موارد مورد نیاز را برای زیبایی بینی  وتناسب آن با دیگر اجزای صورت بیمار به وی منتقل می کند تا بیمار انتظار معقولی از جراحی بینی استخوانی خود داشته باشد.معمولا زمانی که شخص چهره ایی زیبا داشته و اجزای صورت هماهنگی بیشتری با هم داشته باشند  نتیجه جراحی بینی استخوانی مطلوب تر خواهد شد.گاهی اوقات جراح بینی همزمان با جراحی بینی می تواند  نقایص دیگر صورت را نیز برطرف کند.تناسب بینی با دیگر اجزای صورت

انحراف در بینی استخوانی

بیشتر مردم از وجود انحراف در بینی خود آگاه نیستند چون این مشکل در ظاهر بینی مشخص نمی شود و اگر باشد فرد علت آن را نمی داند.ولی وقتی برای عمل زیبایی بینی اقدام می کنند جراح سریعا تشخیص می دهد و آنها را مطلع می کند. در بیشتر موارد، انحراف بینی به صورت ارثی به وجود آمده است. با این حال، ممکن است در اثر ضربه یا آسیب به بینی نیز ایجاد شود.

بلند بودن طول بینی استخوانی

یک از مواردی که جذابت فرد را در نیم رخ صورتش کمتر می کند بلند بودن بینی استخوانی می باشد، معمولا وقتی که از رو به رو به فرد نگاه می کنیم،بینی بدون نقص به نظر می رسد، ولی از نیمرخ، بلند بودن بیش از حد بینی مشخص خواهد بود.این مشکل ممکن است باعث کم شدن اعتماد به نفس فرد شود.جراح پلاستیک می تواند با برداشتن استخوان و غضروف های اضافه جذابیت صورت شما را چند برابر کند

فواید جراحی بینی استخوانی

 • رفع انحرافات بینی و استخوان بینی
 • رفع شکستگی و قوز روی بینی
 • رفع پولیپ یا گرفتگی بینی
 • کوچک کردن بینی
 •  بعد از عمل با تورم کمتری مواجه می شوند.
 • حین عمل بینی استخوانی، اگر تغییرات کمی ایجاد شود ، در نهایت نتایجی ایده آل حاصل می شود
 • اغلب در زیر پوست بینی های استخوانی چربی کمی انباشته شده است و در آخر به تزریق استروئید بعد از عمل به منظور جلوگیری از ایجاد بافت اسکار نیاز نیست.
 • در عمل بینی استخوانی از پرکننده نوک بینی استفاده نمی‌شود، زیرا ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست نازک نوک بینی دیده شود

به دلیل پوست نازک بینی استخوانی، استفاده از روش مناسب و دقت کامل در حین عمل توسط  جراح منجر به نتایج بسیاررضایت بخشی می شود.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

شاید در اطراف خود اشخاصی را دیده باشید که چهره ی بعد از عملشان بسیار بدتر از چهره ی قبل از عملشان می باشد!!! به نظر شما علت این امر چیست؟

اشتباهات پزشکی و انتخاب نادرست جراح بینی در مرحله ی اول مقدمات چنین نتایجی را فراهم می آورد. اما به خاطر داشته باشید برخی از الگوهای نامناسبی برای جراحی بینی خود الگو می گیرند.

ممکن است فردی که دارای صورت بزرگی می باشد به خاطر الگو قرار دادن شخصی، خواستار کوچک کردن بیش از حد بینی خود باشد. باید به این نکته توجه کنید که بخشی از جراحی بینی به سلیقه و خواست شما انجام می شود و بخش بیشتر آن شامل قاعده و اصولی می باشد که جراح موظف به رعایت آن می باشد.

وقتی صحبت از عمل بینی و نتیجه آن می شود، حتما الفاظی مانند بینی عروسکی، طبیعی و یا نیمه فانتزی را شنیده اید. این موارد 3 فرم کلی بینی هستند که بسته به تصمیم و علاقه هر فرد، پس از جراحی، حاصل می شود.

جراحی بینی طبیعی استخوانی

همانگونه که از نام این فرم بینی پیداست، می توان دریافت که افرادی بیشتر تمایل به جراحی بینی طبیعی دارند که نمی خواهند به طور واضح مشخص باشد که بینی خود را عمل کرده اند. از سوی دیگر برای افرادی که تنها می خواهند نقوص بینی خود را برطرف کنند و تغییرات چشمگیری در ظاهر صورت و بینی آن ها رخ ندهد نیز روشی مناسب است.

عمل بینی طبیعی برای آقایان روش بسیار متداول و مطلوبی است. چرا که فرم غیرطبیعی بینی می تواند از حالت مردانه و جذابیت چهره آن ها بکاهد.

عمل بینی طبیعی استخوانی، موجب  گرد به نظر رسیدن صورت می شود. بنابراین برای افرادی که صورت های کشیده نیز دارند، بسیار مطلوب می باشد.

این نوع جراحی از لحاظ نوع بینی محدودیت ندارد و حتی افراد دارای بینی های گوشتی نیز می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. پل بینی های طبیعی معمولا بدون انحنا و کاملا صاف می باشد

قیمت رینوپلاستی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی،  پوست بینی ، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و دیگر مشکلات تنفسی  هزینه عمل بینی تغییر میکند به طور دقیق نمی توان بیان کرد هزینه جراحی بینی استخوانی  ( پوست نازک ولی غضروف ها محکم )  چقدر است. قطعا یک بینی که فقط قوز و برآمدگی جزئی دارد ، نسبت به یک بینی استخوانی با غضروف های محکم و نوک گوشتی هزینه کمتری دارد