حالت شب

بینی استخوانی به مدل بینی های به اصطلاح عقابی و قوز دار گفته می‌شود که دارای پوست نازکی هستند. معمولاً جراحی اکثر بینی های استخوانی به نتیجه ایده‌آلی می رسد و غضروف محکم آنها باعث می شود، حین عمل جراح بتواند طراحی منحصر به فردی در قسمت های بینی استخوانی ایجاد کند. این روزها جراحی زیبایی بینی جز یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی می باشد که در کشور ما علاقمندان بسیاری دارد.

با انجام این جراحی وضعیت ظاهری صورت و بینی دچار تغییر و با اهداف مشخص بهبود می یابد و  مشکلات بینی توسط جراح متخصص به خوبی برطرف می شود. حال انجام جراحی بینی استخوانی با دیگر مدل بینی ها چه فرقی دارد؟؟ عوامل مختلفی باعث می‌شود یک بینی به عنوان استخوانی شناخته شود که مهم ترین عامل آن ژنتیک است.

یکی دیگر از ویژگی های بینی استخوانی نازک بودن پوست است که بر روی غضروف استخوانی و محکم قرار گرفته. معمولا ظاهر بینی های استخوانی دارای کجی خاصی است. همچنین برآمدگی یا همان قوز بینی به راحتی زیبایی صورت را تحت تأثیر قرار می دهد. همین خاطر اکثر افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند، دوست دارند عمل زیبایی را انجام دهند.

طی مراحل جراحی بینی استخوانی چه اتفاقاتی می افتد؟

جراحی بینی استخوانی توسط یک جراح متخصص انجام می‌شود که طی مراحل جراحی قوز بینی برطرف می شود و در صورتی که فرد دچار مشکلات تنفسی باشد به آسانی با جراحی قابل حل است. همچنین برآمدگی و انحراف بینی هم با انجام جراحی برطرف می شود. مراحل جراحی بینی هم به صورت بیهوشی موضعی و هم به صورت بیهوشی عمومی قابل انجام است.

انتخاب از میان این دو روش به نظر جراح و پیچیدگی جراحی بستگی دارد. برخی پزشکان با بررسی ظاهر بینی و شبیه سازی آن با نمونه های انجام شده نتیجه احتمالی را پیش بینی می کنند. بنابراین شما می توانید قبل از شروع جراحی تناسب و ظاهر جدید بینی خود را تا حدودی تصور کنید.

معمولا اکثر افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند از نتیجه عمل رضایت کامل بدست می آورند. مگر این که به جراح غیر متخصص مراجعه کرده باشند. زمانی که نتیجه جراحی بینی استخوانی را مشاهده می کنید مطمئناً شاهد تناسب بینی با دیگر اجزای صورت خواهید بود که این نتیجه موجب زیبایی بیشتر صورت و همچنین افزایش اعتماد به نفس می شود.

طی مراحل جراحی بینی استخوانی چه اتفاقاتی می افتد؟

یک جراح حرفه ای قبل از شروع جراحی بینی استخوانی از وجود مشکلات تنفسی بیمار مطمئن می شود.

قبل از شروع عمل، جراح طی انجام آزمایش ها و عکس های لازم بررسی می کند که بیمار مشکل تنفسی دارد یا نه. سپس به انتظارات او از نتیجه عمل گوش می کند. در صورتی که انتظارات بیمار واقع بینانه باشد، جراحی آغاز می شود. اما بهترین نتیجه جراحی زمانی حاصل می شود که ویژگی های اجرا شده برای بینی متناسب با فرم صورت باشد و هیچ مشکلی بر روی عملکرد تنفسی ایجاد نشود.

خوب است بدانید دلیل خمیده دیده شدن بینی های استخوانی چیست. بینی های استخوانی را نباید با بینی های گوشتی و افتاده اشتباه گرفت. چرا که هنگام لمس کردن بینی استخوانی کاملا متوجه مقاوم بودن استخوان بینی می شوید. اکثر بینی های استخوانی دارای برامدگی روی بینی هستند. این برآمدگی باعث خمیده شدن بینی های استخوانی می شود. پایین‌تر از خمیدگی غضروفی محکم قرار دارد که با لمس این ناحیه کاملا متوجه محکم بودن آن می شوید. البته این تشخیص باید توسط متخصص انجام شود که او با بررسی های لازم و مشاهده بینی از تمام جهات  نظر قطعی را اعلام می کند.

 

آیا طی مراحل جراحی بینی بر روی پوست اقدامی انجام می‌شود یا نه؟

خوب است بدانید طی انجام جراحی بینی استخوانی هیچ اقدامی بر روی پوست انجام نمی شود. چرا که پوست با خاصیت ارتجاعی که دارد به راحتی تغییر پیدا می کند و بر روی بافت جدید استخوانی قرار می گیرد. بنابراین الزامی نیست بر روی پوست بینی اقدامات جراحی صورت گیرد.

مدت زمان انجام جراحی بینی بسیار کوتاه است. البته مدت زمان دقیق آن به پیچیدگی های عمل و ساختار بینی فرد بستگی دارد. تنها دست کاری که بر روی پوست انجام می‌شود ایجاد برش‌ است که حین جراحی پوست از روی بینی برداشته می شود تا جراح به ساختار بینی دسترسی پیدا کند. سپس دوباره با ظرافت کاری تمام جای برش بخیه زده می شود. البته میزان برش پوست بینی به تکنیک های مورد استفاده جراح و تغییراتی که لازم است بر روی بینی اعمال شود، بستگی دارد.

 

جراحی بینی استخوانی به دو روش قابل انجام است.

معمولاً جراحی بینی استخوانی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که در ادامه در مورد هر کدام به طور کامل توضیح می دهیم. جراحی بینی استخوانی به روش بسته: طی این روش جراحی متخصص تمام برش های لازم جهت اعمال تغییرات، درون بینی انجام می دهد. در واقع هیچ برش بر روی بینی ایجاد نخواهد شد.

از مزیتی که روش جراحی بسته دارد این است که هیچ گونه آثاری از برش بر روی بینی ظاهر نمی شود. تنها عیبی که این روش جراحی دارد این است که جراح به طور مستقیم نمی‌تواند به ساختار بینی دسترسی پیدا کند. بنابراین تغییراتی که در این روش جراحی قابل اجراست، بسیار محدود است. پس روش بسته تنها برای کسانی مناسب است که بینی شان به تغییرات زیاد نیاز نداشته باشد.

جراحی بینی استخوانی به روش باز: دیگر روش جراحی بینی استخوانی روش باز نام دارد. در این روش جراح مستقیماً به ساختار بینی دسترسی پیدا می‌کند و برش های ایجاد شده باعث می‌شود پوست از روی ساختار بینی کاملاً بالا رود و جراح جزئیات کامل ساختار بینی را مشاهده کند. در این روش به راحتی تغییرات لازم بر روی ساختار بینی انجام و مشکلات پیچیده ساختار بینی به راحتی رفع می شود.

جراحی بینی استخوانی به دو روش قابل انجام است.

ویژگی های بینی استخوانی

بینی استخوانی  به بینی هایی گفته می شود که دارای برآمدگی یا قوز بینی هستند و دلایل اصلی ایجاد چنین ساختاری شامل ژنتیک، مشکلات ساختاری، رشد بیش از اندازه غضروف و استخوان بینی می باشد. برآمدگی که بر روی بینی های استخوانی وجود دارد موجب عدم تناسب بینی با دیگر از صورت می شود و گاهی اوقات مشکلات تنفسی هم به همراه دارد. دیگر ویژگی بینی های استخوانی انحراف بینی است.

این مشکل بینی جز شایع‌ترین مشکلات بینی های استخوانی است که افراد بسیاری با آن روبه‌رو هستند. دلیل ایجاد انحراف بینی وجود دیوار نازک، بین استخوان و غضروف است که موجب می‌شود سوراخ بینی راست و چپ از یکدیگر جدا شود. البته این مشکل برای برخی افراد از بچگی برایشان وجود داشته است. اما عده ای دیگر به دلیل شکستگی بینی دچار این عارضه شده اند. برای رفع انحراف، جراح برش را به گونه ای ایجاد می کند که بینی در جهت راست قرار گیرد و انحراف بینی برطرف شود.

 

عوارض حاصل از جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی مانند هر روش زیباسازی دیگری ممکن است بعد از به اتمام رسیدن با عوارض خاصی همراه باشد. به همین خاطر مهم ترین نکته ای که باید برای جراحی های زیبایی به آن دقت کرد، سلامتی است. در حقیقت قبل از هر چیزی جراح بینی باید سلامتی شما را اولویت کاری خود قرار دهد.

این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی کار آمدن تکنیک های جراحی، جراحی بینی با ریسک‌های کمتری همراه است. اما یک سری عوارض وجود دارد که رخ دادن آنها بسیار طبیعی است و جای هیچ نگرانی نخواهد بود. مانند تورم، درد، کبودی و خونریزی. اما برخی عوارض ممکن است سلامتی شما را تهدید کند و اتفاق افتادن آن به دلیل کم دقتی متخصص و عدم رعایت کردن نکات مراقبتی توسط فرد است.

بنابراین قبل از این که با عوارض خاصی از جراحی بینی استخوانی روبه‌رو شوید، بهتر است هنگام انتخاب جراح نهایت دقت خود را به کار بگیرید و در انجام مراقبت های لازم قبل و بعد از جراحی کوتاهی نکنید.  در واقع انتخاب جراح با تجربه و حرفه ای که سال ها در این زمینه فعالیت دارد، می تواند عوارض را تا حدودی کاهش دهد. چرا که او شما را با مراقبت های قبل و بعد از جراحی به خوبی آشنا می کند.

همچنین اگر با انجام جراحی بینی با مشکل خاصی روبرو شوید، به شما پیشنهاد می دهد، از انجام جراحی بینی صرفنظر کنید. در ادامه به برخی از عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی استخوانی می پردازیم که در صورت مواجه شدن با آنها اصلاً نگران نباشید. چرا که بعد از مدتی کاملا مشکل رفع می شوند.

احساس درد بعد از جراحی: بعد از جراحی استخوان بینی ناگهان با درد زیادی روبه رو شود. این درد کاملاً طبیعی است و دلیل آن تراشیده شدن استخوان ها و غضروف های بینی می باشد. برای رفع این مشکل می توانید مسکن هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید.

یکی دیگر از مشکلات رایج بعد از جراحی، تورم در ناحیه چشم و بینی است: تورم در روزهای اولیه بعد از جراحی به بیشترین حد ممکن می رسد که ممکن است شما از مشاهده این حجم از تورم دچار استرس و نگرانی شوید. اما سعی کنید استرس خود را کاهش دهید و نگرانی نسبت به آن نداشته باشید. چرا که بعد از چند روز تورم کاهش پیدا می کند و کم کم نتیجه حاصل از جراحی بینی را مشاهده خواهید کرد.

کبودی در اطراف چشم و بینی: کبودی دیگر عوارض جانبی جراحی بینی استخوانی است. میزان کبودی به میزان حساسیت پوست و شدت عمل جراحی بستگی دارد که این مشکل در اطراف چشم حدود دو هفته همراه شما خواهد بود. پس بهتر است برای بهبود ظاهر صورت خود از کرم های پوشاننده استفاده کنید.

اگر در دوره بهبودی با عوامل غیر طبیعی مواجه شدید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید و از او کمک بخواهید. برای بهبودی سریعتر سعی کنید نکات مراقبتی را رعایت و به خوبی استراحت کنید.

 

نتیجه جراحی بینی استخوانی تا چه حد ماندگار است؟

روش‌های جراحی همیشه ماندگاری بیشتری با روش های غیرجراحی خواهند داشت. اما دوره بهبودی آنها کمی طولانی تر است. امروزه با تکنیک هایی که توسط جراحان بینی اعمال می شود؛ ماندگاری جراحی بینی را دائمی کرده است. به طور کلی اگر مراقبت‌های لازم از این ناحیه را انجام دهید و به بینی هیچ فشار و ضربه ای وارد نشود برای همیشه ظاهری زیبا و جذاب خواهید داشت.

البته دقت داشته باشید برای جراحی بینی زمانی باید اقدام کنید که استخوان ها به طور کامل رشد کرده باشند و شما دوره بلوغ خود را کاملاً طی کرده باشید.

نتیجه جراحی بینی استخوانی تا چه حد ماندگار است؟

مشاوره قبل از جراحی بینی استخوانی

جلسه مشاوره قبل از شروع جراحی الزامی است و جراح در این جلسه سابقه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و ساختار بینی را به طور دقیق مشاهده می کند. یکی از دلایل اهمیت مشاوره قبل از بینی استخوانی رسیدن به یک نتیجه ایده آل و یکسان جراح و بیمار است. در واقع زمانی که نظر شما مطابق با نظر پزشک نباشد، نمی توان جراحی زیبایی را انجام دهید.

همچنین در این جلسه هر گونه سوال و ابهامی نسبت به جراحی دارید، می توانید از متخصص بپرسید. اگر هم از بیماری خاصی رنج می برید یا مجبور به مصرف داروی خاصی هستید، حتماً به پزشک بگویید. چرا که مصرف برخی داروها و وجود برخی بیماری ها مانع انجام جراحی زیبایی می‌شود و اختلالات ناگواری در انجام جراحی ایجاد می کند.

اهمیت چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی

بعد از اتمام جراحی و برداشتن پانسمان روی بینی متخصص نحوه چسب زدن را به شما یاد می دهد. این عمل موجب کاهش ورم بینی خواهد شد و شما زودتر نتیجه حاصل از انجام جراحی را مشاهده می کنید. پس با دقت این کار را یاد بگیرید و به طور مرتب و سر موقع  اقدام به تعویض آن کنید. اگر نسبت به چسب زدن حساسیت پیدا کردید و بینی دچار التهاب شد، حتما به پزشک اطلاع دهید.

هزینه عمل زیبایی بینی چقدر است؟

یکی از مهم ترین عواملی که ذهن بیماران را به خود مشغول می کند، هزینه جراحی است. عوامل مختلفی بر روی این قضیه تاثیر گذار است که مهمترین آن تجربه، مهارت و سابقه کاری متخصص است.

هر چقدر پزشک در این زمینه مهارت بیشتری داشته باشد، مطمئناً هزینه جراحی بینی بیشتر خواهد شد. پس در انتخاب بهترین متخصص جراحی بینی نهایت دقت خود را به کار بگیرید و نزد متخصصین با تجربه بروید. همچنین وجود مشکلات تنفسی و فرم بینی و ایرادات آن تاثیر  بسیار زیادی در تعیین قیمت جراحی بینی دارد.

کلام آخر

در هر مرحله از جراحی بینی نهایت دقت خود را به کار بگیرید و انتخابات درست انجام دهید. چرا که تصمیمات شما بر روی نتیجه جراحی بسیار تاثیرگذار است. مثلاً اگر هنگام انتخاب جراح بینی به سراغ باتجربه ترین و حرفه ای ترین جراح بروید مطمئنا نتیجه خوبی مشاهده خواهید کرد.