عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبای پلک

جراحی زیبایی پلک (عمل بلفاروپلاستی)

جدول محتوا

گذشت زمان و بالا رفتن سن موجب افتادگی و شل شدن پوست افراد خواهند شد. افتادگی پلک یکی از مواردی است که می‌تواند موجب جلوه‌ی نا مطلوب چهره شود. جراحی زیبایی پلک یا به عبارتی بلفاروپلاستی، عمل جراحی است که به‌منظور شل شدن یا افتادگی پوست پلک انجام می‌شود. همچنین افتادگی شدید پوست باعث کاهش دید پیرامون شما می‌شود که با جراحی زیبایی پلک این مشکل برطرف می‌شود و جراح، عضله، چربی یا پوست اضافه را از روی پلک برمی‌دارد.

انجام جراحی زیبایی پلک باعث برطرف شدن مشکلاتی نظیر افتادگی پوست یا شل شدن پوست پلک می‌شود و باعث می‌شود که چشم شما شاداب‌تر ، جوان‌تر و هوشیار‌تر به نظر برسند. اکثر متقاضیانی که در این عمل جراحی شرکت می‌کنند در بازه سنی 30 تا 65 قرار دارند.

جراحی زیبایی پلک چیست؟

با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست و تولید کلاژن (نوعی پروتئین) و الاستین کاهش می یابد در نتیجه این مسئله، باعث بروز مشکلاتی از قبیل افتادگی پلک و ایجاد پلک پف‌آلود خواهد شد. جراحی زیبایی پلک یکی از انواع جراحی پلاستیک صورت است که می‌تواند پوست اطراف چشم را سفت و صاف کند و ظاهری شاداب‌تر، جوان‌تر و هوشیار‌تری به‌صورت شما ‌دهد. امکان دارد گاهی اوقات کسانی که مشکل ناشی از افتادگی پوست پلک دارند این عمل را انجام دهند.

جراحی زیبایی پلک از دو بخش تشکیل می‌شود که شامل:

 1. بلفاروپلاستی پلک پایین: انجام جراحی زیبایی برای پلک پایین ، جهت برطرف شدن پف زیر چشم ها انجام می‌شود؛ طی جراحی پلک پایین، چربی اضافه در زیر چشم ها را برداشته و بافت نگهدارنده پلک پایین کشیده‌تر و محکم‌تر می‌گردد.
 2. بلفاروپلاستی پلک بالا: کسانی که افتادگی پلک بالا مواجه می‌شوند، کاندیده‌ی مناسبی برای عمل پلک بر روی پلک بالا می‌باشند؛ عمل کردن پلک بالا به افراد کمک می‌کند تا هم بینایی بهتری به‌دست بیاورند هم چهره‌ای زیبا‌تر داشته باشند.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی هستید؟

برای انجام جراحی زیبایی پلک باید فرد متقاضی یک الی چند ویژگی زیر را داشته باشد تا کاندیده مناسبی برای این جراحی باشد. این ویژگی ها شامل:

 • فرد متقاضی جراحی زیبایی پلک باید ازنظر فیزیکی در سلامت کامل باشد.
 • فردی که دارای چین‌وچروک های اضافی در اطراف پلک خود است.
 • در فردی که دارای پوست های اضافی در پلک بالای خود است.
 • پف دار بودن پلک پایین که باعث تغییر حالت چشم کرده است.
 • اگر زیر چشم فرد بیرون زدگی یا کیسه چربی اضافه است.
 • یا فرد در دور چشمش حلقه های سیاه وجود داشته باشد.
 • کوچک بودن سطح بالایی چشم که ظاهری زیبا ندارد.
 • این جراحی برای افراد بالاتر از 35 سال مناسب است.
 • درصورتی‌که فر به دلیل وراثت دارای پف در اطراف چشم باشد می‌تواند در سنین پایین تری این عمل را انجام دهد.

درصورتی‌که فرد به بیماری خاصی مبتلا است باید پیش از عمل این موضوع را با پزشک مطرح کند

اقداماتی که باید قبل از جراحی زیبایی پلک انجام دهیم؟

قبل از جراحی زیبایی پل باید اقداماتی انجام دهید که باعث می‌شود که شما عمل راحت‌تری داشته باشید :

 1. اولین قدمی که باید انجام دهید باید جراح پلاستیک مناسبی برای خود را انتخاب کنید.
 2. شما باید قبل از اینکه برای عمل خود برنامه‌ریزی کنید، باید با جراح خود مشورت کنید و از چشم های خود عکس بگرید و نشان جراح دهید، که جراح تشخیص دهد که شما کاندیده‌ی مناسبی برای انجام این عمل هستید یا نه.
 3. اگر از قبل داروی خاصی مصرف می‌کنید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید باید آن را قبل از عمل با جراح در میان بگزارید.
 4. مصرف داروهایی که موجب مختل شدن انعقاد خون می‌شود از قبیل بروفن و آسپرین را به مدت دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.
 5. دارو های پمادی چشمی که جراح قبل از عمل تجویز نموده را طبق برنامه استفاده کنید.
 6. به مدت 2 هفته قبل از عمل باید استفاده از دخانیات را متوقف کنید زیرا باعث اخلال در جریان خون می‌شود.
 7. یک روز قبل از جراحی استحمام کنید، استراحت شبانه خوبی داشته باشید و شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ناشتا باشید.

مراحل جراحی بلفاروپلاستی

عمل زیبایی پلک را می‌توانید در بیمارستان، درمانگاه یا مطب انجام دهید. زمان انجام جراحی متغیر است و بسته به خواسته شما از جراح دارد که اگر شما می‌خواهید جراحی بر روی پلک بالا یا پایین یا هردو انجام گیرد ممکن است بین یک تا سه ساعت طول بکشد. جراحی معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما بسته به وضعیت بیمار و دید جراح دارد که ممکن است بیمار به‌طور کامل بیهوش شود.

در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین های طبیعی پلک ایجاد می‌شود و از طریق این برش پزشک بخش عضلانی زیرپوستی و تقریبا تمام چربی اضافه را برمی‌دارند. در عمل زیبایی پلک پایین  نیز برش در پایین مژه ها به‌موازات چین های طبیعی پلک ایجاد می گردد. چربی اضافه برداشته می شود و درصورتی‌که پوست اضافه نیز وجود داشته باشد یک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می شود و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود.

دوره نقاهت جراحی زیبایی پلک

معمولاً افراد بعد از انجام جراحی زیبایی پلک کمی تورم و کبودی بر روی صورت خوددارند که ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد که اثرات جراحی از بین برود. دوره نقاهت جراحی زیبایی پلک، بلندمدت نبوده و بیماران پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی می‌توانند به انجام فعالیت های خود ادامه دهند.

جراحی زیبایی پلک جراحی ساده، ایمن و راحتی است و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. کبودی و تورم بعد از جراحی طبیعی است و در اکثر افراد این اتفاق افتاده است و به‌مرور زمان از بین می‌رود؛ بیماران می‌توانند با رعایت نکاتی که جراح بعد از عمل به آنها گفته به این مدت‌زمان کاهش دهند. برخی از افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند نگرام باقی ماندن جای بخیه و عمل هستند باید ذکر شود که بعد از عمل جای بخیه ها به‌مرور زمان کم‌رنگ شده و در آخر از بین می‌رود.

عوارض جراحی زیبایی پلک

اکثر جراحی ها عوارض و خطرات خاص خود رادارند، اما معمولاً بروز این عوارض پس از عمل بستگی به میزان مهارت و تجربه جراح دارد که اگر مهارت جراح بیشتر باشد میزان این عوارض کاهش می‌یابد. در بیشتر موارد این عمل تنها یک هفته پس از جراحی بخیه های جراحی برداشته می‌شوند و افراد می‌توانند به فعالیت های روزانه خود برگردند و در رابطه با جراحی همانطور که ذکر کردیم این عمل بسیار ساده و ایمن است و انجام آن سبب بروز عوارض در افراد نمی‌شود و ممکن است فقط شاهد کمی کبودی و تورم در صورت باشیم که به مرور زمان از بین می‌رود. مواردی همچون؛ درد شدید، عفونت چشم و غیر قرینگی (جفت نبودن چشم) از عوارض جراحی زیبایی پلک می‌باشد، که احتمال بروز آنها در صورت انجام عمل توسط جراح بی‌تجربه افزایش می‌یابد پس در انتخاب جراح حساسیت به خرج بدید و در این رابطه دقت کنید.

اقدامات پیش از بلفاروپلاستی

 بعد از انجام جراحی بهتر است اقداماتی انجام دهید که خطرات احتمالی را کاهش دهد و به حداقل برساند.

 • در روز های اول و دوم از کیسه های یخ به‌صورت غیرمستقیم برای کاهش تورم چشم استفاده کنید.
 • توصیه می‌شود که دو روز اول بعد از عمل را به خوبی استراحت کنید.
 • در هنگام خواب با استفاده از دو بالش سر خود را بالاتر از حد پایین‌تنه قرار دهید و به‌این‌ترتیب از تشدید تورم ناشی از جراحی پیشگیری نمایید.
 • آرام‌بخش و داروهایی که جراح برای شما تجویز نموده است را سروقت کامل و با دقت استفاده کنید.
 • فعالیت های خود را در روز های اول بعد از عمل کاهش دهید.
 • بعد از گذشت 7 الی 10 روز می‌توانید فعالیت های روزمرگی خود را از سر بگیرید.
 • از انجام فعالیت های چشمی مانند نگاه کردن به صفحه گوشی، تلویزیون و کتاب خواندن تا حد ممکن پرهیز کنید.
 • از انجام فعالیت هایی که موجب فشار به چشم ها می‌شود به مدت چند هفته خودداری کنید.
 • حتما هنگام خارج شدن از خانه از عینک آفتابی طبی استفاده کنید.
 • از مواد غذایی سالم و میوه های تازه استفاده کنید.

هزینه جراحی پلک

عواملی که در قیمت عمل جراحی پلک اثرگذار هستند عبارتند از:

 • آزمایش های پزشکی مختلف که جراح برای شما تجویز کرده است.
 • هزینه دارو های بعد از انجام عمل.
 • هزینه جراحی بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید هم دارد و اگر در شهر خودتان این عمل را انجام نمی‌دهند باید به شهر های دیگر بروید که هزینه اقامت بر آن افزوده می‌شود.
 • پس از انجام دادن عمل نیاز به بستری نیست شما می‌توانید بلافاصله به خانه برگردید و هزینه‌ای بابت بستری شدن ندهید.

سؤالات شما

 • آیا عمل بلفاروپلاستی نیاز به بستری دارد؟

همان‌طور که در ذکر‌شده است این عمل بسیار ساده و ایمن است و بعد از عمل می‌توانید بلافاصله به خانه برگردید و استراحت کنید.

 • آیا بلفاروپلاستی صرفا جنبه زیبایی دارد؟

 انجام عمل بلفاروپلاستی صرفا جنبه زیبایی نداشته و در برخی موارد، جنبه‌ی درمانی نیز برای فرد دارد. در واقع گاهی افتادگی پلک در فرد به قدری زیاد است که سبب بروز مشکل دید و بینایی می‌شود؛ در نتیجه برای بینایی بهتر، فرد به انجام عمل بلفاروپلاستی نیاز پیدا می‌کند.  بنابراین این عمل جراحی با اینکه عموما به‌عنوان یکی از جراحی‌های زیبایی شناخته می‌شود، جنبه‌ی درمانی نیز دارد.

 • آیا تاری دید یا دوبینی  بعد از عمل پلک طبیعی است؟

بعد از عمل جراحی تاری دید و دوبینی از عوارضی شایع افراد بعد از جراحی است. این مشکل معمولاً موقتی است و حتی ممکن است در برخی موارد بیماران بلافاصله بعد از عمل دچار دوبینی یا نابینایی شوند. این مورد نیز جای نگرانی نداشته، زیرا از عوارض موقت عمل است و تنها در طی چند ساعت برطرف خواهد شد. این مشکل بعد از گذشت چند روز تقریبا از بین می‌رود که این عوارض به دلیل تغییر موقعیت پلک به وجود می‌آید. بهبودی کامل چشم حدود دو تا چهار هفته طول می‌کشد. ولی اگر این مشکل پس‌ازاین مدت برطرف نشد حتما با دکتر خود این مشکل را در میان بگزارید.

بهترین سن برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه سنی است؟

افتادگی پلک معمولاً زمانی ظاهر می‌شود که به بالای 35 سالگی می‌رسید. این سن ایده آل برای بلفاروپلاستی است، اگرچه افراد جوان تر نیز می‌توانند آن را انجام دهند. با این‌حال ، بیشتر جراحان توصیه می‌کنند که برای انجام این عمل حداقل فرد سنش از 18 بیشتر باشد.

چشم‌ها از‌نظر زیبایی و ارتباطات غیرکلامی نقش بسزایی دارند به همین دلیل افراد برای حل مشکل چشم‌های پف‌کرده و سنگین اغلب به سراغ جراحی پلک می‌روند. انتخاب یک مرکز معتبر و پزشک متخصص تضمین کننده‌ی نیمی از موفقیت عمل است، تهران سرجیکال یک مرکز تخصصی جراحی های زیبایی است که سال‌ها تجربه و رضایت بالای مراجعین را با خود به همراه دارد، در صورتی که به دنبال یک مرکز تخصصی عمل‌های زیبایی هستید با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره و عمل بینی با تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)