عمل بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی

جدول محتوا

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

از نظر زیبایی‌شناسی، چشم‌ها مهم‌ترین بخش صورت هستند. چشم‌ها در بسیاری موارد نشان‌دهنده سن فرد و حتی منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی نیز می‌باشند. از سوی دیگر و شاید باید گفت متأسفانه، چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن علایم پیری را نشان می‌دهند. عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می‌شود برای برداشتن پُف پلک‌ها و پوست اضافی آنها طراحی شده و هدف اصلی آن جوان ساختن چهره افراد است.

عمل بلفاروپلاستی

چه کسانی کاندید عمل جراحی زیبایی پلک هستند؟

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک، کسانی هستند که حداقل 35 سال سن دارند و آویزان شدن پوست پلک یا پُف زیر چشم باعث تغییرات ناخوشایند در چهره آن‌ها شده است (البته در موارد استثنایی، افراد جوان‌تر را که به دلایل خاص مشکلات فوق را پیدا کرده‌اند می‌توان تحت عمل جراحی قرار داد). برای انجام این جراحی لازم است شخص به طور کلی سالم بوده و بیماری خاصی نداشته باشد. همچنین باید انتظارات واقع‌بینانه و معقولی از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشیم. به همین دلیل دیدن تصاویر قبل و پس از جراحی سایر افراد و احیاناً مشورت با کسانی که قبلاً جراحی شده‌اند، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

آیا پس از عمل تغییرات پوستی ایجاد نمی شود ؟

همان طور که نمی توان جلوی افزایش سن را گرفت، نمی توان جلوی تغییرات بافتی و پوستی به علت گذشت زمان را گرفت.برای انجام این عمل در پلک فوقانی، در چین طبیعی برش ظریفی داده خواهد شد.آشنایی جراح با آناتومی عروق و اعصاب و نسوج حیاتی این نواحی بسیار مهم است،چنانچه برش ظریف و در چین طبیعی بالای پلک داده شود،آثار قابل ملاحظه ای نخواهد داشت و محل برش معمولا 3 تا 6 ماه رنگ صورتی دارد و پس از این مدت به صورت یک خط ظریف سفید در می آید و تقریبا محو می شود.در پلک تحتانی چنانچه پوست اضافه نداشته باشد و فقط پف آلودگی در نتیجه بیرون زدگی چربی باشد،از طریق داخل پلک تحتانی (trans conjuctival)  عمل خواهد شد و هیچ گونه بخیه ای نخواهد داشت.در صورت وجود پوست اضافی،برش در زیر خط مژه ها و در محلی خواهد بود که آثاری بر جای نمی گذارد.

روش انجام بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین، کمی متفاوت است. با این حال در هر دو روش، برش‌ها با کمک لیزر ایجاد می‌شوند و بسیار ظریف خواهند بود. بخیه‌ها نیز باید بسیار دقیق و با ظرافت زده شود تا اثر آن در آینده خیلی دیده نشود. نخ بخیه‌ی جذبی نیز چندان توصیه نمی‌شود چرا که پلک‌ها مدام در حال حرکت هستند و امکان دارد بخیه‌ها شل شوند.

بد نیست اشاره شود که بلفاروپلاستی یک جراحی حساس و دقیق است. به همین دلیل این جراحی حتما باید توسط یک فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک انجام شود. بسیاری از افراد تنها برای پرداخت هزینه کمتر به پزشکان غیر متخصص مراجعه می‌کنند که معمولا نتایج زیان‌بار و غیر قابل برگشتی در پی دارد.

روش انجام عمل بلفاروپلاستی

 بلفاروپلاستی پلک بالا

در جراحی پلک بالا، برش در محل چین خوردن پلک بالا زده می‌شود. به همین خاطر پس از بهبودی، اثر بخیه در پلک چندان دیده نمی‌شود؛ به‌ویژه وقتی چشم‌ها باز هستند. اگر پلک دچار پتوز یا افتادگی باشد می‌توان با بلفاروپلاستی پلک بالا ان را درمان کرد. اگر در اثر بالا رفتن سن، پلک شل و آویزان شده باشد نیز می‌توان پوست اضافه را برداشت و اندازه پلک را کوتاه کرد. همچنین با برداشتن چربی اضافه در زیر پوست، پف پلک بالا نیز رفع می‌شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین

در بلفاروپلاستی پلک پایین،اگر میزان چربی‌ها زیاد نباشد و پوست پلک نیز افتادگی و چروک محسوسی نداشته باشد، می‌توان در پشت پلک پایین برش را ایجاد کرد. سپس از پشت پلک، کیسه‌های چربی را خارج کرد تا پف زیر چشم رفع شود. با این روش، هیچ جای بخیه‌ای در صورت باقی نمی‌ماند.

اگر چربی زیر چشم زیاد باشد و در زیر چشم نیز افتادگی و چروک دیده شود، بهتر است کمی پوست پلک نیز کوتاه شود. برای این کار خط برش درست زیر خط رویش مژه پلک پایین زده می‌شود. به همین دلیل پس از بهبودی راحت دیده نمی‌شود

مراقبت‌های پس از جراحی بلفاروپلاستی

پس از جراحی، چشم‌های شما باز است و می‌توانید خودتان راه بروید و فعالیت کنید. با این حال بهتر است یک همراه کنار شما باشد تا به شما کمک کند. پس از جراحی این موارد قابل پیش‌بینی است:

 • ورم و کبودی، درد، احساس کشیدگی پلک و جمع نشدن کامل پلک بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین طبیعی است؛ نگران نباشید.
 • در صورت وجود پانسمان، دو روز بعد از جراحی برای معاینه و برداشتن پانسمان به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در روز اول، وجود خونابه طبیعی است.
 • به هیچ وجه جای عمل و محل بخیه را لمس نکنید و نخارانید.
 • ممکن است تا یک هفته ورم بیشتر شود اما رفته‌رفته کاهش می‌یابد.
 • وجود عدم قرینگی در پلک‌ها و چشم‌ها، دوبینی، تاری، خشکی چشم و یا اشک زیاد، عدم تقارن در جای بخیه و مواردی از این دست طبیعی هستند و به مرور رفع می‌شوند. اگر احساس کردید پس از چند روز این مشکلات بهتر نشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • برای رفع ورم و کبودی تا سه روز از کمپرس آب سرد و سپس سه روز کمپرس آب گرم استفاده کنید.
 • سر خود را تا یک هفته بالا نگه دارید و هنگام خواب، چند بالش نرم زیر سر خود بگذارید.
 • بعد از ۱۰ روز بخیه‌ها کشیده می‌شود.
 • دوره نقاهت این عمل ۳ تا ۵ روز است اما تا چند هفته از هرگونه فعالیت سنگین خودداری کنید.
 • تا ۳ روز از حمام کردن و خیس کردن جای بخیه‌ها خودداری کنید.
 • متخصص زیبایی ممکن است برای شما مواردی را تجویز کند که طبق دستور وی مصرف کنید

 

 • اقدامات قبل از عمل

آیا برای عمل بلفاروپلاستی باید بستری شویم؟

یکی از سوالات مهمی که در زمینه عمل بلفاروپلاستی بسیار پرسیده می شود این است که آیا برای انجام جراحی بلفاروپلاستی یا  جراحی پلک افتاده باید بستری شویم؟ در جواب این سوال باید گفت که خیر انجام این عمل به صورت سرپایی می باشد و عمل بلفاروپلاستی بر خلاف گذشته امروزه با لیزر انجام می شود و به این ترتیب هیچ گونه بخیه ای نیز نیاز نمی باشد و در صورت نیاز نیز بخیه های بسیار کوچکی زده می شود که احتیاج به بستری شدن ندارد و جای این بخیه ها معمولا با استفاده چند روزه از یک سری پمادهای خاص از بین می رود.

معمولا بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام شده و حتی نیازی به بستری شدن هم ندارد . این عمل معمولا نیاز به بیهوشی نداشته ، تحت بی حسی موضعی انجام می شود . این سبب میشود که خطرات و عوارض بیهوشی در این عمل وجود نداشته باشد. پس نیاز نیست برای این عمل استرس خاصی داشته باشید.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین عمل چندان دشواری برای شما نیست. این عمل حدود یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد. می‌توان با بی‌حسی و در مطب و کلینیک این عمل را انجام داد. البته برخی افراد ترجیح می‌دهند با بی‌هوشی عمومی جراحی شوند که مانعی ندارد.

آیا عمل بلفاروپلاستی دردناک است؟

به طور معمول شما فقط تزریق دو آمپول بی حسی را در اطراف پلک خود احساس خواهید کرد. و بعد از آن شما دیگر چیزی حس نمیکنید. اما گاهی جراح بخاطر استرس و بی تابی بیمار ، ممکن است به او آرامبخش بدهد. این آرامبخش میتواند هم خوراکی باشد و هم تزریقی.

آیا عمل بلفاروپلاستی عوارضی نیز دارد؟

هر عمل جراحی می تواند عوارضی داشته باشد خصوصا که عمل جراحی پلک در ارتباط با بینایی فرد می باشد،لذا توصیه می شود این گونه عمل جراحی توسط همکاران فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی  انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی دقیق این ناحیه حیاتی دارند تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود.مسلما در دست جراح با تجربه عوارض این جراحی به مراتب کمتر است.
عوارض خفیف پس از عمل عبارتند از: دو بینی یا تاری دید گذرا ، تورم و کبودی پلک،عدم تقارن محل برش در دو طرف،جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها.

این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم بر طرف می شوند.پس از جراحی در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملا بسته نمی شوند.این حالت معمولا خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می شود.استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند،اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن پلک به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خشکی و زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح شود.

در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل ، خونریزی شدید اتفاق بیافتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دائمی شود.جراح پلک سعی می کند که پس از جراحی ، دو طرف کاملا مشابه باشند، اما گاهی اوقات و ندرتا به علت اختلاف روند ترمیم در دو طرف ، این قرینگی کامل ایجاد نخواهد شد.در زیر به برخی از عوارض این جراحی میپردازیم

 • باز شدن محل زخم

خطرات باز شدن محل زخم بعد از عمل ، یکی از عوارض بلفاروپلاستی است که می تواند منجر به صدمات جزئی و بروز عفونت گردد.لذا برای بلفاروپلاستی پلک بالا ، بخیه های پوستی به وسیله نخ بخیه نایلون ترجیح داده می شوند.لازم به ذکر است بخیه های ابریشمی و قابل جذب در بلفاروپلاستی پلک بالا کمتر رضایت بخش بوده اند.

توجه داشته باشید که بخیه های قابل جذب برای پلک بالا چه در سطح پوست و چه به صورت پنهان ، خطر واکنش بافت یا پارگی را به همراه دارند.در صورت استفاده از برش های امواج رادیویی ، برای بهبودی به 7 روز زمان نیاز است و بخیه ها پس از یک هفته برداشته می شوند.

 • ناهنجاری های اسکار

پوست پلک تقریبا از هر پوست دیگری در بدن سریع تر بهبود می یابد. با این وجود ، برای جلوگیری از عدم تقارن و باقی ماندن اثر جراحی ، زخم های پلک خارجی باید به صورت متقارن بسته شوند.

در بیماران آسیایی و سیاه پوستان ، با اطمینان می توان از امواج رادیویی در داخل پوست برای از بین بردن چربی استفاده کرد ، اما در این بیماران به دلیل افزایش خطر ابتلا به زخم هیپرتروفی و دیس پیگمانتاسیون باید از برش های لیزر پوست اجتناب شود.

گاهی اوقات به جای هیپرتروفی اسکار ، یکی دیگر از عوارض بلفاروپلاستی به نام کیست اپیتلیال ایجاد می شود.تفکیک این دو بسیار مهم است ، زیرا کیست نیاز به خارج کردن از بدن یا برداشتن دارد.خطر تشکیل گرانولوم بخیه با استفاده از بخیه های پرولین و برداشتن کامل آن ها در زمان مناسب کاهش می یابد.

 • خونمردگی موقتی سطحی و کبودی یا اکیموز

یکی از عوارض بلفاروپلاستی است که توسط همه بیماران تجربه خواهد شد ، بنابراین به اندازه یک عارضه جانبی مورد انتظار جای نگرانی ندارد.

جهت به حداقل رساندن کبودی ، بیمار باید از مصرف داروهای ضد انعقاد خون جلوگیری کند.همچنین بیمار در صورت ابتلا به فشار خون باید آن را کنترل نموده و از خم شدن و فشار آوردن به خود اجتناب نماید.

باید توجه داشت که کبودی بیش از حد می تواند ، منجر به طولانی شدن دوره بهبودی ، ابتلا به عفونت ، سیکتاتریشن و رنگدانه های پوستی شود.بعد از عمل بلفاروپلاستی ، بیمار می تواند با استفاده از کمپرس یخ و بالا نگه داشتن سر به بهبودی سریع تر خود کمک کند.کمپرس یخ باید به مدت 3 روز به طور مداوم ( به جز هنگام غذا خوردن یا خوابیدن ) مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بیماران در هنگام استراحت باید سر خود را با زاویه حداقل 45 تا 60 درجه نسبت به پایین تنه قرار دهند و به این ترتیب از تشدید کبودی ناشی از جراحی پیشگیری نمایند.لازم به ذکر است که استفاده از جديدترين روش برش ( امواج رادیویی ) می تواند بروز اکیموز ( کبودی ) بعد از عمل را به حداقل برساند.

 هزینه جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

قیمت عمل بلفاروپلاستی چیزیست که بسیاری از داوطلبان این عمل به آن می اندیشند . بطور کلی هزینه های جراحی های زیبایی بالاست ، اما ما در کلینیک ما همواره برای مشتریان خود، با تخفیف های حیرت انگیز، شگفتی می آفرینیم.

کلینیک ما با طیف وسیعی از راه حل های مدرن و روز دنیا ، چشم انداز جدیدی را پیش روی شما میگذارد. ما تخصص داریم که بهترین نتایج را ، با کمترین هزینه برای چشمان شما به ارمغان بیاورییم.

هزینه عمل پلک ( بلفاروپلاستی) در کلینیک ما را حتما با مراکز دیگر مقایسه کنید. تخفیف های عالی در کلینیک ما و رضایتمندی مراجعه کنندگان نسبت به این کلینیک همواره ما را دلگرم میکند تا خدمات خود را به بهترین نحو ارائه دهیم. تلاش ما در نوآوران همواره این بوده است که بتوانیم هزینه های عمل زیبایی صورت را تاجای ممکن برای مراجعه کنندگان پایین بیاوریم. هزینه ی عمل بلفاروپلاستی هم از این امر مستثی نیست. بهترین قیمت عمل پلک را همواره در کلینیک ما تجربه خواهید کرد. با ما تماس بگیرید و از مشاوره ی رایگان ما بهره مند شوید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عمل بینی گوشتی

امروزه بین مردم عمل جراحی بینی گوشتی طرفداران زیادی دارد و با گذشت زمان به تعداد طرفداران آن ها افزوده می شود؛ بعضی از افراد

|مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)