عدم تقارن سوراخ های بینی

جدول محتوا

یکی از مهم‌ترین معیارهای زیبایی چهره، تقارن دو سمت صورت است. بسیاری از افراد به صورت خدادادی ازین موهبت برخوردارند. از جمله مواردی که موجب ناقرینگی در چهره می‌شود، قرینه نبودن بینی است. این عضو که در میان صورت قرار دارد تاثیر زیادی در نمای چهره دارد. انحراف و عدم تقارن سوراخ‌های بینی تاثیر منفی در زیبایی صورت خواهد داشت. برای آن دسته از افرادی که به صورت طبیعی چنین خصوصیتی ندارند، خوشبختانه، این امکان فراهم شده که بتوانند این مشکل را با جراحی زیبایی حل کنند.

علت عدم تقارن سوراخ‌های بینی

اندکی نامتقارن بودن چهره، عادی و قابل چشم‌پوشی است. ولی وقتی این مقدار از حدی بیشتر شود باعث نازیبایی صورت می‌گردد. از جمله عوامل ایجاد کننده عدم تقارن صورت، بینی است. آنچه باعث عدم قرینگی می‌شود می‌تواند به دلیل ایراد در مدیال کرورا باشد. این بخش غضروفی کلوملا باعث اتصال نوک بینی به پایه آن می‌شود. اگر کلوملا در محل مناسب قرار نگیرد می‌تواند باعث عدم تقارن سوراخ‌های بینی شود. انحراف بینی نیز عامل موثر دیگری روی عدم تقارن سوراخ‌هاست. تیغه سپتوم کادوال بینی را به دو مجرای تنفسی تقسیم می‌کند. این تیغه هم از استخوان تشکیل شده و هم از غضروف. و مایل بودن استخوان تیغه یا عدم‌ تقارن در غضروف‌های دو طرف می‌تواند موجب شود که سوراخ‌های بینی متفاوت دیده شوند. در مواردی این انحراف یا خمیدگی به حدی زیاد است که امکان تنفس از یک کانال بینی را مختل می‌کند.

 اما اینکه چه عواملی موجب این نقص در این دو بخش بینی می‌شود می‌تواند بسیار متنوع باشد:

 1. ژنتیک: یک عامل مهم و تاثیرگذار عدم تقارن سوراخ‌های بینی در ژنوم‌هایی نهفته است که از والدین و اجدادمان به ارث برده‌ایم. این کدهای مولکولی باعث می‌شوند که بخش‌های مختلف بینی رشد متناسب نداشته باشند.
 2. آسیب: عامل دیگر که باعث عدم تقارن سوراخ‌های بینی می‌شود، ضربه به بینی است. فشار بیش از حد به بینی موجب شکستگی و ایجاد عدم تقارن در سوراخ‌ها می‌شود و در مواردی مانند تصادف کردن یا سقوط از ارتفاع اتفاق می‌افتد.
 3. عمل جراحی: یک دلیل دیگر برای ایجاد سوراخ‌های بینی نامتقارن، عمل‌های جراحی روی بینی است. نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل بینی بسیار شایع است. این اتفاق ممکن است به دلیل عدم تبحر و تجربه کافی پزشک رخ دهد یا به دلیلی ساده‌تررخ دهد مثلا نتیجه ظاهری در جراحی اصلاح انحراف داخلی بینی اهمیتی نداشته باشد. غضروف‌هایی که در نوک بینی قرار دارند، نحوه متصل شدن بینی به لب، بخش‌های پایینی و جلوی تیغه بینی و نحوه انجام جراحی بر روی نتیجه نهایی موثرند و می‌توانند باعث نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل شوند.

به هر دلیلی که کسی دچار این مشکل عدم تقارن سوراخ‌های بینی شود، این موضوع می‌تواند بر اعتماد بنفس فرد و میزان رضایت از ظاهرش تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل طبیعی است به دنبال راهی برای اصلاح این نقص باشد.

حل مشکل عدم تقارن سوراخ های بینی

یکی از حقایقی که هر پزشک باتجربه‌ای حتما به متقاضی قرینه سازی بینی خواهد گفت این است که متقارن شدن سوراخ‌های بینی صد در صد نخواهد بود. جراحی زیبایی تا بخش زیادی می‌تواند این مشکل را حل کند ولی توقع قرینگی صد در صد سوراخ‌های بینی واقع‌بینانه نیست.‌ در الویت‌بندی پزشکان ترجیح با تقارن بینی از زاویه روبرو است و پس از آن به تقارن سوراخ‌ها توجه می‌شود.

دلیل این امر هم اهمیت نحوه دیده شدن صورت از روبرو است. سوراخ‌های بینی فقط از زاویه پایین دیده می‌شوند و به همین دلیل هم در الویت بعدی قرار می‌گیرند. در بسیاری موارد آناتومی بینی این اجازه را به جراح نمی‌دهد که به هر دو هدف همزمان دست یابد. این موضوع از جمله مسائلی است که باید پیش از عمل توسط پزشک به بیمار اطلاع داده شود. نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل اولیه، گاهی پیش میاید که به این منظور بیمار نیاز به عمل ثانویه خواهد داشت.

 

روش و جراحی مناسب برای رفع عدم تقارن سوراخ های بینی

یکی  از سخت‌ترین بخش‌ها در عمل بینی، ایجاد سوراخ‌های بینی متقارن است. این که پزشک چه روشی را برای اصلاح این مشکل انتخاب می‌کند وابسته به شرایط متنوع است.

 • در عمل زیبایی بینی، جراح پوست بینی را بلند کرده و با دسترسی کامل به بخش‌های مختلف تغییرات لازم در جهت قرینه سازی را انجام می‌دهد: اگر تیغه سپتوم دارای انحراف باشد، آنرا اصلاح می‌کند و با تغییر در وضعیت غضروف‌ها تا حد امکان آنرا از وضعیت مایل و خمیده خارج می‌کند. وابسته به وضعیت بینی با جابجایی غضروف کرورا، به تقارن حداکثری بینی دست می‌یابد. عمل بینی باز تحت بیهوشی عمومی و در کلینیک یا بیمارستان مجهز انجام می‌شود.
 • اگر جراحی، ترمیمی و برای اصلاح نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل قبلی باشد، شرایط کمی سخت‌ می‌شود. بینی عمل شده باید غضروف و پایه کافی و مناسب برای ایجاد تغییرات جدید را داشته باشد و جراح باید دارای تجربه و تبحر کافی در زمینه عمل ترمیم بینی باشد. اگر بینی عمل شده، بافت کافی برای ایجاد تغییرات نداشته باشد، پزشک از گرافت استفاده می‌کند. به این منظور قسمت اندکی از بافت سر دنده و یا گوش را برداشته و برای تقویت غضروف بینی استفاده می‌کند. اگر امکان استفاده از غضروف‌های بدن بیمار وجود نداشته باشد، ممکن است استفاده از پروتز مصنوعی را جایگزین غضروف طبیعی نماید. این عمل به ظرافت و دقت بالا نیاز دارد تا بتواند نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل اولیه را تصحیح کند. این روش تحت بیهوشی عمومی در کلینیک انجام می‌شود. در ضمن بازه زمانی یک ساله نیز باید بین دو عمل جراحی بینی رعایت شود.
 • برای تغییر در عدم تقارن سوراخ‌های بینی، در شرایطی فقط کافی است سوراخ بزرگتر به اندازه سوراخ کوچکتر برسد. برای این منظور باید پره‌ی مربوط به آن سوراخ بینی، کوچک‌تر شود. برای این کار، پزشک محل اتصال پره بینی به صورت را برش می‌زند، مقدار مناسبی از بافت را خارج کرده و مجددا پره را بخیه می‌زند. در این موارد یک عمل کوتاه مدت با بی‌حسی موضعی کفایت می‌کند و امکان انجام آن در مطب هم وجود دارد.
 • گاهی نیز عدم تقارن سوراخ‌های بینی با تزریق اندکی ژل در محل مناسب، قابل اصلاح است و نیازی به جراحی نخواهد بود. تصمیم‌گیری در این مورد وابسته به تشخیص و نظر پزشک خواهد بود. این راه موقتی است زیرا ژل بعد از مدتی جذب می‌شود و نیاز به تزریق مجدد خواهد داشت. برخی پزشکان استفاده از چربی به جای ژل را ترجیح می‌دهند. چربی را از خود بدن فرد گرفته و پس از تغییراتی اندک در محل مناسب تزریق می‌کنند. این تزریقات هم به صورت سرپایی و در مطب انجام می‌شود.

این که پزشک چه راهی را برای رسیدن به قرینگی انتخاب می‌کند به شرایط بینی و تجربه جراح بستگی خواهد داشت.

نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی بعد از عمل

 • تورم پس از عمل بینی امری طبیعی است. بیمار ممکن است پس از باز شدن بانداژ بینی با عدم تقارن مواجه شود که عادی است. با گذشت زمان و کاهش ورم پوست، نتیجه نهایی عمل مشخص خواهد شد. پوست‌های با ضخامت زیاد زمان زیادتری برای رفع تورم لازم دارند؛ گاهی نتیجه نهایی تا بازه زمانی یک ساله ممکن است به تعویق بیوفت.
 • نحوه مراقبت پس از جراحی در نتیجه عمل تاثیرگذار است و سوراخ‌های بینی هم مستثنی نیستند. برای چند هفته استفاده از عینک ممنوع است. تا فشار ناشی ازآن باعث تغییر فرم بینی نشود. نحوه چسب زدن و فشار و دستمالی کردن بینی هم می‌تواند باعث تغییر فرم و نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی بعد از عمل شود. فین کردن هم باعث ایجاد فشار به مجراهای بینی و غضروف‌ها می‌شود و چنانچه هنوز به خوبی به هم متصل نشده باشند می‌تواند باعث تغییر حالت شود. کار فیزیکی شدید و انجام ورزش‌های سنگین هم بر روی نتیجه اثرگذار است، به همین دلیل منع شده‌اند.
 • نحوه خوابیدن در طول شب هم بسیار مهم است. نحوه صحیح آن، خوابیدن به پشت در وضعیت سر بالاتر از بدن است. خوابیدن به پهلو و شکم می‌تواند باعث انحراف بینی و در نتیجه عدم تقارن سوراخ‌های بینی شود. برای حل این مشکل توصیه می‌شود زمان خواب، دو عدد متکا در طرفین سر قرار گیرد تا مانع چرخش سر هنگام خواب شود.
 • اسکار هم می‌تواند باعث عدم تقارن سوراخ‌های بینی شود. اگر در محل زخم‌ها یا بخیه‌ها، هنگام ترمیم، بافت اضافه تشکیل شود نتیجه نهایی را تغییر می‌دهد.

در مجموع با انتخاب پزشک صحیح، و انجام دقیق مراقبت‌های پس از عمل می‌توان به نتایج مورد رضایت و واقع‌بینانه دست یافت.

جمع‌بندی

خوشبختانه عدم تقارن سوراخ‌های بینی به هر علتی که ایجاد شده باشد می‌تواند اصلاح شود. با انتخاب پزشک باتجربه و متبحر پیش از هر چیز باید دلیلی که باعث عدم تقارن شده مشخص شود؛ پس از آن با اعتماد کردن به تبحر و تخصص وی، این عمل می‌تواند به تجربه‌ای موفق بدل شود و با انجام دقیق دستورات مراقبتی پس از عمل به تقارن و زیبایی چهره دست یافت.

تهران سرجیکال یک مرکز حرفه ای و تخصصی در زمینه عمل جراحی بینی با سال ها سابقه کاری است، شما می توانید برای دریافت نوبت و تعیین وقت مشاوره از طریق شماره های موجود در سایت اقدام کنید.

 

 • چه عواملی موجب عدم تقارن بینی می شود؟
 • مشکل عدم تقارن سوراخ های بینی چگونه حل می شود؟
 • روش و جراحی مناسب برای رفع عدم تقارن سوراخ های بینی چیست؟

 


مرکز تخصصی جراحی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)