ورزش بعد از عمل بینی

ورزش بعد از عمل بینی ؛ بررسی مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید

جدول محتوا

همه افرادی که قصد انجام عمل بینی دارند باید با مراقبت‌های پس از جراحی آشنا باشند. علاوه بر این به دوره نقاهت توجه کنند و پس از سپری کردن آن، ورزش را از سر بگیرند. پس از جراحی بینی، متوجه خواهید شد که دوره ریکاوری آن از چیزی که انتظارش را داشتید آسان‌تر و کوتاه‌تر است. حتی ممکن است با گذشت زمان اندکی از عمل احساس کنید که حالتان بسیار خوب است و دوست دارید ورزش هوازی یا بی‌هوازی را شروع کنید و فعالیت‌های حرکتی انجام دهید. این مسئله برای ورزشکاران خبر خوبی است؛ البته توجه داشته باشید که بدن شما تا مدت‌ها پس از جراحی توانایی انجام فعالیت‌های سنگین را ندارد. پس بهتر است به بدن خود اجازه استراحت و ترمیم دهید. در این مقاله به موضوع ورزش بعد از عمل بینی و در این دوره چه ورزش‌هایی می‌توان انجام داد می‌پردازیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

چه مدت پس از جراحی بینی می‌توان ورزش را شروع کرد؟

به طور کلی پس از عمل بینی، پنج دوره مهم وجود دارد که برای ورزش کردن باید به آن‌ها توجه کنید. این پنج دوره عبارتند از:

۴۸ ساعت پس از جراحی

با توجه به اینکه اثر مواد بی‌حسی و بیهوشی تا ۴۸ ساعت در بدن باقی می‌ماند، فرد باید در این مدت استراحت کند تا سرگیجه او بهتر شود، احتمال خونریزی کاهش یابد و زخم‌ها تا حدی ترمیم شوند. در نتیجه ورزش کردن در این زمان پیشنهاد نمی‌شود و فرد باید تمرکز خود را بر روی استراحت و بهبودی بگذارد.

هفته دوم بعد از عمل

پس از گذشت دو هفته از عمل جراحی بینی، بیمار می‌تواند مجددا فعالیت‌های روزانه خود را شروع کند. از هفته سوم نیز انجام پیاده‌ روی آهسته و کوتاه بلامانع خواهد بود.

یک ماه بعد از عمل

اگر ورزش پس از جراحی بینی برایتان اهمیت زیادی دارد، می‌توانید یک ماه پس از عمل برخی ورزش‌های کششی و قدرتی مانند پیلاتس و بدنسازی را انجام دهید. تمریناتی که می‌توانید انجام دهید شامل اسکوات، لانچ، کار با وزنه و … خواهد بود. به طور کلی از هر ورزشی که می‌تواند به بینی ضربه وارد کند، مانند بوکس یا ورزش‌هایی که در آن‌ها از توپ استفاده می‌شود، مانند والیبال و بسکتبال خودداری نمایید. برای ورزش‌های هوازی که نیاز به تحرک بالا، دویدن و پرش دارند باید تا ماه سوم منتظر بمانید.

۴۵ روز بعد از عمل بینی

ورزش بعد از عمل بینی در صورتی امکان‌پذیر است که تمامی نکات مربوطه را رعایت نمایید. ۴۵ روز پس از عمل بینی می‌توانید شنا کنید؛ البته باید از شیرجه زدن در آب خودداری نمایید. توجه داشته باشید که تا ماه سوم نباید از سونای خشک استفاده کنید؛ چرا که گرمای آن ممکن است باعث ورم بینی شود.

شش ماه بعد از جراحی

پس از گذشت ۶ ماه از جراحی بینی، بیمار می‌تواند تمامی فعالیت‌های ورزشی خود را به طور کامل شروع کند. البته باید مراقب ضربات احتمالی باشید و در ورزش‌هایی که ممکن است به بینی شما ضربه وارد شود، از محافظ بینی استفاده نمایید.

ورزش بعد از عمل بینی

زمان بهبود و ریکاوری جراحی بینی

بسیاری از افراد به این فکر هستند که ورزش بعد از عمل بینی را هر چه سریع‌تر شروع کنند. برخی زیباجویان بر این باورند که فعالیت دیگر بخش‌های بدن، تاثیری بر روی بینی نخواهد داشت؛ در حالیکه این چنین نیست و تمامی اعضای بدن می‌توانند بر روی بینی تازه عمل شده تاثیر بگذارند. بعد از هر عمل جراحی از قبیل جراحی بینی، بدن نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا محل تحت عمل هر چه سریع‌تر بهبود یابد. استراحت کافی، مواد غذایی مقوی و مایعات مناسب برای تقویت بدن و پشت سر گذاشتن این دوره ضروری هستند.

در جراحی بینی، بافت‌ها مورد تهاجم و برش قرار گرفته‌اند؛ در نتیجه به زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارند و در این دوره همچنان مستعد خونریزی هستند. ورزش بعد از عمل بینی اگر در فاصله کوتاهی باشد، روند بهبودی و ترمیم را دچار اختلال خواهد کرد. انجام برخی ورزش‌ها در این دوره باعث می‌شود که ماهیچه‌ها مواد غذایی مورد نیاز بینی را مصرف کنند؛ در نتیجه بافت‌های بینی مواد مغذی کافی برای سپری کردن روند بهبودی را دریافت نخواهند کرد. ورزش‌های سنگین، باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شوند و باعث بروز کبودی، خونریزی و برخی مشکلات دیگر خواهند شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که ورزش بعد از عمل بینی تا چند هفته فقط پیاده روی سبک باشد.

یکی از دغدغه‌هایی که زیباجویان دارند این است که آیا ورزش بعد از عمل بینی باعث تغییر شکل بینی خواهد شد یا نه. در صورت عدم برخورد اجسام ورزشی با بینی، ورزش تنها بر روی تورم بینی تاثیر خواهد گذاشت. ورزش بعد از عمل بینی، گردش خون را افزایش می‌دهد و باعث تورم بینی می‌شود. البته این تورم با گذر زمان به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

پیاده روی بعد از عمل بینی

به طور کلی انجام ورزش بعد از عمل بینی ممنوع است؛ اما در اکثر مواقع پیاده روی مجاز خواهد بود، مگر اینکه پزشکتان آن را منع کند و استراحت مطلق برای شما در نظر بگیرد. بیشتر جراحان پیشنهاد می‌کنند که چند روز پس از انجام جراحی بینی، پیاده روی سبک داشته باشید. از آنجایی که احتمال سرگیجه و‌ خونریزی وجود دارد و ممکن است اثر داروی بیهوشی در بدن بیمار مانده باشد، برای انجام ورزش بعد از عمل بینی بر اساس وضعیت جسمی خود تصمیم‌گیری کنید. اگر علائمی مانند سردرد و سرگیجه دارید بهتر است تا برطرف شدن این علائم استراحت کنید. برخی افراد حتی یک روز پس از انجام جراحی توان پیاده روی را خواهند داشت؛ پس اگر پزشک آن را منع نکرده بهتر است برای بهبودی هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهند. به‌خاطر داشته باشید که پیاده روی در این زمان باید آهسته باشد و دویدن بعد از عمل بینی در هفته اول ممنوع است. ورزش بعد از عمل بینی باید به گونه‌ای باشد که ضربان قلب شما را بیش از حد بالا نبرد.

پیاده روی بعد از عمل بینی دارای مزایای زیر است:

  • پیاده روی و ورزش پس از جراحی بینی کسالت و خستگی ذهنی را از شما دور می‌کند.
  • بهبودی را تسریع می‌بخشد و باعث می‌شود بتوانید کارهای روزانه خود را بهتر و راحت‌تر انجام دهید.
  • دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد.
  • با افزایش گردش خون، تورم ناشی از جراحی را به حداقل می‌رساند.
  • از به وجود آمدن لخته خون جلوگیری می‌کند.

ورزش بعد از عمل بینی

تمرینات هوازی بعد از عمل بینی

در هفته اول از عمل جراحی بینی، اجازه انجام ورزش‌های هوازی به جز پیاده روی را ندارید. مخصوصا تمرینات هوازی مانند دوچرخه سواری، دویدن و حلقه زدن بعد از عمل بینی ممنوع هستند. جراحی بینی بسیار پیچیده است و تا مدت‌ها پس از انجام آن، بیمار به استراحت و مراقبت نیاز دارد. از طرف دیگر، ورزش‌های هوازی، ایروبیک و دویدن بعد از عمل بینی باعث می‌شوند که التهاب و تورم درون بینی بیشتر شود و به بیمار آسیب برسد. اگر قصد انجام ورزش‌های هوازی را دارید، بهتر است آن را تا ۴ الی ۶ هفته پس از جراحی به تعویق اندازید. البته فاکتورهایی مانند میزان بهبودی و نوع جراحی می‌توانند زمان تعیین ورزش بعد از عمل را تغییر دهند. در نتیجه توصیه می‌شود که پیش از انجام ورزش‌های هوازی و کاردیو، با پزشک خود مشورت نمایید. معمولا نظر پزشک این است که از ورزش‌های آرام شروع کنید؛ سپس به سراغ ورزش‌های هوازی بروید. توجه داشته باشید که باید  از ورزش‌هایی که باعث نفس نفس زدن می‌شوند دوری کنید؛ پس پیشنهاد می‌شود حلقه زدن بعد از عمل بینی را به وقت دیگری موکول کنید.

ورزش تی ار ایکس بعد از عمل بینی

تی ار ایکس یکی از انواع ورزش‌های مقاومتی است که هدف آن، انعطاف‌پذیری و ایجاد تعادل و قدرت در بدن است. این ورزش، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به میزان زیادی از چربی‌ها می‌کاهد. تی ار ایکس جزو ورزش‌های سنگین محسوب می‌شود؛ به همین دلیل انجام آن پس از عمل بینی دارای محدودیت خواهد بود. انجام ورزش تی ار ایکس بعد از عمل بینی تا حداقل هفته ششم امکان‌پذیر نیست؛ چرا که استخوان بینی برای بهبودی نسبی به یک الی دو ماه زمان نیاز دارد. تا زمانی که استخوان بینی ترمیم نشده و التهاب و تورم از بین نرفته‌ است نمی‌توان ورزش تی ار ایکس را شروع کرد. البته نظر پزشکان در رابطه با انجام این ورزش و دیگر ورزش‌های سنگین متفاوت است. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که به مدت ۶ ماه تا یک سال از انجام این ورزش‌ها خودداری کنید تا بینی شما بطور کامل ترمیم شود؛ سپس بر اساس نظر پزشک و میزان بهبودی ورزش را شروع کنید.

شنا بعد از جراحی بینی

دانستن زمان مناسب برای انجام ورزش بعد از عمل بینی مسئله مهمی است و عدم توجه به آن می‌تواند باعث تغییر فرم بینی شود. شنا یکی از ورزش‌هایی است که ممکن است جراحی بینی انجام آن را به تعویق بیندازد. جراحان پیشنهاد می‌کنند که به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از عمل، از شنا کردن خودداری کنید. در این زمان باید به طور کلی از استخر و ورزش‌های آبی دوری نمایید. در یک ماه اول پس از رینوپلاستی، سونا، اتاق بخار و شنا کردن به علت وجود هوای داغ باعث افزایش احتمال خونریزی می‌شوند. علاوه بر این، باکتری‌های موجود در آب باعث عفونت بینی خواهند شد. شنا کردن باعث اعمال فشار بر روی بینی می‌شود که تورم بینی را افزایش خواهد داد، همچنین در این حالت احتمال برخورد افراد و اجسام با بینی شما زیاد است. در نتیجه بهتر است به بدنتان اجازه ترمیم دهید و شنا را پس از بهبودی کامل مجددا شروع کنید.

انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل بینی

ورزش کردن برای حفظ سلامتی مسئله‌ای ضروری است و برخی افراد بطور حرفه‌ای و برای سالیان طولانی در یک رشته ورزشی مشغول فعالیت هستند. برخی ورزشکاران نیز مانند بقیه افراد به جراحی بینی علاقمند هستند، اما در رابطه با انجام ورزش بعد از عمل نگرانی‌هایی دارند. در مورد عوارض رینوپلاستی و محدودیت‌هایی که برای فرد ایجاد می‌کند شایعات زیادی وجود دارد. یکی از این شایعه‌ها این است که عمل جراحی بینی، ورزش کردن را با محدودیت روبرو می‌کند. حقیقت این است که جراحی زیبایی بینی هیچگونه محدودیتی در رابطه با فعالیت‌ها و تمرینات ورزشی ایجاد نمی‌کند؛ البته زیباجو برای مدت محدودی نیاز به استراحت و عدم انجام ورزش خواهد داشت. در نتیجه ورزش بعد از عمل بینی مجاز است، فقط باید تا تمام شدن دوره نقاهت صبر کنید. بر اساس نظر پزشک، یک الی دو هفته منتظر بمانید تا استخوان بینی محکم شود؛ سپس از ورزش‌های سبک و راحت شروع کنید.

در پایان امیدواریم این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در مرکز تهران سرجیکال در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

ورزش بعد از عمل بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)