چه کسانی بهتر است عمل بینی انجام ندهند؟

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟

جدول محتوا

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که آیا همه افراد می‌توانند عمل جراحی بینی انجام دهند؟ قطعا جواب این سوال خیر است. پس این سوال مطرح می‌شود که عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟ برای انجام این عمل، شخص باید وضعیت سلامتی مناسبی داشته باشد. در صورت مشکل در سلامتی یا عوارض جانبی قبلی، احتمال ایجاد مشکلات در هنگام انجام عمل بینی وجود دارد. به علاوه، عمل بینی به عنوان یک عمل جراحی، ریسک‌های خاصی دارد و باید از طریق مشورت با پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

در مورد جراحی بینی بیشتر بدانید

جراحی بینی یا به عبارت دیگر رینوپلاستی، یک روش جراحی است که برای تغییر شکل و اندازه بینی انجام می‌شود. برخی افراد برای زیبایی و یا به دلیل مشکلات تنفسی این نوع جراحی را انجام می‌دهند. در این روش، پوست و بافت نرم حول بینی برش داده و شکل و اندازه آن تغییر می‌کند.

قبل از اقدام به جراحی بینی، باید بدانید عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟ تا بتوانید از عوارض کمتری برخوردار شوید. همچنین مطمئن شوید که به یک پزشک مجرب و صلاحیت‌دار مراجعه کرده‌اید و همه‌ ابعاد جراحی را با او مشورت کرده‌اید. همچنین باید به خوبی از خطرات و عوارض احتمالی جراحی بینی آگاهی داشته باشید.

پس از جراحی، باید به دستورات پزشک عمل کنید و در فرآیند بهبودی که معمولاً چند هفته به طول می‌انجامد، صبور باشید. به عنوان مثال، باید از ورزش‌های سنگین و فعالیت‌هایی که منجر به خروج خون شود، پرهیز کرد.

لازم است تأکید کنیم که برای داشتن یک جراحی بینی رضایت‌بخش، باید با‌دقت و حوصله کلینیک‌های معتبر را بشناسید و با آن‌ها مشاوره‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید بهترین کلینیک جراحی بینی را انتخاب نمایید.

در بلاگ تهران سرجیکال بخوانید: بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

جراحی بینی برای چه افرادی خطرناک است؟

گروهی از افراد علی رغم میل باطنی، نمی‌توانند عمل جراحی بینی را انجام دهند. این دسته شامل: بیماران دیابتی، بیماران قلبی و عروقی، افرادی که دارای کم خونی هستند و کسانی که مشکلات تنفسی دارند.

بیماران دیابتی

افرادی که مشکل دیابت دارند نیز می‌توانند عمل جراحی بینی را انجام دهند. اما بیماران دیابتی نیاز به مراقبت ویژه‌ای در هنگام جراحی دارند؛ زیرا دیابت می‌تواند بر توانایی بدن در مقابل التهاب و عفونت تأثیر بگذارد. بنابراین، در صورتی که سطح قند خون بیمار کنترل نشده باشد، به علت ریسک ابتلا به التهابات و عفونت‌های جراحی، ممکن است پزشک عمل جراحی را به تعویق بیاندازد.

بیماران دیابتی در عمل بینی باید به موارد زیر توجه کنند:

 • کاهش مصرف مواد قندی: بیماران دیابتی باید پیش از عمل بینی، مواد قندی را به حداقل برسانند زیرا افزایش قند خون باعث ایجاد مشکلاتی مانند التهاب می شود.
 • مصرف داروهای دیابتی طبق نظر پزشک: داروهای دیابتی نیز قبل و بعد از عمل بینی باید با توجه به دستور پزشک استفاده شوند. زیرا در صورت استفاده نادرست مصرف داروهای دیابتی خطر افت فشار خون و کاهش قدرت تشخیصی شدید می‌شود.
 • مراقبت از زخم‌ها: بیماران دیابتی باید همیشه به تمیز بودن و مراقبت از زخم‌ها توجه کنند، زیرا زخم‌های ناشی از جراحات بینی در بیماران دیابتی به شدت خطرناک هستند.
 • مراقبت از خون : مراقبت و حفظ سلامت خون در افراد دیابتی بسیار مهم است و در صورت نادیده گرفته شدن  می تواند ریسک عفونت بعد از عمل بینی و التهاب را افزایش دهد.
 • پرهیز از مصرف سیگار و الکل: بیماران دیابتی باید از تماس مستمر با سیگار و الکل پرهیز کنند زیرا این عوامل باعث کاهش قدرت تشخیصی و شفافیت خون گردشی می‌شوند.

خطرات جراحی بینی برای بیماران دیابتی

بیماران قلبی و عروقی

پزشک قبل از عمل بینی، باید اطلاع دقیقی از وضعیت قلبی و عروقی شما داشته باشد. در بررسی‌های قبل از عمل، پزشک می‌تواند مسائلی را مانند: فشار خون، نوع داروهای مصرفی، علائم مرتبط با بیماری قلب و عروق و سوابق پزشکی شما را بررسی کند.

بعد از بررسی‌های لازم، پزشک ممکن است با شما در مورد فواید و مزایای جراحی بینی صحبت کند. اگر پزشک شما تصمیم به عمل بینی بگیرد با شما در مورد داروهایی که باید قبل و بعد از جراحی مصرف کنید، صحبت می کند. بیمار باید به مراقبت از خطوط زخم توجه شود تا از عفونت‌ها جلوگیری شود و در صورت بروز هرگونه علائم نامطلوب سریعا به پزشک خود مراجعه کند؛ بنابراین قبل از عمل جراحی بینی در بیماران قلبی و عروقی باید با پزشک خود مشورت نمایید. زیرا ممکن است با ریسک‌های افزایش یافته همراه باشد.

کم خونی

کم خونی ممکن است تاثیر مستقیمی بر روی توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها و التهابات داشته باشد و در حالت‌های شدیدتر ممکن است باعث مشکلات قلبی و تنفسی شود. پزشک با بررسی نتایج آزمایشات و شرایط عمومی شما، می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا شما برای عمل جراحی بینی مناسب هستید یا خیر؟ در صورتی که پزشک به شما اجازه عمل بدهد ممکن است قبل از عمل جراحی به شما توصیه کند که با مصرف غذاهای حاوی آهن مانند: گوشت قرمز، تخم مرغ، نخود و لوبیا و مکمل‌های آهن، سطح فشار خون خود را بالا ببرید. همچنین، قبل از عمل جراحی بهتر است داروهای خوراکی و مکمل‌هایی که باعث تنگی خونریزی می‌شوند مانند: آسپرین را متوقف کنید.

مشکلات تنفسی

افرادی که مشکلات تنفسی دارند نیز در لیست ” عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟ ” قرار می‌گیرند. با این حال ممکن است بخواهند عمل جراحی بینی انجام دهند تا بهبودی در وضعیت تنفسی خود داشته باشند اما قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و شرایط و سابقه پزشکی خود را با وی در میان بگذارید.

در برخی از موارد عمل جراحی بینی می‌تواند به بهبودی وضعیت تنفسی کمک کند. برای مثال، در صورتی که بینی شما برای تنفس بسیار بسته باشد یا برجستگی‌های زیادی داشته باشد ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود. در این موارد، عمل جراحی بینی ممکن است بهبودی در تنفس شما ایجاد کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که عمل جراحی بینی فقط در برخی از موارد بهبودی در وضعیت تنفسی ایجاد می‌کند و در برخی موارد ممکن است به وضعیت تنفسی شما آسیب برساند. پس بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد عمل جراحی بینی، با پزشک خود مشورت کنید و نظر او را در مورد مناسب بودن عمل بینی برای شما بپرسید.

عوارض جراحی بینی

جراحی بینی ممکن است یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح شکل بینی و همچنین بهبود عملکرد تنفسی است. با این حال، همانطور که در هر نوع جراحی دیگری اثرات جانبی وجود دارد جراحی بینی نیز ممکن است با برخی اثرات جانبی همراه باشد که شامل:

 • خونریزی بعد از عمل جراحی
 • ماندگاری جای زخم و بخیه
 • تورم
 • درد بعد از جراحی بینی
 • نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی
 • مسمومیت با آنتی بیوتیک
 • بی‌حسی موضعی

اثرات جانبی دیگری که ممکن است پس از جراحی بینی رخ دهد شامل: تغییر در حس لمسی بینی، تغییر در شکل و اندازه بینی، عفونت در ناحیه جراحی است.

برای اطلاع کامل‌تر از عوارض احتمالی عمل بینی و راه‌های پیشگیری از آن پیشنهاد می شود مقاله عوارض عمل بینی را با دقت بخوانید.

آیا بیهوشی عمل بینی خطرناک است؟

همه عمل‌های جراحی که با بیهوشی کامل انجام می شوند دارای خطراتی هستند اما به طور کلی بیهوشی ایمن است اما ممکن است با مشکلات نادری مثل تنگی نفس، عفونت، خونریزی و واکنش‌های آلرژیک همراه باشد؛ علاوه بر این برخی از افراد ممکن است به دلیل بیماری‌های مزمن مانند: بیماری‌های قلبی، دیابت و عوارض دارویی قبل از جراحی بیهوش شوند.

بنابراین، برای اطمینان حاصل کردن از سلامتی خود بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و اطلاعات دقیقی در مورد خطرات و فواید عمل بینی و نوع بیهوشی مورد استفاده را دریافت کنید.

آیا احتمال مرگ بر اثر جراحی بینی وجود دارد؟

هر جراحی دارای خطرات و عوارضی است که ممکن است رخ دهد اما در صورت انجام جراحی بینی توسط یک پزشک ماهر و با تجربه، خطرات به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند. در مورد مرگ نیز، این امر بستگی به شرایط پزشکی و تاریخچه پزشکی بیمار دارد. در کل جراحی بینی به طور عمومی یکی از جراحی‌های پرخطر نیست اما همواره باید با یک پزشک معتبر مشورت کنید.

 

ما در تهران سرجیکال سابقه صدها عمل بینی موفق را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌ایم در صورتی که شما تصمیم به عمل بینی دارد اما جز افرادی هستید که عمل بینی ممکن است برای آن ها خطرناک باشد برای اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید.

 

 • جراحی بینی برای چه افرادی خطرناک است؟
 • بیماران دیابتی برای انجام عمل بینی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟
 • آیا کم خونی مانعی برای عمل بینی است؟
 • آیا عمل بینی می تواند در بهبود تنفس نقش داشته باشد؟
 • جراحی بینی ممکن است با چه عوارضی همراه باشد؟
 • آیا احتمال مرگ بر اثر جراحی بینی وجود دارد؟

مرکز تخصصی جراحی بینی

2 دیدگاه دربارهٔ «عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟»

 1. سلام خدمت شما
  من دوست دارم عمل بینی انجام بدم ولی تصور اینکه بعداز عمل فقط میتونم از طریق دهان نفس بکشم برام وحشتناکه
  وهمین باعث شده که عمل نکنم

  1. تحریریه

   سلام
   این تصور کامل اشتباه هست همواره سلامتی بیمار در اولویت است در صورتی که پزشک شما در این زمینه تبحر لازم را داشته باشد هرگز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)