بایدها و نبایدها در درمان افتادگی نوک بینی

جراحی بینی به روش باز

جدول محتوا

افرادی که پس از عمل جراحی بینی به هر دلیلی با افتادگی نوک بینی مواجه می‌شوند، به دنبال درمان افتادگی نوک بینی خود هستند. امروزه افراد زیادی اعم از خانم و آقا تمایل دارند تا بینی خود را عمل کنند. برخی به دلایل پزشکی و بسیاری دیگر نیز صرفا به‌ دلیل زیبایی برای انجام عمل جراحی بینی اقدام می‌کنند. اغلب، افتادگی نوک بینی بعد از عمل در صورتی اتفاق می‌افتد که جراحی بینی درست و اصولی صورت نگرفته باشد یا مراقبت‌های بعد از عمل نادیده گرفته شده ‌باشند. افرادی که با این عارضه پس از عمل بینی روبرو می‌شوند، می‌توانند به ترمیم افتادگی بینی بپردازند.

افتادگی نوک بینی به چه معنا است؟

افتادگی نوک بینی به حالتی گفته می‌شود که نوک بینی فرد افتاده شده و ظاهر بینی را به هم ریخته باشد. در حالت عادی نوک بینی در راستای پل بینی یا قدری از پل بینی بالاتر قرار دارد. با توجه به این موضوع، در مواقعی که زاویه نوک بینی با لب بالایی کمتر از ۹۰ درجه باشد، به اصطلاح افتادگی بینی رخ داده است.

درمان افتادگی نوک بینی

افرادی که با افتادگی نوک بینی روبرو هستند، احساس خوبی از  ظاهر چهره خود ندارند. علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن شکل ظاهری این اندام، افتادگی بینی می‌تواند تاثیرات منفی بر روی عملکرد بینی نیز داشته باشد. دلایل مختلفی همچون عوامل ژنتیکی، عدم وجود غضروف کافی برای پشتیبانی از نوک بینی، کشیدگی عضلات بینی به طرف نوک بینی، ضعیف بودن استحکام استخوانی بینی، افزایش سن، وارد شدن ضربه و سایر آسیب دیدگی‌ها، نقش مهمی در افتادگی بینی ایفا می‌کنند. برای درمان این مشکل باید فاکتورهای مختلفی را مدنظر داشته باشید.

نشانه های افتادگی نوک بینی چیست؟

اگر فرم بینی شما خاص است یا جراحی بینی انجام داده‌اید و این سوال را در ذهن خود دارید که نشانه‌های افتادگی بینی چیست؟ و آیا لازم است برای درمان افتادگی نوک بینی اقدام کنید یا خیر؟ باید بدانید که برای تشخیص این امر شما بایستی خود را از نمای نیمرخ نگاه کنید؛ اگر نوک بینی شما در سطح مطلوبی قرار نداشت با افتادگی بینی مواجه شده‌اید. در این زمان به مرور زمان، نوک بینی فرو می‌نشیند، می‌افتد و ظاهری گرد یا محدب به خود می‌گیرد. علاوه بر این، افتادگی بینی ممکن است بر توانایی تنفس بیمار تأثیر منفی بگذارد. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که نوک بینی به‌طور چشمگیری پایین آمده باشد و جریان هوا را از طریق سوراخ‌های بینی و راه‌های بینی مسدود کرده باشد. لذا با مشاهده این علائم باید هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید.

درمان افتادگی نوک بینی

دلیل افتادگی نوک بینی پس از جراحی چیست؟

اغلب، دلیل افتادگی نوک بینی بعد از عمل را می‌توان به دو دسته تکنیک‌های نامناسب جراحی و عدم انجام مراقبت‌های لازم بعد از جراحی بینی تقسیم‌بندی کرد:

 1. تکنیک‌های نامناسب جراحی

یک علت‌ افتادگی نوک بینی بعد از عمل، جراحی به شیوه غیر اصولی است؛ بدان معنا که جراح با استفاده از تکنیک‌های قدیمی و بدون توجه به حالات بینی و شرایط فرد، صرفا می‌خواهد حجم بینی فرد را کاهش دهد.

به طورکلی، روش‌های جراحی زیبایی بینی به دو دسته کلی جراحی کاهشی و جراحی تقویتی تقسیم می‌شوند. در صورت استفاده پزشک از جراحی‌های کاهشی که در قدیم بسیار معمول بوده، علاوه بر افتادگی نوک بینی به دلیل تضعیف ساختار غضروفی بینی، بدشکلی‌ها و ناهمواری‌های دیگری نیز به وجود می‌آید. این در حالی است که در جراحی‌ تقویتی، پزشک تلاش می‌کند تا بر استحکام غضروف‌های بینی بیافزاید. این روش در درازمدت نتایج بسیار بهتری از خود نشان داده و بینی ثبات بیشتری را خواهد داشت.

   2. عدم انجام مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

افرادی که به سراغ یک پزشک متخصص و با تجربه برای عمل بینی خود می‌روند باید بعد از عمل به توصیه‌های پزشک خود برای رسیدن به یک نتیجه دلخواه گوش و عمل کنند. برخی مواقع فرد در مراقبت‌های پس از عمل کوتاهی کرده و با مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی روبرو می‌شود:

 • اشتباه چسب زدن بینی پس از عمل
 • عدم استفاده مرتب از چسب بینی
 • خندیدن و حرکات شدید صورت در هفته‌های اول بعد از عمل
 • برخورد ضربه به بینی در ماه‌های اول پس از عمل
 • خم شدن‌های طولانی مدت
 • انجام فعالیت‌های سنگین
 • دستکاری کردن بینی
 • فین کردن شدید در اوایل بعد از عمل

اگر می‌خواهید پس از انجام عمل جراحی، مشکل افتادگی بینی در شما رخ ندهد بایستی ابتدا به یک دکتر جراح پلاستیک با تجربه مراجعه کنید و پس از انجام عمل تمامی نکاتی که در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل به شما توصیه می‌شوند را با دقت اجرا کنید.

راه های کاهش افتادگی نوک بینی گوشتی بعد از عمل 

بهتر است بدانید که داشتن بینی‌های گوشتی یک علت افتادگی نوک بینی بعد از عمل محسوب می‌شود. بینی‌های گوشتی به دلیل ساختاری که دارند بیشتر از سایر گونه‌های بینی در معرض افتادگی نوک بینی قرار دارند. دلیل آن هم عدم استحکام کافی غضروف و ضخامت بالای پوست بینی به حساب می‌آید.

در صورت داشتن بینی گوشی نگران این عارضه پس از عمل نباشید؛ چرا که با استفاده از تکنیک‌های مختلف می‌توان این مسئله را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. پیوند غضروف به بینی یکی از روش‌هایی است که مانع تغییر فرم و افتادگی نوک بینی بعد از جراحی می‌شود. همچنین در مواردی که میزان غضروف تیغه بینی کم باشد، پزشک به کمک غضروف‌های گوش یا دنده برای پیوند به نوک بینی آن را استحکام می‌بخشد. با توجه به این موضوع اگر می‌خواهید با این مشکل رو برو نشوید و بعد از عمل جراحی به دنبال درمان افتادگی نوک بینی نیفتید باید به سراغ بهترین و ماهرترین پزشک زیبایی بروید تا این تکنیک‌ها را در شما پیاده کند.

درمان افتادگی نوک بینی

آیا امکان ترمیم افتادگی نوک بینی وجود دارد؟

افرادی که به هر دلیلی دچار افتادگی نوک بینی پس از عمل شده‌اند، نباید نگران این مسئله باشند. چرا که جراحی ترمیمی نوک بینی یکی از روش‌های درمان این عارضه به حساب می‌آید. روش‌های مختلفی برای ترمیم نوک بینی وجود دارد؛ پیوند غضروف و اصلاح نوک بینی از معروف‌ترین تکنیک‌ها برای عمل جراحی افتادگی نوک بینی محسوب می‌شود. در عمل پیوند غضروف پزشک اغلب از غضروف گوش یا دنده فرد بهره می‌گیرد. همچنین در برخی موارد جراح از غضروف مصنوعی برای تقویت غضروف استفاده می‌کند. در نظر داشته باشید که انجام جراحی ترمیمی برای اصلاح افتادگی نوک بینی حداقل یک سال پس از عمل اولیه بینی انجام می‌پذیرد.

مراقبت‌های بعد از عمل افتادگی نوک بینی چیست؟

افرادی که بینی خود را به دلایل مختلف درمانی و زیبایی جراحی می‌کنند باید پس از عمل برای گرفتن نتیجه بهتر توصیه‌های پزشک متخصص خود را رعایت کنند. همچنین باید با انجام مراقبت‌های صحیح بعد از عمل بینی از افتادگی نوک بینی خود جلوگیری کنند:

 • جلوگیری از فین کردن حداقل به مدت یک‌ماه
 • پرهیز از خارش و مالیدن بینی تا چند ماه بعد از عمل
 • بالا نگه‌داشتن سر بالاتر از سطح بدن زمان خواب حداقل به مدت 2 هفته
 • جلوگیری از خم شدن تا حداقل 2 هفته پس از عمل
 • پرهیز از بلند کردن وسایل سنگین و انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی
 • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب
 • استفاده از پانسمان بینی
 • خشک نگه داشتن پانسمان بینی
 • بستن پانسمان بر طبق دستور پزشک
 • استفاده از اسپری برای تمیزی بینی

آیا چسب زدن مانع از افتادگی نوک بینی می شود؟

اغلب بیماران بر این تصور هستند که پس از عمل جراحی بینی، هراندازه چسب را محکم‌تر و طولانی‌تر بزنند با افتادگی نوک بینی پس از جراحی روبرو نمی‌شوند و به نتیجه دلخواه‌تری خواهند رسید؛ باید بدانید که این تفکر به طور کامل اشتباه است. چسب زدن بینی بعد از جراحی به دو دسته تقسیم می‌شود؛ چسب زدن بینی در دوران 3 هفته اول پس از عمل و چسب زدن بینی بعد از دوران سه هفته اول. در سه هفته اول پس از عمل، بیمار با چسب زدن بینی به بخیه‌های داخلی کمک می‌کند تا فرم بینی زیباتر شود. اگر شما در این سه هفته اول چسب را خیلی محکم بزنید، پوست حالت کم خونی گرفته و دچار التهاب و ورم‌های زیادی می‌شود. لذا به هیچ عنوان محکم زدن چسب بر روی بینی توصیه نمی‌شود؛ چرا که سبب خط افتادن و زخم روی بینی شده و نتیجه مطلوبی را برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

آیا ترمیم افتادگی نوک بینی در زنان و مردان متفاوت است؟

با توجه به اینکه شکل و فرم بینی در زنان و مردان یکسان نیست، انتظارات متفاوتی از جراحی بینی و ترمیم افتادگی نوک بینی در افراد وجود دارد. اکثر آقایان دارای بینی پهن و گوشتی بوده و نوک بینی آن‌ها به دلیل تجمع چربی زیاد، افتاده‌تر است. مردان دوست دارند تا نتیجه جراحی برای آن‌ها به صورت طبیعی انجام شود. بر همین اساس جراح در جراحی ترمیم بینی مردان تنها مقدار کمی تغییر در نوک بینی برای طبیعی به نظر رسیدن اعمال می‌کند. این در حالی است که زنان بینی با نوک سربالا را می‌پسندند. پزشک قبل از عمل به زاویه بین بینی و لب بالایی توجه می کند که مناسبترین زاویه برای مردان 90 درجه و برای خانم‌ها بین 100 و 110 درجه است؛ زاویه خارج از این اندازه‌ها نشان‌دهنده افتادگی بینی در افراد به حساب می‌آید. مقدار این زاویه در سربالا شدن یا طبیعی شدن نوک بینی تاثیر بسیاری دارد. با توجه به این موضوع، دقت در انتخاب یک جراح متبحر و با تجربه اهمیت زیادی دارد.

مراحل جراحی برای درمان افتادگی نوک بینی

جراحی برای درمان افتادگی نوک بینی مراحلی دارد که پزشک متخصص زیبایی آن‌ها را به ترتیب طی می‌کند:

 •  مرحله اول: در این مرحله پزشک با ایجاد یک برش در یک موقعیت استراتژیک به ساختار داخلی بینی، دسترسی پیدا می‌کند.
 • مرحله دوم: در مرحله دوم جراح اقدامات لازم برای تقویت چارچوب بینی را انجام می‌دهد. این کار برای فراهم شدن پشتیبانی کافی از نوک بینی صورت می‌پذیرد.
 • مرحله سوم: در این مرحله تکنیک‌های لازم و مناسب جهت ایجاد تغییرات لازم در عضلات نوک بینی، انجام می‌شود. این عضلات همان ماهیچه‌هایی هستند که هنگام لبخند زدن، باعث افتادگی بیشتر نوک بینی در افراد می‌شوند. پزشک با ایجاد اصلاحاتی در آن‌ها، جلوی افتادگی نوک بینی بعد از جراحی را می‌گیرد.
 • مرحله چهارم: در مرحله چهارم پزشک در افرادی که غضروف بینی آن‌ها به دلیل بلند بودن بیش از حد، سبب بروز افتادگی در نوک بینی می‌شود را اصلاح می‌کند؛ جراح به پیرایش غضروف اضافی می‌پردازد.
 • مرحله پنجم: در این مرحله جراح کار بخیه زدن را انجام می‌دهد؛ از بخیه برای محکم کردن موقعیت غضروف‌های نوک بینی استفاده می‌شود. این بخیه‌ها کمک می‌کند تا نوک بینی در طول زمان، با افتادگی بعد از جراحی روبرو نشود.

تاثیر افزایش سن در افتادگی نوک بینی پس از جراحی

در واقع با افزایش سن هم افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند و هم سایر افراد که هیچ عمل زیبایی روی بینی خود انجام نداده‌اند با افتادگی نوک بینی و بزرگی آن روبرو می‌شوند. اما میزان افتادگی در افراد مختلف، تفاوت دارد. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که پیری و افزایش سن می‌تواند در ظاهر و افتادگی نوک بینی موثر باشد.

ترمیم افتادگی نوک بینی بعد از عمل با انتخاب یک جراح حرفه ای

افتادگی نوک بینی بعد از عمل برخی مواقع در افراد مختلف مشاهده می‌شود. علت این مسئله به تکنیک‌های جراحی، نوع بینی فرد و مراقبت‌های بعد از عمل جراحی برمی‌گردد. اگر شما با افتادگی نوک بینی بعد از جراحی روبرو شده‌اید و به دنبال درمان افتادگی نوک بینی هستید باید برای ترمیم به یک جراح خوب مراجعه کنید. پزشک جراح با استفاده از تکنیک‌های بروز مانند تکنیک‌های تقویتی، به ترمیم افتادگی نوک بینی شما می‌پردازد. همچنین شما در صورت داشتن بینی گوشتی با انتخاب یک پزشک جراح متخصص و کاربلد می‌توانید از افتادگی نوک بینی خود جلوگیری کنید. تهران سرجیکال یکی از برترین مراکز زیبایی تهران با بهرمندی از متخصصان و کادر حرفه‌ای و با تجربه، آماده ارائه خدمات در زمینه انواع جراحی بینی است. برای دریافت مشاوره از طریق شماره‌های زیر تماس حاصل فرمائید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

درمان افتادگی نوک بینی

 • افتادگی نوک بینی به چه معناست؟
 • نشانه های افتادگی نوک بینی چیست؟
 • آیا امکان ترمیم افتادگی نوک بینی وجود دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه چیز در رابطه با مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی

قرن‌های متمادی بشر مجبور بود با آنچه ژنتیک نصیب ظاهرش کرده بود زندگی کند، بی آنکه بتواند چیزی را تغییر دهد. امروزه به لطف مدرنیته

مشاهده مطلب

رفع قوز بینی

یکی از دلایل رایج بیماران برای درخواست جراحی بینی، برداشتن قوز بالای بینی است ، اما قبل از اقدام به رفع قوز بینی در ابتدا

مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)