خواب بعد از عمل بینی

جدول محتوا

جراحی بینی مانند بسیاری از جراحی های زیبایی مستلزم رعایت نکات و مزاقبت هایی است که انجام هر یک از آنها به نوبه خود الزامی باشد قبل از پرداختن به موضوع  نحوه خواب بعد از عمل بینی باید بدانبد که بی خوابی تا چند روز بعد از جراحی رینوپلاسیتی به ذلیل پانسمان ها ، گچ بینی ، تامپون و اسپیلنت بینی امری طبیعی است اما پرسش مهمی که در ذهن تمای افرادی که جراحی بینی انجام داده انئ مطرح می شود آن است که نحوه ی خوابیدن پس از عمل بینی به چه صورت است؟ نحوه ی خوابیدن پس از عمل بینی بسیار مهم است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه و نکات خوابیدن پس از عمل بینی آشنا شوید و با رعایت آنها روند بهبود موثری داشته باشید.

ما بهترین نکات را برای خواب ایمن بعد از جراحی بینی به اشتراک می گذاریم .

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است که شکل و اندازه بینی شما را تغییر می دهد این عمل یکی از رایج ترین انواع جراحی های زیبایی است.برخی از افراد برای بهبود ظاهر بینی  خود جراحی زیبایی بینی انجام می دهند. برخی دیگر جهت بهبود تنفس و عملکرد بینی تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار می گیرند. عمل جراحی بینی توسط جراحان متخصص انجام می شود .البته برای انجام این عمل انتخاب بهترین جراح بینی و رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک برای دریافت نتیجه ی مطلوب بسیار حائز اهمیت است .

یکی از این مراقبت ها نحوه ی صحیح خوابیدن پس از عمل بینی می باشد که در ادامه مطلب به آن میپردازیم .

اهمیت شیوه ی صحیح خوابیدن پس از عمل بینی

خواب کافی و نحوه ی خوابیدن بعد از عمل رینوپلاستی امری ضروری تلقی می شود، بنابراین توصیه می شود فرد پس از عمل بینی از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی خودداری کرده و استراحت کافی داشته باشد ، نحوه ی خوابیدن پس از عمل بینی به خصوص در هفته ی اول از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، در روزها و هفته‌های اولیه پس از عمل، بینی شما بسیار حساس خواهد بود و شیوه‌های خواب نامناسب می‌تواند سرعت بهبود شما را مختل کند و نتایج شما را به خطر بیندازد. شیوه های صحیح خواب کمک زیادی به حمایت از سیستم ایمنی بدن، تشویق جریان خون صحیح، جلوگیری از آسیب های تصادفی و کمک به بهبودی سریع می کند. زمانی که شما خواب هستید جریان خون بیشتری به بافت و عضلات می رسد ، این خون رسانی موجب افزایش اکسیژن و مواد مغزی می شود .

نکات مهم هنگام خواب پس از عمل بینی

نتیجه ی جراحی بینی، در صورت رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک می تواند بسیار رضایت بخش باشد، برای دستیابی به این نتیجه رضایت بخش قدم اول رعایت نکات و توصیه های بعد از عمل بینی است ، برخی از این نکات عبارتند از :

طاق باز بخوابید: در طول دوران نقاهت، بینی شما بسیار آسیب پذیر و حساس خواهد بود. مهم است که روی شکم یا پهلو نخوابید، خوابیدن به پهلو می تواند نتایج منفی از عمل بینی برای شما به جای بگذارد.

تا حد امکان تنها بخوابید: اگر به طور معمول عادت دارید که با عزیزانتان بخوابید بهتر است تا مدتی پس از انجام عمل بینی آن را به تعویق بیندازید. چرا که بروز هرگونه آسیب احتمالی می تواند نتایج شما را به خطر بیندازد. بنابراین به نفع شماست که هر کاری که می توانید برای محافظت انجام دهید.هم چنین از برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی تا مدتی خودداری فرمایید.

با سر بالا بخوابید: برای کاهش تورم، هنگام خواب باید سر خود را بالا نگه دارید. این امر تجمع مایعات را به حداقل می رساند و موجب گردش خون می شود .

مصرف کافئین خود را کاهش دهید : قهوه و چای برای بسیاری از افراد مهم هستند و بخشی ضروری از برنامه روزانه محسوب می شوند. با این حال، نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌تواند از داشتن میزان مناسب خواب جلوگیری کند. بنابراین، باید مصرف کافئین خود را به خصوص قبل از خواب کاهش دهید.

گوشی خود را دور نگه دارید : دور نگه داشتن گوشی و نگاه نکردن به صفحه نمایش زمان خواب ،می تواند به شما کمک کند تا سریع و مدت زمان طولانی تری بخوابید .

نحوه صحیح خوابیدن پس از عمل بینی

خوابیدن به پشت و در حالت نیمه نشسته به گونه ای که سر بالاتر از بدن باشد بهترین حالت خوابیدن پس از عمل بینی است، هم چنین می توانید برای به حداقل رساندن آسیب های احتمالی تنها بخوابید و چند بالش اضافی جهت جلوگیری از غلت زدن و ضربه در اطراف خود و بین پاها قرار دهید. رعایت نحوه ی صحیح خوابیدن پس از رینوپلاستی سبب کاهش روند تورم بینی می شود.

به خاطر داشته باشید که گر چه استراحت و خواب کافی پس از عمل بینی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما این امر در صورتی است که بدون مصرف قرص و داروهای خواب آور به طور طبیعی بخوابید و اگر دچار بی خوابی پس از جراحی بینی شده اید حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید .

اگر بعد از جراحی بینی هنگام خواب غلت بزنیم چه اتفاقی می افتد؟

بسیاری از بیماران نگران غلتیدن تصادفی در هنگام خواب هستند. هنگامی که در خواب عمیق هستید ممکن است ناخوداگاه غلت بزنید در چنین شرایطی ما به شما پبشنهاد می کنیم هنگام خواب از بالش های اضافی استفاده کنید اما اگر این اتفاق رخ دهد جای نگرانی نیست زیرا آتل بینی و بانداژ از بینی محافظت می کنند .

آیا پس از انجام عمل بینی می توانیم به پهلو بخوابیم

بسیاری از افراد عادت دارند هنگام خواب به پهلوی راست یا چپ بخوابند از این رو پس از انجام عمل بینی نحوه ی صحیح خوابیدن می تواند برای این دسته از افراد مقداری مشکل باشد، پس از جراحی بینی غضروف ها شکل تازه ای می گیرند و ثابت ماندن و چسبیدن آنها به بافت های اطراف نیازمند زمان خواهد بود، پزشک پس از اتمام جراحی بینی بین دو سوراخ بینی، یک بانداژ و یک لوله تنفسی برای حمایت از پل بینی و نوک بینی قرار می دهد .با این حال به پهلو خوابیدن به دلیل آسیب پذیر بودن غضروف ها می تواند موجب انحراف و کجی بینی شود ،بنابراین پس از عمل بینی تا حد امکان به پهلو نخوابید و به مدت یک الی 2 هفته به پشت و مستقیم بخوابید.

خاتمه

پس از انجام عمل بینی ، بینی بسیار آسیب پذیر است پس بهتر است نکات مذکور را رعایت کنید و همه ی تلاش خود را جهت آسیب ندیدن بینی خود پس از عمل به کار بگیرید. ما در این مقاله سعی کردیم نکات مهم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی را مطرح کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مرکز تهران سرجیکال تماس بگیرید.

 

  • رینوپلاستی چیست؟
  • نکات مهم هنگام خواب پس از عمل بینی چیست؟
  • نحوه صحیح خوابیدن پس از عمل بینی به چه صورت است؟
  • اگر بعد از جراحی بینی هنگام خواب غلت بزنیم چه اتفاقی می افتد؟
  • آیا پس از انجام عمل بینی می توانیم به پهلو بخوابیم؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)