روش جراحی بینی بسته چگونه است؟

جراحی بینی بسته

جدول محتوا

همانطور که می‌دانید در مورد عمل بینی دو روش کلی جراحی باز و جراحی بینی به روش بسته وجود دارد و جراحی بینی بسته روشی کاملا نوین است که به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرده است و متد عمل آن کاملاً با عمل بینی باز متفاوت است. مراحل عمل بینی بسته، شرایط عمل، دوران نقاهت، نتیجه عمل و… همگی با عمل بینی به روش باز متفاوت است و این عمل مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر شما هم به زودی قصد دارید که بینی خود را عمل کنید و در مورد چگونگی عمل بینی بسته کنجکاو هستید بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید چرا که قصد داریم مفصلا به تمام جوانب مختلف این عمل بپردازیم.

جراحی بینی بسته چیست؟

در روش جراحی بینی باز ناحیه کلوما بینی کاملا برش خورده و پوست بینی برای دسترسی به ناحیه استخوانی و غضروفی بازی می شود اما در جراحی عمل بینی بسته خبری از برش های خارجی و باز کردن پوست بینی نیست. در روش جراحی بینی بسته قرار نیست که پوست بینی شما باز شود و بخیه‌های خارجی بخورد بلکه در قسمت داخلی سوراخ بینی برش‌هایی زده می‌شود و به کمک ابزار مخصوص و از طریق این برش‌ها پوست از استخوان و غضروف بینی فاصله می‌گیرد و دسترسی به پل بینی ممکن می‌شود. بنابراین افراد مختلف با شنیدن نام جراحی بسته با این تصور که جراحت کمتری را متحمل می‌شوند تمایل بیشتری را برای این روش عمل بینی نشان می‌دهند و استرس کمتری خواهند داشت.

مراحل جراحی بینی بسته

روش جراحی بینی بسته نیز مراحلی نسبتا مشابه با عمل باز دارد اما شیوه و روش این مراحل با عمل بینی باز متفاوت است که این مراحل به زبان ساده به شرح زیر می‌باشند.

 1. ابتدا فرد باید جلسه مشاوره را با پزشک جراح خود برقرار کند و توضیحات لازم را دریافت کرده و آزمایش‌های پیش از عمل و عکس‌ برداری‌های مورد نیاز را انجام دهد.
 2. بیمار باید حداقل 8 ساعت پیش از زمان عمل ناشتا باشد و چند ساعت قبل از عمل با یک همراه در بیمارستان حضور داشته باشد تا برای ورود به اتاق عمل آماده شود.
 3. فرد ابتدا مورد بیهوشی عمومی قرار گرفته و آزمایش‌ها، عکس‌ها و خواسته او از عمل بینی یکبار دیگر توسط پزشک بررسی می‌شود.
 4. پزشک برش‌های کوچکی را در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد کرده و با ابزار پزشکی مخصوص پوست بینی را بالا می‌کشد و از پل بینی فاصله می‌دهد.
 5. بر روی استخوان بینی تراش‌هایی انجام می‌گیرد تا بینی به فرم دلخواه نزدیک‌تر شود.
 6. اصلاحاتی ازجمله رفع انحراف، پلیپ و… در صورت نیاز بیمار انجام می‌شود.
 7. عضروف گذاری در صورت نیاز برای استحکام و فرم گرفتن بینی انجام می‌گیرد.
 8. پوست بینی به حالت اول برگردانده و محل‌های برش خورده بخیه می‌شوند.
 9. بیمار به اتاق ریکاوری منتقل و پس از هوشیاری و در صورت نرمال بودن شرایط جسمی به بخش منتقل شده و در نهایت پس از یک روز مرخص می‌شود.

مزایای جراحی بینی بسته

در مورد روش جراحی بینی بسته یک سری مزایا نسبت به عمل باز وجود دارد که به این عمل برتری بخشیده و باعث پرطرفردار بودن آن شده است که شامل موارد زیر می‌باشد.

 • در عمل بینی بسته حداقل زخم، جراحت و در نهایت بخیه وجود دارد.
 • برش‌های عمل بینی به روش بسته در ناحیه داخلی بینی هستند و شما از بخیه و آثار آن در خارج از بینی در امان هستید.
 • با توجه به اینکه در این روش برشی در قسمت کلوما بینی انجام نمی‌گیرد گردش خون در قسمت نوک بینی مختل نمی‌شود.
 • مدت عمل بینی در روش بسته به نسبت باز کوتاه تر است.
 • دوران نقاهت در عمل بینی بسته کوتاه‌تر است.
 • میزان تورم، خون‌مردگی و کمبودی در این روش کمتر است.

جراحی بینی بسته

معایب جراحی بینی بسته

اگرچه روش جراحی بینی بسته مزایای بسیاری دارد اما هر عمل زیبایی و هر روش درمانی یک سری معایب نیز ممکن است داشته باشد و عمل بینی بسته نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد و معایب زیر را دارد.

 1. این روش عمل نیاز تبحر و مهارت بالایی دارد و به هر پزشک جراحی در این مورد نمی‌توان اعتماد کرد.
 2. در مورد این روش محدودیت‌هایی در مورد عمل‌های دشوار مانند رینوپلاستی کج، جراحی ترمیمی بینی و… ممکن است وجود داشته باشد.
 3. در این روش تجسم بینی پس از رفع نقص‌ها و در حالت طبیعی سخت‌تر است.
 4. احتمال آسیب به ساختار بینی در این روش بیشتر است.
 5. به اعتقاد برخی جراحان تغییرات حاصل از عمل بینی به روش چندان ماندگار نیستند و ممکن است با افزایش سن اثر مفید آن کاهش یابد.

جراحی بینی بسته برای چه افرادی مناسب است؟

بطور حتم جراحی بینی به روش بسته را نمی‌توان برای تمام افراد مناسب دانست و آن را به هرکسی پیشنهاد کرد بنابراین یک سری از افراد نمی‌توانند کاندید مناسبی برای این روش عمل بینی باشند. بطور کل در عمل بینی به روش بسته بیشتر نواقص پل بینی برطرف می‌شود و بینی به سمت یک بینی طبیعی اما بی‌نقص میل می‌کند و تغییرات شدید در بینی اتفاق نمی‌افتد. بنابراین افرادی که دوست دارند فرم بینی آن‌ها پس از عمل تغییرات محسوس و زیادی داشته باشد و بطور مثال کاملا فانتزی باشد کاندید مناسبی برای این عمل نیستند. عمل بینی بسته بیشتر برای افرادی که مشکلات بینی آن‌ها جزئی و دارای تقارن و نوک بینی نرمال هستند مناسب می‌باشد و به افرادی که طرفدار عمل بینی به سبک طبیعی هستند پیشنهاد می‌شود.

جراحی بینی بسته و باز چه تفاوتی باهم دارند؟

یک سری تفاوت اساسی و مشهود بین جراحی بینی به روش بسته با روش باز روش باز وجود دارد که مزایا و معایب این دو روش عمل بینی را به چالش می‌کشند و این تفاوت‌ها شامل موارد زیر هستند.

 1. در عمل بسته احتمال بروز عفونت و خونریزی پس از عمل کمتر از عمل باز است.
 2. ریسک اسکار و رد زخم در عمل بینی بسته در ناحیه خارجی بینی وجود ندارد.
 3. تسلط جراح بر بینی در روش باز بیشتر از روش بسته است و امکان تغییرات بیشتری روی بینی وجود دارد.
 4. در عمل بینی به روش بسته ناحیه کلوما یا همان قسمت وسط بینی و وسط دو سوراخ برش نمی‌خورد.
 5. در عمل باز پوست بینی کامل باز می‌شود اما در عمل بسته تنها مقداری از روی استخوان فاصله می‌گیرد.

دوران نقاهت عمل بینی به روش بسته

یکی از مزایای چشمگیر جراحی بینی به روش بسته تجربه دوران نقاهت کوتاه‌تر و راحت‌تر برای فرد است و عوارض پس از عمل مانند کبودی و تورم نیز به شدت کمتری در فرد بروز پیدا می‌کنند. از آنجایی که جراحت، محل برش خورده و حجم تغییر بر روی استخوان بینی در عمل بسته کمتر است در نتیجه دوران نقاهت آن نیز بهتر خواهد بود. البته باید دقت داشته باشید اگرچه دوران نقاهت در عمل بینی بسته بهتر است اما شما کماکان باید مراقبت‌های خاص دوران بعد از عمل را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کنید که شامل موارد زیر است.

 • از خیس کردن گچ بینی و برداشتن خودسرانه آتل، تامپون و… خودداری کنید.
 • حداقل تا یک ماه از انجام ورزش‌های پرتحرک و سنگین خودداری کنید.
 • استحمام را با اجازه و نکاتی که پزشک متذکر شده است انجام دهید.
 • حداقل تا یک هفته از خوابیدن به پهلو خودداری کنید.
 • از فشار دادن و دست زدن به بینی خودداری کنید.
 • بهتر است به مدت چند روز از خوردن غذای سفت و خشک اجتناب کنید.
 • حداقل تا یک ماه از استخر رفتن بپرهیزید.
 • حداقل به مدت دو هفته از مصرف دخانیات و مواد الکلی دوری کنید و…

جراحی بینی بسته

انواع جراحی بینی به روش بسته

بطور کل  هنگامی که صحبت از جراحی بینی به روش بسته در میان است دو روش مطرح است که به شرح زیر می‌باشند.

 1. جراحی بینی به روش پرزرویشن

در واقع در این روش عمل مطابق مطالب فوق پیش می‌رود اما این روش بدون تامپون است و از آنجایی که خارج کردن تامپون معمولا برای بیمار سخت است به جای تامپون از اسپلینت که یک تکه سیلیکونی است استفاده می‌شود.

 1. جراحی بینی به روش پلاسما

در روش پلاسما هیچ برشی در هیچ قسمتی از بینی ایجاد نمی‌شود بلکه بخش خارجی بینی را در تماس با پلاسما که نوعی گاز یونیزه شده با حرارت بالا است قرار می‌دهند و این گاز لایه‌های زیرین پوست را سوزانده و باعث کوچک‌تر شدن بینی می‌شود.

جراحی بینی بسته بهتر است یا باز؟

همانطور که از مطالب موفق قابل برداشت است هر یک از روش های جراحی بینی به روش بسته و باز مزایا و معایب خاص خود را دارند و بطور مطلق نمی‌توان گفت که کدام روش عمل از دیگری بهتر است. در واقع یک سری ملاک‌ها مانند حالت اولیه بینی، مدل مورد نظر برای عمل، حجم تغییرات مد نظر فرد، مشکلات ساختاری بینی، مهارت جراح و… در انتخاب روش عمل بینی تاثیرگذار هستند. بنابراین این شرایط شما و نظر پزشک است که تعیین می‌کند شما کاندید مناسبی برای کدام روش عمل بینی هستید و مزایای کدام روش برای شما نسبت به معایب آن بیشتر است. اما در مجموع اگر بینی شما مشکل ساختاری حاد و نقص ظاهری بیش از حد ندارد و هدف شما از عمل بینی داشتن یک عمل طبیعی و متناسب است و قصد ایجاد تغییرات فانتزی روی آن را ندارید عمل بینی به روش بسته برای شما بهتر خواهد بود.

اگر تصمیم به جراحی بینی دارید و به دنبال مرکز تخصصی و یک پزشک ماهر هستید می توانید برای دریافت نوبت و مشاوره با مرکز زیبایی تهران سرجیکال تماس بگیرید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

جراحی بینی بسته

 

 • جراحی بینی بسته چیست؟
 • مزایای جراحی بینی بسته چیست؟ 
 • جراحی بینی بسته برای چه افرادی مناسب است؟ 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه چیز در رابطه با مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی

قرن‌های متمادی بشر مجبور بود با آنچه ژنتیک نصیب ظاهرش کرده بود زندگی کند، بی آنکه بتواند چیزی را تغییر دهد. امروزه به لطف مدرنیته

مشاهده مطلب

رفع قوز بینی

یکی از دلایل رایج بیماران برای درخواست جراحی بینی، برداشتن قوز بالای بینی است ، اما قبل از اقدام به رفع قوز بینی در ابتدا

مشاهده مطلب
دریافت مشاوره (کلیک کنید)